Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Аберніхіна Ірина Георгіївна. Управління майновими ризиками підприємства як спосіб забезпечення його економічної безпеки : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Аберніхіна І. Г. Управління майновими ризиками підприємства як спосіб забезпечення його економічної безпеки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.

Дисертаційна робота присвячена науково-теоретичному обґрунтуванню й розробці практичних рекомендацій щодо вибору металургійними підприємствами дієвого механізму управління майновими ризиками. Розвинуто майновий захист як складову системи економічної безпеки підприємства. Досліджено існуючі теоретичні підходи, концепції й методики класифікації ризиків суб’єктів господарювання з позиції їх впливу на ефективність управління ними. Досліджено теоретичні основи формування організаційно-економічного механізму управління майновими ризиками підприємства, узагальнені етапи застосування зазначеного механізму. Визначені й обґрунтовані критерії та прийоми встановлення варіантів відшкодування майнових ризиків підприємства. Удосконалено методичні основи визначення витрат при формуванні механізму управління майновими ризиками підприємства. Запропоновані моделі зниження витрат, пов’язаних з майновими ризиками суб’єктів господарювання.

У дисертаційній роботі наведено науково-теоретичне обґрунтування й розроблені практичні рекомендації щодо вибору металургійними підприємствами дієвого механізму управління майновими ризиками.

У ході дослідження були одержані такі результати:

1. Досліджено економічну сутність понять невизначеності та ризику як безперечних факторів діяльності підприємства, проаналізовано ризик з позиції економічної безпеки. Проведено аналіз існуючих підходів до класифікації видів ризику, який показав відсутність єдиного підходу. Тому в дисертації для класифікації майнових ризиків запропоновано застосування фасетної системи, яка на відміну від ієрархічної дозволяє класифікувати ризики за їх видами залежно не від окремо взятих ознак та критеріїв, а від необхідного кількісного та якісного набору тих чи інших параметрів, які можуть доповнюватися й уточнюватися в міру розвитку видів і типів ризику, появи нових понять та визначень, і, таким чином, повно і вичерпно охарактеризувати весь їх спектр та визначити множину можливих видів ризиків підприємства.

2. Обґрунтовано, що для виробничих підприємств (зокрема металургійних) пріоритетними складовими економічної безпеки є техніко-технологічна й фінансова, оскільки вони безпосередньо пов’язані з формуванням конкурентоспроможності продукції і характеризують технологічний і фінансовий потенціал підприємства та ступінь його захищеності. Об’єктом забезпечення техніко-технологічної складової металургійних підприємств, у свою чергу, є виробниче устаткування як найбільш вартісний та найбільш важливий для досягнення ефективності фактор виробництва. Визначено, що основною метою функціонування системи економічної безпеки металургійних підприємств є виключення або мінімізація збитку, що загрожує інтересам суб’єктів господарювання, за рахунок запобігання розкраданню фінансових і матеріально-технічних засобів, знищенню майна і цінностей, а також пошук способів мінімізації можливих втрат. Для цього проведено системний аналіз понять предметної області «майно підприємства», «майнові ризики», «майновий інтерес» та «майновий захист», у результаті якого виявлено існування зв’язку між коштами, вкладеними власником у майно, і виникненням майнового і страхового інтересів. На підставі отриманих даних сформульоване власне поняття майнового захисту підприємства, під яким розуміють певним чином сформований і задіяний у рамках конкретного підприємства комплекс його потенційних можливостей, який використовується для охоплення майнових інтересів підприємства, компенсації негативних наслідків від проявів майнових ризиків діяльності підприємства й забезпечення його стійкої, безперебійної роботи.

3. Розглянуто теоретичні основи управління ризиками підприємства, що дало можливість узагальнити основні напрями управління майновими ризиками металургійних підприємств. Обґрунтовано, що страхування як цільовий компенсаційний ресурс підприємства, забезпечує відшкодування збитків від реалізації майнових ризиків і сприяє стійкій, безперебійній роботі підприємства, що, у свою чергу, є головною метою функціонування системи економічної безпеки. Запропоновано порядок виявлення ризиків та мінімізації можливих втрат.

4. Досліджено сутність організаційно-економічного механізму управління майновими ризиками, під яким у дисертації розуміється комплексна послідовність заходів, спрямованих на зменшення втрат від реалізації майнових ризиків, яка враховує потенційні можливості суб’єкта господарювання для їх організації. Узагальнено етапи його застосування: 1) підготовчий, підсумком якого є розробка моделей зниження витрат, пов’язаних з майновими ризиками, та оцінка витрат і втрат підприємства при застосуванні різних моделей управління; 2) оптимізаційний, результатом якого є вибір дієвого варіанта управління майновими ризиками та визначення його основних параметрів на основі запропонованих моделей; 3) завершальний, підсумком якого є оцінка очікуваних результатів від організації заходів щодо мінімізації втрат та їх практична реалізація.

5. Виділено потенційні можливості підприємства як сукупність способів формування внутрішніх і зовнішніх джерел забезпечення майнового захисту, що застосовується для відшкодування збитку в разі реалізації майнових ризиків. Це дало змогу повноцінного використання потенціалу підприємства при формуванні власного майнового захисту

6. Розроблено методичний підхід до визначення витрат, пов’язаних з майновими ризиками суб’єктів господарювання, що базується на застосуванні оптимізаційних моделей зниження витрат.

7. Визначено й обґрунтовано критерії та прийоми встановлення можливих варіантів управління майновими ризиками підприємства на основі застосування економіко-математичних методів, що дозволило забезпечити відповідність варіантів відшкодування ризиків умовам і потребам конкретного підприємства. Здійснене моделювання майнового захисту підприємства на основі визначення доцільних способів його організації, які встановлюються за мінімальним рівнем витрат підприємства (критерій фінансової доцільності) із забезпеченням необхідного ступеня надійності відшкодування (критерій надійності відшкодування ризиків).

8. Апробація зазначеного механізму на ЗАТ «НЗНТ» забезпечила збалансованість і ефективність витрат щодо відшкодування втрат від ризиків: форма відшкодування кожного ризику й параметри відповідної моделі зниження витрат, пов’язаних з майновими ризиками, обираються, виходячи із встановлених критеріїв, що дозволило досягти надійного відшкодування істотних ризиків даного підприємства і в той же час не призводить до виникнення зайвих і малоефективних витрат.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Аберніхіна І. Г. Застосування моделі змішаного фінансування при управлінні майновими ризиками підприємства / І. Г. Аберніхіна // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. Вип. 233: в 5 т. – Д.: ДНУ, 2007. – Т. 4. – С. 1076–1084.

  2. Аберніхіна І. Г. Підходи до встановлення ефективних способів організації відшкодування майнових ризиків підприємства / І. Г. Аберніхіна // Управління проектами та розвиток виробництва: зб. наук. пр. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2006. – № 4(20). – С. 122–127.

  3. Аберніхіна І. Г. Актуальні питання взаємодії підприємства і страхової компанії в системі управління ризиками / І. Г. Аберніхіна // Держава та регіони. серія: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя: Гуманітарний
    ун-т «Запорізький інститут державного та муніципального управління», 2006. – № 3. – С. 7–9.

  4. Савчук Л. М., Аберніхіна І. Г. Методичний підхід до класифікації ризиків у аспекті побудови системи ефективного страхового захисту підприємства / Л. М. Савчук, І. Г. Аберніхіна // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. Вип. 216: в 4 т. – Д.: ДНУ, 2006. – Т. 2. – С. 396–401.

Особистий внесок: автором досліджено види класифікації ризиків, обґрунтовано коло основних критеріїв і ознак.

  1. Савчук Л. М., Аберніхіна І. Г. Обґрунтування методики визначення непрямих витрат при формуванні механізму страхового захисту підприємства від майнових ризиків / Л. М. Савчук, І. Г. Аберніхіна // Управління проектами та розвиток виробництва: зб. наук. пр. – Луганськ: Вид-во СНУ
    ім. В. Даля, 2006. – № 3(19). – С. 129–138.

Особистий внесок: автором розроблено методику визначення непрямих витрат при проведенні страхування.

Статті в інших виданнях, тези конференцій

  1. Аберніхіна І. Г. Урахування потенційних можливостей підприємства при формуванні моделей зниження витрат, пов’язаних з майновими ризиками / І. Г. Аберніхіна // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: 5-та регіональна наук.-практ. конф. Павлоград, 24 квітня 2003 р. – Павлоград: ЗПІЕУ, 2003. – С. 117–120.

  2. Шило Л. А., Аберніхіна І. Г. Удосконалення організації економічного механізму страхування на підприємствах залізничного транспорту /
    Л. А. Шило, І. Г. Аберніхіна // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: 5-та Всеукр. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ,
    26 жовтня 2004 р. – Д.: Наука і освіта, 2004. – Т. 2. – С. 207–208.

Особистий внесок: автором розглянуті особливості страхування як засобу захисту на залізниці з урахуванням специфіки діяльності залізничного транспорту.

  1. Аберніхіна І. Г. Необхідність розробки організаційно-економічного механізму захисту підприємства від майнових ризиків / І. Г. Аберніхіна // Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів: 2-га Міжнар. наук.-практ. конф. Запоріжжя, 19–20 жовт. 2006 р. – Запоріжжя, 2006. – С. 17.

  2. Аберніхіна І. Г. Актуальні питання фінансової корисності страхування для підприємств / І. Г. Аберніхіна // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: 4-та Міжнар. наук.-практ. конф. Хмельницький, 19–20 жовтня 2006 р.: зб. наук. пр. – Хмельницький: Хмельницький економ. ун-т, 2006. – С. 272–274.

  3. Аберніхіна І. Г. Оцінка організаційно–інформаційного забезпечення механізму управління майновими ризиками на підприємстві ТОВ ВКФ «Візіон» / І. Г. Аберніхіна // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: 9-та наук.-практ. конф. Павлоград, 30 листоп. 2007 р.: зб. наук. пр. – Д.: ІМА-прес, 2007. – С. 238–241.

  4. Аберніхіна І. Г. Підходи до класифікації ризиків, що характерні для сучасних промислових підприємств / І. Г. Аберніхіна // Передові наукові розробки-2006: 1-ша Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 1–15 верес. 2006 р. – Д.: Наука і освіта, 2006. – Економічні науки. – Т. 3. – С. 3–5.

  5. Аберніхіна І. Г. Страхування як інструмент управління ризиками на підприємствах / І. Г. Аберніхіна // Динаміка наукових досліджень-2006: 5-та Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 17–28 лип. 2006 р. – Д.: Наука і освіта, 2006. – Економічні науки. – Т. 2. – С. 45–47.

  6. Аберніхіна І. Г. Аналіз сучасних підходів до визначення економічної безпеки підприємства / І. Г. Аберніхіна // Evropsk vda XXI stolet-2008: IV mezinrodn vdecko – praktick conference. Praha, 16–31 kvtna 2008 roku – Praha. Publishing House «Educatoin and Science» s.r.o – 2008. – Ekonomick vdy. – Dl 5. – S. 11–13.