Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


637. Панков Віктор Андрійович. Управління вартістю наукоємкого машинобудівного підприємства: дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Панков В.А. Управління вартістю наукоємкого машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.

У дисертаційній роботі обґрунтовано нову цілісну наукову концепцію ціннісного підходу до управління вартістю великого наукоємкого машинобудівного підприємства як підстави його перетворення в елітну фірму світового рівня із винятковими можливостями і високим ринковим потенціалом. Для реалізації цієї концепції розроблено адекватний вимогам інноваційного розвитку підприємства організаційно-економічний механізм, в основу формування якого покладено використання сучасних інформаційних технологій та модель біореінжинірінгу – синтез двох методів перетворення організації: реінжинірінгу, який акцентує увагу на технологічній компоненті виробництва, та організаційного розвитку, зосереджуваного на соціальній підсистемі. Запропоновано науково-методичні рекомендації та практичні рішення, впровадження яких в корпоративний менеджмент у своїй сукупності створюють реальні передумови максимізації вартості великого підприємства, забезпечення його високого іміджу на світовому та вітчизняному ринках індустріальної техніки. Розроблено методичний інструментарій щодо порівняльної оцінки машинобудівних підприємств за критерієм цінності результатів їхньої діяльності з досягнутим рівнем провідних світових компаній. На прикладі ЗАТ "НКМЗ" наведено докази ефективності та практичної значущості результатів дослідження.

В дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та нове вирішення актуальної науково-прикладної проблеми підвищення ринкового потенціалу вітчизняного машинобудівного комплексу на підставі розробки цілісної наукової концепції ціннісного підходу до управління вартістю великих наукоємких машинобудівних підприємств.

Основні висновки концептуального, теоретичного та науково-прикладного напрямів полягають у такому:

  1. Дослідження загальносвітових тенденцій економічного розвитку, аналіз ситуації, яка склалася у вітчизняному машинобудівному комплексі, дозволяє констатувати, що для забезпечення сталого розвитку підприємств у сучасних умовах господарювання необхідні принципово нові пріоритети діяльності, а саме не тільки про завоювання позицій на ринках збуту, але, головним чином, цілеспрямована концентрація зусиль на довгострокових стратегічних задачах, пошук фундаментальних засобів досягнення цілей більш високого рівня для інтеграції в нову світову економіку XXI століття.

  2. В умовах глобальних змін у всіх складових бізнесу – техніці, технологіях, системах управління, інформатиці виключно важливо проводити таку внутрішньофірмову політику, яка примушує сучасне працювати на майбутнє. На світовому ринку досягають успіху тільки лідери перетворень.

Насиченість сучасного індустріального ринку високоякісною технікою обумовлює необхідність пропонувати споживачам цілісний спектр своїх переваг. А щоб створити такі виключні переваги, необхідно забезпечити постійне зростання вартості підприємства. Однак питання управління вартістю підприємства в нових умовах господарювання залишаються у вітчизняній практиці багато в чому неопрацьованими.

  1. Доведено, що реальні передумови підвищення вартості великого машинобудівного підприємства, досягнення поступальності цього процесу на довгострокову перспективу забезпечуються:

принципово новим, концептуально відмінним від традиційного, ціннісним підходом до трактування поняття "вартість підприємства";

розробкою комплексно-цільової програми і моделі прискореного еволюційного розвитку великого наукоємкого машинобудівного підприємства з метою його перетворення в елітну фірму світового рівня;

розробкою цілісної наукової концепції ціннісного підходу до управління вартістю великого підприємства як підстави його перетворення в елітну фірму світового рівня з винятковими можливостями і високим ринковим потенціалом.

  1. Обґрунтовано, що трактувати поняття „вартість підприємства” необхідно з позиції системного підходу та за критерієм створення довгострокових цінностей. Для вирішення проблем нарощування ринкового потенціалу у сучасних умовах основна увага повинна бути зосереджена на методах комплексної якісної оцінки вартості підприємства, його цінності у середовищі світових споживачів, на ринках яких воно працює, тобто зацікавленості провідних зарубіжних компаній не тільки придбати цінності, які закладено у споживчі характеристики продукції, що випускається, але й їхньої згоди активно співпрацювати з цією фірмою на взаємовигідних умовах.

Для практичного використання в системі корпоративного менеджменту технології комплексної якісної оцінки вартості підприємства розроблено методику порівняльної оцінки, яка базується на поєднанні методу коефіцієнтної оцінки по ключових показниках роботи та методології порівняльної оцінки результатів діяльності із світовими досягненнями на основі системи розрахунку інтегральних рейтингів.

  1. Для створення реальних передумов максимізації вартості підприємства на довгострокову перспективу необхідна відповідна методична база підтримки та реалізації цієї стратегії. Для практичного вирішення на заводах важкого машинобудування цієї надзвичайно складної та багатоаспектної задачі запропоновано нові концептуальні положення і розроблено організаційно-економічний механізм системи управління вартістю великого машинобудівного підприємства, що випускає високотехнологічну наукоємку техніку, в основу формування якого покладено використання сучасних інформаційних технологій та модель біореінжинірінгу. За вихідну ідею розробки моделі біореінжинірінгу використано синтез двох методів перетворення підприємства: реінжинірінгу, який робить основний акцент на вдосконаленні техніко-технологічній складової виробництва, та організаційного розвитку, який зосереджує увагу на перетворенні соціальної підсистеми організації.

Основою формування механізму реалізації біореінжинірінгу великого машинобудівного підприємства з дівізіональною структурою корпоративного менеджменту є органічне об’єднання процесу перепроектування бізнесу та перепроектування інформаційної інфраструктури підприємства, як невід’ємної складової бізнес-системи. Процесний підхід та створення єдиної наскрізної корпоративної інформаційної системи дозволяють виключити фрагментарність або часткове перетворення одного чи декількох напрямів діяльності та охопити перетворенням бізнес–систему підприємства в цілому. Гармонічна відповідність нових комп’ютерних моделей та прогресивних технологій бізнес–процесів є важливим чинником створення ефективної системи управління вартістю підприємства.

  1. Визначено надзвичайну важливість комплексного системного підходу до перетворення економічного блоку корпоративного менеджменту як ключового чинника досягнення сталого розвитку великого наукоємкого машинобудівного підприємства та його економічної безпеки. Можливість вирішення цієї задачі забезпечується шляхом створення у рамках єдиної корпоративної інформаційної системи інтегрованої підсистеми управління ресурсами підприємства, яка функціонує у режимі реального часу та базується на світових Internet-стандартах архітектури "клієнт-сервер". Створення та функціонування таких моделей підсистеми управління ресурсами, як "Швидкий маркетинг", "Управління якістю", "Управління матеріальними ресурсами", "Управління виробництвом", "Управління проектами", "Запуск-випуск", "Стратегічне планування", "Фінансовий менеджмент" дозволяє оперативно відстежувати відповідність потенціалу виробництва вимогам ринку споживачів індустріальної техніки і є конче важливим методичним інструментом реалізації ціннісного підходу до системи управління вартістю великого наукоємкого машинобудівного підприємства.

  2. Для забезпечення конкурентоспроможності великого машинобудівного підприємства на світовому ринку техніка та устаткування, що випускаються, повинні мати як можна більшу споживчу цінність. Практичне вирішення цієї надзвичайно складної для великих наукоємких машинобудівних заводів задачі забезпечується розробкою та включенням у корпоративну систему управління вартістю підприємства, як одного із найважливіших її компонентів, інтегрованої системи управління вартістю продукції, що створює реальні можливості взяти під дійсний контроль увесь спектр затрат на кожному етапі технологічного циклу виробництва продукції.

Особливу значущість має розробка у рамках інтегрованої системи управління вартістю продукції таких ключових модулів, як "Аналоги фірм-конкурентів", "Ціннісні властивості продукції", "Саморегулювання витрат", функціонування яких забезпечує чіткий розподіл витрат по технологічних переділах та наскрізний контроль неперевищення витрат, які зафіксовано конструкторсько-технологічною документацією на початковій стадії отримання замовлень. Усе це дає змогу покласти в основу методики визначення цін на продукцію, яка випускається, не затратний підхід, а її граничну корисність для споживачів.

  1. Реальні можливості нарощування випуску та продажу складного високотехнологічного устаткування надає розробка стратегії корпоративної інноваційної політики на довгострокову перспективу і комплексного механізму забезпечення трансформації цінностей продукції з урахуванням міжнародних стандартів якості та вимог світового індустріального ринку.

На підприємствах важкого машинобудування із одиничним і дрібносерійним характером виробництва до невідкладних перетворень бізнес–процесів слід віднести: кардинальне технічне переозброєння металургійного виробництва з метою отримання високоякісного металу; впровадження нових наукоємких технологій у зварювальне виробництво; реконструкцію та створення ексклюзивного сталеливарного, нагрівального, термічного і зварювального устаткування; впровадження нововведень у механоскладальне та інструментальне виробництва, які забезпечують підвищення якості механообробки на фінішних операціях. Тільки такий підхід створює можливості виробництва унікальної продукції, підвищення експортного потенціалу та зміцнення іміджу підприємства у середовищі світових лідерів машинобудування.

  1. У контексті ціннісного підходу до управління вартістю великого наукоємкого машинобудівного підприємства проблему створення нових довгострокових цінностей слід розглядати двояко: як підвищення ціннісних споживчих властивостей індустріальної техніки та як створення виключних можливостей щодо її виробництва. Доведено, що основоположним принципом практичного вирішення цієї комплексної та багатопланової задачі повинен бути принцип розвитку організації через безперервний розвиток персоналу.

За результатами дослідження визначено стратегію впровадження у корпоративний менеджмент великого наукоємкого підприємства нової парадигми управління персоналом щодо підвищення його інтелектуального потенціалу. Розроблено концептуально нову модель внутрішньофірмової освітньої системи безперервного розвитку персоналу, яка передбачає організацію з урахуванням стратегічних задач розвитку бізнес–процесів попереджувальної системи навчання та перепідготовки кадрів, отримання полівалентної кваліфікації, реалізацію на базі використання інформаційних технологій комплексної програми створення комп’ютерних матриць робочих місць та професійної компетенції персоналу.

Обґрунтовано важливу роль та ефективність створення на великих машинобудівних підприємствах із провідних спеціалістів і менеджерів мультідисциплінарних команд щодо підвищення ціннісних властивостей техніки та устаткування, які випускаються, удосконалення технологічних процесів, зниження виробничих витрат і собівартості продукції.

  1. На підставі узагальнення досвіду промислового впровадження в акціонерному товаристві "НКМЗ" розроблених у дисертації концептуальних положень, науково-методичних рекомендацій та практичних рішень щодо формування комплексної системи управління вартістю великого наукоємкого машинобудівного підприємства обґрунтовано прикладну значущість отриманих результатів і доведено можливість їх використання на інших підприємствах машинобудівного комплексу України.

Публікації автора:

Монографії

  1. Панков В.А. Управление стоимостью наукоемкого машиностроительного предприятия: теория и практика. – К.: Наук. думка, 2003. – 424 с.

  2. Панков В.А. Функционально-стоимостный анализ – ключ к эффективности. Практика проведения и развития функционально-стоимостного анализа промышленных объектов и продуцирующих систем (из опыта ЗАО "НКМЗ"). – К.: Наук.світ, 2003. – 138 с.

  3. Экономико-правовые и организационные предпосылки обеспечения конкурентоспособности экономики / В.К.Мамутов, Л.А.Савельев, Н.А.Орлова, В.А.Панков, С.Н.Грудницкая, В.И.Татьков, А.Н.Переверзев. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2002. – 150 с.

Особистий внесок: обґрунтування принципової значущості створення великих конкурентоспроможних корпоративних структур.

  1. Развитие производственной и представительных форм экономической демократии: опыт и проблемы. / Мамутов В.К. (научн. ред.), Скударь Г.М., Панков В.А., Орлова Н.А., Еськов А.Л. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 1998. – 92 с.

Особистий внесок: узагальнення зарубіжного та вітчизняного досвіду щодо залучення робітників підприємств до участі в управлінні виробництвом.

  1. Социальная стратегия акционерного общества в условиях становления рыночных отношений / Г.М.Скударь, В.А.Панков, А.Л.Еськов, Н.А.Орлова, Л.Л.Бунтовская. – К.: Техніка, 1998. – 112 с.

Особистий внесок: обґрунтування соціальної складової корпоративного менеджменту в умовах колективної власності.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Чумаченко М.Г., Панков В.А. Управління вартістю компанії на основі ціннісного підходу // Фінанси України. – 2004. – № 2. – C. 66-79.

Особистий внесок: обґрунтування концепції та методичних підходів щодо порівняльної оцінки цінності підприємств машинобудівного комплексу.

    1. Скударь Г.М., Панков В.А. Управление инновационным развитием крупного машиностроительного предприятия (на примере ЗАО "НКМЗ") // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – С.207-217.

    Особистий внесок: визначення напрямів підвищення ринкового потенціалу заводу важкого машинобудування на підставі удосконалення управління його інноваційним розвитком.

    1. Скударь Г.М., Панков В.А. Постоянные улучшения – путь к совершенству и повышению конкурентоспособности современного промышленного предприятия (на примере ЗАО "НКМЗ") // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – С.238-249.

    Особистий внесок: обґрунтування напрямів технічного переозброєння виробництва наукоємкого машинобудівного підприємства.

    1. Панков В.А. Инновационный менеджмент крупного акционерного общества: опыт НКМЗ // Экономика Украины. – 2002. – № 12. – С.4-12.

    2. Панков В.А. Модель механизма управления товарной стратегией крупного машиностроительного комплекса // Старопромислові регіони Західної і Східної Європи в умовах інтеграції. – Донецьк: ДонНУ. – 2003. – С.71-76.

    3. Панков В.А. Создание технопарков как инструмент привлечения инвестиций // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С.103-112.

    4. Панков В.А. Инновации и коренное технологическое перевооружение предприятия – основа для создания конкурентоспособного предприятия // Экономические проблемы и перспективы стабилизации Украины (Актуальные проблемы реформирования экономики в регионе). – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002. – С.157-164.

    5. Панков В.А., Еськов А.Л. Основные проблемы и факторы обеспечения выхода предприятий машиностроительного комплекса на внешний рынок в условиях экономического кризиса // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2001. – С.135-145.

    Особистий внесок: обґрунтування стратегії та факторів забезпечення конкурентоспроможності великого акціонерного товариства на світовому ринку індустріальної техніки.

    1. Панков В.А., Еськов А.Л. Минимизация издержек на стадии проведения опытно-конструкторских и технологических работ // Проблеми науки. – 2001. – № 7. – С.51-54.

    Особистий внесок: обґрунтування напрямів зниження витрат на етапі підготовки виробництва.

    1. Скударь Г.М., Панков В.А. Пути выхода предприятий машиностроительного комплекса на внешний рынок за счет повышения инновационной активности и расширения диапазона инвестиционной деятельности // Економіст. – 2001. – № 12. – С.40-50.

    Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо підвищення експортного потенціалу великого машинобудівного підприємства.

    1. Панков В.А. К вопросу об управлении конкурентоспособностью продукции // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – С.91-93.

    2. Панков В.А. Оптимізація термінів і мінімізація витрат на проведення науково-дослідних робіт // Продуктивність. – 2000. – № 3. – С.18-19.

    3. Панков В.А. Факторы, влияющие на установление цен // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – С.304-316.

    4. Панков В.А. Методы и приемы финансово-экономического анализа // Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: Вестник Харьковского гос.политехн.ун-та. – 2000. – Вип. 107. – С.107-112.

    5. Панков В.А. Совершенствование планирования и нормирования издержек производства в АО "НКМЗ" // Вісник Харківського держ.економ.ун-ту. – 2000. – № 3(15). – С.101-102.

    6. Панков В.А. Организационно-экономические преобразования – важнейший фактор устойчивой бизнес–деятельности и стабильного развития предприятия в новом тысячелетии // Экономика промышленности (Экономика на пороге третьего тысячелетия). – 2000. – С.37-48.

    7. Скударь Г.М., Панков В.А. Аспекты стратегического управления в современных условиях // Рыночные аспекты развития экономики в регионе. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 1999. – С.115-120.

    Особистий внесок: обґрунтовано значущість та напрями структурних змін у внутрішньофірмовій системі управління великим машинобудівним підприємством.

    1. Панков В.А., Еськов А.Л. Современные проблемы управления производственным инвестированием // Актуальные проблемы стабилизации и развития экономики. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 1999. – С.185-197.

    Особистий внесок: визначено стратегічні пріоритети інвестування у виробництво високотехнологічної продукції.

    1. Панков В.А. Рынок и управление стоимостью // Вісник Донецького ун-ту. Серія В: Економіка і право. – 1998. - № 2. – С.11-14.

    Методичні рекомендації, брошури

    1. Панков В.А. Методические рекомендации по определению сравнительной ценности компаний (на примере предприятий машиностроительного комплекса). – К.: Наук.світ, 2003. – 157 с.

    2. Панков В.А. Разработка и реализация программы создания конкурентных преимуществ выпускаемой продукции на базе ускоренных технических и технологических преобразований бизнес–процессов. – К.: Наук.світ, 2001. – 55 с.

    3. Панков В.А., Еськов А.Л. Ориентация на клиента – ключевой фактор успеха предприятия. – К.: Наук.світ, 2001. – 34 с.

    Особистий внесок: обґрунтовано необхідність усвідомлення особливості роботи на світовому ринку споживачів, важливості системного підходу до диверсифікації виробництва.

      1. Введение в теорию управления корпорацией / В.А.Панков, А.Л.Еськов, С.В.Ковалевский, С.Н.Петрукевич. – Краматорск: Центр продуктивности, 1999. – 69 с.

      Особистий внесок: визначення сучасної корпоративної стратегії транснаціональних корпорацій, становлення та розвитку адаптивних корпорацій, гнучкого характеру їх ринкової поведінки та внутрішньої організації.

      Тези доповідей і матеріали наукових конференцій

      1. Панков В.А. Повышение экспортного потенциала предприятия на основе инновационной модели его развития // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами юго-восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ (Албена, 18-22 сент. 2003 г.). – Донецк: ДонНУ. – 2003. – С. 89-91.

      2. Панков В.А., Цельник В.В. Управление развитием корпоративной культуры крупного машиностроительного предприятия // Корпоративна культура організацій ХХІ століття (Краматорськ, 28-29 трав.2003 р.). – Краматорськ: ДДМА, 2003. – С.20-23.

      Особистий внесок: аргументовано ключову значущість підйому рівня корпоративної культури підприємства для підвищення його конкурентоспроможності та іміджу на світовому ринку.

      1. Скударь Г.М., Панков В.А. Проблемы обеспечения экономического роста в рыночных условиях хозяйствования // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доповідей всеукраїнської наук.-практ.конф. (Донецьк, 4-6 жовт.2001 р.). – Т.1. Теоретико-методологічні аспекти трансформаційних процесів управління. Форми і методи державного управління. – Донецьк: ІЕП НАН України. – 2001. – С.167-171.

      Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо державної підтримки власного виробника наукоємкої техніки та устаткування.

        1. Панков В.А., Краска Т.В., Еськов А.Л. Методика формирования прибыли в крупном акционерном обществе с учетом ввода национальных стандартов отчетности // Проблеми формування ринкової економіки. Спецвипуск: Проблеми трансформації бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в системі міжнародних стандартів. [За матеріалами наук.-практ.конф. „Вдосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні” (Київ, 16-18 жовт., 2000 р.)]. – Київ: КНЕУ. – 2001. – С.216-225.

        Особистий внесок: удосконалено методи розподілу загальновиробничих витрат управління виробництвом на рівні цехів та центрів прибутку машинобудівного підприємства.

        1. Панков В.А., Мамиев И.В. Пути повышения конкурентоспособности машиностроительной продукции на западном рынке // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010): Материалы региональной науч.–практ.конф. (28-30 сент., 1999 г.). Секция: Пути совершенствования внешнеэкономической деятельности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – Т.1. – С.14-20.

        Особистий внесок: наведено обґрунтування напрямів підвищення конкурентоспроможності складної техніки та устаткування на світовому ринку.

        1. Панков В.А. Ценообразование в системе маркетинга ЗАО НКМЗ: Матеріали міжнар. наук.–практ. конф. "Проблеми і практика управління в економічних системах" (Дніпропетровськ, 1998 р.) // Придніпровський наук.вісник (Донбаський випуск). Економіка. – 1998. – № 108 . – С.5-7.