Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Соловйов Олексій Іванович. Ультразвукові та біохімічні маркери першого триместру в прогнозуванні акушерських ускладнень вагітності. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Соловйов О. І. Ультразвукові та біохімічні маркери першого триместру в прогнозуванні акушерських ускладнень вагітності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національна медична академія
імені П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2009.

Вивчалися можливості використання просівних досліджень І триместру для прогнозування пізніших акушерських ускладнень вагітності. Розглядалися такі дані: анамнестичні, двохвимірної і трьохвимірної ехографії, допплерографії, лабораторних досліджень маркерів РАРР-А і -ХГЛ, імунологічних досліджень вагітних і пато-морфологічних досліджень плацент, катамнезу щодо вагітностей та новонароджених. Визначено, що у передбаченні таких акушерських ускладнень, як затримка розвитку плода, гіпертензія вагітності, прееклямпсія, передчасні пологи найбільше значення має поєднання: наявності ранніх діастоличних виїмок на спектрах обох маткових артерій; показників опору в маткових артеріях >0,8 та пульсації >2,0; зменшення об’ємів плода і плаценти; зниження менше 0,35 МоМ вмісту РАРР-А і -ХГЛ. Не знайдено кореляції з товщиною КП плода. Якщо відповідь імунної системи є достатньо активною, відбувається компенсаторна морфологічна перебудова плацент, що нормалізує материнсько-плодовий кровоплин. Запропоновано календар просівних досліджень, який у всіх категоріях пацієнток дозволяє вчасно, з високою ефективністю, без додаткових досліджень і витрат знаходити переважну більшість можливих ХА, вад розвитку плодів, ознаки вірогідних пізніших акушерських ускладнень. Такий календар сприяє втіленню у життя підходу «Плід як пацієнт», залученню до співпраці ще на допологовому етапі неонатологів та членів родини для оптимізації разом із акушерами-гінекологами перинатальної допомоги дітям.

Просівні поєднані дослідження (ППД) І триместру за методом FMF в 11+0–13+6 для пошуку хромосомних аномалій (ХА) мають високу ефективність: чутливість 100 %; специфічність 98,5 % при хибно-позитивних 1,5 % і точність діагностики 98,58 %. У групі ДРТ частка плодів із ХА та вадами розвитку виявилася вдвічі більшою, ніж у групі ПВ: 9,91 % проти 4,5 %.

  1. Середні значення КТР, комірцевого простору, ЗВ об’єми плодового міхура, плаценти та плода у жінок із вагітностями після ДРТ та із ПВ суттєво не відрізнялись, але співвідношення об’єму плаценти до об’єму плода в групі після ДРТ було достовірно більшим; у жінок із ускладненими природніми вагітностями відзначалось суттєве зменшення об’єму плаценти (3В V Пл. та 3В V Пл./КТР були достовірно меншими), особливо в підгрупі зі зміненими біохімічними маркерами.

  2. Опір кровоплину в маткових артеріях при неускладнених вагітностях після ДРТ достовірно нижчий за такий при ПВ: ПІ, ІО та частка двобічних РДВ, відповідно, 1,42±0,05, 0,68±0,01 та 22,62 % проти 1,46±0,04, 0,69±0,01 та 25,49 %.
    В разі ускладнених вагітностей опір кровотоку в групі ДРТ також менший за такий при ПВ: ПІ, ІО та відсоток двобічних РДВ, відповідно, 1,55±0,11, 0,71±0,03 та 48,78 % проти 1,82±0,12, 0,76±0,02 та 56,82 %. Діагностичну вартість для прогнозу акушерських ускладнень вагітності серед УЗ ознак мають 3В V Пл./КТР1,0
    і 3В V П/КТР<0,35 та показники ВОК у маткових артеріях – двобічні РДВ при ІО>0,8 і ПІ>2,0 (особливо, у поєднанні зі зміненими біохімічними маркерами).

  3. Діагностичну вартість у І триместрі для прогнозу акушерських ускладнень вагітності серед біохімічних маркерів мають: для вагітностей після ДРТ –
    РАРР-А<0,30 МоМ або >3,0 МоМ та -ХГЛ0,37 МоМ (особливо у поєднанні з високим опором кровоплину); для ПВ – РАРР-А<0,30 МоМ і -ХГЛ>3,0 МоМ (при поєднанні з ВОК).

У вагітних після ДРТ та жінок із ПВ суттєво відрізняється первинний рівень активації імунної системи. Після ДРТ відзначається збільшення кількості та активності всіх основних класів та підкласів лейкоцитів та лімфоцитів у порівнянні до ПВ при збережених співвідношенні імунокомпетентних клітин та балансі цитокінів Тх1 та Тх2 типів. Компенсаторні імунні зміни в разі недостатньої перебудови судинного русла при інвазії трофобласту мають різні механізми у жінок після ДРТ та із ПВ. При ПВ відбувається загальна активація периферійної імунної системи зі збільшенням кількості й активності імунних клітин із зсувом балансу Тх1/Тх2 в бік першого типу. При вагітностях після ДРТ попередньо підвищена активність всієї системи зберігає сприятливий для вагітності високий рівень Тх2 типу.

Висока цитолітична активність ПК є попередньо існуючим негативним імунним фактором, що спостерігається в групі пацієнтів із високим опором кровоплину у маткових артеріях, може слугувати додатковим прогностичним маркером виникнення можливих ускладнень вагітності.

Морфологічні макро- та мікроскопічні риси плацент у жінок із фізіологічним перебігом вагітності в основному (70 %) відповідають терміну вагітності, в переважній більшості випадків із ускладненнями вагітності наявна матково-плацентарна форма хронічної плацентарної недостатності.

Перебіг вагітностей після ДРТ у порівнянні з ПВ відрізняється більшою кількістю акушерських ускладнень (19,6 % проти 13,84 %). При фізіологічних вагітностях перинатальні показники у жінок після ДРТ та із ПВ практично співпадають, в разі акушерських ускладнень клінічні показники в групі ПВ були навіть гіршими. Вважаємо, що це є, з одного боку, наслідком меншої уваги при спостереженні вагітностей у жінок із ПВ, з другого боку, наслідком недостатніх компенсаторних перебудов у жінок із ПВ після порушеної інвазії трофобласту в ранніх термінах вагітності.

ППД І триместру в 11+0–13+6 можна ефективно використовувати для прогнозу акушерських ускладнень, обумовлених порушенням інвазії трофобласту: СЗВУРП, гіпертензія вагітності, прееклампсія, передчасні пологи. Створення групи умовного ризику із пацієнток, що мають ознаки високого опору кровоплину в обох маткових артеріях, змінені показники PAPP-A та -ХГЛ, збільшену кількість та цитолітичну активність ПК периферичної крові, зменшений 3В об’єм плаценти допомагатимуть цільовому пошукові патологічних ознак під час наступних просівних УЗ досліджень ІІ і ІІІ триместрів згідно запропонованим рекомендаціям.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях, рекомендованих ВАК України:

  1. Соловйов О. І. Трьохвимірні розрахунки та морфологічна оцінка вмісту окремих будов плодового міхура під час просівних УЗ досліджень І триместру вагітності / О. І. Соловйов // Здоровье женщины. – 2007. – № 1 (29). – С. 224–227.

  2. Соловйов О. І. Трьохвимірні ехографічні об’єми плаценти та допплерографічні показники кровотоку в матковій артерії у вагітних після допоміжних репродуктивних технологій із внутрішньоматковою гематомою / О. І. Соловйов, І. О. Судома // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2007. – Вип. 16, кн. 3. – С. 59–65. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД ехографічних та допплерографічних досліджень, проведення клініко-статистичного аналізу існуючого стану та подальшого перебігу вагітності, наукова інтерпретація та підготовка роботи до друку).

  3. Соловйов О. І. Імунотерапія внутрішньовенним введенням препарату Біовен моно у пацієнток із загрозою переривання вагітності та безпліддям в анамнезі / О. І. Соловйов, І. О. Судома, В. П. Чернишов // Репродуктивное здоровье женщины. – 2008. – № 2 (36). – С. 38–42. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД ехографічних досліджень для визначення ознак загрози переривання вагітності, проведення клініко-статистичного аналізу анамнезу та подальшого перебігу вагітності, наукова інтерпретація та підготовка роботи до друку).

  1. Соловйов О. І. Випадок діагностики сиреномелії з агенезією сечовивідної протоки і відповідним обтураційним синдромом у І триместрі при вагітности внаслідок допоміжних репродуктивних технологій (Опис випадку та огляд літератури) / О. І. Соловйов, Я. О. Гончарова, Ю. В. Маслій, І. О. Судома // Здоровье женщины. – 2008. – № 2 (34). – С. 186–192. (Особистий внесок здобувача: безпосереднє виконання під час ППД ехографічних досліджень та оцінки ризиків ХА, визначення діагнозу, огляд літератури, інтерпретація знахідок та підготовка роботи до друку).

  2. Судома І. О. Ембріоскопія в обстеженнях пацієнток із завмерлими в І триместрі вагітностями / І. О. Судома, О. І. Соловйов, Ю. В. Маслій, Я. О. Гончарова // Здоровье женщины. – 2007. – № 3 (31). – С. 163–167. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД ехографічних досліджень для діагностики завмерлих вагітностей, участь у клініко-статистичному аналізі, науковій інтерпретації та підготовці роботи до друку).

  3. Соловйов О. І. Випадок діагностики пентади Cantrell в І триместрі вагітності з фетоскопічним підтвердженням / О. І. Соловйов, І. О. Судома, // Здоровье женщины. – 2007. – № 4 (32). – С. 136–143. (Особистий внесок здобувача: безпосереднє виконання під час ППД ехографічних досліджень та оцінки ризиків ХА, фетоскопічне дослідження, визначення діагнозу, огляд літератури, інтерпретація знахідок та підготовка роботи до друку).

  4. Соловйов О. І. Особливості стану периферійної імунної системи у вагітних із підвищеним опором кровоплину в маткових артеріях / О. І. Соловйов, В. П. Чернишов, І. О. Судома // Здоровье женщины. – 2008. – № 1 (33). – С. 62–67. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД допплерометричних досліджень, проведення клініко-статистичного аналізу анамнезу та подальшого перебігу вагітності, участь у науковій інтерпретація та підготовці роботи до друку).

  5. Соловйов О. І. Деякі погляди на медичну допомогу плодам та її зв’язок із потребами суспільства / О. І. Соловйов // Здоровье женщины. – 2008. – № 1 (33). – С. 162–166.

  6. Соловйов О. І. Випадок діагностики нетипової родинної форми недосконалого кісткоутворення / О. І. Соловйов, Я. О. Гончарова, В. Д. Зукін // Здоровье женщины. – 2008. – № 1 (33). – С. 171–176. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД ехографічних досліджень та оцінки ризиків ХА, визначення діагнозу, наукова інтерпретація та підготовка роботи до друку).

  7. Соловйов О. І. Морфологічні особливості плацент у жінок, що завагітніли внаслідок лікування безпліддя методами допоміжних репродуктивних технологій з фізіологічним і ускладненим перебігом вагітності / О. І. Соловйов, Т. Д. Задорожна, І. О. Судома // Зб. наук. праць співробітників НМАПО імені П. Л. Шупика. – К., 2008. – Вип. 17, кн. 4. – С. 417–424. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД ехографічних і допплерометричних досліджень, проведення клініко-статистичного аналізу анамнезу та перебігу вагітності, участь у науковій інтерпретація та підготовці роботи до друку).

Матеріали конференцій та збірників праць, тези доповідей:

  1. Solovyov O. Three dimensional (3D) measurements of 1st trimester gestational sac constituents / O. Solovyov // Fetal Medicine Foundation (FMF) International Congress, May 2–7, 2007, Cairo, Egypt. – Cairo, 2007. – P. 82.

  2. Соловйов О. І. Медицина плода як складова перинатології / О. І. Соловйов // Зб. тез доповідей Всеукр. наук. форуму «Здорова нація 2007», 29 травня –
    1 червня, Київ. – К., 2007. – С. 102.

  3. Solovyov O. Uterine arteries blood flow comparison in 11+0 to 13+6 weeks of pregnancy after natural and ART conception / O. Solovyov // Ultrasound Obstet. Gynec. Abstracts of the 17th World Congress on Ultrasound in Obstetrics and Gynecology,
    7–11 October 2007, Florence, Italy. – Florence, 2007. – № 4. – P. 606.

  4. Соловьёв А. И. Особенности иммунного статуса беременных в сроках 11+0 – 13+6 недель с нарушениями кровотока в маточных артериях / А. И. Соловьёв, И. А. Судома, В. П. Чернышов // Материалы междунар. науч.-практ. конф. «Иммунологические аспекты репродукции человека», 5–6 марта 2008, Новосибирск, Россия. – Новосибирск, 2008. – С. 99–100. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання під час ППД ехографічних і допплерометричних досліджень, проведення клініко-статистичного аналізу анамнезу та подальшого перебігу вагітності, участь у науковій інтерпретація та підготовці роботи до друку).

  5. Гончарова Я. А. Применение ультразвуковой волюметрии в первом триместре беременности после ЭКО при нормальном и патологическом её течении / Я. А. Гончарова , А. И. Соловьёв, Ю. В. Маслий // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Допоміжні репродуктивні технології в лікуванні безпліддя. Три десятиліття IVF», 19–21 червня 2008, Київ. – К., 2008. – С. 32. (Особистий внесок здобувача: набір матеріалу, безпосереднє виконання просівних ехографічних досліджень та волюметрії, участь у науковій інтерпретація та підготовці роботи до друку).

  6. Рябенко О. П. Клінічні, ехографічні та імунологічні особливості вагітностей із самовольною та/або штучною редукцією ембріонів / О. П. Рябенко, О. І. Соловйов, Я. О. Гончарова, І. О. Судома, В. П. Чернишов // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Допоміжні репродуктивні технології в лікуванні безпліддя. Три десятиліття IVF», 19–21 червня 2008, Київ. – К., 2008. – С. 48–49. (Особистий внесок здобувача: участь у наборі матеріалу, безпосереднє виконання ППД, участь у проведенні клініко-статистичного аналізу та науковій інтерпретації одержаних результатів).

  7. Соловйов О. І. Ефективність оцінки ризиків ХА в першому триместрі за підходом «КОДА» в окремій лікарні / О. І. Соловйов // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Допоміжні репродуктивні технології в лікуванні безпліддя. Три десятиліття IVF», 19–21 червня 2008, Київ. – К., 2008. – С. 49.

  8. Sudoma I. Features of immune status of pregnant women after the application of assisted reproductive technologies / I. Sudoma, V. Chernyshov, Y. Goncharova, О. Solovyov // VIth European Congress of Reproductive Immunology. Book of Abstracts, 30 June – 3 July 2008, Moscow, Russia. – Moscow, 2008. – P. 43–44. (Особистий внесок здобувача: участь у наборі матеріалу, безпосереднє виконання ехографічних та допплерівських досліджень, участь у клініко-статистичному аналізі та науковій інтерпретації).

  9. Goncharova Y. Comparative first-trimester, three-dimensional transvaginal ultrasound volumetry in normal and missed IVF pregnancies / Y. Goncharova, O. Solovyov, Y. Masliy // Ultrasound Obstet. Gynecol. Abstracts of the 18th World Congress on Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, 24-28 August 2008, Chicago, USA. – Chicago, 2008. – P. 433–434. (Особистий внесок здобувача: участь у наборі матеріалу, безпосереднє виконання 3В ехографічних досліджень із волюметричними розрахунками, участь у клініко-статистичному аналізі та науковій інтерпретації).

  10. Судома І. О. Генетичні (цитогенетичні та FISH) методи, УЗ та ендоскопічні дослідження в алгоритмі обстеження пацієнтів із завмерлою вагітністю / І. О. Судома, Ю. В. Кременська, Я. О. Гончарова, Л. О. Ємельяненко, О. І. Соловйов // Збірка тез IV З’їзду медичних генетиків України з міжнар. участю, 9–11 жовтня 2008 року, Львів, Україна. – Львів, 2008. – С. 16–17. (Особистий внесок здобувача: участь у наборі матеріалу, безпосереднє виконання ППД, розрахунків ризику ХА, участь у проведенні фетоскопічних досліджень і діагностичних втручань, участь у клініко-статистичному аналізу та науковій інтерпретації одержаних результатів).