Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Довбиш Лариса Леонідівна. Забруднення важкими металами дерново-підзолистих грунтів лісоаграрних ландшафтів Полісся: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Державний агроекологічний ун-т. - Житомир, 2002. - 158арк. - Бібліогр.: арк. 130-148.



Анотація до роботи:

Довбиш Л.Л. Забруднення важкими металами дерново-підзолистих ґрунтів лісоаграрних ландшафтів Полісся. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16. – екологія. – Державний агроекологічний університет , м. Житомир, 2002.

Дисертація присвячена вивченню параметрів забруднення важкими металами дерново-підзолистих ґрунтів і елементів агроландшафту та закономірностей їх міграції в ландшафтній сфері із урахуванням впливу полезахисних лісових смуг.

Встановлено, що вміст Zn і Cu в ґрунтах досліджуваного регіону знаходився на рівні місцевого геохімічного фону, а вміст Pb, Ni, Co і Cd перевищує фонові значення.

Проведені дослідження показали, що полезахисні лісові смуги в ландшафтах Полісся є потужними природними бар’єрами на шляху територіальної міграції важких металів. Закономірність у розподілі важких металів в облісненому полі полягає в тому, що вони максимально накопичувалися безпосередньо у лісосмузі та в зоні 2Н від лісосмуги. Із збільшенням відстані від лісосмуги в бік відкритого поля валовий вміст металів зменшувався.

Дослідження залежності величини вмісту важких металів у дерново-підзолистих ґрунтах Полісся від фізико-хімічних показників показали пряму пропорційну залежність їх рухомості від величини вмісту гумусу, рН сольової витяжки, гранулометричного складу.

Встановлено, що найвищий відсоток клітковиноруйнуючих організмів спостерігався в ґрунті, який має найменшу ступінь забруднення важким металами.

Характер накопичення важких металів рослинами залежить від їх біологічних особливостей. Максимальне накопичення важких металів рослинами спостерігалось у злакових культур.

Екологічна ситуація забруднення важкими металами дерново-підзолистих ґрунтів агроландшафтів досліджуваної території характеризується як небезпечна.

У дисертаційній роботі наведені результати досліджень закономірностей накопичення різних форм важких металів (Pb, Cd, Co, Zn, Ni, Cu) у дерново-підзолистих ґрунтах і рослинах та особливості їх міграції в ландшафтній сфері Полісся.

1. Всі райони досліджуваного регіону характеризуються небезпечною екологічною ситуацією щодо вмісту важких металів у ґрунтах. Виявлено, що їх валовий вміст у Коростенському, Народицькому, Олевському районах перевищує фонові значення: Pb в 1,5 – 2 рази, Cd – 2 – 5; Ni – 2,5 рази.

Вміст же рухомих форм важких металів у агроландшафтах досліджуваного регіону є нижчим від значень ГДК, за винятком Pb, вміст якого перевищував контрольний рівень у 2,2–2,9 рази. Найбільша його кількість спостерігалась у ґрунтах Народицького та Овруцького районів – 4,2 мг/кг і 5,8 мг/кг відповідно.

2. Виявлена висока роль полезахисних лісових смуг як біофізичних бар’єрів, які акумулюють важкі метали та запобігають їх територіальній міграції. Безпосередньо у полезахисній лісосмузі й на відстані 2 висот лісосмуги (2Н) простежується загальна тенденція до зростання валового вмісту важких металів, а із збільшенням відстані до 15Н та у відкритому полі їх вміст знижувався. У ґрунті вміст всіх елементів був нижчим від ГДК, крім вмісту свинцю на відстані до 5Н, який перевищував даний рівень.

Вміст рухомих форм важких металів у ґрунті під лісосмугою, в облісненій частині поля (2-20Н) та у відкритій його частині (25-30Н) не перевищував значень ГДК.

3. Валовий вміст важких металів максимально представлений у гумусовому та ілювіальному горизонтах, відповідно: Pb 24,0 мг/кг і 14,2 мг/кг; Ni – 44,5 і 35,0; Zn – 25,9 і 20,6; Cu – 19,7 і 12,3; Cd – 0,99 і 0,77; Со 2,05 мг/кг і 1,64 мг/кг ґрунту відповідно. У порівнянні з материнською породою вміст усіх досліджуваних елементів був вищим у гумусовому горизонті в 2,1–4,8 рази, а в ілювіальному – у 1,2–2,6 рази, тобто гумусові та ілювіальні горизонти дерново-підзолистих ґрунтів виконують роль відповідного бар’єру на шляху потоку шкідливих речовин. Рухомість важких металів по ґрунтовому профілю розподілялась наступним чином: Cu>Zn>Ni>Co>Cd>Pb.

4. Важкі метали зв’язуються органічною речовиною ґрунту та фракцією фізичної глини. При збільшенні вмісту гумусу збільшувалось накопичення валового вмісту досліджуваних елементів, а накопичення рухомих форм зменшувалось. За міцністю закріплення органічною речовиною металів встановлений наступний ранговий ряд: Ni>Cu>Pb>Zn>Cd>Co.

При збільшенні вмісту фракції фізичної глини у ґрунті валовий вміст важких металів збільшувався, а рухомих, навпаки, зменшувався. За міцністю закріплення металів глинистою фракцією дерново-підзолистих ґрунтів встановлений наступний ранговий ряд: Pb>Co>Ni>Cd>Zn>Cu.

5. Кислотність дерново-підзолистого ґрунту впливає на рухомість важких металів. При зміні рН сольової витяжки від 4,6 до 5,9 відсоток рухомих форм важких металів зменшувався: Pb від 10,1% до 5,0%; Co – 59,1%–34,8%; Zn – 59,7% – 17,8%; Ni – 16,2% – 4,4%; Cu – 8,7% – 4,7%.

6. Доведено, що забруднення дерново-підзолистих ґрунтів важкими металами суттєво впливає на біологічну активність ґрунтових мікроорганізмів. Найвищий відсоток розкладання целюлози спостерігався у ґрунті, де вміст рухомих форм важких металів був найнижчим, а найнижчий, навпаки, у ґрунті з високим вмістом металів, особливо Pb та Ni. При зменшенні вмісту рухомих форм досліджуваних елементів у ґрунтах у 2 рази, інтенсивність розкладання целюлози різко зростала від 10% до 63%.

7. Виявлено, що для природного різнотрав’я, озимого жита, вівса з підсівом конюшини, люпино-вівсяної сумішки, вико-вівсяної сумішки характерне інтенсивне поглинання міді та нікелю – коефіцієнт біологічного поглинання складав 1,8 – 3,2 та 1,1 – 6,9 відповідно. Для Co, Pb, Zn поглинання було менш інтенсивним і КБП не перевищував 1,0. За інтенсивністю накопичення важких металів рослинами встановлені наступні закономірності: для природного різнотрав’я – Cu > Ni > Co > Zn > Pb, для озимого жита та вико-вівсяної сумішки – Cu > Ni > Co > Pb > Zn, для люпино-вівсяної сумішки – Сu > Co > Pb > Ni > Zn, для вівса з підсівом конюшини – Ni > Cu > Pb > Co > Zn.

8. Показник інтенсивності забруднення важкими металами дерново-підзолистих ґрунтів агроландшафтів Житомирського Полісся складає 28,0 – 47,1. Така ситуація може призвести до забруднення сільськогосподарської продукції важкими металами вище допустимих санітарно-гігієнічних норм.

Публікації автора:

1. Васенков Г.И., Довбыш Л.Л. Содержание тяжелых металлов в почвенном покрове различных элементов агроландшафтов Полесья. Труды Межгосуд.научн.конференции «Современные проблемы охраны земель» (Киев, 10-12 сентября 1997 г.) / НАН Украины. Киев: СОПС, 1997. – ч. 2, с. 213-215.

2. Довбиш Л.Л., Васенков Г.І. Розподіл важких металів в дерново-підзолистих ґрунтах агроландшафтів Полісся // Вісник ДААУ, 1998. – №2. С.116-119.

3. Довбиш Л.Л. Розподіл важких металів в дерново-підзолистих ґрунтах. Міжвідомчий тематичний науковий збірник “Агрохімія і ґрунтознавство”, спецвипуск до V з’їзду УТТА (6-10 липня 1998 р., м. Рівне). Харків. УААН, 1998. С. 82-83.

4. Васенков Г.І., Довбиш Л.Л., Піціль А.С. Концентрація свинцю у ґрунтах приміських ландшафтів //Вісник ДААУ: Спец. вип. Жовтень. 2000. С. 317-319.

5. Довбиш Л.Л. Важкі метали в ґрунтах агроландшафтів Полісся //Вісник ДААУ: Спец. вип. Жовтень. 2000. С.90-92.