Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


485. Ложачевська Олена Михайлівна. Управління організаційно-економічним розвитком транспортного комплексу регіону: дис... д-ра екон. наук: 08.07.04 / Київський ун-т економіки та технологій транспорту. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Ложачевська О.М. Управління організаційно-економічним розвитком транспортного комплексу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку / Київський університет економіки і технологій транспорту. – Київ, 2004.

Дисертація присвячена обґрунтуванню подальшого посилення регіонального самоврядування, на який переміщується центр ваги в рішенні важливих соціально-економічних задач, що включають найбільш повне задоволення матеріальних та духовних потреб населення, підвищення його життєвого рівня, а також відтворення якісних трудових ресурсів. Розглянуто методичні питання формування та реалізації регіональної стратегії розвитку на прикладі транспортного комплексу регіону, який має свою розгалужену і складну інфраструктуру, без якої неможливо реалізувати повною мірою транспортні послуги. В основі гармонійного розвитку регіональної економіки є узгодження рівня розвитку сфери матеріального виробництва та розвитку транспортного комплексу в регіоні.

В роботі проведено узагальнення та систематизація категорійного апарату регіонального управління, його принципи та функції, визначено передумови формування стратегій економічного зростання регіону, розроблено методологічну основу розвитку транспортного комплексу регіону, визначено типізацію інфраструктури транспортного комплексу та загальні підходи до моделювання роботи її елементів, розроблено комплекс моделей транспортного забезпечення сфери матеріального виробництва, визначено показники ефективності функціонування транспортного комплексу.

Розроблені теоретичні та методичні підходи дали змогу визначити стратегічні напрями удосконалення управління розвитком транспортним комплексом регіону та розробити програми з інноваційної та інвестиційної політики на регіональному рівні.

Виконане дослідження дає можливість сформувати наступні принципові положення, висновки та пропозиції щодо основних напрямків, методів та інструментів механізму поєднання регіонального та галузевого реформування та розвитку транспортного комплексу України.

1. Теоретичне обґрунтування стратегій економічного зростання регіону запропоновано на основі інноваційних процесів сучасного розвитку, як в галузі матеріально-виробничої сфери, так і транспортного обслуговування. Характерною ознакою сучасного стану розвитку промислового потенціалу є оновлення матеріальної бази, впровадження новітніх технологій у виробництво, що може забезпечити конкурентоспроможність продукції, що виробляється. Запропоновано методологічні підходи до організаційно-економічного механізму управління інноваційними процесами на регіональному рівні, які дозволяють визначити найбільш ефективні шляхи стратегічного розвитку транспортного комплексу регіону.

2. Запропоновано та теоретично обґрунтовано методологію формування стратегій розвитку транспортного комплексу регіону з урахуванням особливостей регіону залежно від складу та структури промислового комплексу, що визначає найбільш пріоритетні галузі, на які доцільно спрямувати максимальні зусилля для реалізації інвестування. Визначено фактори зростання та формування як багатогалузевих так і одногалузевих стратегій, до яких відносяться природнокліматичні, структурні характеристики промислового виробництва, трудових ресурсів та наукового потенціалу.

3. Транспортний комплекс регіону, його структура, функціонування та розвиток залежать від рівня організаційно-економічного управління регіонами, і, насамперед, ступеня розвитку матеріального виробництва. Ефективність функціонування та розвитку транспортного комплексу залежить від функціонального, організаційного, економічного, технологічного, та соціального рівня, а також системного управління як на регіональному так і галузевому рівнях.

4. Визначено особливості транспортного комплексу та його значення в економічній системі регіонального управління. Уточнено понятійний апарат транспортного комплексу як елементу господарських зв’язків, а також характеристики економічного стану безпосередньо транспортної галузі на сучасному етапі ринкових відносин. Це дало можливість в процесі дослідження побудувати більш чітку і логічно послідовну схему взаємопов’язаних етапів розробок розвитку потенціалу регіону з виділенням та обґрунтуванням найбільш суттєвих факторів, що впливають на рівень управління та функціонування транспортного комплексу регіону.

5. Ефективність функціонування транспортного комплексу на регіональному рівні залежить від форм та методів управління, в тому числі як з використанням економічних важелів впливу на суб’єкти господарювання, так і державного впливу з обмеженням видів та ступеню такого впливу. Співвідношення економічних та державних важелів впливу визначаються державними пріоритетами галузевого розвитку в цілому, а також з урахуванням принципів місцевого самоврядування.

6. Теоретично обґрунтовано та практично показано зміну ролі, місця і значення інфраструктури транспортного комплексу. Інфраструктура транспортного комплексу виступає як самостійний елемент ринкової економіки. Виходячи з сутності функціонування інфраструктури транспортного комплексу, а також завдань управління транспортним комплексом в цілому, сформовано вимоги до складової інфраструктури, яка забезпечує якість обслуговування споживачів транспортних послуг.

7. Виходячи з існуючих проблем управління транспортною галуззю взагалі і транспортним комплексом зокрема, розроблено методологічні засади моделювання безпосередньо транспортного комплексу та елементів його інфраструктури в регіоні, як інструментарій визначення найбільш ефективних шляхів удосконалення та розвитку всіх складових транспортного комплексу. Методологія передбачає розробку комплексу моделей функціонування і стратегій розвитку транспортного комплексу регіону, а також інформаційного забезпечення працездатності моделей.

8. Розроблені моделі формування вантажних потоків дозволяють залежно від цільових пріоритетів розвитку регіону визначити подальший розвиток складових транспортного комплексу регіону, таких як пріоритетні види транспорту, їх кількість, термінальні системи різного призначення, обслуговуючі організації.

9. Розроблений агрегат моделей розвитку транспортного комплексу регіону та його практична реалізація дозволяє визначити пріоритетні напрямки розвитку по окремим видам транспорту, таких як залізничний, автомобільний, водний, повітряний. Залежно від галузевої спрямованості розвитку регіону, а також рівня, який історично склався в регіоні, прогнозується подальший розвиток кожного окремого виду транспорту.

10. Агрегат моделей інфраструктури транспортного комплексу дозволив визначити потенційну спроможність елементів інфраструктури, таких як транспортні мережі всіх видів, термінали всіх видів та ін., визначити можливі стратегії розвитку та необхідні інвестиції, що дає можливість ефективно управляти розвитком регіональних організаційно-економічних систем.

11. Впровадження розроблених та запропонованих організаційно-економічних підходів до проблеми розвитку регіональних господарських систем як промислового, так і транспортного комплексу з його інфраструктурою дозволяє цілеспрямовано та ефективно управляти розвитком галузей, а також транспортним комплексом на рівні регіону.

12. Запропоновані принципи та технологія розробки програм стратегічного розвитку в напрямі реконструкції, реструктуризації, модернізації, розширення і нового будівництва дозволить підприємствам регіону різних форм власності визначити необхідні капітальні вкладення для їх функціонування та розвитку на перспективу.

Публікації автора:

  1. Ложачевська О.М. Управління функціонуванням та розвитком транспортного комплексу регіону: Монографія. - К.: НАУ, 2002. – 248с.

  2. Економіка транспорту: Навч. посібник / Коба В.Г., Шумейко А.К., Ложачевська О.М. та ін. ( За ред. В.Г. Коби). – К.: КДАВТ, КМУЦА, 1999. – 254 с. (Особисто здобувачем висвітлено специфічні особливості функціонування транспортних підприємств на міжнародному ринку – 1,5 д.а.).

Статті у фахових виданнях

  1. Ложачевська О.М. Проблеми оцінки економічної ефективності виробництва // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. пр. – К.: КМУЦА, 1998. – С.17-22.

  2. Бідняк М.Н., Ложачевська О.М. Управління маркетинговими дослідженнями на транспорті: Зб. наук. пр.: Вип. 5. - Луганськ, 2000. - С. 17-19 (Особисто здобувачу належить оцінка ринку транспортних послуг – 0,5 д.а.).

  3. Ложачевська О.М. Методика формування вантажних потоків // Стратегія економічного розвитку України. – 2002.- №8. – С. 313-319.

  4. Ложачевська О.М. Інфраструктура транспортного комплексу // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 5. – К.: НАУ, 2002. – С. 95-99.

  5. Ложачевська О.М. Форми та методи управління транспортним комплексом в сучасних умовах // “Торгівля і ринок України”: Тематичний зб. наук. пр.: Вип.14, Том 1. - Донецьк: Дон ДУЕТ, 2002. – С.286-292.

  6. Ложачевська О.М. Забезпечення гнучкості транспортних підприємств шляхом диверсифікації послуг // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 6. – К.: НАУ, 2002. – С. 197-200.

  7. Ложачевская Е.М., Шаповал Н.С. Прогнозирование развития региональных перевозок и перевозок по межконтинентальным группам маршрутов до 2005 года // Економіст. – 2002. - №6. – С. 82-83 (Особисто здобувачем сформульовано основні напрямки розвитку регіональних перевезень – 0,2 д.а.).

  8. Ложачевская Е.М., Шаповал Н.С. Факторы, влияющие на развитие воздушного транспорта Украины // Економіст. – 2002. - №7. – С. 96-97 (Особисто здобувачем визначено тенденції зростання попиту на авіаперевезення – 0,1 д.а.).

  9. Ложачевська О.М. Характеристика транспортної галузі України // Економіст. – 2002. - №10. – С. 42-45.

  10. Ложачевська О.М. Науково–методичні підходи до прогнозування та планування розвитку транспортного комплексу // Зб. праць вчених: Вип. 32. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 30-35.

  11. Ложачевська О.М. Моделювання розвитку вантажного терміналу // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. пр.: Вип. 13. – Одеса: ОНМУ, 2002. – C. 105-111.

  12. Ложачевська О.М., Шевченко І.А. Проблеми автомобільного транспорту // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 8. – К.: НАУ, 2002. – С.164-166 (Особисто здобувачем дана оцінка сучасному розвитку автомобільного транспорту – 0,1 д.а.).

  13. Ложачевська О.М., Кравченко В.Г. Транспортна політика України у 1994-2001 роках // Стратегія економічного розвитку України. – 2002. - №6. – С. 168-171 (Особисто здобувачем виявлено тенденції транспортної політики в Україні – 0,4 д.а.).

  14. Дяченко Т.О., Ложачевська О.М. Вибір та обґрунтування стратегій діяльності для автотранспортних підприємств // Зб. наук. пр.: Вип. 34. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 85-89 (Особисто здобувачу належать пропозиції щодо стратегічного планування діяльності автопідприємств - 0,25 д.а.).

  15. Ложачевська О.М. Моделювання функціонування та розвитку елементів транспортної інфраструктури, що обслуговують рухомий склад // Економіка транспортного комплексу: Зб. наук. пр.: Вип. 5. – Харків, ХНАДУ, 2002. – С. 47-51.

  16. Ложачевська О.М. Транспортний комплекс як складна динамічна система // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 7. – К.: НАУ, 2003. – С.95-99.

  17. Ложачевська О.М. Моделювання роботи пасажирських транспортних терміналів // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. – К.: НТУ, ТАУ, 2002. – С. 78-85.

  1. Ложачевська О.М. Моделювання функціонування транспортних комунікацій // Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб. наук. пр.: Вип.5. – О.: ОНМУ, 2003. – С. 79-82.

  2. Ложачевская Е.М., Шаповал Н.С. Предпосылки расширения международного аэропорта «Борисполь» в хаб // Зб. наук. пр.: Вип. 35. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 115-118 (Особисто здобувачем проведена оцінка ефективності функціонування аеропорту “Бориспіль” – 0,2 д.а.).

  3. Ложачевська О.М. Моделювання роботи вантажних транспортних терміналів // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Карабіна: Ефективність економіки промисловості і її вплив на транспорт: Вип. 565. – Х.: ХНУ, 2002. – С. 321-324.

  4. Ложачевська О.М. Регулювання процесів економічних перетворень у регіоні // Залізничний транспорт України. – 2003. - №2. – С. 40-42.

  5. Ложачевська О.М. Методичні підходи до формування концепції стійкого розвитку регіональних систем // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: Вип. 177. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. Том 1. – С. 288-293.

  6. Ложачевська О.М. Стратегічне управління організаційним розвитком регіону // Наукові праці ОНАЗ ім. О.С.Попова. – Одеса: ОНАЗ, 2003. - №1. – С. 164-166.

  7. Ложачевська О.М. Формування концепції комплексного розвитку економіки регіону // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 8. – К.: НАУ, 2003. – С.120-127.

Друковані праці у журналах, тези доповідей

  1. Ложачевська О.М. Інфраструктура як елемент економічної системи // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. – 2002. - №4,5. – С. 42-44.

  2. Ложачевська О.М. Методичні підходи до формування концепції стійкого розвитку регіональних систем // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ, 2003. – С.148-149.

  3. Ложачевська О.М. Загальна методика розвитку регіонального транспортного комплексу та його інфраструктури // Тези доповідей ІІІ Міжнародної наукової конференції “Проблеми економіки транспорту”. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 162-163.

  4. Ложачевська О.М. Формування концепції стійкого розвитку регіональних систем // Тиждень економіки ДНУ: матеріали доповідей. Вип. 2. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.80-82.

  5. Ложачевська О.М., Кравченко В.Г. Моделювання обробки вхідних потоків вантажів змішаного вантажного терміналу // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 15 травня 2003 року у Хмельницькому інституті бізнесу. – Хмельницьк, 2003. – С. 252-254.

  6. Ложачевська О.М., Шевченко І.В. Шляхи розвитку транспортного комплексу України // Матеріали V Міжнародної науково-технічної конференції. Том V – VІ: Економіка та менеджмент. – К.: НАУ, 2003. – С.51.1-51.4.