Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Салов Олександр Миколайович. Управління інвестиційним процесом при формуванні конкурентних переваг підприємства : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Салов О.М. Управління інвестиційним процесом при формуванні конкурентних переваг підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертаційна робота присвячена розробці комплексної системи управління інвестиційним процесом при формуванні конкурентних переваг великого промислового підприємства.

Досліджено теоретичні основи процесу інвестиційної діяльності, показано сутність інвестицій як економічного явища, визначено види інвестицій і джерела їх фінансування; розроблено концепцію регулювання інвестиційної діяльності; обґрунтовано необхідність активізації інвестиційних процесів у країні в цілому та на промислових підприємствах; визначено сутність, структуру, завдання та основні напрямки управління інвестиційною діяльністю великого підприємства.

Проаналізовано стан і тенденції розвитку інвестиційних процесів у хімічній промисловості Донецької області, виявлено особливості інвестиційної діяльності в сучасних умовах господарювання. Уточнено систему узагальнюючих і локальних показників, що всебічно характеризують інвестиційну привабливість підприємства. Удосконалено методичний інструментарій аналізу ефективності інвестиційних проектів і ризиків інвестиційної діяльності.

Розроблено комплексну систему управління інвестиційним процесом при формуванні конкурентних переваг підприємства.

У дисертаційній роботі розроблено комплексну модель управління інвестиційними процесами при формуванні конкурентних переваг великого підприємства, яка включає систему теоретичних принципів і положень, визначає функції та інструментарій управління, етапи і заходи щодо вибору й реалізації стратегії управління. Основні висновки за результатами дослідження полягають у такому:

1. Аналіз показав, що важливим напрямком активізації інвестиційної діяльності є управління інвестиційними проектами, націлене на оцінку, відбір, просування інвестиційних проектів, сприяння в пошуку інвестора, створення розвиненої інформаційної бази інвестиційного процесу. В умовах обмеженості інвестиційних ресурсів прийняття ефективних рішень про вибір потенційно можливого об'єкта інвестування вимагає комплексної оцінки його інвестиційної привабливості. Об'єктивну кількісну і якісну характеристику зовнішнього та внутрішнього середовища реципієнта не можна одержати без комплексної системи показників, що повинна включати у першу чергу інтегральний показник інвестиційної привабливості підприємства. Для його розрахунку використовуються такі групи показників: оцінка майнового стану; коефіцієнти ліквідності; показники фінансової стабільності; показники ділової активності; рентабельність.

2. Доведено та підтверджено практикою ВАТ «Концерн Стирол», де розробки автора одержали промислове впровадження, що характерною рисою інвестиційної діяльності великого підприємства є те, що воно одночасно виступає як об'єкт і суб'єкт інвестування. Тому на відміну від існуючих методик у дисертації пропонується розширити коло аналізованих аспектів цієї діяльності на базі аналізу впливу інвестування на економічні показники господарської діяльності підприємства, а також аналізу економічної ефективності інвестиційного процесу.

На основі розробленої системи показників інвестиційну привабливість великого підприємства пропонується оцінювати за такими основними параметрами: оцінка галузі, в якій здійснює свою операційну діяльність об'єкт інвестування; аналіз основних показників господарської діяльності та фінансового стану реципієнта; вивчення інвестиційних якостей фінансових інструментів емітента; аналіз впливу інвестування на економічні показники господарської діяльності підприємства; аналіз економічної ефективності інвестиційного процесу.

3. Доведено, що інвестиційний процес впливає практично на всі показники оцінки діяльності підприємства: обсяг виробництва і якість продукції, продуктивність праці та величину фонду заробітної плати, фондовіддачу та рівень використання матеріальних ресурсів, собівартість продукції, розмір прибутку та рівень рентабельності.

Для відображення зв'язку кінцевих результатів виробництва з інвестиційною діяльністю запропоновано обчислювати зниження або збільшення названих показників за рахунок упровадження інвестиційних проектів. Зміни оціночних показників діяльності підприємства доцільно розраховувати в абсолютному виразі, а також у відсотках до їх планової величини та до загальної зміни кожного показника за аналізований період.

4. Інвестиційні рішення звичайно приймаються в умовах, коли існує кілька альтернативних проектів, що розрізняються за видами і обсягами необхідних вкладень, строками окупності та джерелами залучених коштів. Прийняття рішень у цих умовах припускає оцінку та вибір одного з декількох проектів на основі встановлених критеріїв. У роботі обґрунтовано, що процес прийняття управлінських рішень інвестиційного характеру повинен базуватися на оцінці та порівнянні обсягу передбачуваних інвестицій і майбутніх грошових надходжень.

Ґрунтуючись на дослідженні та узагальненні існуючих наукових підходів, процес прийняття рішення, пов'язаного з інвестиційною діяльністю, пропонується розділити на 5 етапів: діагноз проблеми, що виникла в інвестиційній політиці підприємства; формулювання обмежень і критеріїв для прийняття рішення; виявлення набору альтернативних рішень проблеми інвестиційної політики; оцінка виявлених альтернатив; прийняття рішення з управління інвестиційним процесом.

На базі дослідження теоретичних розробок і практичного матеріалу, що стосуються сучасної інвестиційної політики, у дисертації розроблено схему реалізації зазначених вище етапів прийняття рішень з управління інвестиційною діяльністю підприємства.

5. Фінансово-економічний аналіз, що включає оцінку галузі, в якій здійснює свою операційну діяльність об'єкт інвестування, аналіз основних показників його господарської діяльності та фінансового стану, вивчення інвестиційних якостей фінансових інструментів дозволять діагностувати проблему, що виникла в інвестиційній політиці підприємства, сформулювати обмеження та критерії для прийняття рішення і відібрати альтернативні варіанти вирішення проблеми.

Аналіз ефективності конкретних інвестиційних проектів спрямований на реалізацію наступного етапу прийняття рішень з управління інвестиційною діяльністю – оцінку виявлених альтернатив на основі розрахунку прогнозованих витрат по інвестиціям, дисконтної вартості капітальних інвестицій, внутрішнього коефіцієнта, періоду та облікового коефіцієнта окупності капітальних інвестицій.

Обґрунтовано, що наведену систему показників доцільно доповнювати обчисленням середньорічного чистого дисконтованого грошового потоку як частки від розподілу чистої приведеної вартості на кумулятивний фактор дисконтування. Цей показник має принципову значущість для характеристики конкретного інвестиційного проекту, оскільки відображає середню величину чистого прибутку, генеровану даним проектом за рік.

Оцінці ефективності інвестиційних проектів сприяє також аналіз результативності інвестиційного процесу, що включає аналіз впливу інвестування на основні економічні показники господарської діяльності підприємства, та аналіз ефективності інвестиційного процесу.

Рішення з управління інвестиційним процесом приймається шляхом вибору найбільш оптимального варіанта з оцінених на четвертому етапі інвестиційних проектів.

6. Концептуально обґрунтовано і на базі промислового впровадження результатів дослідження у ВАТ «Концерн Стирол» доведено, що для великого підприємства в плані нарощування його конкурентних переваг особливу значимість представляє вирішення питання про пріоритети інвестиційної політики. Розроблена в процесі дослідження комплексна система управління інвестиційною діяльністю, що включає підсистеми збору даних; прийняття управлінського рішення виходячи з методів і моделей його обґрунтування; контролю реалізації управлінського рішення на основі аналізу інвестиційного процесу і його впливу на економічні показники, дозволяє забезпечити вибір найбільш ефективних напрямів інвестиційної політики підприємства.

Удосконалення управління інвестиційними проектами по зазначених напрямках дозволить поліпшити умови інвестиційної діяльності підприємства, залучити додаткові інвестиції в економіку.

На основі узагальнення досвіду практичного впровадження результатів дослідження в систему виробничого менеджменту ВАТ «Концерн Стирол» у дисертації наведено докази їх практичної значимості та можливостей використання на інших промислових підприємствах України.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Сорокин Б.А., Салов А.Н. Совершенствование регионального управления инвестиционной деятельностью // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Вып.9. – С.39-44 (Особистий внесок – обґрунтування основних положень регіональної інвестиційної політики).

2. Салов А.Н. Решение проблемы выбора приоритетов инновационной политики // Прометей. – Донецк: ДЭГИ; ИЭПИ НАН Украины. – 2003. – Вып.2 (11). – С.227-238.

3. Салов О.М. Роль аналізу якості нової продукції у впровадженні інвестиційних проектів регіону // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Вип.184, т.1. – С. 184-189.

4. Сорокин Б.А., Беро В.М., Салов А.Н. Оценка эффективности инвестиционных проектов на уровне региона // Економіка промисловості. – 2004. – № 3. – С.77-82 (Особистий внесок – розробка науково-методичних підходів до аналізу витрат, пов’язаних з упровадженням інвестиційних проектів на підприємствах).

5. Сорокин Б.А., Салов А.Н. Механизм управления рисками инвестиционной деятельности предприятия и региона // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2005. – Вып.11. – С.84-89 (Особистий внесок – розробка науково-методичних підходів до аналізу впливу інвестиційної діяльності на обсяг та якість продукції, на показники використання виробничих ресурсів, собівартість та прибуток).

Матеріали наукових конференцій

6. Салов А.Н. Проблемы налогообложения инвестиционной деятельности в регионе // Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития // Материалы 1V межрегион. науч.-практ. конф. – Донецк: ДонГУЭТ. – 2004. – С.289-291.

7. Салов А. Информационно-аналитическое обеспечение системы управления рисками инвестиционной деятельности предприятия и региона: [За матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. «Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні» (25-26 бер. 2005 р.)] // Формування ринкової економіки в Україні. – Львів: ЛНУ ім.Івана Франка. – 2005. – Спецвип. – Вип.15, ч.2. – С.209-217.