Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Гігієна тварин та ветеринарна санітарія


Олійник Василь Ростиславович. Зоогігієнічне обґрунтування умов утримання кнурів у господарствах з низькою щільністю забруднення радіонуклідами. : Дис... канд. наук: 16.00.06 - 2006.



Анотація до роботи:

Олійник В.Р. Зоогігієнічне обґрунтування умов утримання кнурів у господарствах з низькою щільністю забруднення радіонуклідами. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06. – гігієна тварин та ветеринарна санітарія. – Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2005.

Дисертація присвячена вивченню зоогігієнічних умов утримання, дослідженню клініко-фізіологічного стану організму кнурів, які тривалий час утримувались у господарствах IV зони радіоекологічного контролю.

Встановлено, що внаслідок дії іонізуючого випромінювання у крові кнурів зменшується кількість еритроцитів на 12,2–15,0 %, гемоглобіну на 30,7–45,0 %, зростає відсоток юних і паличкоядерних нейтрофілів у 1,3–2,8 рази, зменшується вміст альфа- і гамма-глобулінів на 23,5–44,4 %. В результаті проведення морфометричних досліджень сім’яників у цих тварин виявлено зменшення кількості сім’яних канальців на умовну одиницю площі, особливо, у 2–4-х річному віці. Статеві клітини розміщувались по периферії канальців у вигляді обідка. Заплідненість свиноматок на 1,8–2,3 % нижча, ніж у тварин зони, де рівень радіації не перевищує фонових величин, а серед новонароджених поросят виявлено 1,8–2,5 % мертвих, або з вадами розвитку.

Доведено, що використаний з метою превентивної терапії вітамінно-мінеральний премікс “Агномікс” покращує клінічні, гематологічні і біохімічні показники кнурів-плідників, підвищує природну резистентність, відтворювальні здатності та подовжує строки їх використання, особливо, у господарствах, які знаходяться на територіях з низькою щільністю забруднення радіонуклідами.

1. Згідно результатів вивчення впливу іонізуючого випромінювання на клінічний стан, функціональні можливості органів гемопоезу, природну резистентність, репродуктивні показники організму кнурів і запліднених ними свиноматок проведено оцінку технологічної системи утримання кнурів-плідників з врахуванням сезонних кліматичних і мікрокліматичних факторів та рівня годівлі, що склалися в господарствах зони радіоекологічного контролю.

2. Мікрокліматичні умови в свинарських приміщеннях КСП “Маяк” за час досліджень було оцінено в 3,8 бала при перепадах температури протягом доби в 7,0 С і підвищенні вологості до 94–96 %. Загальна оцінка мікроклімату свинарника Млинівської племстанції склала 4,25 бала при добових коливаннях температури 4,0–4,5 С і відносній вологості 85–89 %. При цьому у тварин КСП “Маяк” спостерігалось більш суттєве підвищення температури тіла, частоти дихання і пульсу, особливо в літній період.

3. Встановлено, що гематологічні показники у кнурів господарства, де щільність забруднення радіонуклідами складала за цезієм-137 – 1...5 Кі/км2, за стронцієм-90 – 0,04...0,08 Кі/км2 (дослідна група), були гіршими, ніж у тварин контрольної групи, котрі знаходились у господарстві, територія якого не зазнала впливу радіоактивних викидів. Так, контрольні тварини переважали дослідних за кількістю еритроцитів на 12,2–15,0 %, вмістом гемоглобіну на
30,7–45,0 %. Крім того, у крові 50 % кнурів дослідної групи кількість лейкоцитів знаходилась на нижній межі фізіологічної норми, що дає можливість припустити зниження природної резистентності їхнього організму.

4. Внаслідок вивчення сезонної динаміки лейкоцитарної формули у крові кнурів обох груп було виявлено підвищений вміст базофілів і еозинофілів. За кількістю юних і паличкоядерних лейкоцитів дослідні тварини вірогідно переважали контрольних у 1,6–2,8 та 1,2–1,3 рази, що свідчило про подразнення гемопоетичної системи, регенеративний зсув ядра нейтрофілів вліво, схильність до мієлоїдного лейкозу. Таким чином, можна стверджувати, що іонізуюче випромінювання діє на організм кнурів як стрес.


5. Результати досліджень біохімічних показників крові кнурів показали, що у тварин дослідної групи вміст лактату був вірогідно вищим на 41,1 %, тоді як глюкози було на 6,7 % менше, ніж у тварин контрольної групи, що свідчило про підвищення інтенсивності процесів гліколізу і глікогенолізу, тобто збільшення витрат вуглеводів у відповідь на дію стресу. Концентрація неорганічного фосфору і фосфору АТФ+АДФ знаходилась у межах фізіологічної норми, а за вмістом загального кальцію переважали контрольні тварини протягом усіх періодів досліджень. Білкові профілі кнурів дослідної групи поступалися контрольним за вмістом глобулінів, особливо, за концентрацією альфа-глобулінів на 23,5–44,4 % та гамма-глобулінів на 23,6–43,2 %, що свідчило про пригнічення функції імунної системи.

6. В результаті проведення морфометричних досліджень тканин сім’яників встановлено, що в кнурів, які утримувались в зоні радіоекологічного контролю, кількість сім’яних канальців на умовну одиницю площі в 2-х місячному віці була меншою на 16,0 %, 5-ти місячному – на 38,7 %, 2–4-х річному – на 32,9–37,0 %. Діаметр сім’яних канальців був практично однаковим, а товщина білкової оболонки більшою в контрольних тварин. Крім того, у дослідних кнурів виявлено порожнини в сім’яних канальцях, які збільшувались з віком тварин, а статеві клітини розміщувались по периферії канальців у вигляді обідка. Відмічалось руйнування статевих клітин, і в 4-х річному віці виявлялись лише поодинокі сперматиди та сперматозоїди, що свідчило про більш низьку репродуктивну здатність цих тварин внаслідок зменшення кількості сперми.

7. Встановлено, що внаслідок осіменіння спермою кнурів-плідників дослідної групи, заплідненість свиноматок була на 1,8–2,3 % нижчою, в середньому на опорос отримано по 10,2–10,8 поросят, при 10,4–11,1 поросят у контрольній групі. Серед поросят, одержаних від свиноматок в зоні радіоекологічного контролю, 1,8–2,5 % було мертвих, або з вадами розвитку.

8. Внаслідок проведення превентивної терапії за допомогою введення в раціон кнурів-плідників вітамінно-мінерального преміксу „Агномікс”, встановлено збільшення кількості еритроцитів у крові дослідних тварин на
22,9 % (Р<0,001), у контрольних – на 9,3 % (Р<0,01), вмісту гемоглобіну на 9,6 % і 11,4 %, зменшення кількості еозинофілів на 3,7 % і 2,1 %, паличкоядерних нейтрофілів на 3,0 % і 2,2 % та збільшення сегментроядерних на 2,6 % і 1,0 %, що вказувало на зростання гемопоетичної функції червоного кісткового мозку.

9. При згодовуванні преміксу „Агномікс” у крові кнурів зростала концентрація лактату на 1,5–12,4 %, суми пентоз на 5,1–7,9 %, неорганічного фосфору і загального кальцію на 2,8–17,9 % і 5,2–8,4 %. Кількість загального білка збільшилась у дослідних тварин на 11,5 %, у контрольних – на 11,8 %. Білкові профілі характеризувались зростанням вмісту гамма-глобулінів на
10,1 % і 19,2 %, при чому їх було більше в сироватці крові тварин контрольної групи на 28,2 %. Такі дані свідчили про покращення роботи імунної системи, зростання адаптаційних можливостей організму до дії іонізуючого випромінювання.

10. Застосування преміксу „Агномікс” позитивно вплинуло на


сперматогенез кнурів. Збільшився об’єм еякуляту, активність сперміїв зросла на 0,1–0,3 бала, концентрація – на 6,0 млн/мл, кількість живих сперміїв збільшилась на 1,1–2,4 %, а патологічних форм зменшилось на 0,8–1,0 %, що призвело до підвищення репродуктивної здатності кнурів-плідників.

11. Економічна ефективність застосування вітамінно-мінерального преміксу „Агномікс” з метою превентивної терапії для кнурів-плідників у господарстві, яке відносилось до ІV зони радіоекологічного контролю, в розрахунку на 1 кнура за 1 місяць становила 275,38 грн., у господарстві, де рівень радіації не перевищував природних фонових величин – 261,75 грн.

Публікації автора:

  1. Олійник В.Р. Сезонна динаміка загального білка і білкових фракцій сироватки крові кнурів при утриманні в зоні радіоекологічного контролю // Вісник Білоцерківського аграрного університету. – Біла Церква, 1998. – Вип. 5, Ч. 1. – С. 270-272.

  2. Демчук М.В., Олійник В.Р., Янковський І.П. Вплив вітамінно-мінерального преміксу на білковий обмін у кнурів при утриманні в зоні радіоекологічного контролю // Науковий вісник національного аграрного університету. – Київ, 1998. – №12. – С. 138-140. (Дисертант провів експериментальні дослідження, взяв участь в аналізі одержаних результатів та підготовці статті до друку).

  3. Олійник В.Р. Корекція репродуктивної функції кнурів-плідників зони радіоекологічного контролю // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. – Львів, 1999. – Вип. 3, Ч. 1. – С. 76-79.

  4. Олійник В.Р., Демчук М.В. Гістоструктура сім’яників кнурів за


утримання в зоні радіоекологічного контролю // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2000. – Т. 2 (№2), Ч. 3. – С. 100-102. (Дисертант провів дослідження, біометричну обробку результатів та їх аналіз).

  1. Використання результатів диспансеризації для корекції технологій утримання худоби і свиней в господарствах регіонів, забруднених радіонуклідами / Демчук М.В., Павлюк Я.С., Козенко О.В., Вороняк В.В., Хмеляр Д.Д., Висоцький А.О., Олійник В.Р., Ульянюк Н.І. // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця, 2000. –
    Вип. 8, Т. 1. – С. 66-70. (Дисертантом проведений аналіз результатів диспансеризації свиней, підготовлені матеріали статті).

  2. Олійник В.Р. Сезонні зміни морфологічних показників крові кнурів за утримання в зоні радіоекологічного контролю // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця, 2000. –
    Вип. 8, Т. 1. – С. 75-77.

  3. Олійник В.Р. Вікові зміни гістоструктури сім’яників кнурів за довготривалого впливу малих доз інкорпорованих радіонуклідів // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені
    С.З. Ґжицького. – Львів, 2002. – Т. 4 (№2), Ч. 1. – С.116-119.

  4. Олійник В.Р., Демчук М.В. Вплив вітамінно-мінерального преміксу на гематологічні показники кнурів за утримання в зоні радіоекологічного контролю // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2005. – Т. 7 (№1), Ч. 2. –
    С. 181-185. (Дисертант провів експериментальні дослідження, підготував статтю до друку).

  5. Олійник В.Р. Вплив вітамінно-мінерального преміксу на біохімічні показники крові кнурів за утримання в зоні радіоекологічного контролю // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2005. – Т. 7 (№2), Ч. 2. – С. 221-225.

  6. Павлюк Я.С., Демчук М.В., Олійник В.Р. Окремі показники вуглеводно-фосфорного обміну крові кнурів в зимово-весняний період при утриманні в зоні радіоекологічного контролю // Збірник статей міжнародної наук.-практ. конференції. – Львів, 1997. – С. 534-536. (Дисертант формував дослідні групи, брав участь у дослідженні крові, обробці даних та їх аналізі).

  7. Олійник В.Р., Янковський І.П. Сезонні зміни концентрації білка і білкових фракцій крові кнурів в зоні радіоекологічного контролю. // Матеріали міжнародної наук.-практ. конференції. – Харків, 1997. – С. 51-52. (Дисертантом проведені дослідження, підготовлені матеріали на конференцію).

12. Демчук М.В., Янковський І.П., Олійник В.Р. Білок і білкові фракції в сироватці крові кнурів при утриманні в зоні радіоекологічного контролю // Тези доповідей VІІ Українського біохімічного з’їзду. – Київ, 1997. – С. 58-59. (Дисертант брав участь в експериментальних дослідженнях, підготовці тез доповіді).