Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Корольова-Казанська Олена Володимирівна. Управління вексельним оборотом торговельного підприємства : Дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. Кафедра економіки підприємництва. — К., 2006. — 209, [12]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 198-209.



Анотація до роботи:

Корольова-Казанська О.В. Управління вексельним оборотом торговельного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.07.05 – Економіка торгівлі та послуг. Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

В дисертаційній роботі досліджуються теоретичні основи організації вексельного обороту торговельного підприємства, сучасний стан розвитку вексельного обороту підприємств торгівлі України, а також проведені дослідження щодо вдосконалення системи управління вексельним оборотом торговельного підприємства.

В дисертації обґрунтовані нові теоретичні підходи щодо сутності та класифікації вексельного обороту, розроблені конкретні пропозиції щодо вдосконалення практики організації вексельного обороту на торговельному підприємстві. Основні результати дослідження знайшли своє застосування в практиці торговельних підприємств України.

У дисертації наведено обґрунтування теоретичних та науково-методологічних положень стосовно удосконалення системи управління вексельним оборотом торговельного підприємства і вирішення нових наукових завдання, що полягають у розробці практичних рекомендацій щодо проведення роботи з аналізу і планування вексельного обороту, а також рефінансування вексельної заборгованості у інші види ліквідних активів підприємства.

В процесі дослідження теоретичних та практичних аспектів проблем застосування вексельного обороту на торговельних підприємствах поставлені задачі було вирішено наступним чином:

  1. Поняття вексельний оборот підприємства визначено як розподілений у часі процес видачі, отримання і погашення векселів, що відбувається у відповідності із його господарськими потребами. В основу даного визначення покладено сутнісні характеристики таких понять як «вексель», «оборот», «грошовий оборот». Класифікацію вексельного обороту торговельного підприємства розроблено на основі теоретичних підходів щодо класифікації інструментів вексельного обороту, а також класифікації грошового обороту підприємства. Виділено наступні класифікаційні ознаки вексельного обороту: економічний зміст інструментів, що обслуговують вексельний оборот підприємства; особа, що є емітентом векселя; вид інструментів, що обслуговує вексельний оборот; спрямованість потоку векселів; стан розрахунків за інструментами, що обслуговують вексельний оборот підприємства; метод розрахунку; строк обігу інструментів, що обслуговують вексельний оборот підприємства; форма стягнення доходу за інструментами, що обслуговують вексельний оборот підприємства; валюта інструментів, що обслуговують вексельний оборот підприємства.

  2. Виходячи із сутності вексельного обороту підприємства, визначено мету управління цим оборотом, що полягає в створенні і підтриманні ефективної системи розрахунків підприємства з контрагентами в умовах дефіциту вільних грошових засобів платежу. Визначено задачі, які мають бути вирішені для досягнення поставленої мети на торговельному підприємстві: забезпечення достатнього рівня ліквідності активів, забезпечення достатнього рівня платоспроможності, забезпечення певного рівня збалансованості вхідного і вихідного вексельних оборотів, визначення і застосування найбільш ефективних інструментів вексельного обороту, забезпечення умов прискорення обороту дебіторської заборгованості, забезпечення мінімізації витрат по залученню комерційного кредиту, оформленого векселем, забезпечення мінімізації рівня ризику застосування векселів в системі розрахунків підприємства, забезпечення високого рівня ефективності управління вексельним оборотом.

  3. Процес управління вексельним оборотом на торговельному підприємстві викладено у вигляді блок-схеми, яка поєднує в собі окремі елементи управління дебіторською і кредиторською заборгованістю і адаптована тільки для тієї її частини, що оформлена векселем. Дана блок-схема складається з десяти послідовних етапів, в процесі виконання яких вирішуються окремі задачі управління вексельним оборотом на торговельному підприємстві.

  4. Вивчення методологічних підходів щодо побудови показників ефективності дало змогу визначити принципи формування показників ефективності управління вексельним оборотом, які полягають у відповідності результатів і витрат, що зіставляються, в диференціації об’єктів оцінки, в диференціації показників оцінки, в своєчасності оцінки, гнучкості оцінки і простоті оцінки. Застосування цих принципів дозволило сформувати систему показників оцінки ефективності управління вексельним оборотом торговельного підприємства, яка складається з п’яти узагальнюючих показників і десяти часткових.

  5. Нарощення обсягів валового вексельного обороту на підприємствах торгівлі України в 2001-2004 рр. відбувалося за рахунок збільшення обох складових даного показника – вхідного і вихідного вексельних оборотів. Впродовж зазначеного періоду торговельні підприємства характеризувалися найбільшими обсягами вексельного обороту в порівнянні з підприємствами інших видів економічної діяльності. В ході аналізу вексельного обороту підприємств торгівлі України в розрізі різних аспектів їх діяльності встановлено, що майже весь обсяг вексельного обороту припадає на підприємства оптової торгівлі; переважна частина вексельної заборгованості спостерігалася по підприємствах, що реалізують непродовольчі товари; найбільш активно вексельну форму розрахунків використовують приватні підприємства; найбільша питома вага вексельного обороту припадає на торговельні підприємства, що функціонують як товариства з обмеженою відповідальністю; досить активно в порівнянні з іншими регіонами України вексельна форма розрахунків використовується у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Львівській, Харківській областях і м. Києві.

  6. Існуюча інформаційна база управління вексельним оборотом торговельного підприємства не здатна відобразити вексельний оборот торговельного підприємства в розрізі розроблених класифікаційних ознак даного обороту та визначених методологічних основ управління ним. Виходячи із цього, запропоновано додаток до форми №2-Б «Звіт про випуск, реалізацію та обіг цінних паперів», який отримав назву «Звіт про вексельний оборот». Поряд із цим запропоновано форми управлінського обліку вексельного обороту підприємства «Облік отриманих векселів» та «Облік виданих векселів», а результатом обробки даних, що містяться в них, є форма «Інформація про вексельний оборот підприємства». Остання форма є узагальнюючою і містить інформацію про всі види вексельного обороту торговельного підприємства. Обґрунтовано схему обслуговування розробленої системи інформаційного забезпечення управління вексельним оборотом.

  7. Вивчення факторів, що впливають на обсяг, структуру та ефективність вексельного обороту підприємств торгівлі дозволило розробити моделі оцінки фінансових можливостей щодо оформлення товарної заборгованості векселем для торговельних підприємств з їх диференціацією за спеціалізацією основної діяльності, групою товарів, що реалізується, формою власності та організаційно-правовою формою господарювання. Застосування цих моделей дозволяє визначити можливий обсяг валового, вхідного та вихідного вексельних оборотів торговельного підприємства з врахуванням основних аспектів його діяльності.

  8. На основі дослідження існуючих схем рефінансування активів підприємства запропоновано концептуальну схему проведення роботи з рефінансування вексельної заборгованості, яка складається з п’яти етапів: поглиблений аналіз вексельної заборгованості торговельного підприємства; оцінка потреби підприємства в іммобілізації коштів для виконання термінових зобов’язань та фінансування поточної діяльності; прогнозна оцінка обсягу грошових коштів, які можуть бути отримані за рахунок рефінансування вексельної заборгованості; перевірка відповідності можливого (ЧГПвз) та необхідного (ГПнвз) обсягу генерування грошових коштів за рахунок рефінансування вексельної заборгованості; проведення роботи щодо рефінансування вексельної заборгованості. Визначено критерії та умови необхідності рефінансування дебіторської заборгованості, оформленої векселем, а також умови можливості застосування різних форм рефінансування вексельної заборгованості.

Викладені вище результати дослідження формують теоретичні основи управління дебіторською і кредиторською заборгованістю, оформленою векселем, а їх застосування в практиці діяльності торговельного підприємства забезпечує комплексність та впорядкованість управлінський дій щодо організації вексельного обороту, що в свою чергу призводить до підвищення ефективності управління фінансово-господарською діяльністю підприємства в цілому.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

1. Демченко О.В. Сутність вексельного обороту, передумови його розвитку на підприємствах торгівлі України // Економіка і підприємництво: стан та перспективи. – 2004. – С.117-122.

2. Демченко О. Методологічні основи аналізу ефективності управління вексельним оборотом торговельного підприємства // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Вип. 6. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – 373 с. – С. 108-117.

3. Корольова-Казанська О.В. Вдосконалення інформаційної бази управління вексельним оборотом підприємства // Вісник КНУТД. – 2005. - №4 (24). – С. 144-146.

4. Корольова-Казанська О.В. Класифікація вексельного обороту підприємств торгівлі // Вісник КНТЕУ. – 2005. - №3. – С. 41-49.

5. Корольова-Казанська О.В. Розробка етапів реструктуризації вексельної заборгованості в інші види ліквідних активів підприємства. // Економіст. – 2006. - №1. – С. 48-50.

Тези доповідей:

6. Демченко О.В. Вдосконалення класифікації видів та сегментів кредитного ринку // Праці Першої міжнародної другої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – 2001. – С. 99-100.

7. Демченко О.В. Політика залучення торговельним підприємством фінансових ресурсів на кредитному ринку //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах», КНТЕУ. – 2001. – С. 282-284.