Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гамова Оксана Вікторівна. Управління фондом оплати праці у стимулюванні інноваційної діяльності промислового підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Гамова О. В. Управління фондом оплати праці у стимулюванні інноваційної діяльності промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2009.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню й розробці методичних підходів, а також теоретичному узагальненню та новому вирішенню наукової проблеми стимулювання інноваційної діяльності промислового підприємства за допомогою управління фондом оплати праці.

Розглянуто теоретико-методологічні засади управління фондом оплати праці на промисловому підприємстві. Сформульовано категорію фонду оплати праці. Описано механізм регулювання заробітної плати й нормативно-правове забезпечення управління фондом оплати праці на промисловому підприємстві. Виявлено систему функціональних зв’язків між фондом оплати праці та результатами діяльності підприємств на макро-, мезо- і мікроекономічному рівнях. Розроблено методику диференціації видів промислової діяльності за закономірностями динаміки фонду оплати. Виконано диференціацію видів промислової діяльності для промисловості Запорізької області, на основі якої сформовано типологію видів промислової діяльності.

Оцінено достатність методичного забезпечення оцінки ефективності заробітної плати, розроблено інтегральний синтетичний показник оцінки ефективності фонду оплати праці промислового підприємства. Для окремих підприємств металургійної промисловості Запорізької області підтверджено існування стійкого функціонального зв’язку між структурою фонду оплати праці й фінансовими результатами діяльності підприємства та між співвідношенням джерел приросту фонду оплати праці й рентабельністю заробітної плати. Підтверджено існування стійкого функціонального зв’язку між інноваційною активністю підприємств і фінансовим результатом його діяльності. Розроблено алгоритм інноваційного управління фондом оплати праці промислового підприємства, що базується на використанні типології видів промислової діяльності за закономірностями динаміки фонду оплати праці й на виявлених функціональних залежностях.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання стимулювання інноваційної активності промислового підприємства за допомогою управління фондом оплати праці. Проведене дослідження дає можливість зробити наступні висновки:

  1. Сутність економічних категорій «заробітна плата» та «фонд заробітної плати» мають різний рівень обґрунтованості та різні підходи до їх формування. Зокрема розуміння категорії «заробітна плата» є дуалістичним і спирається як на дедуктивний підхід, так і на індуктивний. Категорія «фонд заробітної плати» є переважно дедуктивною й відповідно має певні недоліки, що дало підстави сумніватись в її адекватності. Комплексне розуміння економічної категорії «заробітної плати», одночасно з урахуванням дедуктивного та індуктивного підходів, дало змогу удосконалити її формулювання й визначити заробітну плату як категорію, що відображає економічні відносини між власником підприємства (або його представником) і працівником підприємства з приводу розподілу частини суспільного продукту, вираженої у грошовій формі, до індивідуального фонду споживання працівника еквівалентно кількості та якості витраченої праці.

  2. Виявлено, що існують суттєві розбіжності у співвідношенні правової та економічної категорій «заробітна плата» й розумінні структури заробітної плати. Розширення структури заробітної плати з фіскальною метою приводить до викривлення її змісту, зменшення або приховування частини фонду оплати праці, погіршення обліку й статистики заробітної плати. Удосконалення механізму формування й функціонування фонду оплати праці повинне стосуватись також і організації заробітної плати. Аналіз системи взаємозв'язків між правовою категорією заробітної плати та економічною категорією стало підставою для виокремлення категорії фонду оплати праці, що є центральним елементом цієї системи.

  3. Сформоване визначення категорії фонду оплати праці ґрунтується на його розумінні як фонду фінансових ресурсів, що тимчасово виникає в процесі реалізації відносин всередині суб'єкта економічної діяльності стосовно розподілу частини суспільного продукту до індивідуальних фондів споживання працівників підприємства відповідно до рівня, об'єктивно необхідного для відтворення робочої сили. При визначенні структури фонду оплати праці виокремлено дві класифікаційні ознаки: за дотриманням принципу еквівалентності кількості та якості праці: еквівалентна частина – фонд основної заробітної плати та нееквівалентна частина – фонд додаткової заробітної плати. Показано, що еквівалентну частину фонду оплати праці переважно зумовлюють внутрішні по відношенню до підприємства фактори, а нееквівалентну – зовнішні.

  4. Однією з визначальних проблем функціонування механізму регулювання оплати праці є проблема її диференціації, що має макроекономічний і мікроекономічний аспекти. На макроекономічному рівні існує надмірна диференціація в рівнях оплати праці як за категоріями працюючих, так і за видами економічної діяльності, обумовлена низьким рівнем мінімальної заробітної плати. На мікроекономічному рівні диференціація заробітної плати є недостатньо обґрунтованою, оскільки відмінності в оплаті праці не відповідають відмінностям щодо її складності й кваліфікаційного рівня, що знижує мотиваційне значення заробітної плати. Загалом тенденції трансформації мотиваційної природи заробітної плати в Україні є негативними. Основна відмінність полягає в такому зменшенні заробітної плати в Україні, що підвищення її рівня переважно не приводить до посилення мотивації праці.

  5. Виявлено існування функціонального зв'язку між величиною фонду оплати праці промислових підприємств і показниками обсягу реалізації продукції та фінансового результату їх діяльності. Рівень достовірності двофакторної лінійної регресії для моделей, що описують відповідні характеристики промислових підприємств України, Дніпропетровської та Запорізької областей склав не менше 97 %. Форма існуючого функціонального зв'язку обумовлює необхідність стимулювання зростання обсягу реалізації продукції більш швидкими темпами, ніж зростання фонду оплати праці. Розподіл доданої вартості в сторону акумулювання фінансових результатів діяльності промислових підприємств має стати джерелом фінансування їх інноваційної активності.

  6. Промисловість Запорізької області характеризується стійким структурним співвідношенням видів промислової діяльності за величиною фонду оплати праці, що визначено за допомогою кластерного аналізу. Оцінка динаміки диференціації видів промислової діяльності дала змогу виділити чотири їх групи, кожна з яких характеризується власними закономірностями міграції за кластерами. Підтверджено існування тенденції до збільшення фонду оплати праці для всіх кластерів видів промислової діяльності. Доведено існування функціонального зв'язку між величиною фонду оплати праці та сумою заборгованості з виплати заробітної плати за групами видів промислової діяльності з імовірністю достовірності наближення від 0,81 до 0,99. Виявлено існування функціонального зв'язку між фінансовими результатами діяльності підприємств металургійної промисловості Запорізької області та структурою фонду оплати праці й джерелами формування його приросту.

  7. Проведені дослідження показали, що стандартні показники оцінки ефективності оплати праці тісно пов'язані між собою й не відповідають оцінці ефективності роботи підприємства. Існування визначеної суперечності свідчить про недостатність методичного забезпечення оцінки ефективності заробітної плати. Її удосконалення полягає в доповненні системи показників оцінки ефективності заробітної плати характеристиками інтенсивності приросту фонду оплати праці й мотиваційного значення заробітної плати. На основі доповненої системи показників сформовано синтетичний інтегральний показник ефективності фонду оплати праці, послідовність розрахунку якого базується на розрахункових механізмах рейтингування з включенням елементів кореляційно-регресійного аналізу.

  8. Розроблений алгоритм управління фондом оплати праці промислового підприємства, що базується на використанні типології видів промислової діяльності за закономірностями динаміки фонду оплати праці та виявлених функціональних залежностях між структурою фонду оплати праці й фінансовими результатами діяльності промислових підприємств, між співвідношенням джерел формування приросту фонду оплати праці й фінансовими результатами діяльності промислових підприємств, між фінансовим результатом діяльності підприємств і запропонованими показниками інноваційної активності промислових підприємств дозволяє стимулювати їх інноваційну діяльність. Апробація такого алгоритму для окремих підприємств металургійної промисловості Запорізької області привела до покращення фінансових результатів їх діяльності в середньому на 6,86 %, підвищення середньої заробітної плати – на 4,66 %, покращення показників інноваційної активності підприємства – від 7 % до 67 % за різними показниками, покращення синтетичного інтегрального показника ефективності фонду оплати праці – 40,73 %.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Гамова О. В. Взаємозв’язок основних характеристик діяльності промислових підприємств та фонду заробітної плати / О. В. Гамова // Вісник Сумського національного аграрного університету: зб. наук. праць. – Серія «Фінанси і кредит». – 2007. – № 2. – С. 263–269.

  2. Гамова О. В. Заробітна плата як економічна категорія / О. В. Гамова // Держава та регіони: серія: Економіка та підприємництво. – № 3. – Запоріжжя, 2007. –– С. 60–64.

  3. Гамова О. В. Диференціація видів промислової діяльності за закономірностями динаміки фонду оплати праці / О. В. Гамова // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Вип. 236. – Т. V. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 1105–1112.

  4. Гамова О. В. Проблеми формування теоретичного підґрунтя управління фондом заробітної плати на підприємстві / О. В. Гамова // Актуальні проблеми економіки. – № 3 (81). - Київ, 2008. – С. 50–56.

  5. Гамова О. В. Сучасні підходи до організації оплати праці на промислових підприємствах України / О. В. Гамова // Вісник Хмельницького національного університету: економічні науки. - № 3. – Т. 1 (92). - Хмельницький, 2007. – С. 202.

  6. Гамова О. В. Методичні засади диференціації компенсаційної частини фонду оплати праці на промисловому підприємстві / В. Я. Плаксієнко, О. В. Гамова // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. - Вип. 228. – Т. ІІІ. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. - С. 649–655.

В інших виданнях

  1. Ракитянская О. В. Мотивация оплаты бизнес образования / О. В. Ракитянская // ХІ науково-технічна конференція студентів, магістрантів, аспіратів і викладачів ЗДІА, 17–21 квітня 2006 р. : тези допов. – Ч. V. – Запоріжжя, 2006. - С. 41–45.

  2. Гамова О. В. Нарахування заробітної плати на підприємстві / О. В. Гамова, Т. О. Подзорова // ХІІ науково-технічна конференція студентів, магістрантів, аспіратів і викладачів ЗДІА, 16–20 квітня 2007 р. : тези допов. – Ч. VI. – Запоріжжя, 2007. - С. 3–7.

  3. Гамова О. В. Зарубіжні системи стимулювання праці / О. В. Гамова, О. О. Васильченко // ХІІ науково-технічна конференція студентів, магістрантів, аспіратів і викладачів ЗДІА, 16–20 квітня 2007 р. : тези допов. – Ч. VI. – Запоріжжя, 2007. - С. 8–9.

  4. Гамова О. В. Суперечності категоріального і нормативно-правового розуміння заробітної плати / О. В. Гамова // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції «Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України», 15–16 травня 2008 р. – Т. 4. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. – С. 31–32.

  5. Гамова О. В. Трансформація мотиваційної природи заробітної плати в економіці України / О. В. Гамова // Матеріали регіональної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку Придніпров’я», Дніпропетровськ, 27–28 лютого 2008 р. – Дніпропетровськ : ДДАУ, 2008. – С. 126–127.