Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Соляник Людмила Григорівна. Управління оборотними активами та джерелами їх фінансування на промисловому підприємстві : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національний гірничий ун-т. — Д., 2006. — 250арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 206-221.



Анотація до роботи:

Соляник Л.Г. Управління оборотними активами та джерелами їх фінансування на промисловому підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена розробці методичних підходів до ефективного управління оборотними активами промислового підприємства та джерелами їх фінансування. Науково обґрунтовано методологічну базу та удосконалено понятійний апарат фінансового менеджменту щодо трактування оборотних активів, оборотного капіталу, оборотних засобів. Оборотні засоби розглядаються як органічне поєднання оборотного капіталу та оборотних активів, які є взаємозалежними, взаємодіють у процесі виробництва та реалізації продукції в єдиній системі управління оборотними активами та джерелами їх фінансування.

Розроблено методичні підходи до визначення параметрів кредитного менеджменту на підприємстві (доцільного терміну і вартості комерційного кредиту, пільгового періоду) та процесу управління товарно-матеріальними запасами в умовах вірогідного характеру параметрів процесів товаропостачання і попиту. Науково обґрунтовано економічний зміст оптимізаційної моделі вибору джерел фінансування оборотних активів в умовах розвитку інструментів фінансового ринку та урахування факторів ризику залучення фінансових ресурсів із зовнішніх джерел фінансування.

З метою реалізації наукових положень, висновків і рекомендацій у реальних умовах промислового підприємства запропоновано організаційно-економічний механізм управління оборотними активами та джерелами їх фінансування. Результати дисертації впроваджено на ВАТ „Нижньодніпровський трубний завод”, ВАТ „Завод мостових залізобетонних конструкцій”, ВАТ „Дніпропетровський стрілочний завод”.

У дисертації на базі проведених наукових досліджень вирішено актуальну наукову задачу, що полягає у визначенні оптимальних параметрів кредитного менеджменту на промисловому підприємстві на основі встановлення аналітичної залежності обсягів реалізації продукції від терміну комерційного кредиту. Науково обґрунтовано методичні підходи до управління товарно-матеріальними запасами, джерелами фінансування оборотних активів, створення дієвої системи управління оборотними засобами, що має суттєве значення для розвитку науки фінансів підприємств, практики підвищення ефективності використання фінансових ресурсів вітчизняних підприємств.

Основні наукові висновки, що отримані на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:

1. Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методичних засад управління оборотними активами, виявлення резервів підвищення ефективності їх використання і вибору джерел фінансування дозволили встановити, що:

економічну категорію «оборотні засоби» слід розглядати у взаємозв'язку категорій «оборотні активи» та «оборотний капітал», які є взаємозалежними, взаємодіють у процесі виробництва та реалізації продукції в єдиній системі управління оборотними активами та джерелами їх фінансування і обумовлюють рівень використання фінансових ресурсів підприємства;

з метою забезпечення комплексного підходу до управління оборотними активами, на основі узагальнення існуючих теоретичних засад доцільно класифікувати їх за такими ознаками: форма функціонування, участь у кругообігу, характер джерел фінансування, характер організації та регулювання, ступінь ліквідності та ризик вкладення, характер участі у господарській діяльності, період функціонування, характер генерування доходу;

еволюційний розвиток методичних підходів до управління оборотними активами здійснювався під впливом розвитку фінансового ринку, лібералізації економіки та розширення можливостей використання в аналітичному дослідженні фінансово-господарської діяльності підприємств економіко-математичних оптимізаційних методів і пройшов етапи спостереження за використанням оборотних активів, нормування і контролю виконання нормативів, оптимізації обсягів і структури оборотних активів та джерел їх фінансування;

основним напрямом сучасного етапу розвитку теорії управління оборотними активами та джерелами їх фінансування є поглиблення розуміння сутності їх функціонування, встановлення існуючих об’єктивних залежностей та розширення використання оптимізаційних методів з метою створення дієвої системи управління оборотними засобами, спрямованої на ефективне використання фінансових ресурсів промислових підприємств.

2. Аналіз факторів, що впливають на показники ефективності використання оборотних активів, дозволив установити аналітичні залежності, які свідчать про вплив на ефективність використання оборотних активів таких чинників: структура загальних активів підприємства (співвідношення між необоротними та оборотними активами), продуктивність праці та озброєності працівників підприємства активами. Це розширює можливості аналізу у визначенні шляхів підвищення ефективності функціонування оборотних активів.

3. У ході досліджень встановлено, що параметри управління товарно-матеріальними запасами на відміну від існуючих підходів необхідно визначати з урахуванням вірогідного характеру часу виконання замовлень на їх постачання і попиту на запаси. Визначено формули розрахунку вірогідності дефіциту запасів на складі (страхового запасу), а також гранично мінімального обсягу запасу, при якому слід його поповнювати. Це дає змогу ураховувати реальні умови функціонування промислових підприємств та підвищити наукову обґрунтованість нормативів товарно-матеріальних оборотних активів.

4. Встановлено, що сучасний стан теорії та практики кредитного менеджменту не містить наукового обґрунтування кількісних характеристик таких його параметрів, як термін відстрочки платежу (комерційного кредиту), термін пільгового періоду, вартість комерційного кредиту, що не сприяє покращенню використання фінансових ресурсів підприємства на основі ефективного управління дебіторською заборгованістю. У зв’язку з цим у роботі виконано дослідження, що дозволили науково обґрунтувати ці параметри. Встановлено, що залежність обсягів реалізації продукції промислового підприємства від терміну відстрочки платежу (терміну комерційного кредиту) являє собою S – образну криву, яка найбільш адекватна кривій Гомперца. На цій основі визначено доцільний термін комерційного кредиту при певному пільговому періоді, що відповідає умові: коефіцієнт еластичності обсягів реалізації продукції відносно терміну відстрочки платежу перевищує одиницю.

5. У роботі доведено, що при різноманітті джерел фінансування оборотних активів в умовах розвитку інструментів фінансового ринку структуру джерел фінансування слід визначати за допомогою розробленої у ході досліджень економіко-математичної моделі, що на відміну від існуючих ураховує вплив численних факторів ризику на вартість зовнішніх джерел фінансування, дозволяє підприємству на даному етапі розвитку фінансового ринку визначити найбільш доцільні джерела фінансування оборотних активів з урахуванням обмежень за кожним із джерел.

6. Ефективне використання оборотних активів і джерел їх фінансування повинно спиратися на розроблену у ході досліджень систему управління оборотними засобами, яка передбачає формування та реалізацію оптимізаційних моделей та параметрів їх функціонування з використанням запропонованого організаційно-економічного механізму.

7. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у процесі їх упровадження на промислових підприємствах Придніпровського регіону підтвердила їх достовірність та доцільність використання фінансовими службами підприємств.

8. Наукові положення, висновки, рекомендації, розроблена на їх основі методика управління оборотними активами та джерелами їх фінансування рекомендуються для використання фінансово-економічними службами промислових підприємств, науково-дослідними організаціями, проектними інститутами, аудиторськими та консалтинговими компаніями.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Соляник Л.Г. Проблемы управления оборотными средствами предприятий // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Вип. 142. –Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 124 – 129.

  2. Соляник Л.Г. Ефективне управління оборотними активами – ключовий фінансовий важіль поліпшення результатів фінансово-господарської діяльності підприємств // Економічний вісник Національного гірничого університету. – №3. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2003. – С.64 - 71.

  3. Соляник Л.Г. Кредитна політика як інструмент управління дебіторською заборгованістю підприємства // Економічний вісник Національного гірничого університету. – №2. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2005. – С. 66 – 78.

  4. Соляник Л.Г. Нові підходи до управління дебіторською заборгованістю на промисловому підприємстві // Економічний вісник Національного гірничого університету. – №3. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2005. – С. 43 - 50.

  5. Соляник Л.Г. Організаційно-економічний механізм управління оборотними активами та джерелами їх фінансування // Економічний вісник Національного гірничого університету. – №4. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2005. – С. 48 – 54.

  6. Соляник Л.Г. Визначення оптимальної структури джерел фінансування оборотних активів в умовах розвитку фінансового ринку // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Вип.214, т.3. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. – С. 728 - 737.

  7. Соляник Л.Г. Оптимізація параметрів управління матеріальними оборотними активами //Економічний вісник Національного гірничого університету. – №1. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2006. – С. 64 - 76.

Матеріали наукових конференцій

1. Соляник Л.Г. Підвищення можливостей інноваційного розвитку підприємств на основі оптимізації управління оборотними активами // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. „Інноваційний розвиток економіки регіону”. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2004. – С. 67 - 68.

2. Соляник Л.Г. Проблеми вдосконалення управління дебіторською заборгованістю підприємств // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. „Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. – 2005. – С.87 - 88.

3. Соляник Л.Г. Оптимізація стандартів кредитоспроможності на промислових підприємствах // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. „Теория и практика экономики и предпринимательства”. – Сімферополь. – 2006. – С.194 - 195.