Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Каленська Тетяна Вікторівна. Транскордонні стратегічні альянси ТНК у високотехнологічних галузях. : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Каленська Т.В. Транскордонні стратегічні альянси ТНК у високотехнологічних галузях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів транскордонних стратегічних альянсів. Теоретично осмислюється концепція ТСА, аналізується класифікація ТСА та розуміння ТСА з боку різних теоретичних напрямків.

Розглянуто динаміку формування транскордонних стратегічних альянсів у високотехнологічних галузях. Досліджено особливості мереж ТСА у високотехнологічних галузях, їхні переваги та недоліки. Виділено існуючі структури мереж та сфери їх використання. Проаналізовано динаміку розвитку мереж ТСА у галузі інформаційних технологій, від 70-х років ХХ століття.

Проведено кластеризацію ТНК у галузі інформаційних технологій за основними показниками інноваційної діяльності ТСА компаній, з метою виявлення схожих рис її здійснення. За допомогою рангової кореляції Спірмена виявлено взаємозалежність між показниками транскордонних стратегічних альянсів та показниками інноваційної діяльності компаній. Визначено, що ТСА позитивно впливають на показники інноваційної діяльності ТСА, особливо на НДДКР. Також виявлено, що ТСА мають негативний вплив на кількість отриманих ТНК патентів.

У дисертаційному дослідженні теоретично узагальнено нове рішення щодо завдання про виявлення особливостей функціонування транскордонних стратегічних альянсів у галузі інформаційних технологій. Результати проведеного дисертаційного дослідження дають підстави для обґрунтованих висновків, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне й науково-практичне значення:

  1. Поширення ТСА є типовою тенденцією останніх трьох десятиліть. Виникнення цього виду кооперації є реакцією компаній на стратегічні зміни у світовій економіці. Поява ТСА була зумовлена бажанням провідних ТНК зберігати позиції лідера у галузі і отримувати додаткові переваги від участі у транскордонних стратегічних альянсах. Чинниками, які значно вплинули на виникнення ТСА, є глобалізація світової економіки, технологічні зміни у багатьох секторах економіки, посилення процесів лібералізації економіки та приватизації, загострення міжнародної конкуренції.

  2. Поняття «стратегічний альянс» можна визначити як довгострокову угоду між двома або більше ТНК у ключових сферах їхньої діяльності з метою створення синергії і досягнення спільних довгострокових цілей. На відміну від економічної співпраці та партнерства, ТСА характеризуються більш тісними взаємозв’язками з компаніями-партнерами та мають вищий рівень координації діяльності.

  3. Транскордонні стратегічні альянси відіграють важливу роль у створенні переваг власності компаній. Передусім, вони значно впливають на формування нових знань, рівень якості продукції, а також й інші переваги. В межах ТСА створюються значні переваги інтерналізації, зокрема, у ТСА рух ресурсів інтерналізується у межах стратегічної мережі, що зумовлює значні вигоди від спільного використання ресурсів та активів. ТСА істотно впливають на створення нових специфічних переваг розміщення або можуть змінювати існуючі.

  4. У процесі розвитку ТСА значно видозмінилися основні мотиви їхнього створення. На первинному етапі (80-ті роки ХХ століття) головним мотивом створення стратегічних альянсів ТНК було зниження операційних витрат. На сучасному етапі ТСА створюються переважно з метою отримання доступу до специфічних знань інших компаній, комплементарних ресурсів та отримання нових можливостей.

  5. Основними теоріями, за якими досліджують і аспекти функціонування ТСА, є еклектична парадигма Дж.Даннінга, теорія транзакційних витрат, теорія промислової організації, теорія ігор, ресурсна теорія, теорія мережі. Теорія транзакційних витрат акцентує увагу на мінімізації транзакційних витрат, теорія ігор вивчає подвійність конкуренції та співпраці, ресурсна теорія наголошує на володінні ряду унікальних, обмежених та неповторних ресурсів.

  6. Класифікація транскордонних стратегічних альянсів має важливе значення для розробки методології дослідження стратегічних альянсів ТНК. Найважливішими критеріями класифікації ТСА є такі: за об’єднаними ресурсами; за відмінностями або схожістю компаній-учасниць ТСА; за функціями чи сферою діяльності ТСА; залежно від юридичного оформлення угод альянсу; залежно від механізму управління ТСА, виду діяльності учасників та сферою ТСА.

  7. Стратегічні альянси ТНК характеризуються динамічним розвитком упродовж останніх десятиліть. Ця тенденція відбувається в основному в результаті зростаючої кількості ТСА у високотехнологічних галузях. Значна кількість транскордонних стратегічних альянсів припадає на компанії з Північної Америки та Європи, з яких провідні позиції займають США (64%) та Німеччина (25%). Серед нових тенденцій у формуванні стратегічних альянсів ТНК слід відзначити зростаючу роль Китаю та країн, що розвиваються, де високотехнологічні галузі є лідерами у формуванні ТСА. Найпоширенішими серед них є ТНК із біотехнологічної, аерокосмічної, автомобільної, хімічної галузей та сфери інформаційних технологій. Ці галузі зазвичай характеризуються високими витратами на НДДКР і тому економія часу на розробку та запровадження на ринок нових технологій є основним мотивом для укладання транскордонних стратегічних альянсів. Найактивнішими у формуванні ТСА є компанії з галузі інформаційних технологій, які від часів їхнього виникнення поступово еволюціонували в щільну, чітко організовану мережу. Особливого поштовху формуванню таких тісних мереж надали зміни в галузі інформаційних технологій, які здійснили перехід компаній до масового сприйняття надання послуг.

  8. Основними характеристиками мережі стратегічних альянсів ТНК є структура мережі, участь у мережі і тип зв’язків. Структура мережі стосується загальної моделі відносин у галузі. Під участю в мережі розуміють склад мережі – особливості, ресурси, доступ та інші характеристики основних учасників галузі та інших взаємопов’язаних елементів. Тип зв’язків є набором установлених правил та норм, які зумовлюють відповідну поведінку в галузі. Мережі транскордонних стратегічних альянсів є важливим механізмом посилення конкурентних переваг ТНК у галузі через запровадження стандартів. Запровадження стандартів надає компаніям перевагу лідера і значно зменшує кількість потенційних конкурентів. Стандарти в галузі істотно сприяють формуванню мереж і полегшують їх створення.

  9. При здійсненні кластеризації провідних ТНК компаній у галузі інформаційних технологій за основними показниками інноваційної діяльності, встановлено ряд закономірностей: зокрема, компанії Toshiba та Fujitsu виявилися значно схожими у здійсненні інноваційної діяльності і у трьох варіантах аналізу входили в одну групу; компанія IBM, яка вважається лідером у виробництві апаратного забезпечення, виявилася найвіддаленішою в здійсненні інноваційної діяльності

  10. Перевірка гіпотези щодо стратегічних альянсів ТНК на різні показники інноваційної діяльності компаній виявила позитивну залежність у більшості випадків між витратами на НДДКР та ТСА. Негативною кореляція була лише між ТСА та патентною результативністю компаній.

  11. Оскільки українські компанії ще не досягли достатнього ступеня транснаціоналізації, для нашої країни аналіз особливостей функціонування ТСА є важливими для оцінки майбутніх тенденцій у провідних галузях національної економіки. Поступово з включенням українських компаній у глобалізаційні процеси ТНК створюватимуть ТСА з українськими компаніями. Українські компанії повинні формувати свою стратегію розвитку з урахуванням нових можливостей інноваційної співпраці з ТНК у межах ТСА. Стратегічні альянси з ТНК відкриють для українських компаній значні можливості щодо освоєння нових сфер та галузей досліджень, сприятимуть зміцненню власної дослідницької бази. Стратегічні альянси ТНК нададуть значні переваги українським компаніям через надання їм доступу до ресурсів та нових знань.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Каленська Т. В. Теоретичне обґрунтування стратегічних альянсів: теорія транзакційних витрат / Т. В. Каленська // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. праць. - Вип. 61: У 2 ч. – К.: Інститут міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. - 2006. – Ч. 2.– С. 287-291.

  2. Каленська Т. В. Основні форми та характерні риси неакціонерних стратегічних альянсів / Т. В. Каленська // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. – № 86. – Сімферополь. -2006. - С. 30-34.

  3. Каленська Т. В. Аналіз впливу відмінностей компаній на тривалість міжнародних стратегічних альянсів / Т. В. Каленська // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. Наук. праць. – Вип. 220: том 3. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет - 2006. – С. 770-779.

  4. Каленська Т. В. Стратегічні альянси як організаційна форма партнерства у світовій економіці / Т. В. Каленська // Збірник наукових праць. – Вип.52. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАНУ. – 2007. – С.98-107.

  5. Каленська Т. В. Вплив стратегічних мереж ТНК на показники інноваційної діяльності / Т. В. Каленська // Зовнішня торгівля: право та економіка. – №2 (37) – К.: Український державний університет фінансів та міжнародної торгівлі. – 2008. – С. 61-67.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Каленська Т. В. Вплив ініціативи щодо створення спільного ринку на формування науково-дослідних альянсів ТНК в ЄС / Т. В. Каленська // Тези доповідей III Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців. - Волинський державний університет імені Лесі Українки. Факультет міжнародних відносин. - Луцьк, 18-19 травня 2006. – С.254-256.

  2. Каленська Т. В. Сучасні тенденції формування міжнародних стратегічних альянсів / Т. В. Каленська // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин. - Випуск 64, частина ІІ. – 2006. - С.132-133.

  3. Каленська Т. В. Передумови формування міжнародних стратегічних альянсів / Т. В. Каленська // Матеріали другої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Особливості інтеграції України в світовий економічний та політико-правовий простір”. – Маріупольський державний гуманітарний університет. Економіко-правовий факультет. – 2006. – С.258-259.

  4. Каленська Т. В. Мережі стратегічних альянсів ТНК у конкурентній боротьбі на глобальних ринках / Т. В. Каленська // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні дослідження - 2006”. – Том 21 Економічні науки. – Дніпропетровськ. – 2006. – С.52-54.

  5. Каленська Т. В. Стратегічна співпраця в європейській галузі телекомунікацій на прикладі компанії Nokia / Т. В. Каленська // Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців. - Волинський державний університет імені Лесі Українки. – Луцьк. – 2007. – С.246-248.

  6. Каленська Т. В. Partnership Networks in the Global Computer Industry. / Т. В. Каленська // Збірник матеріалів V Всеукраїнської науково-практичної конференції: «Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку». - Асоціація навчальних закладів України приватної форми власності. – 2007. – С.115-117.

  7. Каленська Т. В. Специфіка стратегічних альянсів у галузі інформаційних технологій. / Т. В. Каленська // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції студентів та аспірантів. «Глобальна економіка як сучасний етап співробітництва країн». - Чернівецький торговельно-економічний інститут. Частина І. – 2007. С.228-230.

  8. Каленська Т. В. Інноваційні альянси в галузі інформаційних технологій / Т. В. Каленська // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин. - Випуск 66, частина ІІ. – 2006. – С.126-127.

  9. Каленська Т. В. Типи структур стратегічних мереж транснаціональних корпорацій / Т. В. Каленська // Сборник научных трудов международной научно-практической конференции «Современные направления теоретических и прикладных исследований 2008». – Том 9.Экономика. – Одесса. – 2008. – С.19-23.