Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Нецветов Максим Вікторович. Взаємодія біологічних систем зі змінними магнітними полями, електричними струмами та механічними коливаннями як екологічними чинниками : Дис... канд. наук: 03.00.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Нецветов М.В. Взаємодія біологічних систем зі змінними магнітними полями, електричними струмами та механічними коливаннями як екологічними чинниками. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності 03.00.16 – екологія. Дніпропетровський національний університет. Дніпропетровськ, 2002.

У роботі досліджено реакції рослинних і тваринних організмів на дію таких екологічних чинників, як змінне магнітне поле, змінний електричний струм та механічні коливання. Показано, що механічні коливання впливають на фізичні властивості ґрунту (лесіваж, електричні властивості). Відзначено неоднозначну та нелінійну залежність ростових показників рослинних біосистем від частот (1-100 Гц) досліджуваних чинників, які впливають на стійкість рослинних організмів до інших абіотичних чинників. В експериментах на тваринах показано неоднозначну залежність від частоти діючого чинника виживання, поведінки, вмісту іонів у тканинах мозку, функціональної активності ізольованих клітин крові, процесів регенерації органів та тканин. На експериментальній моделі досліджено, що на субклітинному, молекулярному рівні в механізмах взаємодії змінних магнітних полів та біосистем важливу роль відіграють генеровані в біосистемі електричні струми.

1.Процес вертикального переміщення колоїдів у ґрунті індукується й пришвидшується при дії механічних коливань низьких та наднизьких частот (1 – 100 Гц). Для незмінних параметрів скелету й плазми ґрунту найбільш ефективні діапазони частот механічних коливань розширюються при збільшенні їх амплітуди. В водних розчинах солей металів при дії механічних коливань виникають електричні струми з силою (І) порядку одиниць мікроампер (дослідження проведено на розчинах хлориду натрію (10%) й оцтовокислому свинцю (10%)). Встановлено нелінійну залежність силу струму від частоти механічних коливань при їх незмінній амплітуді.

2. Схожість і середні довжини ростків насіння ячменю Hordeum vulgare L. після дії змінних низько- і наднизькочастотних магнітних полів, електричних струмів, механічних коливань як екологічних чинників під час замочування (4 години) у розчинах солей металів (хлориди барію, натрію, кальцію та оцтовокислого свинцю) можуть збільшуватися, зменшуватися або не змінюватися в нелінійній залежності від частоти порівняно зі схожістю й середніми довжинами насіння, які не зазнавали дії цих фізичних чинників.

3. Тривалість життя лабораторних мишей Mus musculus L. одного віку й статі (самці) у критичних умовах (1,7%-ий питний розчин хлориду натрію) при впливі змінних магнітних полів (Н=30-60 Е) зменшується при частоті 8 Гц, збільшується при частоті 50 Гц й не змінюється при частотах 1,5 и 24 Гц.

4. Реакція поведінки лабораторних мишей Mus musculus L. на механічні коливання як екологічний чинник з частотою 50 Гц полягає в аверсії, що проявляється протягом не менш 30 хв; при зміні частоти більше ніж на 1-2 Гц і незмінній амплітуді (~1 мм) ця реакція відсутня.

5. Відновлення кінцівок ребристих тритонів Pleurodeles waltli Mich. у період низької сонячної активності (1997 р.) пришвидшується при дії змінного магнітного поля (Н=30 – 60 Е) з частотою (f) 50 Гц, не змінюється при частотах магнітного поля (МП) 1,5; 8 і 24 Гц, за винятком дії МП з f=8 Гц на тритонів передпродуктивного періоду розвитку, коли мало місце пришвидшення регенерації. Дія магнітного поля з частотою 50 Гц у період високої сонячної активності (кінець 1999 – початок 2001 р.) призвела до нездатності повноцінно відновлювати втрачену кінцівку (гіпоморфна регенерація) після 4-разового відсічення кінцівок у тритонів на одному і тому самому місці; в тварин, що не зазнавали дії МП з f=50 Гц, гіпоморфізм відновлених кінцівок не відзначено. Загоєння м’яких тканин лабораторних мишей Mus musculus L. пришвидшується при дії змінного магнітного поля з частотою 50 Гц.

6. Реакція ізольованих еритроцитів крові пацюків Rattus norvegicus Berk. одного віку й розміру на змінні магнітні поля (Н=15-50 Е; f=6,5 Гц; експозиція 4 години) екологічний чинник проявляється в збільшенні осмотичної резистентності, при цьому величина ефекту зменшується по мірі збільшення різниці між гіпотонічним розчином і розчином для тестування (0,7; 0,6; 0,5; 0,4; 0,3; 0,2; 0,1% NaCl). Реакція еритроцитів людини на дію магнітного поля (Н=15-50 Е; f=6,5 Гц) залежить від початкового рівня осмотичної резистентності (гемоліз у 0,45% розчині NaCl): при низькому гемолізі дія поля проявляється переважно в його збільшенні , а при високому – в зменшенні. При напрузі Н=60-80 T, частоті f=8 Гц магнітного поля й експозиції 1 година вплив магнітного поля на еритроцити людини на осмотичній резистентності в 0,45% розчині NaCl не відбивається.

7. Іонний гомеостаз у тканинах головного мозку мишей Mus musculus L. порушується під впливом низько- та наднизькочастотних змінних магнітних полів (Н=30 Е; експозиція по 30 хв протягом 5 діб), електричних струмів (I ~10 мкА) і механічних коливань (амплітуда 0,6-1,5 мм) як екологічних чинників, що проявляється в збільшенні концентрації магнію й зменшенні кальцію.

8. Біологічна дія змінних магнітних полів може мати нелінійну залежність від частоти в низькому і наднизькому діапазонах внаслідок різних за силою впливів, що генеруються при цьому в живих тканинах, електричних струмів на біологічні процеси на молекулярному рівні.