Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Яструбський Михайло Ярославович. Управління фінансовими ресурсами вищих навчальних закладів в умовах трансформації економіки України : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Яструбський М.Я. Управління фінансовими ресурсами вищих навчальних закладів в умовах трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01– фінанси, грошовий обіг і кредит. Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2006.

В роботі розкрито роль вищої освіти, досліджені теоретичні проблеми реформування системи вищої освіти в умовах економічних перетворень, розглянуто основи управління фінансовими ресурсами вищої освіти в період трансформації економіки України. На основі проведених досліджень системи управління фінансово-господарською діяльністю вищих навчальних закладів і системи управління фінансовими потоками галузі розроблено концепцію реформування фінансової системи вищої школи в умовах трансформації економіки України, суть якої полягає у структуризації фінансових потоків ВНЗ, оцінці фінансової участі кожного з джерел надходжень в економічній системі закладу, оптимізації розподілу та ефективності використання фінансових ресурсів при умові забезпечення максимально-можливого кінцевого результату діяльності ВНЗ – високої якості підготовки спеціалістів та науково-дослідних робіт. Автором розроблено механізм ефективного управління фінансовими ресурсами на рівні Міністерства та на рівні ВНЗ з використанням економіко-математичних методів і сучасних інформаційних технологій, скерованих на забезпечення європейського рівня якості освіти, інноваційну діяльність закладу.

Пропоновані економіко-математичні моделі оптимального розподілу фінансових ресурсів враховують регіональні особливості економічної діяльності, рейтингові показники ВНЗ в цілому та конкретних спеціальностей і інші складові, що впливають на ефективність функціонування галузі.

У дисертації опрацьовані питання функціонування системи вищої освіти України, принципи та джерела її фінансування, запропоновано варіанти вирішення складних питань проблемного характеру завдяки впровадженню відповідних моделей і концепції фінансування галузі, спрямованої на розвиток вищої освіти, науки, а також інноваційному розвитку економіки держави, сформульовано низку висновків:

1. Зміна парадигми освіти, перехід від підтримуючої до інноваційної освіти, вплив зовнішніх і внутрішніх процесів, що відбуваються в суспільстві і системі вищої освіти, привели до необхідності реформування системи вищої освіти. Основою для проведення реформ є положення: нової філософії національної освіти, національної доктрини розвитку вищої освіти, державної програми розвитку вищої освіти, законодавчої і нормативної бази реформування вищої освіти. Технологія реформування системи вищої освіти України повинна базуватись на: наукових засадах реформування галузі; всебічному системному аналізі вищої освіти; формуванні місця й ролі, що приділяються вищій освіті в розвитку суспільства; визначенні основних принципів інтеграції системи вищої освіти України в міжнародну систему вищої освіти.

2. З переходом до ринкових відносин в економіці і оновленням ставлення держави до системи вищої школи відповідно змінилося фінансове забезпечення галузі та його структура. В умовах розвинутого ринку об’єктом досліджень стають відносини товарного обміну на ринку освіти. Тому загальні методичні підходи до визначення ринку правомірно застосовувати і до категорії ринку освіти. Водночас виправданим є використання у вищій школі моделі змішаної ринкової економіки з різноманітністю суб’єктів і форм господарювання. Неефективність ринкового механізму в сфері створення змішаних суспільних благ повинна компенсуватись відповідними заходами державного регулювання: бюджетно-фінансовими, кредитно-грошовими та адміністративно-правовими.

3. Дослідження показали, що фінансове забезпечення системи вищої школи України містить невиправдано велику частку платної форми навчання у державних освітніх закладах, яка сягає 80 %. Вивчення зарубіжного досвіду фінансового забезпечення вищої школи дозволяє зробити висновок, що більш обґрунтованим є стратегічний курс на державну підтримку розвитку системи вищої школи, оскільки фінансування освіти являється інвестиціями у майбутнє.

4. Щодо стану фінансування освітніх установ варто відзначити його невідповідність сучасним вимогам. Поряд із зменшенням дії адміністративних важелів впливу зростає дія ринкових механізмів, результатом чого стало суттєве зниження частки студентів, які навчаються за рахунок бюджетних коштів. При цьому існують значні регіональні розбіжності щодо цього показника. Це зумовило необхідність розробки моделі, яка б враховувала регіональні потреби в фахівцях певних спеціальностей.

5. У дисертації на основі опрацьованого матеріалу зроблено висновки про незадовільне фінансове забезпечення інноваційної діяльності ВНЗ, що стратегічно не обґрунтовано, враховуючи інтеграційні процеси, тенденції глобалізації, розвиток економіки знань. Так, із 337 ВНЗ лише половина здійснює науково-дослідницькі роботи.

6. Розроблена концепція реформування фінансової системи вищої школи в умовах трансформації економіки України базується на критеріях ефективності її реформування, основними з яких, на думку дисертанта, є: пріоритетне фінансове забезпечення стратегічно-важливих для економіки країни галузей вищої школи; високий рівень та якість підготовки спеціалістів; врегулювання факторів престижності та перспективності окремих спеціальностей у відповідності до потреб економіки країни, прискорений розвиток наукомістких напрямків ВО; раціональне використання бюджетних коштів при фінансуванні освітньої галузі; інноваційна діяльність ВНЗ як додаткове джерело фінансування; розвиток інформаційної культури і технологій.

В основу концепції реформування фінансової системи ВО покладено модель фінансування галузі (1) – (7). Вона дає змогу підійти до питання фінансування системи вищої освіти комплексно, враховуючи сукупність факторів, які визначають кінцевий результат діяльності галузі. При побудові моделі розподілу фінансових ресурсів на рівні ВНЗ увага акцентувалась на максимальному задоволенні потреб підрозділів навчального закладу у фінансових ресурсах.

7. Пропонується запровадження гнучкої системи підтримки прийняття рішень у галузі на всіх її рівнях, яка виконує функції накопичення, обробки і підтримки в актуальному стані даних про проходження процесів, забезпечує обмін інформацією в межах єдиного інформаційного простору. Розроблена структура та модель інформаційно-аналітичних систем підтримки прийняття рішень на рівні ВНЗ та взаємозв’язаних контролюючих органів. Запропонована система реалізована в масштабах ЛНУ ім. Івана Франка, що дозволило забезпечити оперативність обробки інформації, необхідної для прийняття об’єктивних управлінських рішень, дало змогу сформувати єдиний інформаційний простір в масштабах установи, а це слугує гарантом достовірності облікових даних на різних рівнях її деталізації.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

1. Яструбський М. Особливості фінансування освітніх установ //Вісник Львівського університету. Серія економічна 2003. -Вип. 32. -С.532-535.

2. Яструбський М. Якість освіти – пріоритетний напрям в управлінні вузом //Формування ринкової економіки в Україні.- Науковий збірник. Вип. 12.- Львів: Інтереко, 2003. -С.448-451.

3. Яструбський М. Стан фінансування вищої освіти в Україні та його наслідки //Трансформація економіки України в умовах євроінтеграції. Науковий збірник. Вип. 14.- Львів: Інтереко, 2003. -С.332-337.

4. Яструбський М.Я. Тенденції розвитку вищої освіти в Україні та джерела її фінансування //Вісник Львівського університету. Серія економічна. Вип. 33. -2004. С.499-502.

5. Яструбський М.Я., Цегелик Г.Г. Про одну математичну модель оптимального розподілу фінансових ресурсів серед суб’єктів господарювання //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у регіоні: методологічні підходи (Збірник наукових праць). Вип. 4. Національна академія наук України. Інститут регіональних досліджень. - Львів, 2004. -С.384-389.

6. Юринець В., Яструбський М. Теоретико-ігрова оцінка розподілу коштів у бюджетних установах //Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Науковий збірник „Формування ринкової економіки в Україні”. (Спецвипуск 15: частина 1). -Львів, 2005. -С.369-380.

7. Юринець В.Є., Яструбський М.Я. Теоретико-ігрова модель прогнозування оптимального розподілу коштів між структурними підрозділами навчальних закладів //Науковий вісник. Український державний лісотехнічний університет. Вип.15.2. -Львів, 2005. -С.117-122.

8. Яструбський М., Кінаш О. Вибір механізму оптимізації розподілу фінансових ресурсів у вищих навчальних закладах //Науковий вісник. Український державний лісотехнічний університет. Вип. 15.4. - Львів, 2005. –С. 326-334.

9. Яструбський М.Я., Цегелик Г.Г. Механізм реформування державного фінансування вищої школи в трансформаційній економіці України //Вісник Львівського університету. Серія економічна. Вип. 34. -2005. - С.525-528.

Матеріали конференцій:

10. Яструбський М.Я., Цегелик Г.Г. До питання оптимізації розподілу державних коштів на освіту //Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. –Луцьк, 2005. -С.700-702.

11. Яструбський М.Я. Економіко-математична модель оптимального розподілу коштів у вищих навчальних закладах //Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. -Луцьк, 2005. -С.772-774.

12. Яструбський М.Я. Ринок освітніх послуг в Україні: вища освіта //Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції „Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації”(м. Львів, 2004). -Львів, 2004.-С.347-348.

13. Яструбський М.Я., Цегелик Г.Г. До математичного моделювання оптимального розподілу державного замовлення на підготовку спеціалістів //Всеукраїнська наукова конференція „Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики”. - Львів, 2005. –С.169-170.

14. Яструбський М.Я., Цегелик Г.Г. Місце і роль вищої освіти в становленні та розвитку держави //Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, (Львів, 21-22 жовтня 2005 р.). – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005.- С390-392.