Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Балдинюк Анатолій Григорович. Управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. Кафедра економіки підприємництва. — К., 2004. — 198арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 170-180.



Анотація до роботи:

Балдинюк А.Г. Управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – Економіка торгівлі та послуг. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2005.

Досліджено теоретичні засади управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств. Визначено поняття економічної сутності оборотних активів, запропоновано нові класифікаційні їх ознаки з урахуванням особливостей торговельної діяльності. Розглянуто сутність та джерела фінансування оборотних активів підприємства. Обґрунтовано методологічні засади управління фінансуванням оборотних активів торговельного підприємства та оцінки його ефективності. Досліджено сучасний стан фінансування оборотних активів торговельних підприємств України – визначено тенденції динаміки обсягу та структури джерел фінансування цих активів, визначено рівень ефективності їх фінансування за запропонованими показниками, проаналізовано основні фактори, що впливають на цю ефективність. Обґрунтовано основні напрямки вдосконалення управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств – сформульовано сутність політики фінансування цих активів та систему факторів, що обумовлюють вибір відповідного її типу, запропоновані моделі планових розрахунків потреби підприємства у власному оборотному капіталі, визначені умови та критерії ефективності залучення позикових фінансових ресурсів, що спрямовуються на фінансування оборотних активів. Рекомендації та пропозиції, що містяться у дисертації, сприятимуть підвищенню ефективності управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств в сучасних умовах.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо вдосконалення управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств, що дозволяє забезпечити перехід до активної фінансової стратегії їх розвитку.

Основні науково-практичні результати дисертаційної роботи дозволили зробити такі висновки:

  1. Визначено, що серед проблем забезпечення оптимального фінансового розвитку торговельних підприємств однією з найактуальніших в сучасних умовах є проблема ефективного управління фінансуванням їх оборотних активів. Критичний аналіз наукових поглядів на цю проблему дозволив запропонувати систему нових підходів до її вирішення в сучасних умовах, які ґрунтуються на парадигмі стратегічного фінансового розвитку та особливостях фінансування торговельних підприємств.

  2. Доведено, що як об’єкт фінансування оборотні активи підприємства мають певні особливості, які відрізняють їх від інших видів його економічних ресурсів. Огляд цих характерних особливостей оборотних активів з позицій теорії управління фінансами підприємств та теорії бухгалтерського обліку дозволив запропонувати наступне розширене визначення їх поняття: “Оборотні активи являють собою групу контрольованих підприємством високоліквідних майнових цінностей, сформованих за рахунок інвестованого в них капіталу, що забезпечують безперервність його операційного процесу або платоспроможність і мають бути спожиті або реалізовані впродовж операційного циклу або в термін до одного року, використання яких спрямоване на отримання відповідного економічного ефекту”.

  3. Запропоновано автором, для визначення особливостей організації фінансування окремих груп оборотних активів, розширити ознаки класифікації оборотних активів торговельного підприємства за функціями, що виконуються ними у господарському процесі, за рівнем ліквідності, цільовим призначенням коштів, що залучаються до фінансування, вартістю залучення капіталу з окремих джерел тощо.

  4. Оборотний капітал, що інвестується у оборотні активи, в сучасній теорії фінансового управління підприємством розглядається з двох позицій – як сукупність визначених у грошовій формі окремих видів оборотних активів та як сукупність фінансових ресурсів, що забезпечують формування цих активів. Приєднуючись до економістів, що сповідують другий підхід, нами визначено основні особливості оборотного капіталу та запропоновано наступне його поняття: ”Оборотний капітал підприємства являє собою обсяг залучених із різних джерел інвестиційних ресурсів, що спрямовуються на фінансування утворення конкретних видів його оборотних активів, постійне обертання якого здійснюється по окремих операційних циклах”. Джерела утворення оборотного капіталу пропонується класифікувати за основними та допоміжними ознаками – до основних з цих ознак нами віднесені характер власності, цільове призначення коштів, термін залучення, вид кредиту, а до допоміжних – характер джерел фінансування по відношенню до підприємства, період фінансування, вартість залучення капіталу.

  5. З метою вдосконалення управління фінансуванням оборотних активів підприємства чітко визначені функцій цього управління. За нашим висновком основними з цих функцій є: визначення необхідного обсягу оборотного капіталу; визначення складу власних і позикових джерел формування цього капіталу; забезпечення оптимального для даного підприємства співвідношення рівня доходності і ризику використання цього капіталу. Відповідно до розглянутих функцій сутність цього управління запропоновано визначати наступним чином: ”Управління фінансуванням оборотних активів торговельного підприємства являє собою систему принципів та методів прийняття управлінських рішень щодо визначення необхідного обсягу оборотного капіталу та складу власних і позикових джерел його формування, що забезпечують задане співвідношення рівня доходності та ризику його використання згідно з обраною фінансовою політикою”. Відповідно головною метою цього управління пропонується визначити мінімізацію оборотного капіталу на одиницю передбачаємого товарообороту та оптимізацію складу власних та позикових джерел його формування в умовах обраної фінансової політики торговельного підприємства.

  6. Сучасний стан фінансування оборотних активів торговельних підприємств України характеризується наступними основними тенденціями: стрімким зростанням обсягу фінансування цих активів, яке за темпами динаміки в 2001-2003 роках було більшим, ніж по підприємствах інших видів економічної діяльності; переважним фінансуванням у складі оборотних активів поточної дебіторської заборгованості; переважним використанням у складі джерел фінансування оборотних активів торговельних підприємств товарного кредиту; позитивною динамікою показника рентабельності оборотного капіталу цих підприємств.

  7. Політика управління фінансуванням оборотних активів торговельного підприємства має складатись з двох основних блоків – політики формування загального обсягу оборотного капіталу, що інвестується в оборотні активи, та політики формування структури оборотного капіталу по основних джерелах його залучення. Вибір того чи іншого типу політики фінансування оборотних активів по обох її блоках має спиратись на дослідження перспективної динаміки факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, що впливають на розвиток фінансового потенціалу торговельного підприємства. Методологічним інструментом дослідження цих факторів має виступати SWOT-аналіз, за результатами якого запропонована відповідна матриця вибору типу політика фінансування оборотних активів.

  8. Запропоновані методи проведення розрахунку потреби торговельного підприємства у власному оборотному капіталі, що враховують певні особливості їх застосування на торговельних підприємствах різних видів. Планові розрахунки мають здійснюватись: методом прямого рахунку; залишковим методом розрахунку; методом розрахунку на основі коефіцієнтів еластичності загальної суми власного капіталу, загальної суми оборотних активів, загального обсягу товарообороту; аналоговим методом розрахунку. По кожному з цих методів запропоновані відповідні моделі розрахунків. Критерієм ефективності залучення позикового оборотного капіталу пропонується використовувати мінімізацію його вартості по окремих джерелах.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ У ФАХОВИХ ВИДАННЯХ

  1. Стаття “Проблеми фінансування оборотних активів торговельних підприємств” у науковому віснику ЧТЕІ КНТЕУ у квітні 2002 року;

  2. Тези доповіді “Дослідження теоретичних засад проблем управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств” у матеріалах міжнародної науково-практичній конференції КНТЕУ “Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу” у жовтні 2002 року;

  3. Стаття “Сучасний погляд на економічну сутність оборотних активів торговельних підприємств” у науковому віснику ЧТЕІ КНТЕУ у квітні 2003 року;

  4. Стаття “Сутність управління фінансуванням оборотних активів торговельних підприємств у сучасних умовах господарювання” у збірнику наукових праць ДНУ у листопаді 2003 року;

  1. Стаття “Методика обґрунтування політики фінансування оборотних активів торговельного підприємства” у науковому часопису “Економіка: проблеми теорії та практики” ЗДУ у жовтні 2004 року;

  2. Стаття “Аналіз сучасного стану фінансування оборотних активів торговельних підприємств України” у “Віснику КНТЕУ” у грудні 2004 року.