Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Російська мова


Шведова Марія Олексіївна. Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу в російській мові : Дис... канд. наук: 10.02.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Шведова М. О. Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу в російській мові. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.02 – російська мова. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню образних стереотипів сприйняття часу та їх вербалізації у російській мові.

Образні стереотипи – це ментальні структури, в основі яких знаходиться умовний образ, стійко пов’язаний у певній культурній традиції з конкретним явищем дійсності. Образні стереотипи характеризуються культурною детермінованістю, стабільністю та образністю семантики. На матеріалі російської мови виявлено сім основних образних стереотипів сприйняття часу: 1) час, ізоморфний простору, що оточує людину; 2) час в образі шляху, яким прямує людина (гори, яку долає людина); 3) час в образі істоти або предмета, що прямує по землі, воді або небу; 4) час в образі потоку (води, повітря); 5) час в образі рослини; 6) час в образі предмета, що твориться міфічною істотою (нитки, книги); 7) час в образі ресурсу, який розтрачується (предмет, що згорає, вода, що витікає, гроші, що витрачаються). Стереотипні образи сприйняття часу можна поділити на такі, що розгортаються у горизонтальній площині (таких більшість: «майбутнє попереду, а минуле позаду від людини», «час рухається вперед»), і розташовані вертикально (теперішній час уявляється локалізованим десь угорі, а минулий (минаючий) «іде» униз, у темряву, безодню тощо).

Публікації автора:

  1. Шведова М. Час у різних його іпостасях: аналіз можливостей позначення буття (на матеріалі російської мови) // Мовні і концептуальні картини світу. – 2003. – Вип. 9. – С. 331–333.

  2. Шведова М. Гора як іпостась часу в міфології східних слов’ян і в сучасній російській мові // Мова та історія. – 2004. – Вип. 69. – С. 16–19.

  3. Шведова М. Слово время в російській мові: проблема лексикографічного опису // Мова та історія. – 2004. – Вип. 70. – С. 20–24.

  4. Шведова М. Длящееся мгновение. Время полудня и полуночи в восточнославянской мифологии // Мовні і концептуальні картини світу. – 2004. – Вип. 12. – Ч. ІІ. – С. 359–362.

  5. Шведова М. Оппозиция времени и безвременья в архаической культуре и славянской традиции // Мовні і концептуальні картини світу. – 2005. – Вип. 16. – Кн. 2. – С. 338–342.

  1. Шведова М. Русские средневековые представления о времени и их рефлексии в современном языке // Мовні і концептуальні картини світу. – 2005. – Вип. 18. – Кн. 2. – С. 271–277.

  2. Шведова М. Выражение стереотипа «время – путь» в русских падежных формах с предлогами и беспредложных падежных формах // Русский язык, литература, культура в школе и вузе. – 2007. – № 2 (14). – С. 54–60.