Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Петренко Володимир Сергійович. Установчі документи суб'єктів господарювання : дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Петренко В.С. Установчі документи суб’єктів господарювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 - „господарське право, господарсько-процесуальне право”. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню питань щодо установчих документів суб'єктів господарювання. Аргументовано, що установчі документи суб'єктів господарювання – це документи встановленої законом форми, згідно з якими суб'єкт господарювання виникає і діє як суб'єкт права, які регулюють порядок, умови узгодженої діяльності засновників, а також визначають правовий статус створюваного суб'єкта господарювання – господарської організації. Проведено аналіз засад правового регулювання відносин, що виникають у зв'язку із складанням, затвердженням та реєстрацією установчих документів суб’єктів господарювання. Досліджено законодавчі вимоги до складу і змісту установчих документів суб’єктів господарювання залежно від обраної засновниками організаційно-правової форми створюваної господарської організації. Виявлено поняття засновницького договору як установчого документу суб’єкта господарювання, його видів, порядку укладання, зміни і розірвання, структури та змісту, а також відокремлення від суміжних договорів. Визначені поняття, правова природа та зміст статуту суб’єкта господарювання. Обґрунтовано пропозиції з удосконалення правового регулювання відносин, що виникають у зв'язку із складанням, затвердженням та реєстрацією установчих документів суб’єктів господарювання в Україні.

Проведене дослідження теоретичних та практичних питань щодо установчих документів суб'єктів господарювання та отримані на його основі результати спрямовані на вдосконалення вітчизняного господарського законодавства і сприяють вирішенню наукової задачі, що полягає в науковому обґрунтуванні напрямків удосконалення законодавства, що містить вимоги до установчих документів суб'єктів господарювання для більш ефективного здійснення господарської діяльності.

Для вирішення наукової задачі обґрунтовано нові наукові положення і пропозиції щодо комплексної правової регламентації установчих документів суб'єктів господарювання. Запропоноване вирішення наукової задачі має істотне значення для підвищення ефективності господарського законодавства і розвитку науки господарського права.

На основі дослідження сформульовано такі висновки:

1. Установчі документи суб'єкта господарювання – документи встановленої законом форми, згідно з якими суб'єкт господарювання виникає і діє як суб'єкт права, які регулюють порядок, умови узгодженої діяльності засновників, а також визначають правовий статус створюваного суб'єкта господарювання – господарської організації.

На підставі установчих документів створюються лише суб'єкти господарювання – господарські організації. Обрана засновниками організаційно-правова форма суб'єкта господарювання грає визначальну роль у встановленні правового статусу суб'єкта господарювання, складу і змісту його установчих документів, комплексу його прав та обов'язків, визначенні його відносин із засновниками та засновників між собою, встановленні інших важливих положень щодо його існування.

2. Установчі документи суб'єкта господарювання, їх затвердження слід сприймати не ізольовано, а в аспекті загальної процедури створення суб'єкта господарювання - юридичної особи, яка, у свою чергу, повинна розглядатися не як одномоментна реєстрація, а як фактичний (юридичний) склад, кінцевою метою якого є формування в суб'єкта господарювання - юридичної особи господарської правосуб'єктності. Цей процес являє собою регламентовану нормативно-правовими актами послідовність організаційно-господарських відносин, серед яких затвердження установчих документів є невід'ємним елементом, тобто одним з юридичних фактів.

3. Засновницький договір є багатостороннім, консенсуальним, оплатним правочином організаційного, майнового і фідуціарного характеру.

Засновницький договір породжує зобов'язання за участю третьої особи - суб'єкта господарювання, що виникає на його основі. Договір одночасно пов'язує сторони, що беруть участь у ньому, взаємними зобов'язаннями на користь юридичної особи і покладає на створений суб'єкт господарювання певні зобов'язання в інтересах учасників договору. Засновницький договір з моменту його укладання до моменту державної реєстрації створюваного суб'єкта господарювання - юридичної особи регламентує зобов'язальні відносини, що виникають між засновниками. Після державної реєстрації суб'єкта господарювання - юридичної особи засновницький договір виконує функцію регламентації корпоративних правовідносин, а також закріплює правовий статус створеної господарської організації.

Засновницький договір має деякі властивості договору на користь третьої особи, але не є таким.

4. Затверджуваний актом компетентного органа державної влади статут юридичної особи, єдиним засновником якого виступає суб'єкт публічного права, не має нормативного характеру. Статут суб'єкта господарювання – юридичної особи, що засновується єдиним засновником, є одностороннім корпоративним правочином. Статут суб'єкта господарювання – юридичної особи, створеного двома і більш засновниками, варто визнавати багатостороннім корпоративним правочином, що не є договором.

5. Вимоги до установчих документів повних і командитних товариств, товариств з обмеженою і з додатковою відповідальністю, акціонерних товариств повинні одержати законодавче закріплення в спеціальних нормативно-правових актах, що пропонується прийняти, які мають регулювати діяльність окремих видів суб'єктів господарювання, зокрема, законах про повні і командитні товариства, про товариства з обмеженою і з додатковою відповідальністю, про акціонерні товариства. Вказані акти призначені, окрім іншого, регулювати відносини, що виникають у зв'язку зі складанням, затвердженням (укладанням) установчих документів відповідних організаційно-правових форм суб'єктів господарювання.

Необхідно доповнити ГК України, а також закони про окремі види господарських товариств нормою, яка б імперативно встановлювала строк повідомлення органу державної реєстрації про зміни в установчих документах, для внесення змін до Єдиного державного реєстру, а також нормою про набрання чинності змін у засновницькому договорі і статуті для третіх осіб з моменту реєстрації цих змін.

6. Доцільно підтримати пропозицію щодо виключення із ч.3 ст. 87 ЦК України положення про те, що установчий акт може міститися в заповіті.

У ЦК України необхідно передбачити можливість створення юридичної особи шляхом реорганізації діючих юридичних осіб. Зокрема, пропонується викласти ч. 1 ст. 87 ЦК України у наступній редакції: „Юридична особа може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючої (діючих) юридичних осіб з додержанням вимог законодавства. Для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження”.

Необхідно внести зміни до ч. 1 ст. 57 ГК України і викласти її в наступній редакції: „Установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. Установчі документи суб'єкта господарювання мають викладатися у формі єдиного документа, підписаного засновниками (учасниками). Укладення засновницького договору у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо не допускається”.

Ст. 120 ГК України слід доповнити ч. 7 наступного змісту: „Установчим документом асоціації та корпорації є засновницький договір, а установчим документом консорціуму та концерну є статут”. У ч. 2 ст. 120 ГК України слово „статут” замінити словами „засновницький договір”.

7. Доцільно внести зміни до Закону України «Про господарські товариства», з метою його узгодження з ГК і ЦК України, зокрема:

ч.1 ст.4 Закону слід викласти в такій редакції: „Установчим документом акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю є статут. Якщо акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, товариство з додатковою відповідальністю засновується кількома особами, ці особи у разі необхідності визначити взаємовідносини між собою щодо створення товариства укладають договір у письмовій формі про заснування товариства, який не є установчим документом товариства. Установчим документом повного і командитного товариства є засновницький договір”;

ч.1 ст.51 Закону слід викласти в такій редакції: «Статут товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у ст. 4 цього Закону, повинен містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними внесків, порядок передання (переходу часток) у статутному фонді, розмір і порядок формування резервного фонду»;

у ч.2 ст.51 Закону слова «установчі документи» замінити словом «статут».

Публікації автора:

1. Петренко В.С. Поняття установчих документів суб’єктів господарювання // Актуальні проблеми держави і права. – Одеса: Юрид. літ. – 2004. – Вип. 22. – С. 669-673.

2. Петренко В.С. Правова природа установчого договору суб'єкта господарювання // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 2005. – С.209 – 214.

3. Петренко В.С. Загальна характеристика юридичного складу, що опосередковує заснування суб'єкта господарювання // Підприємництво, господарство і право. – 2005. - № 11. – С. 47 – 51.

4. Петренко В.С. Правова природа волевиявлення та рішення засновників про намір створити суб’єкт господарювання // Актуальні питання реформування правової системи України: Збірник наукових статей за матеріалами ІІ міжвузівської науково-практичної конференції.– Луцьк: Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2005. – Ч.ІІ. – С. 191 – 194.

5. Петренко В.С. Глава 20. Господарські договори // Господарський кодекс України: Коментар. – Х.: Одіссей, 2004. – С.359-387.

6. Петренко В.С. Питання 37. Установчі документи суб’єктів підприємництва. Питання 38. Зміст установчих документів суб’єктів господарювання. Питання 39. Статут суб’єкта господарювання. Питання 40. Засновницький договір суб'єкта господарювання // Господарське право України: Навчальний посібник / За заг. ред. проф. Н.О.Саніахметової. – Х.: Одіссей, 2005. – С.83-85, 85-87, 87-89, 89-91.