Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Апресова Каріне Грантівна. Вагітність і артеріальна гіпотензія (патогенез, профілактика і лікування ускладнень). : Дис... д-ра наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Апресова К.Г. Вагітність і артеріальна гіпотензія (патогенез, профілактика і лікування ускладнень). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія – Державна установа „Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України”. Київ, 2008.

У роботі представлено патогенетичне обґрунтування й розробка комплексу лікувально-профілактичних заходів для вагітних з артеріальною гіпотензією.

Вперше на основі комплексного обстеження 253 вагітних з гіпотонією (з них 128 з хронічною, 83 - гестаційною формою артеріальної гіпотензії
і 42 – з нейроциркуляторною астенією за гіпотонічним типом) одержано нові дані про особливості патогенезу артеріальної гіпотензії у вагітних і стан основних систем, що впливають на судинний тонус та формування процесів адаптації: гіпофізарно-наднирникової, симпато-адреналової, ренін-ангіотензин-альдостеронової, серотонінергічної, а також простациклін-тромбоксанової систем.

Вперше проведене дослідження ендотеліальних факторів виявило наявність ендотеліальної дисфункції у вагітних з артеріальною гіпотензією, ознаки якої виявляються за 7-8 тижнів до клінічних проявів плацентарної недостатності за даними УЗД і допплерометрії.

Проведений аналіз якості життя, особливостей психологічного стану, толерантності до фізичних навантажень вагітних з артеріальною гіпотензією дозволив розробити принципи психопрофілактики і фізичної реабілітації.

Показано високу діагностичну цінність методу добового моніторування артеріального тиску з ранніх термінів гестації, що дозволяє своєчасно провести лікувально-профілактичні заходи.

Вперше дана комплексна оцінка стану фето-плацентарного комплексу при артеріальній гіпотензії у вагітних, виявлено особливості матково-плацентарно-плодової гемодинаміки, що свідчать про наявність значних порушень у кровообігу плода, зниження показників біофізичного профілю плода, порушення гормональної функції (зниження рівня стероїдних гормонів).

Створена система організаційних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на корекцію виявлених нейрогуморальних і гормональних зрушень, покращання якості життя і психоемоційного стану (підвищення толерантності до фізичного навантаження). Створена система дозволяє знизити частоту ускладнень з боку матері і плода при артеріальній гіпотензії.

У дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми, що полягає у теоретичному узагальненні результатів вивчення особливостей патогенезу артеріальної гіпотензії у вагітних і удосконаленні методів діагностики, патогенетичному обґрунтуванні і розробці системи лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на зниження частоти акушерських та перинатальних ускладнень.

  1. Артеріальна гіпотензія у вагітних супроводжується значною кількістю ускладнень вагітності та пологів: загроза переривання (36,3 % проти 6,3 % у здорових); прееклампсія (28,5 % і 5,0 %); плацентарна недостатність (25,1 % і 5,0 %), дистрес плода (27,3 % і 5,0 %); затримка росту плода
    (7,9 %); слабкість пологової діяльності (14,7 % і 2,5 %), асфіксія новонародженого (36,9 % і 11,3 %), частота і тяжкість яких визначається характером і рівнем гіпотензії, глибиною порушень нейрогуморальних і гормональних механізмів регуляції судинного тонусу.

  2. Добове моніторування артеріального тиску виявило порушення циркадного ритму САТ/ДАТ з надмірним зниженням артеріального тиску в періоді сну (гіпотонічне навантаження: САТ – 16,3 % і ДАТ – 15,8 % проти
    7,8 % і 6,2 % у здорових), що дозволяє вчасно діагностувати гемодинамічні порушення з ранніх термінів гестації.

  3. Холтеровське моніторування ЕКГ з аналізом варіабельності серцевого ритму і оцінкою клінічних даних дозволяє диференціювати такі схожі за проявами захворювання, як артеріальна гіпотензія і нейроциркуляторна астенія за гіпотонічним типом.

  4. Порушення центральної і внутрішньосерцевої гемодинаміки та зниження скоротливої функції міокарда призводять до змін матково-плацентарно-плодового кровообігу у вагітних з артеріальною гіпотензією, що надає несприятливі гемодинамічні умови для його становлення та розвитку і сприяє підвищенню частоти плацентарної недостатності (25,1 %) та перинатальної патології (27,3 %).

  5. У вагітних з гіпотензією має місце погіршення якості життя (середні параметри якої в 2,5 рази нижчі, ніж у здорових), пов'язані з їх особистісними характеристиками (зниження настрою, почуття пригніченості, занепокоєння, погіршення повноцінного сну), зниженням працездатності і толерантності до фізичного навантаження. Виявляються істотні відхилення психологічного стану, проявом чого є підвищена тривожність, готовність сприймати багато ситуацій як проблемні, зниження загальної активності і настрою, виникнення депресій.

  6. Зміни активності гіпофізарно-наднирникової системи (зниження концентрації кортизолу, АКТГ), ренін-ангіотензин-альдостеронової і симпато-адреналової систем (зниження рівня адреналіну, норадреналіну), зменшення вмісту серотоніну, підвищення рівня простацикліну, зниження концентрації тромбоксану і майже в 2 рази збільшення коефіцієнта простациклін/тромбоксан свідчать про порушення балансу між вазодилатирующою і вазоконстрикторною дією простаноїдів, що призводить до погіршення мікроциркуляції та змін у судинному руслі плаценти. Виражені зміни стану систем, які впливають на судинний тонус і приймають участь у формуванні адаптаційних процесів при артеріальній гіпотензії можуть бути прогностичними маркерами розвитку акушерських і перинатальних ускладнень.

  1. При артеріальній гіпотензії має місце ендотеліальна дисфункція, проявом якої є підвищення вмісту ендотеліну-1, концентрації L-аргініну і зниження рівня стимульованої продукції NO. Виявлено зворотний зв'язок між продукцією оксиду азоту і рівнем артеріального тиску (r=-0,406). На фоні порушення стану нітрооксидергічної системи при гіпотензії має місце достовірне зниження в 2 рази судинорухової функції плечової артерії і приросту швидкості кровотоку. Ознаки дисфункції ендотелію виявляються
    за 7-8 тижнів до клінічних проявів плацентарної недостатності за даними УЗД і допплерометрії. Зниження ендотеліальної відповіді на стрес свідчить про зменшення у вагітних адаптивних можливостей функціонуючих систем, у тому числі і тих, що підтримують адекватний рівень мікроциркуляції в системі мати-плацента-плід.

  2. Гіпотензія у вагітних супроводжується порушенням функціонального стану фето-плацентарного комплексу, на що вказує пригнічення гормональної функції (зниження рівня плацентарного лактогену, прогестерону, естрадіолу, естріолу), зменшення показників біофізичного профілю плода, погіршення материнсько-плацентарно-плодової гемодинаміки, морфологічні і гістологічні зміни плаценти. Морфологічна картина плацент виявляє деструкцію значної кількості паренхіматозних елементів і порушення мікроциркуляції, що призводить до розвитку плацентарної недостатності, наслідком чого є порушення стану плода і новонародженого.

  3. Розроблена диференційована система лікувально-профілактичних заходів, що включає психологічну і фізичну реабілітацію, санаторно-курортне оздоровлення та засоби, спрямовані на нормалізацію судинного тонусу, сприяє зниженню кількості ускладнень вагітності і пологів: частоти загрози переривання (14,5 % проти 28,6 % у групі порівняння), прееклампсії (12,9 % і 24,4 %, відповідно), дистресу плода (12,9 % і 24,4 %), передчасних пологів
    (4,8 % і 9,8 %), слабкості пологової діяльності (6,5 % і 14,3 %), асфіксії новонароджених (17,7% і 34,2 %), що надає підставу рекомендувати її для широкого впровадження в практику.

Публікації автора:

  1. Особливості перебігу вагітності та пологів при артеріальній гіпотензії (Клініко-статистичний аналіз) // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. - № 1. – С. 63-65.

  2. Функціональний стан гіпофізарно - тиреоїдної системи у вагітних з артеріальною гіпотензією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. - № 6. – С 28-31.

  3. Состояние плода и новорожденного у женщин с артериальной гипотензией // Перинатологія та педіатрія. – 2005. - № 4. – С. 33-35.

  4. Артериальная гипотензия и беременность (обзор литературы) // Здоровье женщины. – 2005. - № 4 (24). – С. 51-54.

  5. Значение анализа вариабельности и нарушений сердечного ритма у беременных с кардиоваскулярной патологией // Перинатология и педиатрия. – 2006. - № 1. – С. 9-11. (співавт.: Лукьянова И.С., Вержанская Т.Р.) - аналіз отриманих результатів, статистична обробка даних.

  6. Особенности маточно-плацентарного и плодового кровообращения при артериальной гипотонии у беременных по данным допплерометрии // Перинатологія та педіатрія. – 2006. - № 3 (27). – С. 81-83. (співавт.: Е.Н. Дзюба) - аналіз отриманих результатів ультразвукового дослідження, підготовка статті до друку.

  7. Роль функциональных проб в оценке состояния сосудистого тонуса при артериальной гипотонии у беременных // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. - № 3 (28). – С. 71-72. (співавт.: Б.А. Тарасюк, Н.И. Гончаренко) - аналіз отриманих результатів допплерометричного дослідження.

  8. Ведення вагітності і пологів у жінок з порушеннями серцевого ритму // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2006. – Т.11, № 3. – С. 45-46. (співавт.: Лиманська А.Ю., Кульчицький С.К., Пап С.О) – збір матеріалу, статистична обробка даних.

  9. Суточный профиль артериального давления при гипотонии у беременных // Запорожский медицинский журнал. – 2006. - № 4. – С. 121-123.

  10. Изменение гемокардиодинамики у беременных с артериальной гипотензией // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2006. – Т.11, № 2. – С. 3-6

  11. Психологічний стан вагітних з артеріальною гіпотонією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. - № 5. – С. 76-78. (співавт.: Н.А. Татенко) - збір первинного матеріалу, статистична обробка даних.

  12. Эффективность психотерапевтического лечения в психологической адаптации беременных с артериальной гипотонией // Запорожский медицинский журнал. – 2006. – № 6. – С. 41-43 (співавт.: Н.А. Татенко) - аналіз анкетування вагітних з гіпотензією, розробка комплексу терапії.

  13. Акушерські та кардіологічні аспекти ведення вагітності і профілактики перинатальної патології при первинній легеневій гіпертензії // Вісник наукових досліджень – 2006. - № 2. – С.9-11. (співавт.: Л.Б. Гутман, О.О. Мініна) – статистична обробка даних, підготовка статті до друку.

  14. Функциональное состояние эндотелия у беременных с артериальной гипотонией // Здоровье женщины. – 2006. - № 4(28). – С. 91-93 (співавт.: Н.И. Гончаренко) - аналіз отриманих результатів допплерометричного дослідження, їх статистична обробка.

  15. Показатели простациклин-тромбоксановой системы у беременных с артериальной гипотонией // Репродуктивное здоровье женщин. – 2006. - № 4. – С. 104-105.

  16. Санаторно-курортное оздоровление и лечение беременных с артериальной гипотензией // Запорожский медицинский журнал. – 2007. – № 3. – С. 52-55 (співавт.: Л.Б.Гутман, В.Е.Дашкевич, Н.И. Тофан) - розробка комплексу санаторно-курортної реабілітації, аналіз ефективності лікування.

  17. Состояние гипофизарно-надпочечниковой системы у беременных с артериальной гипотензией // Запорожский медицинский журнал. – 2007. – № 2. – С. 61-63.

  18. Эффективность комплексного лечения беременных с артериальной гипотензией // Репродуктивное здоровье женщин. – 2007. - № 1. – С. 113-114 (співавт.: В.Ф. Лапшин) - аналіз ефективності терапії.

  19. Ренин-ангиотензин-альдостероновая система у беременных с артериальной гипотензией // Здоровье женщины. – 2007. - № 1. – С. 92-93.

  20. Серотонинэргическая и симпато-адреналовая системы у беременных с артериальной гипотонией // Український медичний альманах. – 2007. – Т. 10, № 1. – С. 17-18 (співавт.: Ю.В.Давыдова, В.А.Битаева, Е.А. Минина) - збір матеріалу, проведення аналізу отриманих результатів.

  21. Содержание гормонов фетоплацентарного комплекса у беременных с артериальной гипотонией // Перинатологія та педіатрія. – 2007. - № 1 (29). – С.39-41.

  22. Вплив ендотеліальних факторів на перебіг вагітності у хворих з артеріальною гіпотонією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. - № 1. – С. 80-82 (співавт.: Т.В. Радош, Н.Р. Косинчук) - збір первинного матеріалу, статистична обробка даних, формулювання висновків.

  23. Стан симпато-адреналової та серотонінергічної систем у вагітних з патологічним прелімінарним періодом // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Киев, “Феникс”. – 2001. – С. 554-556. (співавт.: Савченко С.Є., Бондаревський Я.А) – збір матеріалу, аналіз отриманих даних.

  24. Суточный мониторинг артериального давления у беременных с артериальной гипотонией // Зб.наук.праць акуш.-гінек. України. – К.: „Інтермед”, 2006. – С. 9-12.

  25. Оценка качества жизни у беременных с артериальной гипотонией // Збірн. наук.праць НМАПО ім. П.Л.Шупика . – К., 2006. - Вип.15.– С.76-80. (співавт.: В.Е.Дашкевич) - формулювання висновків, підготовка до друку.

  26. Варіабельність серцевого ритму у вагітних жінок з артеріальною гіпотензією // Збірн. наук.праць «Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики”. – Київ-Луганськ, 2007. - Вип. 14. – С. 5-9 (співавт.: Т.Р. Вержанська) - аналіз отриманих результатів, статистична обробка даних.

  27. The immunologic peculiarities of maternal-fetal interrelations in arterial hypertension // XVII FIGO World Congress of Gynecology and Obstetrics. – 2003. – P.88. (співавт.: J. Krut, V. Dashkevich, M. Dvulit, V. Shafarchuk) – збір первинного матеріалу, аналіз даних, формулювання висновків.

  28. The period of labor in pregnant after the combined therapy of thyroid cancer // International Forum “ Birth 2005”, Rome, 8-11 June 2005. – P. 79. (співавт.: J.Davydova, Т.Kolomyichenko, M.Kyrilchuk) - збір первинного матеріалу, аналіз даних.

  29. Спосіб диференційованого лікування вагітних з артеріальною гіпотензією // Патент на корисну модель № 24456. Бюл. № 9, 25.06.2007 (співавт.: Л.Б.Гутман, В.Є.Дашкевич, Н.І.Тофан) - основна ідея, статистична обробка даних.