Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Дхауі Хатем Бен Мохамед Сахбі. Удосконалення антропометричних методів діагностики трансверзальних аномалій зубних рядів і прикусу та терапія захворювань пародонту при ортодонтичному лікуванні : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Інститут стоматології АМН України. - О., 2006.



Анотація до роботи:

Дхауі Хатем Бен Мохамед Сахбі. Удосконалення антропометричних методів діагностики трансверзальних аномалій зубних рядів і прикусу та терапія захворювань пародонту при ортодонтичному лікуванні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. Інститут стоматології АМН України, м. Одеса, 2005.

Дисертація присвячена вивченню поширеності і структури трансверзальних аномалій зубних рядів і прикусу у дітей і дорослих, удосконаленню антропометричних методів їх діагностики та розробці комбінованого методу ортодонтичного лікування даної патології з одночасним спрямованим лікувально-профілактичним впливом на тканини пародонта квазілазером.

Запропоновано новий спосіб діагностики трансверзальних аномалій зубних рядів і прикусу та розроблено пристрій для антропометричних вимірювань. Для уточнення діагнозу запропоновано визначати молярно-виличний і премолярно-виличний індекси. Показано, що при трансверзальних аномаліях спостерігається зменшення величини молярно-виличного індексу, що характеризує ступінь розвитку порушень при зубощелепних аномаліях.

В результаті проведених клінічних і біохімічних досліджень встановлено ефективність застосування дихроматичної низькоінтенсивної фототерапії світлом квазілазера на тканини пародонту у найближчий і віддалений термін спостережень, на підставі чого обґрунтовано і розроблено метод лікування запальних захворювань пародонту у хворих під час ортодонтичного лікування зубощелепних аномалій.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання, спрямованого на удосконалення діагностики і підвищення ефективності лікування трансверзальних аномалій зубних рядів і прикусу у дітей і дорослих шляхом застосування при діагностиці зубощелепних аномалій пристрою для антропометричних вимірювань і патогенетично обгрунтованого використання некогерентного низькоінтенсивного світла квазілазера для профілактики і лікування запальних захворювань пародонту під час ортодонтичного лікування.

1. Встановлена висока поширеність зубощелепних аномалій у дітей 7-12 років (53,1 %), у тому числі і трансверзальних аномалій (у дітей 7-14 років - 58,5 %). В структурі трансверзальних аномалій у дітей звуження верхньої щелепи складає 54,8 %, скупченість зубів – 44,7 % і різноманітні форми косого прикусу – 21,1 %. Із зростанням віку обстежених відмічається зменшення частоти випадків звуження верхньої щелепи на 9,0 % і збільшення, майже вдвічі, тісного положення зубів, що свідчить про перехід аномалії в більш важкі форми патології і відсутність тенденції до саморегуляції деформації. Із супутньої патології частіше діагностовано дистальний прикус (36,5 %), аномалії положення зубів (29,3 %) і глибокий прикус (13,4 %). Мезіальний і відкритий прикус виявлено в 6,7 % і 5,2 % випадків відповідно.

2. Розроблений пристрій для антропометричних вимірювань і запропонований спосіб його застосування дозволяє точніше встановити ступінь виразності патологічних змін при трансверзальних аномаліях за рахунок визначення величини виличного показника у точках Zy-Zy і ширини верхньої щелепи у точках Пона (16-24 і 14-24 зуби) з визначенням молярно-виличного індексу і премолярно-виличного індексу, що дозволяє вибрати найбільш ефективний метод лікування.

3. Показано, що значення молярно-виличного індексу у дорослих є величиною постійною. При ортогнатичному прикусі у дітей МВІ складає 36,4 ± 0,1, у дорослих - 34,5 ± 0,2. При трансверзальних аномаліях спостерігається зменшення величини цього показника у дітей до 34,9 ± 0,3, що обумовлено зменшенням ширини верхньої щелепи в області перших молярів. Ширина обличчя у точках Zy-Zy практично не змінюється. У дорослих величина МВІ складає 31,2 ± 0,2, ширина обличчя (Zy-Zy) – 126,8 ± 1,4 мм при значенні показника ширини верхньої щелепи (16-26 зуби) – 39,5 ± 0,3 мм.

4. Встановлено, що в результаті ортодонтичного лікування у дітей при зміні форми обличчя з вузького до середнього МВІ зменшувався, а у дітей, в яких форма обличчя змінювалась з широкого до середнього або вузького, МВІ збільшувався. ПВІ збільшувався при любих змінах форми обличчя і зменшувався, коли форма обличчя була стабільна. Зміни ДВІ були незначними. У дорослих ці зміни були слабо виражені, оскільки зміни розмірів відбуваються в основному в межах зубної дуги, тоді як розміри обличчя практично не змінились.

5.Встановлена висока поширеність захворювань пародонту у хворих з трансверзальними зубощелепними аномаліями. Частіше всього діагностовано хронічний катаральний гінгівіт – у 94,3 ± 5,4 % обстежених (легкий ступінь – у 38,2 ± 3,2 %, середній - у 46,1 ± 4,1 % і важкий – у 15,4 ± 2,9 %). Стан тканин пародонту характеризувався підвіщеною кровоточивістю ясен (р<0,001), позитивною і різко позитивною пробою Ш-П (р<0,05, 0,001), величина показника РМА коливалась в межах від 24,3 ± 1,03 % до 31,7 ± 2,11 %. Гігієнічний стан порожнини рота був незадовільним (р<0,001).

6. Застосування дихроматичної фототерапії квазілазером на тканини пародонту до і під час активного ортодонтичного лікування забезпечує у дітей терапевтичний ефект у 86,0 ± 2,9 % випадків при курсі 10-16 сеансів. У дорослих лікувальний ефект (курс 13-19 сеансів) досягнуто у 82,0 ± 2,8 % випадків. Про нормалізацію стану тканин пародонту свідчить ліквідація кровоточивості ясен, достовірне зниження величини індекса РМА (p<0,001), проби Ш-П (p<0,01), покращення гігієнічного стану порожнини рота.

7. Результати біохімічних досліджень ротової рідини свідчать, що у хворих із зубощелепними аномаліями спостерігається підвищення протеолітичної активності і зниження активності антиоксидантної системи. Застосування дихроматичної фототерапії квазілазером на тканини пародонту сприяє зниженню протеолітичної активності і відновленню АОС. Результатом такого зсуву стало послаблення інтенсивності перекисного окислення ліпідів і посилення білок-синтезуючої функції тканин пародонту, що безумовно сприяє репаративним процесам.

Публікації автора:

  1. Руденко М.М., Радочіна С.В., Х.Б. Дхауі, Стеценко А.В. Динаміка змін антропометричних показників обличчя в дітей і дорослих у нормі та при трансверзальних аномаліях прикусу // Одеський медичний журнал. - 2002. - № 3 (71). - С. 60-62. Участь здобувача полягає в проведенні клініко-антропометричних обстежень хворих, статистичній обробці та аналізі результатів, підготовці статті до друку.

  2. Дхауі Хатем Бен, Руденко М.М. Поширеність і клінічна характеристика трансверзальних аномалій прикусу // Одеський медичний журнал. - 2003. - № 5. - С. 63-65. Внесок здобувача полягає в проведенні клініко-антропометричних обстежень хворих, аналізі результатів, їх статистичній обробці, написанні статті.

  3. Дхауи Хатем Бен Мохамед Сахби. Применение дихроматической фототерапии при лечении хронического катарального гингивита у детей с зубочелюстными аномалиями // Вісник стоматології. – 2005. - № 4. – С. 61-65.

  4. Деклараційний патент № 44434А, Україна, МПК 7 GO1В3/02, GO1В21/02, GO1В21/22. Пристрій для антропометрічних вимірювань /М.М. Руденко, О.Ю. Одинцова, Дхауі Хатем Бен Мохамед Сахбі, С.В. Радочина. Одеський державний медичний університет - № 2001010537; Заявл. 24.01.2001; Опубл. 15.02.2002. – Бюл. 2.

  5. Деклараційний патент № 61622А, Україна, МПК 7 А61С7/00. Спосіб діагностики трансверзальних аномалій /С.В. Радочина, М.М. Руденко, Дхауі Хатем Бен, А.В. Стеценко. Одеський державний медичний університет - № 20030332346; Заявл. 18.03.03; Опубл. 17.11.03. – Бюл. 11.

  6. Дхауі Хатем Бен. Характеристика стану зубощелепної системи у школярів з нормальною поставою і зі сколіозом // Вопросы эксперим. и клинич. стоматологии. - 2003. - Вып. 6. - С. 241-244.

  7. Руденко М.М., Дхауї Хатем Бен. Спосіб діагностики трансверзальних аномалій // Матеріали II зїзду Асоціації стоматологів України. - К., 2004. - С. 474. Автором розроблено, обгрунтовано і апробовано спосіб діагностики, підготовлено тези до друку.

  8. Ославський О.М., Бен Д.Х., Руденко М.М. Стан зубощелепної системи у школярів, хворих сколіозом, і вплив тісного розташування зубів на органи ротової порожнини // Матер. Першої міжнар. конф. "Актуальні проблеми ортодонтії" (6-7 жовтня 2000 р.). - Львів, 2000. - С. 50-55. Участь здобувача у проведенні обстежень дітей, аналізі результатів, написанні статті.

  9. Дхауи Хатем Бен, Стеценко А. Антропометрическая характеристика измерений лицевого скелета при трансверзальных аномалиях прикуса // Матеріали VI міжнар. мед. конгр. студенів і молодих вчених (21-23 травня 2002 р.). - Тернопіль, 2002. - С. 329. Автору належать усі антропометричні дослідження, аналіз результатів, статистична обробка, написання тез.

  10. Дхауи Хатем Бен, Стеценко А. Антропометрическая характеристика отношения ширины верхней челюсти к ширине лица при ортогнатическом прикусе // Тези Міжнар. наук. конф. студентів і молодих вчених „Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини” (27-29 вересня 2001 р.). - Дніпропетровськ, 2001. - С. 235. Участь здобувача полягає у проведенні антропометричних вимірювань, аналізі результатів, написанні тез.