Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кравцова Тетяна Григорівна. Трансформація розселення населення регіону: тенденції та перспективи розвитку (на прикладі Полтавської області). : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Кравцова Т.Г. Трансформація розселення населення регіону: тенденції та перспективи розвитку (на прикладі Полтавської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05. – розвиток продуктивних сил та регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічним і прикладним проблемам трансформації системи розселення регіонального рівня, визначенню перспектив її розвитку та розробці рекомендацій щодо забезпечення збалансованого розвитку всіх категорій населених пунктів та їх інтеграції до єдиного соціально-економічного простору країни. Поглиблено методологію дослідження процесу трансформації розселення за рахунок визначення домінантних чинників, зокрема, новітніх, що впливають на структурно-функціональні зрушення в розселенні, та їх класифікації; обґрунтовано принципи дослідження; удосконалено основні методичні засади дослідження трансформаційних процесів розселення населення та апробовано їх при проведенні аналітичного дослідження системи розселення Полтавського регіону. Запропоновано концептуальні основи розвитку регіональних систем розселення з урахуванням сучасних тенденцій трансформації поселенської мережі, основних обмежуючих та стимулюючих чинників, обґрунтовано етапи її реалізації; здійснено прогнозну оцінку перспектив розвитку системи розселення Полтавської області на період до 2015 року.

Дисертація містить нові науково обґрунтовані результати, які розв’язують важливе науково-прикладне завдання – розробку теоретико-методологічних засад трансформації системи розселення регіонального рівня та вдосконалення механізму регулювання цими процесами в умовах модернізації економіки. Проведене дисертаційне дослідження дає змогу зробити такі висновки:

1. Поглиблена сутність поняття розселення населення, яке включає такі невід’ємні його ознаки як просторову, функціональну та управлінську; а також систему інституційно-організаційних механізмів забезпечення функціонування його структурних елементів та їх взаємодії. У відповідності до цього, поняття «трансформація розселення населення» слід розуміти як процес, що включає якісні та кількісні зміни просторової, функціональної та управлінської структури та форм зосередження розселення з урахуванням дії умов і факторів, що змінюють середовище життєдіяльності населення. Первинним елементом формування поселення вперше визначено та обґрунтовано домогосподарство. Це більш повно відображає сутність формування соціально орієнтованої ринкової економіки та актуалізує зміщення акцентів управлінської діяльності на локальний рівень, який охоплює важливі економічні аспекти життєдіяльності населення. Це дає можливість розглядати «домогосподарство» як мікрорівневу економічну та соціальну одиницю, активного ринкового агента та суб’єкта розселенської поведінки населення на локальному рівні.

2. Визначено фактори, які найбільш активно впливають на трансформацію розселення населення в сучасних умовах. До традиційних факторів віднесено: соціально-демографічні, соціально-економічні, природно-історичні, політико-адміністративні, економічно-організаційні, техніко-технологічні. До новітніх факторів належать: реформування майнових відносин та становлення нових організаційних форм господарювання, реструктуризація промисловості, реформування аграрної сфери, зміна адміністративного, політичного та економічного статусу поселень, глобалізаційні та інтеграційні процеси, зміна геоекономічного положення населених пунктів, інституційні перетворення та посилення ролі місцевого самоврядування. Врахування впливу цих трансформаційних чинників розселення є необхідним для визначення основних проблем і перспектив розвитку населених пунктів та оптимізації державної регуляторної політики у галузі розселення населення.

3. Удосконалено методологічні засади оцінки трансформаційних зрушень в розселенні за рахунок залучення наступної групи кількісно-якісних показників: 1) показники соціальних трансформацій (індикатори просторової концентрації розселення, сучасного стану та потенціалу розвитку трудових ресурсів, показники рівня доходів та якості життя населення); 2) індикатори економічних трансформаційних зрушень (показники загального рівня економічного розвитку території, показники аграрного потенціалу сільських територій); 3) показники якісної оцінки трансформаційних зрушень у системах управління розселенням та оцінки її ефективності.

4. Обґрунтовано алгоритм оцінки трансформаційних процесів в розселенні населення, згідно якого доцільно здійснювати таку оцінку поетапно, на основі оптимального поєднання існуючих методів дослідження (ретроспективного аналізу, системного підходу, економіко-математичного, графічного, картографічного аналізу та ін.) з дотриманням таких основних принципів дослідження розселення населення, як діалектичний, принцип обумовленості трансформаційних змін у розселенні особливостями суспільних відносин, принципи диференційованого та комплексного підходів, пріоритетності соціального розвитку та врахування стану природного й екологічного середовища в населеному пункті. Необхідно враховувати також соціально-економічні та демографічні передумови формування і розвитку населених пунктів, особливості розвитку продуктивних сил населених пунктів та їх систем, кількісно-якісний склад поселенського потенціалу.

5. Виявлено в межах Полтавського регіону три типи сільських систем розселення, які вирізняються між собою тенденціями трансформаційних демографічних процесів та територіально-галузевих зрушень у формуванні поселенського потенціалу. Обґрунтована необхідність державної підтримки передусім систем поселень тих районів, які належать до кризового типу, що характеризується інтенсивними темпами скорочення демографічного потенціалу та поселенської мережі.

6. Обґрунтовано основні напрями забезпечення позитивних тенденцій у сфері формування і розвитку поселенського потенціалу міських населених пунктів за рахунок, насамперед, відновлення виробничого потенціалу у промисловому комплексі регіону, активізації структурних трансформаційних зрушень на базі інноваційно-інвестиційного типу відтворення та удосконалення комплексного управління населеними пунктами. При цьому важливим є впровадження принципів поліцентричності розвитку розселення шляхом вертикальної та горизонтальної інтеграції всіх ланок та рівнів влади, а також залучення до цієї співпраці громадських організації та підприємницьких структур на засадах партнерства в усіх типах сільських і міських поселень, що сприятиме обґрунтованому перерозподілу поселенських функцій, збалансуванню розвитку населених пунктів та інтеграції їх до економічного простору країни.

7. Визначено механізми розвитку регіональних систем розселення, які повинні базуватися на реалізації основних засад державної регіональнної політики, яка передбачає узгодження державних та регіональних стратегічних інтересів, основних цілей, принципів та пріоритетів суспільного розвитку та має на меті подолання сучасних міжпоселенських та міжрегіональних соціально-економічних диспропорцій, забезпечення сталого і збалансованого розвитку населених пунктів усіх категорій та їх інтеграцію до єдиного соціально-економічного простору країни. Обґрунтована необхідність посилення функції державного регулювання процесів трансформації розселення, в першу чергу шляхом стимулювання розвитку сільських населених пунктів через удосконалення системи бюджетного забезпечення низових систем розселення, які формуються на базі територіальних громад, та підвищення рівня їх економічної самостійності, а також через удосконалення системи цільового державного фінансування.

8. Здійснено прогноз змін у розвитку розселення населення Полтавського регіону, обґрунтовано його залежність від загального соціально-економічного розвитку регіону та реалізації концептуальних основ розвитку розселення. Встановлено, що провідну роль у зміні сучасних тенденцій розвитку переважної більшості населених пунктів відіграватиме поліпшення кількісно-якісних характеристик їх поселенського потенціалу та подальша оптимізація соціально-економічних пропорцій їх розвитку.

Публікації автора:

Розділи в монографіях

1. Соціальний розвиток України: сучасні трансформації і перспективи / С.І. Бандур, Т.А. Заяць, В.І. Куценко та ін./ За ред. Б.М. Данилишина. – Черкаси: Брама-Україна, 2006. – 620 с. Особистий внесок дисертанта: 3.1. Вплив структурно-динамічних зрушень у територіальній організації продуктивних сил на систему розселення. Обґрунтовано доцільність підвищення ролі територіальних громад у розвитку населених пунктів з метою удосконалення системи управління розселенськими процесами (С. 64-72).

2. Регіональне розселення в Україні: стан і прогноз /А.І. Доценко, В.Т. Зінич, О.Т. Великохатько, В.Л. Танцюра, Т.Г. Кравцова. – К.: РВПС України НАН України, 2007. –376 с. Особистий внесок дисертанта: 6.1. Полтавська області (С. 224-235).

Розділи в колективних наукових виданнях

3. Населення / Т.А. Заяць, В.Л. Кравченко, Т.Г. Кравцова // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Полтавської області на період до 2015 р. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 8-10. Особистий внесок дисертанта: виявлено основні тенденції демографічного розвитку.

4. Реальні доходи та витрати населення / Т.А. Заяць, Т.Г. Кравцова // Там же. – С. 69-71. Особистий внесок дисертанта: оцінено рівень реальних доходів населення регіону та визначено основні обмеження і загрози, а також фактори розвитку цієї сфери.

5. Розселення населення та розвиток поселень / Т.А. Заяць, В.Л. Танцюра, Т.Г. Кравцова // Там же. – С. 85-87. Особистий внесок дисертанта: визначено основні тенденції та перспективи розвитку розселення Полтавського регіону.

6. Характеристика області та її місце в господарському комплексі України / Т.А. Заяць, Т.Г. Кравцова // Там же. – С. 6-7. Особистий внесок дисертанта: визначено основні характеристики та рівень соціально-економічного розвитку Полтавського регіону, його місце у господарському комплексі України.

7. Реальні доходи та витрати населення / Т.А. Заяць, Т.Г. Кравцова // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Кіровоградської області на період до 2015 р. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 82-84. Особистий внесок дисертанта: оцінено рівень реальних доходів населення регіону та визначено основні обмеження і загрози, а також пріоритети та фактори розвитку цієї сфери як чинника формування людності поселень.

8. Реальні доходи та витрати населення / Т.А. Заяць, Т.Г. Кравцова // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Луганської області на період до 2015 р. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 84-87. Особистий внесок дисертанта: оцінено рівень реальних доходів населення регіону та визначено основні обмеження і загрози, а також пріоритети та фактори розвитку цієї сфери як чинника формування людності поселень.

Статті у наукових фахових виданнях

9. Кравцова Т.Г. Теоретико-методологічні підходи до дослідження трансформації розселення населення регіону // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2003. – Ч. 2.– С. 185-190.

10. Кравцова Т.Г. Ефективне функціонування промислового комплексу регіону як необхідна умова розвитку системи розселення // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2003. – С. 38-43.

11. Кравцова Т.Г. Демографічні і фінансові чинники розвитку малого підприємництва на селі (за матеріалами Полтавської області) // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. – Чернівці: Буковинський державний фінансово-економічного інститут, 2003. – Вип. 4. – С. 254-256.

12. Кравцова Т.Г. Підвищення ролі місцевого самоврядування у комплексному розвитку сільських поселень // Сучасні технології управління людськими ресурсами: Зб. наук. пр. – К.: КНЕУ, 2005. – Т. 1. – С. 266-273.

13. Кравцова Т.Г. Соціально-економічні проблеми сільської місцевості Полтавського регіону // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – Ч. 2. – С. 58-62.

14. Кравцова Т.Г. Просторово-часові особливості зміни сільського розселення в сучасних умовах аграрної та соціальної політики (на прикладі Полтавського регіону) // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. 2. – С. 136-140.

Тези доповідей

15. Вплив рентних відносин на процеси відтворення населення / Т.А. Заяць, Л.В. Головко, В.Л. Жаховська, Т.Г. Кравцова // Актуальні проблеми формування рентної політики в сучасних умовах: Міжнар. наук.-практ. конференція. – Київ: РВПС України НАН України, 2007. – Ч.3. – С. 159-165. Особистий внесок дисертанта: визначено фактори формування рентних платежів у поселенській сфері.

16. Кравцова Т.Г. Формування соціально-продуктивних сил у депопуляційному регіоні // Внесок академіка В.І. Вернадського в дослідження проблем розвитку і розміщення продуктивних сил: Наук.-практ. конференція. – К.: РВПС України НАН України, 2003. – Ч. 2.– С. 131-133.

17. Кравцова Т.Г. Методологічні підходи до дослідження трансформації розселення населення регіону // Регіон – 2003: Стратегія оптимального розвитку: Міжнар. наук.-практ. конференція. – Харків: Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2003. – С. 145-146.

18. Кравцова Т.Г. Розвиток місцевого самоврядування як вагомий чинник ефективної трансформації економіки України // Ринкова трансформація економік постсоціалістичних країн: Міжнар. форум молодих вчених. – Харків: ХНТУСГ, 2005. – Т. 2. – С. 59.

19. Кравцова Т.Г. Соціально-економічні аспекти розвитку розселення прикордонних територій у контексті європейської інтеграції // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: ІІІ Міжнар. наук.-практ. конференція. – Луцьк: Вежа, 2006. – с.180-182.

20. Кравцова Т.Г. Удосконалення законодавчих механізмів управління розселенням як важливий чинник соціально-економічного розвитку регіонів // Регіон-2007: стратегія оптимального розвитку: Міжнар. наук.-практ. конференція. – Харків: Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2007. – С. 72-74.