Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Золотницька Ольга Юріївна. Вплив проотивірусних препаратів на структуру та функції імунокомпетентних клітин у хворих на ревматоїдний артрит : Дис... канд. наук: 14.01.12 - 2006.



Анотація до роботи:

Золотницька О.Ю. Вплив противірусних препаратів на структуру та функції імунокомпетентних клітин у хворих на ревматоїдний артрит. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12. – ревматологія. – Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної проблеми сучасної ревматології – підвищенню ефективності лікування хворих на ревматоїдний артрит шляхом розробки рекомендацій щодо включення в лікувальний комплекс препаратів, що мають противірусну активність з урахуванням вірусологічних, імунологічних і клінічних результатів обстеження хворих.

Було показано, що при комплексній терапії РА, котра включає препарати альфа-інтерферону і індуктори його синтезу, значно покращується клінічний ефект МТ за рахунок впливу на віруси, потенціювання імунотропної дії базисної терапії.

При включенні ацикловіру в лікування РА також спостерігалось підвищення клінічної ефективності дії метотрексату, що пов’язано з високою активністю ацикловіру по відношенню до вірусної інфекції при РА. Але застосування препаратів -інтерферону і ацикловіру обмежено, через їх високу токсичність, велику частоту побічних явищ.

У дисертаційній роботі на підставі аналізу літературних даних та результатів власних досліджень узагальнено теоретичні та практичні аспекти впливу метотрексату в комплексі з препаратами -інтерферону, індукторами ендогенного синтезу інтерферону або ацикловіром на показники клінічного та функціонального стану хворих та вплив цих препаратів на клітинну та гуморальну ланки імунітету хворих на ревматоїдний артрит з безсумнівною персистенцією вірусів родини Herpesviridae, а також обґрунтовано підходи до оптимізації базисної терапії. Розроблено практичні рекомендації щодо обов’язкового вірусологічного обстеження хворих з вперше встановленим ревматоїдним артритом, хворих на ревматоїдний артрит з II та III ступенем активності хвороби, системними проявами, високими рівнями ЦІК, Ig G та Ig M, при відсутності ефективності базисної терапії, а також щодо обов’язкового введення до лікування хворих на ревматоїдний артрит з доведеною персистенцією вірусів родини Herpesviridae циклоферону, а при його неефективності – ацикловіру.

  1. У 56 (38,5%) хворих на РА із досліджених 146 спостерігається персистенція вірусів родини Herpesviridae в мононуклеарних лейкоцитах крові. Персистенція вірусів герпесу 1 і 2-го типу спостерігалася у 22 (15,1%) випадках, цитомегаловірусу – у 10 (7,0 %) хворих, вірусу Епштейна-Барра – у 17 (11,7 %) пацієнтів. У 7 хворих (4,8 % ) відмічена персистенція двох і більш видів вірусів родини Herpesviridae. Активна інфекція вірусами родини Herpesviridae спостерігалася у 39 хворих на РА (26,9 %), з них у 6 пацієнтів (4,2 %) виявлено поєднання двох або більше вірусів. Активна інфекція вірусами герпесу 1 і 2-го типу спостерігалася в 13 випадках (9,0 %), цитомегаловірусу – у 8 хворих (5,5 %), вірусу Епштейна-Барра – у 12 пацієнтів (8,3 %).

  2. У хворих на РА зі встановленою персистенцією вірусів родини Herpesviridae відмічено підвищення проліферативної відповіді лімфоцитів на ФГА (31,4 ± 1,5 %), зниження рівня Fas-індукованого апоптозу лімфоцитів (з ФГА – 18,0% ± 1,1 %, з КонА – 19,8 ± 0,2 %), підвищення рівня Ig G (1242 ± 8 мг/%), Ig M (192 ± 2 мг/%) та ЦІК (315 ± 13 у.о) в сироватці крові в порівнянні із загальною категорією хворих. Персистенція вірусів родини Herpesviridae у хворих на РА поєднується з II (17 хворих (22,6 %)) та III (14 хворих (46,7 %)) ступенем активності запального процесу, збільшенням частоти системних проявів (24 хворих (92,3 %)).

  3. Застосування інтерферону альфа в комплексному лікуванні хворих на РА призводить до елімінації вірусної інфекції в 46,6 % випадків (7 хворих), індуктора ендогенного синтезу інтерферону - в 41,6 % випадків (10 хворих), ацикловіру – у 72,2 % хворих (13 пацієнтів).

  4. Елімінація вірусів призводить до більш значних змін з боку клінічного стану та зі сторони імунологічних показників. Клінічне покращання через 6 місяців від початку лікування інтерфероном альфа та елімінації вірусної інфекції за критеріями ACR на 20 % спостерігалось у 57,1 % хворих на РА, на 50 % - у 28,5 % хворих. При терапії індуктором ендогенного синтезу інтерферону через 6 місяців після початку лікування клінічне покращання по критеріях ACR на 20 % було досягнуто у 64,0 % хворих та клінічне покращання на 50 % - у 27,2 % пацієнтів при ерадикації вірусної інфекції. Елімінація вірусів призвела до значного зниження проліферативної відповіді лімфоцитів у відповідь на стимуляцію ФГА (19,6 ± 1,5%) та КонА (11,3 ± 1,1 %), підвищення спонтанного (1,8 ± 0,1 %) та Fas-індукованого апоптозу з ФГА (29,4 ± 2,0%, p<0,001) і КонА (25,8 ± 1,5%) при терапії із застосуванням інтерферону альфа. Елімінація вірусів за допомогою індуктора ендогенного синтезу інтерферону також сприяла значному зниженню проліферативної відповіді лімфоцитів у відповідь на стимуляцію ФГА (20,9 ± 1,4%) та КонА (11,5 ± 1,1 %), підвищенню спонтанного (1,8 ± 0,1 %) та Fas-індукованого апоптозу з ФГА (28,2 ± 1,2 %, p<0,001) і КонА (26,1 ± 1,5%).

  5. Включення індуктора ендогенного синтезу інтерферону в комплекс лікування хворих на РА з вірусною персистенцією характеризується хорошою переносимістю і низькою частотою побічних ефектів (з боку ШКТ –56,0; алергічні реакції – 4,0 %; гепатотоксичні реакції – 4,0 %; лейкопенія – 4,0 %; заміна лікування – 4,0 %). При застосуванні інтерферону альфа і ацикловіру частота побічних ефектів підвищувалася (з боку ШКТ – 64,0, алергічні реакції – 4,0 %, гепатотоксичні реакції – 16,0 %Ю, лейкопенія – 16,0 %, заміна лікування – 41,6 % при терапії інтерфероном альфа; та з боку ШКТ – 33,0 %, алергічні реакції – 11,1 %, підвищення рівня білірубіну та печінкових проб – 5,6 % при терапії ацикловіром).

Публікації автора:

  1. Золотницкая О.Ю. Противовирусные препараты в лечении больных ревматоидным артритом с вирусной персистенцией // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2004. – Т. 140, Ч.3 (терапия). – С. 70 – 75.

  2. Золотницкая О.Ю. Влияние вирусов семейства Herpesviridae на клиническую картину и иммунокомпетентные клетки больных ревматоидным артритом // Буковинський медичний вісник. – 2004. - №1. – С. 47 - 52.

  3. Золотницкая О.Ю. Влияние препаратов с противовирусной активностью на клиническое течение и иммунологическую картину больных ревматоидным артритом с персистенцией вирусов семейства Herpesviridae // Укр. ревм. журн. – 2005. - № 4. – С 71 - 74.

  4. Дударь Л.В., Петров А.В., Малахова О.Ю., Золотницкий Г.А. Клиническое значение морфологических изменений лимфоцитов при ревматоидном артрите // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. гос. мед. ун-та. им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 1999. – Т. 135, Ч.1. – С. 33 – 43.

Здобувачем проводилось клінічне, імунологічне і вірусологічне обстеження хворих, аналіз та узагальнення результатів.

  1. Дударь Л.В., Петров А.В., Золотницкая О.Ю., Маркешин С.Я. Влияние цитомегаловирусной инфекции на течение ревматоидного артрита // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т. 5, №2. – С. 63 – 67.

Здобувачем проводилось клінічне, імунологічне і вірусологічне обстеження хворих , аналіз та узагальнення результатів.

  1. Дударь Л.В., Петров А.В., Золотницкая О.Ю., Золотницкий Г.А., Кошукова Г.Н. Эволюция взглядов на роль инфекционных агентов в развитии ревматоидного артрита // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгивеского – Симферополь, 2001. – Т. 137, Ч. 1. – С. 112 – 115.

Здобувачем проводився підбір і вивчення літератури з даної теми, аналіз та узагальнення результатів, підготовка статті до друку.

  1. Патент України № 40141А «Спосіб оцінки стану клітинного імунітету людини» / Дудар Л.В., Петров А.В., Малахова О.Ю., Алієва М.І // Бюл. №6. - 2001.

Здобувачем проводилось клінічне обстеження хворих, виділення, забарвлення, цитометрія лімфоцитів, аналіз та узагальнення результатів.

  1. Дударь Л.В., Петров А.В., Захарова С.Н., Малахова О.Ю., Золотницкий Г.А. Иммунотропное действие и клиническая эффективность циклоферона в лечении больных ревматоидным артритом // Матеріали Української науково-практичної конференції «Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів»: тези наук. доп. – К., 2001. – С. 185 – 186.

Здобувачем проводилось клінічне обстеження хворих, виділення, забарвлення та цитометрія лімфоцитів, аналіз та узагальнення результатів.

  1. Дударь Л.В., Петров А.В., Захарова С.Н., Малахова О.Ю., Золотницкий Г.А. Прогностическая ценность показателей спонтанного и Fas-индуцированного апоптоза при ревматоидном артрите // Український ревматологічний журнал, тези наукових доповідей. – Дніпропетровськ, 23 – 26 жовтня 2001 р. – Додаток. – С. 25.

Здобувачем проводилось клінічне, імунологічне і вірусологічне обстеження хворих, аналіз та узагальнення результатів, підготовка тез.

  1. Дударь Л.В., Петров А.В., Малахова О.Ю., Золотницкий Г.А. Способность лимфоцитов к апоптозу при ревматоидном артрите // 5-й международный медицинский конгресс студентов и молодых ученых. – Тернополь: Укрмедкнига, 2001. – С. 21.

Здобувачем проводилось клінічне обстеження хворих, виконувалось виділення і забарвлення лімфоцитів ядерним барвником, аналіз та узагальнення результатів.