Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Герасименко Олександр Олександрович. Забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції : Дис... канд. наук: 12.00.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Герасименко О.О. Забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04. - Господарське право; господарсько-процесуальне право.- Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню правових засобів забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції та напрямків їх застосування в окремих сферах господарювання. Обґрунтовано використання узагальнюючого терміну “договори з реалізації продукції”. Обґрунтовано використання терміну “комерційне посередництво” та удосконалено визначення поняття “забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції”. Проведено систематизацію видів забезпечення виконання господарських договорів за критерієм підстав їх встановлення. Обґрунтовано доцільність законодавчого закріплення комерційного притримання та принцип вибору правового засобу забезпечення виконання господарських договорів. Удосконалено порядок застосування державної гарантії та реалізації закладеного майна. Внесено пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства України в частині регулювання відносин із забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в обґрунтуванні напрямків удосконалення господарсько-правового забезпечення виконання договорів з реалізації продукції в нових економічних умовах в Україні. Для вирішення наукової задачі дисертантом обґрунтовані нові наукові положення і пропозиції по вдосконаленню законодавства, що регулює відносини із забезпечення виконання господарських договорів з урахуванням особливостей господарської діяльності, спрямованої на реалізацію продукції.

Головними науковими та практичними результатами дисертаційного дослідження є теоретична розробка поняття договорів з реалізації продукції, уточненого поняття забезпечення виконання господарських договорів, поняття комерційного притримання, системи видів забезпечення виконання господарських договорів, принципу вибору виду забезпечення виконання господарських договорів з урахуванням специфіки окремих видів договорів та вироблення на цій основі конкретних пропозицій щодо удосконалення законодавства.

На підставі проведеного дослідження сформульовані наступні основні висновки:

1. Суттєве значення для формування належних умов господарської діяльності має розвиток реалізації продукції. Тенденції цього розвитку полягають у розширенні видів такої діяльності та появі нових договорів, що опосередковують діяльність з реалізації продукції. В дисертації обґрунтовано використання узагальнюючого терміну «господарські договори з реалізації продукції”, які розуміються як договори, що опосередковують професійну посередницьку діяльність, а також виробничо-збутову діяльність, спрямовану на просування товарів та послуг від виробників до споживачів. Класифікацію видів договорів з реалізації продукції можна проводити в залежності від суб’єкта та об’єкта договору. За суб’єктом договору виокремлено договори: торгових фірм, комісійних фірм, комерційних агентів, біржових посередників, виробничо-збутових підприємств та ін. За об’єктом договору визначено договори: консигнації, ф’ючерсні, форвардні, агентські та ін.

2. В сучасній науковій літературі відсутня визначеність щодо поняття комерційного посередництва, тому, виходячи із законодавчих реалій, актуальним є визначення цього поняття у вузькому та широкому розумінні з метою уніфікації відносин, що мають однакове економічне підґрунтя, хоча й різний юридичний зміст, а також охоплення в межах уніфікованого терміну існуючих на практиці, але не врегульованих законодавчо різновидів посередницької діяльності. Поняття комерційного посередництва, запропоноване у Господарському кодексі України, слід вважати поняттям у вузькому змісті. Поруч з цим до комерційного посередництва в широкому розумінні слід віднести будь-яку професійну посередницьку діяльність, яка пов’язана із пошуком контрагентів, сприянням у просуванні товарів та послуг на ринок, а також будь-яку іншу діяльність із здійснення правомірних дій від імені довірителя або від свого імені за рахунок самого посередника, або за рахунок особи, в інтересах якої працює посередник.

3. Забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції передбачає застосування правових засобів забезпечення належного виконання господарських договорів, встановлених господарським законодавством та (або) господарським договором, що опосередковує господарські відносини з реалізації продукції. До видів забезпечення виконання господарських договорів з реалізації продукції віднесено: засновані на нормативно-правовому акті; засновані на договорі, що опосередковує господарські відносини з реалізації продукції; а також ті, що звичайно застосовуються в господарському (діловому) обігу, за умови, якщо вони не суперечать діючому законодавству. Принцип вибору полягає в необхідності аналізу всієї сукупності видів забезпечення виконання договорів з реалізації продукції, мір відповідальності і визначенні способу їх ефективного сполучення з урахуванням суб'єкта, об'єкта і змісту конкретного договору. В дисертації обгрунтовано доцільність законодавчого закріплення комерційного притримання як виду забезпечення виконання господарських договорів, яке пропонується здійснити шляхом доповнення ГК України додатковою статтею наступної редакції: “Комерційне притримання - це право притримання майна, що виникає у одного суб’єкта господарювання відносно іншого внаслідок невиконання господарських договірних зобов’язань і є забезпеченням права вимоги по зобов’язаннях, строк виконання яких вже настав”.

4. Для вдосконалення порядку застосування державної гарантії як виду забезпечення виконання господарських договорів запропоновано закріплення у законодавстві збільшеного терміну дії державної гарантії, а саме з дня укладення договору до дня повного виконання договірного зобов’язання, у т.ч. обов’язку сплатити неустойку та відшкодувати збитки, залишивши, разом з тим, можливість для суб’єктів господарювання передбачити інше у договорі. Можливості реалізації закладеного майна через конкурс, тендер, біржові торги або іншими способами, доцільно конкретизувати у законодавстві шляхом встановлення відповідних доповнень до статті 21 Закону України “Про заставу”.

5. Зроблено висновок щодо необхідності вдосконалення порядку застосування мір відповідальності за невиконання чи неналежне виконання господарських договорів з реалізації продукції шляхом комплексного використання штрафних, оперативно-господарських санкцій, а також відшкодування збитків з метою нівелювання негативних наслідків порушення суб’єктами господарювання договірної дисципліни.

6. Окрім цього, з метою визначення факторів підвищення ефективності договірної діяльності з реалізації продукції, у розвиток положень ГК України внесено пропозиції: до частини 2 статті 298 стосовно конкретизації умов схвалення угод, що були укладені комерційним агентом за межами його повноважень - виключити слова „якщо він не відхилить перед третьою особою дії комерційного агента”; до частини 1 статті 304 щодо необхідності надання права відмови комерційного агента від подальшого здійснення як договору без визначеного строку, так і з визначеним строком - виключити слова „укладеному сторонами без визначення строку його дії”.

Публікації автора:

1. Новошицький О., Герасименко О. Відповідальність за прострочення сплати грошових санкцій // Правничий часопис Донецького університету. – 2000. – № 2 (5). – С. 7 – 10. (Особистий внесок здобувача: визначення особливостей розрахунку збитків від прострочення сплати грошових санкцій; визначення історичних особливостей сплати грошових санкцій).

2. Новошицький О., Герасименко О. Щодо відшкодування збитків, заподіяних порушенням договору купівлі-продажу // Правничий часопис Донецького університету. – 2001. – № 1 (6). – С. 42 – 45. (Особистий внесок здобувача: аналіз правового регулювання договору купівлі-продажу; пропозиції щодо компенсації збитків у разі порушення зобов'язань за договором купівлі-продажу).

3. Герасименко О.О. Забезпечення виконання договору купівлі-продажу на стадії його складання // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – 2001. – № 1. – С. 242 – 248.

4. Герасименко О. Притримання як вид забезпечення виконання господарських договірних зобов’язань з реалізації продукції // Юридична Україна. – 2003. – № 8. – С. 20 – 22.

5. Герасименко О. До питання про забезпечення виконання господарських зобов’язань з реалізації продукції // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - № 9. - С. 63-64.

6. Герасименко А.А., Новошицкий А.Н. Проблемы правового регулирования обеспечения исполнения хозяйственных договорных обязательств по реализации продукции // Матеріали наук.-практ. конф. “Регіональні проблеми боротьби з економічною злочинністю”. – Донецьк: ДІВС. - 2003. – С. 12 – 16. (Особистий внесок здобувача: визначення проблем правового регулювання окремих видів забезпечення виконання господарських договірних зобовязань з реалізації продукції).

7. Герасименко О.О. Банківська гарантія в Цивільному і Господарському кодексах України // Тези допов. і наук. повід. наук.-практ. конф. “Проблеми кодифікації законодавства України”. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. - 2003. – С. 138 –140.