Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Жукова Вікторія Борисівна. Вплив ерадикації гелікобактерної інфекції на гіпергомоцистеїнемію у хворих на хронічний атрофічний гастрит у поєднанні з атеросклерозом. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Жукова В. Б. Вплив ерадикації гелікобактерної інфекції на гіпергомоцистеїнемію у хворих на хронічний атрофічний гастрит у поєднанні з атеросклерозом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2007 р.

Дисертація присвячена розробці підходів до патогенетичного лікування гіпергомоцистеїнемії на основі вивчення ерадикації гелікобактерної інфекції у хворих на хронічний атрофічний гастрит асоційований з H.pylori у поєднанні з атеросклерозом. З'ясовано, що перебіг H.pylori–асоційованого хронічного атрофічного гастриту на тлі найбільш розповсюдженої форми атеросклерозу - ішемічної хвороби серця - характеризується взаємообтяжливим впливом. Призначення хворим антигелікобактерної терапії, у склад якої входили рабепразол, амоксіцилін, кларітроміцин, колоїдний субцитрат вісмуту дозволило досягти ерадикації H.pylori у 86,9% хворих. Застосування цієї терапії позитивно вплинуло як на клінічну картину захворювання, так і у віддаленому періоді (через рік після закінчення курсу лікування) зменшувало запалення та атрофічні зміни слизової оболонки шлунку. Ця терапія не тільки сприяла позитивним змінам морфологічних показників слизової оболонки шлунку, але й знижувала рівень гомоцистеїну крові, що свідчило про відновлення функціональної активності слизової оболонки шлунка.

  1. В дисертації подано теоретичне обґрунтування результатів та досягнуто вирішення наукової задачі – розроблений новий патогенетичний спосіб лікування гіпергомоцистеїнемії у хворих на хронічний атрофічний гастрит у поєднанні з атеросклерозом на підставі дослідження у них особливості клінічної картини, ендоскопічних, ультрасонографічних, біохімічних, імуноферментних, морфологічних та гістологічних показників.

  2. При перебігу хронічного атрофічного гастриту на тлі ішемічної хвороби серця спостерігався негативний вплив на клінічні прояви поєднаної патології. Так у хворих із зазначеними захворюваннями в більшості випадків (47,5%, р<0,05) виникав атиповий абдомінальний больовий синдром, який характеризувався відсутністю чіткої локалізації (55,2%) та зв'язком з прийомом їжі (48,3%). Наявність ішемічної хвороби серця у хворих хронічним атрофічним гастритом призводила до вірогідного (р<0,05) збільшення частоти окремих проявів диспепсичного (відрижки - 49,2%, печії - 39,3%, метеоризму-31,1%) та астено-невротичного (загальної слабкості - 93,5%, швидкої стомлюваності – 80,3%, зниження працездатності – 85,2%) синдромів.

  3. Ендоскопічна картина слизової оболонки гастродуоденальної зони при перебігу хронічного атрофічного гастриту на тлі ішемічної хвороби серця порівняно з його ізольованим перебігом мала свої особливості. Так, було визначено більш високу частоту окремих ознак атрофії (дифузного потоншання - 47,5%, р<0,05; контактного поранення слизової оболонки шлунку - 14,8%, р<0,05) та ознак запалення (ерозій у шлунку - 45,9%, р<0,05; застійних змін у дванадцятипалій кишці - 29,5%, р<0,05). При морфологічному та гістологічному дослідженнях гастробіоптатів зростала ступінь атрофії (2,23+0,72, р<0,05), частіше розвивалися тяжкі ступені інфільтрації нейтрофілами (11,4%, р<0,05), мононуклеарними клітинами (39,3%, р<0,05) і тяжкий ступінь атрофії (39,3%, р<0,05); частіше формувалися ерозії епітелію (34,4%, р<0,05) та склероз підслизового шару (6,5%, р<0,05) слизової оболонки шлунку.

  4. Розвиток H.pylori-асоційованого хронічного атрофічного гастриту супроводжувався формуванням гіпергомоцистеїнемії у 35,6% хворих. Вміст гомоцистеїну крові у цих хворих мав зв’язок зі ступенем засіву гелікобактеріями та ступенем атрофії слизової оболонки шлунку. Наявність ішемічної хвороби серця у таких пацієнтів сприяла зростанню частоти гіпергомоцистеїнемії. Зазначена залежність частоти підвищеного рівня плазмового гомоцистеїну з клінічним варіантом ішемічної хвороби серця.

  5. У хворих хронічним атрофічним гастритом, асоційованим з H.pylori розвиток дисліпідемій визначався більш, ніж у половині випадків. Показники обміну ліпидів були повязані зі ступенем засіву слизової оболонки шлунку гелікобактеріями та атрофії, віком хворих. У цих хворих встановлено позитивний кореляційний зв'язок рівня плазмового гомоцистеїну із вмістом ЗХС (+0,42, р<0,05), ХС ЛПНГ (+0,68, р<0,05), ТГ (+0,29, р<0,05). Наявність ішемічної хвороби серця у хворих хронічним атрофічним гастритом сприяло зросту частоти дисліпідемій, зокрема, за рахунок IIа типу.

  6. В разі перебігу хронічного атрофічного гастриту на тлі ішемічної хвороби серця загальні сонні артерії характеризувалися більш виразними ультрасонографічними ознаками атеросклерозу, а саме зростанням товщини комплексу інтима–медіа, частоти потовщення комплексу інтима–медіа та атеросклеротичних бляшок. У цих хворих показники, що характеризують стан загальних сонних артерій були взаємопов’язані з рівнем плазмового гомоцистеїну. Зазначена залежність ультрасонографічних параметрів каротидних

артерій з клінічним варіантом ішемічної хвороби серця.

  1. Призначення хворим H.pylori-асоційованим хронічним атрофічним гастритом, що перебігає на тлі ішемічної хвороби серця, антигелікобактерної терапії, до складу якої входили рабепразол, амоксіцилін, кларітроміцин, колоїдний субцитрат вісмуту, дозволило досягти ерадикації H.pylori у 86,9% пацієнтів. ЇЇ застосування позитивно впливало на клінічну картину основного захворювання, ендоскопічні, гістологічні та біохімічні показники. Так, у хворих із гіпергомоцистеїнемією призначена терапія знижувала рівень плазмового гомоцистеїну у 1,4 рази, р<0,05.

Публікації автора:

  1. Жукова В.Б. Морфофункціональні особливості слизової оболонки шлунку у хворих на хронічний атрофічний гастрит, асоційований з Нelicobacter pylori на тлі атеросклерозу // Сучасна гастроентерологія.-2006.- № 4(30).-С.35-38.

  2. Жукова В.Б. Стан ліпідного обміну у хворих на хронічний атрофічний гастрит, асоційований з Нelicobacter pylori // Український терапевтичний журнал.-2007.- № 1. – С. 40-44.

  3. Жукова В.Б. Показники плазмового гомоцистеїну, ліпідного обміну та стан загальних сонних артерій при Нelicobacter pylori - асоційованому хронічному атрофічному гастриті, що перебігає на тлі ішемічної хвороби серця // Сучасна гастроентерологія. -2007. - №.4 (36). – С.29-32.

  4. Жукова В.Б. Стан загальних сонних артерій у хворих на хронічний атрофічний гастрит, асоційований з Нelicobacter pylori // Сучасна гастроентерологія.-2007.- № 3(35).-С.21-25.

  5. Рішення про видачу деклараційного патенту на корисну модель "Спосіб оцінки ефективності лікування хворих на хронічний атрофічний гастрит, асоційований з Helicobacter pylori, у поєднанні з атеросклерозом " (реєстраційний номер заявки u200710977) від 20.11.07.

  6. Жукова В.Б., Протас Ю.В., Фролова-Романюк Е.Ю. Відеоендоскопічні та морфологічні особливості слизової оболонки шлунку у хворих на хронічний атрофічний гастрит, асоційований з Нelicobacter pylori та атеросклероз //Сучасна медична наука обличчям до терапевтичної практики: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків, 2005.– С. 56. Здобувач забезпечувала інструментальне обстеження хворих, проводила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, готувала матеріал до друку .

  7. Жукова В.Б., Мазій В.В. Ультрасонографічна характеристика загальних сонних артерій у хворих на Нelicobacter pylori-асоційований хронічний атрофічний гастрит //Щорічні терапевтичні читання: Терапевтична клініка від науки до практичної охорони здоров'я, присвяченої пам'яті академіка Л.Т. Малої: Матеріали науково-практичної конференції.–Харків, 2006.–С. 45. Автор самостійно обстежувала хворих, підбирала літературні дані, проводила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

  8. Жукова В.Б., Школьник В.В., Фролова-Романюк Э.Ю. Изучение толщины комплекса интима-медиа общих сонных каротидных артерий у больных Н. pylori-ассоциированным хроническим атрофическим гастритом на фоне ИБС //Сучасні досягнення молодих вчених на допомогу практичній медицині: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків, 2006.– С. 33. Здобувач забезпечувала обстеження хворих, проводила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, готувала матеріал до друку .

  9. Жукова В.Б., Протас Ю.В. Вивчення рівня плазмового гомоцистеїна у хворих на асоційований з Н. pylori хронічний атрофічний гастрит на тлі ішемічної хвороби серця //Щорічні терапевтичні читання: роль медичної науки в рішенні проблем внутрішніх хвороб: Матеріали науково-практичної конференції.–Харків, 2007.–С. 53. Автор забезпечувала відбір хворих, аналізувала сучасні літературні дані, проводила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, готувала матеріал до друку.

  10. Жукова В.Б. Дисліпідемії та ступінь атрофії слизової оболонки шлунку у хворих Нelicobacter pylori-асоційованим атрофічним гастритом // Хист. -2007. – Вип. 9. – С.50.

  11. Жукова В.Б. Характеристика стану ліпідного обміну у хворих хронічним атрофічним гастритом, асоційованим з Нelicobacter pylorі // Хист.- 2007.-С.51.