Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Михайленко Ольга Валеріївна. Удосконалення реального інвестування підприємств харчової промисловості на основі системи кредитних відносин : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Михайленко О.В. «Удосконалення реального інвестування підприємств харчової промисловості на основі системи кредитних відносин». Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. Національний університет харчових технологій, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методичних, організаційних і практичних засад реального інвестування шляхом залучення кредитних ресурсів на підприємствах харчової промисловості. Представлена робота дозволяє дослідити сутність реальних інвестицій, інвестиційного кредитування та розробити заходи щодо підвищення ефективності процесу реального інвестування на основі системи кредитних відносин.

Визначено шляхи оптимізації процесу кредитування реальних інвестиційних проектів на основі удосконалення механізму інвестиційного кредитування і взаємовідносин підприємства та банку, що дозволить спростити процес проходження кредитних ресурсів від кредитора до позичальника.

Визначено інтегральний показник інвестиційної кредитоспроможності на основі якого підприємства харчової промисловості та банки можуть не тільки розрахувати та оцінити фінансовий стан та врахувати галузеві особливості підприємств, але і спрогнозувати величину інвестиційного кредиту, отримання якого не погіршить фінансову стійкість та кредитоспроможність підприємства.

Дисертаційна робота спрямована на розв’язання важливої економічної проблеми удосконалення реального інвестування підприємств харчової промисловості на основі системи кредитних відносин. В ній узагальнюються і розвиваються науково-методичні питання щодо аналізу, оцінки та врахування інвестиційної кредитоспроможності підприємств харчової промисловості за допомогою удосконаленої організації взаємовідносин підприємства та банку при кредитуванні інвестиційних проектів.

Проведене дослідження дозволило зробити ряд висновків теоретичного, методичного, організаційного та практичного характеру, основні з яких зводяться до наступного:

1. Ґрунтовний аналіз наукових праць з проблем інвестування дав можливість вивчити та узагальнити основні теоретичні положення, що визначають сутність реальних інвестицій, їх місце в класифікації інвестицій за видовими ознаками та процес управління ними. В процесі дослідження виявлено неоднозначність тлумачення поняття «реальні інвестиції», що зумовило необхідність формування власного бачення цього поняття. Різноманіття визначення “реальних інвестиції” в сучасній вітчизняній та іноземній літературі визначається широтою сутнісних сторін цієї складної економічної категорії. Автором було надане визначення реальних інвестицій, як капіталу в усіх його формах, що вкладається в об’єкти виробничого призначення, інноваційні нематеріальні активи та інші об’єкти інвестування пов’язані зі здійсненням операційної діяльності підприємства з метою прибуткового розміщення капіталу для підвищення інвестиційної конкурентоспроможності підприємства, що дозволить йому використовувати всі види ресурсів підприємства та перетворювати фінансові ресурси у виробничі активи.

Удосконалена та обґрунтована класифікація інвестицій, яка представляє науковий та практичний інтерес і визначає можливості використання у вітчизняній практиці, дозволяє враховувати їх спрямованість в інвестиційний процес та визначати розподіл за терміном віддачі вкладених інвестицій.

2. Встановлено та узагальнено теоретичні засади інвестиційного кредитування та на основі вивчення його характерних ознак, принципів та етапів автором пропонується порівняльна характеристика традиційних та інвестиційних кредитних операцій. Приводяться позитивні (високий обсяг можливого їх залучення, значний зовнішній контроль за ефективністю їх використання) та негативні (складність залучення та оформлення, необхідність надання відповідних гарантій або застави майна, підвищення ризику банкрутства у зв’язку з несвоєчасністю погашення отриманих позик, втрата частини прибутку від інвестиційної діяльності в зв’язку з необхідністю виплати позикового відсотка) властивості кредитування реальних інвестицій.

3. Узагальнено та впорядковано понятійно-категорійний апарат механізму інвестиційного кредитування, який в дисертаційному дослідженні розглядається у формі блочної структури. Запропоновано розглядати механізм інвестиційного кредитування як взаємодію ресурсного, правового, методичного та організаційного забезпечення і мотиваційного блоків. Зміст та сутність кожного блоку розкрита як з точки зору підприємства, так і банку, що дозволило визначити перетин інтересів обох сторін та підвищити ефективність процесу інвестиційного кредитування.

4. Розроблено схему інвестиційного кредитування підприємств харчової промисловості, на основі якої можлива оптимізація процесу інвестиційного кредитування за рахунок залежно від розміру підприємства або об’єднання підприємств розширення повноважень співробітників планового відділу або створення сектору супроводження кредитів з наданням йому функцій складання кредитної документації, організації підписання всіх документів, контролю за повнотою формування кредитного досьє, а також контролю за виплатою відсотків і погашенням основного боргу що дає можливість скоротити термін отримання інвестиційного кредиту за рахунок усунення етапу підготовки запиту в Управління кредитування банку про встановлення ліміту довгострокового кредитування даного клієнта і про затвердження прийнятих умов, що зменшить термін процесу кредитування і дозволити більш ефективно використовувати інвестиційні кредити, мінімізувати ризики при інвестиційному кредитуванні як з боку підприємства, так і банку.

5. Розроблено інтегральний показник інвестиційної кредитоспроможності, який дає можливість визначити вплив внутрішніх та зовнішніх чинників реального інвестування на процес кредитування та враховувати специфіку виробничої діяльності підприємства-позичальника. Найбільш вагомими показниками, що впливають на інвестиційну кредитоспроможність підприємств хлібопекарської промисловості за результатами дослідження визначено коефіцієнт маневреності, коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів та коефіцієнт оборотності обігових коштів. На основі розробленої моделі, можна визначити оптимальну, максимальну та мінімальну прогнозні величини інвестиційного кредиту, що можуть взяти підприємства хлібопекарської промисловості. Оптимальне значення отриманого показника інвестиційної кредитоспроможності дозволило визначити межі довгострокового кредиту, який буде задовольняти і підприємство і банк при інвестиційному кредитуванні.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Михайленко О.В. Вдосконалення технології роботи підприємств з комерційними банками при кредитуванні інвестиційних проектів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 198: Том ІV. Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. С.904-909 (0,24 д.а).

  2. Михайленко О.В. Аналіз інвестиційного процесу в Україні на сучасному етапі // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія економічні науки. Черкаси: ЧДТУ, 2005. №15. С.294-297(0,59 д.а).

  3. Михайленко О.В. Вплив реальних інвестицій на процес відтворення основних засобів // Наукові праці НУХТ. 2005. №17. С.14-16 (0,41 д.а).

  4. Михайленко О.В. Основні напрямки аналізу банками інвестиційної привабливості підприємств // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. Хмельницький. 2005. №3, т.1 С. 81-86 (0,57 д.а).

  5. Михайленко О.В. Вдосконалення методики прогнозування банкрутства підприємств харчової промисловості з урахуванням галузевих особливостей. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 215: Том ІІІ, Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. С. 820-825 ( 0,31д.а.).

  6. Михайленко О.В. Основні напрямки вдосконалення механізму інвестиційного кредитування. // Наукові праці НУХТ. 2006. №19, Ч.1. С. 90-93 (0,4 д.а.).

Тези доповідей та матеріали конференцій:

  1. Михайленко О.В. Стан і напрями інвестування харчової промисловості в Україні // Матеріали 67-ої наукової конференції студентів, аспірантів і молодих вчених УДУХТ, 2001. Ч.1 С.76-77 (0,1 д.а).

  2. Михайленко О.В. Основні підходи до вдосконалення банківського кредитування підприємств харчової промисловості // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фінансово-економічні проблеми розвитку України». Том ІІІ. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. С.155-156 (0,08 д.а).

  3. Михайленко О.В. Основні поняття та значення реальних інвестицій в відтворенні основних засобів // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції «Організаційно-правові та фінансово-економічні проблеми адаптації підприємств АПК до ринкових умов господарювання та шляхи їх вирішення». К. НУХТ, 2005. С.8 - 9 (0,09 д.а.)

  4. Михайленко О.В. Основні чинники, які впливають на інвестиційне кредитування підприємств харчової промисловості // Материалы ІІ Международной научно-практической конференции «Образование и наука без границ» 2005». Прага, 2005. Т 11. С.89-91 (0,15 д.а).

  5. Михайленко О.В. Основні теоретичні підходи до визначення банківського інвестиційного кредитування // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції «Управління організаційно-технічними та фінансово-економічними змінами на промислових підприємствах». К. НУХТ, 2006. С.7 - 8 (0,10 д.а.)