Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Макарова Ірина Василівна. Вдосконалення оцінки ефективності реальних інвестицій на промислових підприємствах : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Макарова І.В. Вдосконалення оцінки ефективності реальних інвестицій на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Харківський національний економічний університет, Харків, 2006.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення науково - практичного завдання щодо оцінки ефективності реальних інвестицій з урахуванням вартісної оцінки супутніх результатів і ризиків, що виражено в розробці: методичного підходу до визначення економії, пов'язаної зі зниженням виплат допомоги по тимчасовій непрацездатності і зниженням плинності кадрів; методу щодо визначення економії за рахунок зниження величини зборів за розміщення відходів і за викиди шкідливих речовин в атмосферу завдяки впровадженню інвестиційного проекту. Удосконалено методичне забезпечення з визначення показника внутрішньої рентабельності проекту; з прогнозування й оцінки ризику на промислових підприємствах, на підставі розроблених у роботі моделей класифікації інвестиційних проектів за ступенем ризикованості з урахуванням найбільш істотних показників – строку окупності проекту і відсотка строку окупності від життєвого циклу проекту. Вдосконалено методичний підхід до оцінки ефективності реальних інвестицій, заснований на врахуванні вартісної оцінки супутніх соціальних результатів та метод оцінки ефективності реальних інвестицій, заснований на врахуванні вартісної оцінки екологічних результатів, а також методичне забезпечення до прогнозування та оцінки ризику. Їх впровадження підвищує точність оцінювання ефективності інвестиційних проектів й обґрунтованість інвестиційних рішень.

У дисертаційній роботі вирішене важливе науково-практичне завдання: теоретично обґрунтовано й вдосконалено методичне забезпечення оцінки ефективності реальних інвестицій на промислових підприємствах, що дозволило зробити такі висновки:

  1. Аналіз основних теоретичних підходів дозволив виділити найбільш істотні ознаки, що характеризують інвестиції, зокрема: здатність інвестицій приносити дохід; цілеспрямований характер вкладення капіталу; наявність терміну вкладення; мета, яка не завжди пов'язана з одержанням безпосередньо економічної вигоди; наявність ризику і на підставі цього обґрунтувати висновок про те, що інвестиції – це цілеспрямоване вкладення капіталу в об'єкти підприємницької чи іншої діяльності, визначене сукупними цілями інвестора (економічними, соціальними, екологічними, науковими та ін.) на певний термін з метою одержання корисного ефекту (економічного, соціального, екологічного, наукового – технічного та ін.).

  2. Аналіз методів оцінки ефективності інвестицій показав, що використання формули для розрахунку внутрішньої рентабельності проекту (IRR), представленої в деяких роботах вітчизняних вчених, призведе до великих похибок. Доведено, що дана формула непридатна для розрахунку значень IRR, особливо якщо період реалізації проекту перевищує три роки, оскільки в цьому разі виникають значні похибки і розбіжності кількісного значення показника IRR.

  3. Вивчення основних зарубіжних і вітчизняних методичних підходів показало, що не існує загальноприйнятого підходу до вимірювання супутніх соціальних та екологічних результатів як у теорії, так і на практиці. Це зумовило необхідність вдосконалення методичного підходу до оцінки реальних інвестицій з урахуванням супутніх соціальних та екологічних результатів. При розрахунках інтегрального економічного ефекту від реалізації інвестиційного проекту запропоновано визначати супутні соціальні та екологічні результати за економією витрат підприємства.

  4. Використання запропонованого методичного підходу щодо визначення економії, яка виникає завдяки зниженню рівня захворюваності і травматизму, а також плинності кадрів у результаті впровадження інвестиційного проекту підприємства дозволяє більш точно розрахувати величину отриманого ефекту.

  5. Застосування методу визначення економії, що виникає завдяки реалізації інвестиційного проекту, якій забезпечує зниження викидів шкідливих речовин, дозволяє виділити і оцінити скорочення суми зборів за розміщення відходів, за викиди шкідливих речовин в атмосферу, воду, землю, що підвищує обгрунтованість оцінки інвестиційних проектів.

  6. Аналіз основних теоретичних підходів до визначення ризику дозволив сформулювати його визначення як імовірність втрат, яка виникає в ході реалізації фактичного варіанту інвестиційної діяльності у порівнянні з прогнозним. Аналіз існуючих у науковій літературі класифікацій видів ризику довів необхідність врахування таких його істотних класифікаційних ознак: сфера виникнення; фактори, що впливають на рівень ризику; масштаб виникнення; вид діяльності; час виникнення і величина збитку, а також обґрунтувати доцільність використання додаткової значущої класифікаційної ознаки «залежно від чинників зовнішнього і внутрішнього середовища, які впливають на рівень ризику».

  7. Використання розробленого методичного забезпечення щодо визначення ефективності інвестицій з урахуванням ризику на підставі методу коригування норми дисконту на фактор ризику без коригування інших параметрів дозволяє врахувати ризикованість інвестиційних проектів та на підставі розроблених моделей їх класифікації спрогнозувати рівень ризику .

Публікації автора:

статті у фахових виданнях

  1. Макарова И. В. Инвестирование инновационного процесса: методология проблемы, эффективность // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 182. Т. 1. – Дніпропетровськ.: ДНУ, 2003.– С. 92 – 102.

  2. Макарова И. В. Проблемы инновационной деятельности в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 183. Т. 2. – Дніпропетровськ.: ДНУ, 2003.– С. 420 – 425.

  3. Макарова И. В. Создание благоприятного инвестиционного климата в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 189. Т.4. – Дніпропетровськ.: ДНУ, 2004.– С.1036 – 1042.

  4. Макарова И. В. Влияние моратория на создание новых СЭЗ на инвестиционный климат в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 193. Т. 1.– Дніпропетровськ.: ДНУ, 2004. – С.257 – 261.

  5. Макарова И. В. Совершенствование классификации рисков, связанных с инвестиционным проектированием // Економіка розвитку. – 2004. – № 2.– С.48 – 50.

  6. Орлов П. А., Макарова И. В. Определение стоимостной оценки сопутствующих социальных и экологических результатов внедрения инвестиционных проектов // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 205. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С.189 – 197.

  7. Макарова И. В. Учет риска при оценке эффективности реальных инвестиций // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 211. Т. 4. – Дніпропетровськ.: ДНУ, 2006. – С.991 –1003.

тези доповідей на конференціях

  1. Макарова И .В. Механизм регулирования инвестиционного процесса в Харькове // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів в перехідний період: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. (15 травня 2003 р.).– Хмельницький: ХІБ, 2003.– С.82 – 84.

  2. Макарова И. В. Социальная и экологическая ответственность в инвестиционной деятельности // Динаміка наукових досліджень – 2003: Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції. (20—27 жовтня 2003 р.).– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.– Т. 22.– С. 42 – 44.

  3. Макарова И. В. Інформаційно - аналітичне забезпечення керування інвестиційними ризиками // Динаміка наукових досліджень – 2004: Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції. ( 21—30 червня 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.– Т. 38.– С. 31–32.

  4. Макарова И. В. Определение сопутствующих экологических результатов внедрения инвестиционного проекта // Дні науки 2005: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. (15-27 квітня 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.– Т. 11.– С. 3 – 6.