Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Коритнюк Олексій Ярославович. Застосування пародонтальних плівок з метронідазолом і міконазолом для лікування захворювань пародонту : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Інститут стоматології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Коритнюк О. Я. Застосування пародонтальних плівок з метронідазолом і міконазолом для лікування захворювань пародонту. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом - 14.01.22 – стоматологія. - Інститут стоматології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено питанням лікування генералізованого пародонтиту І-ІІ ступеня з використанням пародонтальних плівок антимікробної та протигрибкової дії, що містять метронідазол і міконазол під умовною назвою "Трикален".

Комплексне стоматологічне обстеження виявило, що серед хворих на генералізований пародонтит ускладнення кандидозом спостерігається більше, ніж у 60% хворих.

Проведені мікробіологічні дослідження показали, що сполучення метронідазолу в концентрації 0,4% і міконазолу – 0,1% у вигляді пародонтальних плівок виявляє оптимальну антимікробну, антигрибкову і антипротозойну дію.

В умовах експерименту доведено, що плівки “Трикален” відносяться до групи токсично безпечних лікарських засобів, не мають місцевоподразнюючої і алергізуючої дії, не викликають патологічних змін у внутрішніх органах тварин, виявляють ефективну ранозагоюючу активність при хімічних і термічних опіках.

В динаміці лікування пародонтальними плівками “Трикален” було обстежено 93 хворих. Воно показало, що при комплексному лікуванні із застосуванням пародонтальних плівок майже вдвоє скоротилася тривалість терапії. Висока ефективність лікування підтверджується позитивною динамікою клінічних і мікробіологічних параметрів у приблизно 97,98% хворих, а також тривалою клініко-рентгенологічною стабілізацією патологічного процесу в тканинах пародонту.

В дисертації наведено теоретичне обґрунтування та нове вирішення наукової проблеми, котре постає в підвищенні ефективності лікування хворих на кандидо-асоційований генералізований пародонтит на підставі включення до місцевого лікування нового лікарського засобу локальної дії – пародонтальних плівок "Трикален", які мають значний антибактеріальний та антимікотичний ефект, завдяки поєднанню в оптимальних концентраціях препаратів міконазол та метронідазол, що було встановлено експериментальним шляхом.

1. Розповсюдженість ускладнення кандидозом серед обстежених хворих на ГП спостерігається в 68,54±2,42%, переважно серед жінок у віці від 41 до 50 років та наявністю в 87,13% супутніх захворювань травної системи. При цьому ступінь тяжкості ГП прямо корелює із зростанням частоти кандидозного обсіменіння ПК. При культуральному дослідженні вмісту ПК, виділення грибів роду Candida складало 100%, при цьому у 68,54% хворих гриби виявлені в значній кількості (більше 3 lg КУО/мл). До особливостей клінічного перебігу кандидо-асоційованого генералізованого пародонтиту відносяться характерні суб’єктивні скарги (печія у 57,13+2,83%) та більш часте загострення запального процесу в тканинах пародонту (в 62,10±3,64% проти 31,62±2,69% у хворих із неускладненим ГП) з наявністю вираженої кровотечі ясен та гноєтечі із ПК. Вказані зміни відбуваються на фоні різкого зниження рН змішаної слини (з 7,79+0,07 до 4,02+0,05, р <0,001) та зменшення відсотка позитивних значень РАМ (до 19,75%+0,07, проти 51,14%+0,02, р < 0,001) з підвищенням кількості зруйнованих форм нейтрофільних гранулоцитів, що свідчить про зниження рівня місцевого імунітету порожнини рота.

2. Мікробіологічними дослідженнями доведено, що поєднання в ПП "Трикален" метронідазолу в концентрації 0,4% з міконазолом в концентрації 0,1% появляє найбільш високу антимікробну, антигрибкову і антипротозойну активність.

3. Експериментальними дослідженнями доведено, що пародонтальні плівки ”Трикален” є нешкідливими. Відсутність ”гострої” токсичності при використанні у дозі 70 г/кг дозволяє їх віднести до групи токсично безпечних, та таких, що не викликають патологічних змін у внутрішніх органах дослідних тварин. Застосування пародонтальних плівок ”Трикален” скорочує терміни лікування на 7-8 діб відносно препарату порівняння, та не має місцевоподразнюючої і алергізуючої дії на слизову оболонку рота і на шкіру експериментальних тварин.

4. Наявність ускладнення у перебігу ГП кандидозом є підставою для включення до місцевого лікування таких хворих пролонгованого лікарського засобу – пародонтальної плівки "Трикален", що має значний антибактеріальний та антимікотичний ефект, завдяки поєднанню в оптимальних концентраціях діючих речовин - міконазолу та метронідазолу.

5.Комплексне лікування хворих на кандидо-асоційований генералізований пародонтит І-ІІ ступеня загостреного перебігу із застосуванням пародонтальних плівок "Трикален" призводить до усунення запального процесу у тканинах пародонту у 100% хворих безпосередньо після лікування, що підтверджується позитивною динамікою (р < 0,01-0,001) пародонтальних індексів (РМА, Рамфьорда, CPITN), проби Шиллера-Писарєва з покращенням гігієнічного стану порожнини рота, про що свідчать зміни індексів Грін-Вермільона та О'Лірі. При цьому тривалість курсу лікування скорочується до 5,45±0,07 сеансів проти 6,19±0,08 сеансів у хворих, що входили до групи порівняння. Означені клінічні зміни відбуваються на фоні достовірного (р<0,001) зниження рівня обсіменіння пародонтальних кишень грибами роду Candida та підвищення рівня місцевого імунітету.

6.Отримані дані клінічного та лабораторного обстеження у найближчі та віддалені терміни свідчать про високу ефективність запропонованої лікарської форми для місцевого застосування – пародонтальної плівки "Трикален" у комплексному лікуванні хворих на КАГП І-ІІ ступеня загостреного перебігу. Стійка клініко-рентгенологічна ремісія у перебігу ГП у хворих основної групи спостерігалась через 6 місяців після лікування у 92,13%, через 12-18 місяців - у 79,84%, тоді як в контрольній групі ремісія відмічалась у 55,58% та 43,70% хворих відповідно. Висока ефективність лікування підтверджується позитивною динамікою мікробіологічних параметрів та показників місцевого імунітету (підвищення позитивних значень РАМ) у віддалені терміни.

Публікації автора:

1. Коритнюк О.Я., Давтян Л.Л., Якущенко В.А. Клінічний перебіг запальних захворювань порожнини рота // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П Л.Шупика. –К., 1998.-Вип. 7, кн.1.-С.715 – 718.

Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, зроблена статистична обробка результатів, оформлена стаття.

2. Давтян Л.Л., Корытнюк А. Я., Ярошенко С.С. Стоматологические пленки и пародонтит // Проблеми військової охорони здоров'я. Збірник наукових праць Української військово-медичної академії, - К., 2000. – Вип. 6. - С. 71-78.

Дисертантом проведено аналіз літературних джерел, узагальнення та синтез матеріалу, підготовлено статтю до друку.

3. Корытнюк А.Я., Давтян Л.Л., Грохольский А.П. Влияние пародонтальных пленок «Трикален» на эксперементальный язвенный стоматит, вызванный скипидаром // Современная стоматология. -2002.- №4.-С. 101 – 102.

Дисертантом проведено експериментальне дослідження, зроблено аналіз отриманих результатів, статистичну обробку результатів, підготовлено статтю до друку.

4. Коритнюк О.Я., Давтян Л.Л. Дослідження токсичності стоматологічних плівок "Трикален" в експерименті // Вісник стоматології. – 2003. - №1.-С. 7 – 9.

Дисертантом проведено експериментальне дослідження, зроблено аналіз отриманих результатів, статистичну обробку результатів, підготовлено статтю до друку.

5. Корытнюк А.Я., Давтян Л.Л., Середа П.И. Определение фармакокинетических параметров "Трикален" в тканях пародонта крыс // Современная стоматология. -2003.- №3.-С. 116 – 118.

Дисертантом проведено експериментальне дослідження, зроблено аналіз отриманих результатів, статистичну обробку результатів, підготовлено статтю до друку.

6. Давтян Л.Л., Корытнюк А.Я., Дзюбан. Н.Ф. Влияние биофармацевтических факторов на антимикробную активность метронидазола в составе лекарственных плёнок // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П Л.Шупика. –К., 2003.-Вип. 12, кн.2.-С.781 – 784.

Дисертантом проведено експериментальне дослідження, зроблено аналіз отриманих результатів, статистичну обробку результатів, підготовлено статтю до друку.

7. Коритнюк О.Я, Білоклицька Г.Ф., Давтян Л Л. Стоматологічні плівки в лікуванні пародонтиту // Наук.-практ. і пед. стоматологія: Новиковські читання. Вип.1 - К.: Рута, 2002. - С.46-48.

Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, зроблена статистична обробка результатів, оформлена стаття.

8. Пат. 54178 А Україна, МКІ А61К 31/00. Стоматологічні плівки антимікробної та антимікотичної дії “Трикален”: Коритнюк Р.С., Давтян Л. Л., Коритнюк О.Я., Дзюбан Н.Ф., Петюнін Г.П.; № 2002054465; Заявл. 31.05. 2002; Опубл 17.02.2003, Бюл. №2. – 5 с.

Дисертанту належить аналіз літературних джерел, аналіз результатів, оформлення патентної документації.

9. Застосування та технологія стоматологічних лікарських плівок "Трикален"/ Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я, Білоклицька Г.Ф. // Методичні рекомендації. –УЦНМУ та ПЛР МОЗ України – Київ.- 2003. – 18 с.

Дисертанту належить методичні розробки по застосуванню стоматологічних лікарських плівок.

10. Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я., Лук'янчук Л.І. Стоматологічні пародонтальні плівки як перспективна лікарська форма // VIII конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств. Тези доповідей. - Львів-Трускавець, 2000.- С. 342.

11. Коритнюк О. Я., Давтян Л.Л. Вивчення "гострої” токсичності лікарських плавок під умовною назвою "Трикален" // IX Конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств, присвячений 25-річчю СФУЛТ. -Луганськ-Київ-Чикаго, 2002. -С.481.

12. Коритнюк О.Я. Клінічна ефективність пародонтальних плівок "Трикален" з міконазолом і метронідазолом // Збірник праць науково – практичної конференції „Сучасні проблеми терапевтичної стоматології”, присвяченої пам’яті проф. Кодоли М.А. і 40 річчю кафедри терапевтичної стоматології КМАПО ім. П Л.Шупика. – К., 2004.- С.92 – 93.