Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Біоорганічна хімія


Ляхов Олексій Михайлович. Взаємодія фізіологічно-активних речовин з ленгмюрівськими мономолекулярними плівками : Дис... канд. біол. наук: 02.00.10 / НАН України; Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії. — К., 2006. — 136арк. — Бібліогр.: арк. 119-136.



Анотація до роботи:

Ляхов О.М. Взаємодія фізіологічно-активних речовин з ленгмюрівськими мономолекулярними плівками. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 02.00.10 – біоорганічна хімія. Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена виявленню біорегуляторної стереотипії дії фізіологічно-активних речовин на термодинамічні та структурні характеристики мономолекулярних плівок Ленгмюра з фосфоліпідів та сироваткового альбуміну. Показаний біорегуляторний вплив модуляторів основних сигнальних систем клітини на значення параметрів моношарових плівок з фосфоліпідів та білків. На моношарах з дистеароїлфосфатидилхоліну виявлена мембранотропна активність деяких перспективних лікарських засобів. Створено ефективний комп’ютерний алгоритм для розділення речовин на класи за типом їх дії на функціональні ланки аденілатциклазної та Ca-залежної поліфосфоінозитидної сигнальних систем клітини, за допомогою якого спрогнозовано біорегуляторний стереотип нових лікарських засобів.

1. В дисертації наведене нове вирішення наукової задачі та ряд теоретичних узагальнень відносно визначення прояву біорегуляторного впливу модуляторів основних сигнальних систем клітини на мембрани з фосфоліпідів та сироваткового альбуміну. Вперше показаний біорегуляторний вплив модуляторів ОССК різних фармакологічних груп на моношарові ленгмюрівські плівки з фосфоліпідів та сироваткового альбуміну.

2. Встановлено, що на структурні та термодинамічні параметри фосфоліпідних та білкових моношарів в концентрації 1.10-4 М більш сильно впливають, головним чином, ФАР, що активують аденілатциклазну та/або інгібують фосфоліпідну сигнальні системи клітини: ізадрин, йохімбін, празозин, атропін та ніфедипін. Для біорегуляторів з протилежним типом дії по відношенню до ОССК виявлена більш слабка зміна обчислених параметрів.

3. Показано, що біорегуляторний стереотип дії ФАР на функціональні ланки ОССК зберігається при взаємодії біорегуляторів з мономолекулярними плівками з фосфоліпідів та сироваткового альбуміну. Продемонстрована ефективність застосування штучних нейронних мереж для поділу біорегуляторів у відповідності до загальної спрямованості їх дії на основні клітинні системи трансдукції сигналу на основі обчислених структурних та термодинамічних параметрів впливу ФАР на мономолекулярні плівки. Можливість розділення препаратів на групи за їх біорегуляторним стереотипом дії також підтверджується за допомогою кластерного аналізу.

4. Встановлена мембранотропна активність на рівні фосфоліпідних моношарів з дистеароїлфосфатидилхоліну деяких кардіотонічних засобів, актопротекторів та препаратів похідних АТФ – найбільш сильна для суфану та спленозиду. Отримані дані дозволяють зробити висновок про важливість урахування впливу досліджених ФАР на фосфоліпідний компонент біологічних мембран в з’ясуванні механізму фармакологічного ефекту зазначених лікарських засобів.

5. На моношарових плівках з ДСФХ на прикладі кардіотонічних засобів суфану та спленозиду, актопротекторів бемітилу та яктону, макроергічної сполуки АТФ-ЛОНГ показана можливість прогнозування наявності у ФАР активуючої або блокуючої активності по відношенню до аденілатциклазної та Ca-залежної поліфосфоінозитидної сигнальних систем клітини без вивчення впливу препаратів безпосередньо на ОССК. Згідно з отриманими результатами, суфан та спленозид можна віднести до біорегуляторного класу +І/–ІІ, а бемітил, яктон та АТФ-ЛОНГ – до класу –І/+ІІ.

Публікації автора:

1. Бичко А.В., Ляхов О.М., Прокопенко Р.А., Могилевич С.Є., Порало І.В., Рибальченко В.К. Взаємодія суфану із фосфоліпідними мембранами іn vitro // Вісник Київського Національного Університету. - 1999, вип. 5. - С. 17-23.

2. Олійник Б.В., Олійник С.А. Плиска О.І., Прокопенко Р.А., Ляхов О.М. Кардіотонічні властивості спленозиду - нуклеозидного чинника селезінки великої рогатої худоби // Наукові записки Тернопільского педуніверситету. Серія: біологія. - 2000. - № 4. - С. 43-46.

3. Прокопенко Р.А., Ляхов О.М., Могилевич С.Є., Луйк О.І. Взаємодія модуляторів фосфоліпідної та аденілатциклазної сигнальних систем клітини з фосфоліпідними моношарами // Доповіді НАН України. - 2001. - № 3. - С. 189-193.

4. Ляхов О.М., Прокопенко В.В., Прокопенко Р.А., Могилевич С.Є. Взаємодія модуляторів фосфоліпідної та аденілатциклазної сигнальних систем клітини з фосфоліпідними моношарами при різних температурах // Доповіді НАН України. - 2002. - № 12. - C. 113-118.

5. Ляхов О.М., Прокопенко Р.А., Коршевнюк Д.О., Олійник С.А., Олійник Б.В., Горчакова Н.О., Войціцький В.М. Взаємодія препаратів класу актопротекторів з фосфоліпідними мембранами in vitro // Доповіді НАН України. - 2003. - № 3. - С. 184-186.

6. Ляхов О.М., Прокопенко В.В., Могилевич С.Є., Прокопенко Р.А. Взаємодія модуляторів аденілатциклазної та фосфоліпідної сигнальних систем клітини з моношаровими плівками з альбуміну сироватки людини // Доповіді НАН України. - 2004. - № 4. - С. 179-183.

7. Вдовенко Н.В., Ляхов О.М., Могилевич С.Є. Взаємодія препарату "АТФ-ЛОНГ" з моношаром дистеароілфосфатидилхоліну // Український біохімічний журнал. - 2004. - Т. 76, № 2. - С. 121-123.

8. Lyakhov A.M., Prokopenko R.A., Mogilevich S.E. The thermodynamics of physiologically active compounds interaction with phospholipid Langmuir monolayers. – International Conferences «Physics of liquid matter: modern problems».Abstracts. – Kyiv, 14-19 September, 2001 y. – p. 185.

9. Ляхов О.М., Прокопенко Р.А., Могилевич С.Є. Фосфоліпідні мономолекулярні плівки як модель для вивчення взаємодії лікарських препаратів з біомембранами. – II Національний з’їзд фармакологів України. Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 1-4 жовтня 2001 р. – с. 157.

10. Ляхов О.М. Прокопенко Р.А., Могилевич С.Є. Фосфоліпідні ленгмюрівські плівки як модель для вивчення лікарських препаратів з біологічними мембранами. – III Українська конференція молодих вчених, присвячена пам’яті академіка В.В. Фролькіса. Тези доповідей. – Київ, 28 січня 2002 р. – С. 126-127.

11. Ляхов А.М., Прокопенко Р.А., Прокопенко В.В., Могилевич С.Е. Термодинамика взаимодействия физиологически активных соединений (ФАВ) с фосфолипидными лэнгмюровскими монослоями. – Международная конференция «Физико-химический анализ жидкофазных систем». Тезисы докладов. – Саратов, 30 июня-4 июля 2003 г. – С. 83.