Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва


Степаненко Дмитро Сергійович. Вплив електроіонізованого повітряного середовища на тривалість зберігання плодів черешні : дис... канд. техн. наук: 05.18.03 / Херсонський національний технічний ун-т. - Херсон, 2005.



Анотація до роботи:

Степаненко Д.С. Вплив електроіонізованого повітряного середовища на тривалість зберігання плодів черешні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.03 – первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва. – Херсонський національний технічний університет, м. Херсон, 2005.

Робота присвячена проблемам зберігання свіжих плодів черешні у електроіонізованому повітряному середовищі. Визначені оптимальні режими іонізації повітря електричним струмом коронного розряду. Вивчено вплив електроіонізованого повітря на товарну якість, ураженість мікробіологічними й фізіологічними захворюваннями, інтенсивність окислювально-відновних процесів, зміну деяких фізико-механічних властивостей плодів черешні при зберіганні. Розроблена і затверджена „Технологічна інструкція із зберігання плодів черешні у електроіонізованому повітряному середовищі”. Запропонована технологія впроваджена у виробничо-комерційному кооперативі „Холод”. Розроблені та запатентовані пристрої для отримання іонно-озонної суміші з високим вмістом іонів негативної полярності.

Результати проведених досліджень по зберіганню плодів черешні дозволяють зробити наступні висновки:

  1. Розроблено, випробувано в умовах виробництва і запатентовано пристрої для електронно-іонної обробки плодів на основі електроіонізації повітря в полі коронного розряду, що забезпечують стабільне отримання необхідної концентрації іонів негативної полярності й озону.

  2. Запропонований спосіб зберігання плодів черешні дозволив перейти до її тривалого (до 90 діб) зберігання.

  3. Визначено режими зберігання плодів свіжої черешні. При зберіганні плодів черешні свіжої в герметично запаяних поліетиленових пакетах масою 1 кг при температурі +10С кращими параметрами іонізуючого електричного струму коронного розряду є: напруга 15000 В, експозиція 5 хв., при яких створюється іонізоване повітряне середовище з оптимальною для даного сорту плодів черешні концентрацією негативних іонів (32,2105 – 38,4105 іон/см3) і озону (порядку 2,0 мг/м3). Такі умови дозволили зберегти плоди черешні до трьох місяців з виходом товарної продукції першого ґатунку 97%, проти контролю – 47,4%.

  4. Після збирання на поверхні плодів черешні виділені гриби родів Botrytis sp, Alternaria sp, Monilia sp, Trichoderma sp, Aspergilus sp, Mucor sp. Обробка плодів електроіонізованим повітрям будь-якої концентрації зменшувала кількість мікроорганізмів на їхній поверхні.

Встановлено, що чисельність епіфітної мікрофлори на поверхні плодів свіжої черешні при їхньому зберіганні із застосуванням електроіонізованого повітря залежить від величини напруги іонізуючого електричного струму, експозиції обробки, а також від тривалості зберігання.

Отримані теоретичні лінії регресії свідчать про те, що чисельність виявлених мікроепіфітів має тенденцію до збільшення від вихідного рівня з різною швидкістю в залежності від режиму іонізації повітря. Використання напруги електричного струму іонізації 15000 В і експозиції 5 хв. зменшувало загальне мікробіологічне забруднення у 2,2 рази.

  1. При доведенні концентрації негативних іонів у середовищі зберігання до меж, що рекомендуються, в 2,25 раз збільшується тривалість зберігання, у 1,7 рази уповільнюються процеси дихання, в 3,21 рази знижується витрата цукрів, практично залишаються без змін органічні кислоти та фенольні сполуки, значно зменшується накопичення у тканинах плодів недоокислених продуктів.

  2. Отримані математичні моделі виявлених закономірностей дозволяють з високою точністю прогнозувати вихід плодів першого товарного ґатунку в залежності від режимів іонізації повітря, вміст цукрів, фенольних сполук, антоціанів, етилового спирту та ацетальдегіду в плодах черешні на всіх етапах їх зберігання.

  3. Запропонований спосіб зберігання дозволяє зберегти плоди з незначним зниженням їхньої механічної міцності. Якщо опірність плодів проколюванню в контролі вже на сорокову добу зменшилася в 2,1 рази, то на цей момент в плодах інших варіантів цей показник практично не змінився, вони залишалися щільними, без ознак зів'янення. До кінця зберігання опірність проколюванню зменшилася в 1,2 рази в порівнянні з первісною величиною.

  4. Аналіз гістологічних зрізів довів, що при зберіганні плодів черешні поряд із біохімічними змінами виникають зміни в їхній клітинній структурі, які менш за все торкнулися плодів, оброблених іонізованим повітрям, що дозволило зберегти їх без істотних порушень в організації клітин і на 60-70 діб відсунути початок деструкційних процесів, що в значній мірі визначило транспортабельність плодів і їх якість після зберігання.

  5. Оцінка економічної ефективності показала, що застосування при зберіганні електроіонізованого повітря дозволяє дістати прибуток 3945,47 грн. на 1 т продукції при незначному збільшенні її собівартості і збільшити рівень рентабельності процесу зберігання до 72,1%.

  6. З урахуванням результатів досліджень розроблена і затверджена «Технологічна інструкція із зберігання плодів черешні в електроіонізованому повітряному середовищі».