Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Грищенко Алла Борисівна. Вплив патологічної звивитості, гіпо- й аплазій прецеребральних судин на перебіг розсіяного склерозу : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2009.



Анотація до роботи:

Грищенко А.Б. Вплив патологічної звивитості, гіпо- й аплазій прецеребральних судин на перебіг розсіяного склерозу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України», Харків, 2009.

Дисертація присвячена вивченню впливу дисплазій прецеребральних судин на церебральну гемодинаміку і перебіг РС, розробці ефективних діагностичних заходів і оптимізації підходів до лікувальної тактики хворих на РС. Вперше показано, що 63,64% хворих на РС мають патологію пре- й інтрацеребральних судин у вигляді патологічної звивитості, гіпо- і аплазій, а також їх поєднань. Вперше визначено, що у хворих на РС виникають гемодинамічні порушення у вигляді ангіоспазму, гіперперфузії каротидного басейну, венозного перевантаження, які більш виражені у хворих з патологією пре- й інтрацеребральних судин. Доведено, що у хворих на РС, які мають патологію пре- й інтрацеребральних судин на 41% частіше розвивається полісимптомний дебют захворювання, а тяжкість захворювання на 20,6% вища, ніж у хворих без даної патології. Вперше досліджено, що у хворих на РС з патологією пре- й інтрацеребральних судин на 12% частіше виникає первинно-прогресуючий і на 15% вторинно-прогресуючий перебіг РС. Вперше показано, що у хворих на РС з дисплазіями пре- й інтрацеребральних судин найчастіше вогнища демієлінізації локалізуються у відділах мозку, які одержують живлення з системи ВСА, що відповідає результатам КТС і УЗДГ, які виявили найзначущі гемодинамічні порушення в каротидному басейні. Обгрунтовано клінічну ефективність лікування хворих на РС пентоксифіліном.

У дисертації Наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання -удосконалення діагностичних підходів і лікувальної тактики у хворих на розсіяний склероз шляхом комплексного клінічного, нейровізуалізаційного і ультразвукових методів дослідження.

1. Вперше встановлено, що 63,64% хворих на розсіяний склероз мають патологію пре- й інтрацеребральних судин у вигляді патологічної звивитості, гіпо- і аплазій та їх поєднань. У загальній кількості виявленої судинної патології в 65% випадків, результати магнітно-резонансної ангіографії, кольорового триплексного сканування і ультразвукової допплерографії співпадали, а в 35% мали самостійне значення. За даними магнітно-резонансної ангіографії, дисплазії пре- й інтрацеребральних судин мають 58,18% хворих на розсіяний склероз. Загальна кількість звивитостей - 73,44%, гіпо- і аплазії складають по 29,69%. Найчастішою формою патологічної звивитості є S-подібна (65,63%).

Методом кольорового триплексного сканування патологічна звивитість внутрішньої сонної артерії виявляється у 43,64%, гіпоплазія хребцевої артерії – у 7,27% хворих. Методом ультразвукової допплерографії судин голови і шиї патологічна звивитість внутрішньої сонної артерії виявляється у 30,91% хворих.

2. Установлено, що у хворих на розсіяний склероз порушення гемодинаміки представлене гіперперфузією в каротидному басейні, яка характеризується підвищенням пікової систолічної і діастолічної швидкості, венозним перевантаженням, ангіоспазмом проксимальних відділів інтракраніальних судин, про який свідчило підвищення пікової систолічної швидкості й зниження індексу резистивності. Порушення мозкової гемодинаміки у хворих з незміненою анатомічною конфігурацією магістральних артерій голови є підставою для припущення можливості залучення в загальний автоімунний процес інтрацеребральних судин. Встановлено, що у хворих на розсіяний склероз, які мають патологію пре- й інтрацеребральних судин, основні гемодинамічні показники змінені в середньому на 32%, а у хворих з відсутністю патології - на 14%.

3. Виявлено, що у хворих на розсіяний склероз, які мають патологію пре- й інтрацеребральних судин на 41% частіше ніж у хворих без судинної патології, виникає полісимптомний дебют захворювання, а тяжкість захворювання на 20,6% вища. Первинно-прогресуючий перебіг розсіяного склерозу виникає на 12% частіше у хворих з дисплазіями пре- й інтрацеребральних судин, а вторинно-прогресуючий – на 15%.

4. У неврологічному статусі у хворих на розсіяний склероз, які мають патологію пре- й інтрацеребральних судин, на 24% частіше виявляються задній між'ядерний офтальмопарез, ураження зорового нерва – на 20%; кистьові (Якобсона-Ласко – на 31%, Россолімо - на 25%) і патологічні стопні знаки (с-м Бабінського – на 24%, Россолімо – на 21%). Серед субкортикальних знаків – на 22% частіше, ніж у хворих на розсіяний склероз без патології судин, виявляється рефлекс Марінеску-Радовічи і нижньо-щелепний Бехтерева. На 31% частіше визначається статична і на 21% динамічна атаксія, асинергія Бабінського – на 21%, а порушення координації - на 21%.

5. Виявлено, що у хворих з патологією пре- й інтрацеребральних судин, достовірно частіше зустрічається локалізація вогнищ у відділах мозку, які одержують живлення із системи внутрішньої сонної артерії, що відповідає результатам кольорового триплексного сканування і ультразвукової допплерографії, які виявляють найбільш виразні гемодинамічні порушення в каротидному басейні. Перивентрикулярні вогнища біля тіл бічних шлуночків на 14%, а біля передніх рогів бічних шлуночків на 23% частіше виявляються у хворих з дисплазіями пре- й інтрацеребральних судин. Субкортикальні вогнища в лобній долі на 21%, скроневій – на 24%, тім'яній долі на 26% частіше виявляються у хворих з патологією судин. Внутрішня гідроцефалія на 21%, а зовнішня – на 24% частіше спостерігається у хворих на розсіяний склероз, які мають патологію пре- й інтрацеребральних судин.

6. Для хворих на розсіяний склероз характерним є повільно перебігаючий автоімунно-запальний процес, який проявляється підвищеною екскрецією прозапальних (ІЛ-1b, ФНП-б) і протизапальних цитокінів (ІЛ-4, ІЛ-10). Гемодинамічний, імунологічний і клінічний моніторинг показує, що застосування пентоксифіліну виявляє позитивний вплив на мозкову гемодинаміку, імунологічні процеси, клінічний перебіг захворювання і може бути запропоноване для включення в схему лікування хворих на розсіяний склероз з патологією пре- й інтрацеребральних судин, порушенням церебральної гемодинаміки. Дослідження цитокінового статусу до і після лікування показує, що через 1 місяць прийому пентоксифіліну рівні прозапальних цитокінів (IЛ-1b, ФНП-б) в середньому понижуються на 58%, а рівні протизапальних зростають (ІЛ-1b, ІЛ-10) на 82,5%. На фоні терапії пентоксифіліном гемодинамічні показники в 1-й групі в середньому поліпшуються на 20,8%, в 2-й - на 14,2%. Тяжкість захворювання на фоні прийому пентоксифіліну в 1-й групі в середньому зменшується на 14%, в 2-й - на 33%. У хворих з ремітуючим перебігом розсіяного склерозу відзначається зменшення частоти загострень. У хворих 1-ї групи - в 1,4 рази, в 2-й – в 1,7 разів.

Публікації автора:

За матеріалами дисертації опубліковано 10 робіт, з них 7 статей в журналах, 3 в тезах конференції. 3 наукові статті опубліковано у виданнях, затверджених переліком ВАК України, з яких 2 моноосібні.

1. Грищенко А.Б. Вплив тренталу на церебральну гемодинаміку при патології пре- й інтрацеребральних судин у хворих на розсіяний склероз / А.Б. Грищенко // Международный неврологический журнал. – 2009. - №1 (23).- С. 53-56.

2. Грищенко А.Б. Вплив порушень церебральної гемодинаміки, обумовлених патологією пре- та інтрацеребральних судин на перебіг розсіяного склерозу / А.Б. Грищенко // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2008. – Т.4, № 2. – С. 109-111.

3. Динамика IL-1, IL-4, IL-10 и TNF-б у больных рассеянным склерозом на фоне терапии пентоксифиллином / А.Б. Грищенко, С.К. Евтушенко, И.С. Евтушенко, Е.Г. Ревякина // Международный неврологический журнал. – 2008. - № 4 (20). – С.51-53. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

4. Трентал как ангиопротектор и иммуномодулятор в реабилитации больных рассеянным склерозом / А.Б. Грищенко, С.К. Евтушенко, А.С. Прилуцкий, И.Н. Деревянко, Я.А. Гончарова, С.Г. Блиндарук, И.Э. Мурадян // Український вісник психоневрології. – 2007. – Т.15, №1 (50). – С.38-40. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

5. Роль патологической извитости, гипо- и аплазий прецеребральных сосудов при прогредиентно текущих формах рассеянного склероза / С.К. Евтушенко, А.Б. Грищенко, И.Н. Деревянко, В.А. Симонян, Д.Л. Винокуров, Е.В. Лисовский, Е.А. Савченко // Международный неврологический журнал. – 2007. - № 4 (14). – С.39-44. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

6. Первичные проявления периферической формы рассеянного склероза: диагностика, клиника, лечение / С.К. Евтушенко, С.Г. Блиндарук, А.Б. Грищенко, Я.А. Гончарова, И.Н. Деревянко // Международный неврологический журнал. – 2007. - №5 (15). – С.9-13. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

7. Евтушенко С.К. Иммуностимулирующее и противовоспалительное действие трентала / С.К. Евтушенко, А.Б. Грищенко, И.С. Евтушенко // Международный неврологический журнал. – 2007. - № 6 (16). – С.13-17. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

8. Дебют периферической формы рассеянного склероза / С.К.Евтушенко, С.Г. Блиндарук, А.Б. Грищенко, Я.А. Гончарова, И.Н. Деревянко // Материалы XVI всероссийской конференции «Нейроиммунология» «Нейроимидж» и научно-практической конференции неврологов 23-26 мая 2007 года Санкт-Петербург. – С.39-40. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

9. Пулы мембранных антигенов лимфоцитов и их роль в развитии прогрессирующих форм рассеянного склероза / А.Б. Грищенко, С.К. Евтушенко, О.Н. Корчак, Я.А. Гончарова, И.Н. Деревянко // Материалы XVI всероссийской конференции «Нейроиммунология» «Нейроимидж» и научно-практической конференции неврологов 23-26 мая 2007 года Санкт-Петербург. – С.29. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

10. Роль нарушения мозговой гемодинамики, обусловленной аномалиями экстра- и интрацеребральных сосудов в развитии прогредиентных форм рассеянного склероза / А.Б. Грищенко, С.К. Евтушенко, С.Г. Блиндарук // Матеріали Х Міжнародної конференції «Актуальні питання неврології», м. Судак. – 2008. – С.15. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).