Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Тиводар Тарас Михайлович. Товарний кредит у забезпеченні процесу агропромислового виробництва : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 212арк. — Бібліогр.: арк. 187-199.



Анотація до роботи:

Тиводар Т.М. Товарний кредит у забезпеченні процесу агропромислового виробництва. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, м. Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методичних і практичних питань розвитку та підвищення ефективності товарного кредитування в системі відтворення агропромислового виробництва.

Уточнено визначення товарно-кредитних відносин та їх місце у сукупності кредитних відносин. Запропоновано доповнити визначення товарний кредит та сумнівної дебіторської заборгованості.

Виявлено, що значна частка у структурі капіталу аграрних підприємств належить товарному кредиту. Проаналізовано фінансовий стан агропромислових підприємств та встановлена прямо пропорційна залежність абсолютних та відносних показників від обсягів товарного кредитування на одиницю площі сільськогосподарських угідь.

Запропоновано та проведено комплексу оцінку кредитоспроможності позичальника за бальною системою. За допомогою регресійного аналізу виявлено найістотніші фактори, що впливають на рівень повернення товарних кредитів. Визначено основні напрями покращення умов використання факторингових операцій та векселів. Розроблено рекомендації щодо погашення заборгованості за товарними кредитами перед бюджетом.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукового завдання, що виявляється у розробці наукових та практичних рекомендацій щодо розвитку та підвищення ефективності використання товарного кредитування в системі відтворення агропромислового виробництва. Дослідження товарно-кредитних відносин між суб’єктами підприємництва з урахуванням особливостей вітчизняного аграрного сектору та світового досвіду дозволили зробити наступні висновки:

  1. З’ясовано сутність кредиту, як першооснови кредитних відносин, і запропоновано його визначення як процесу розподілу або перерозподілу вартості між суб’єктами ринку на засадах повернення і платності з метою раціонального використання ресурсів у процесі суспільного відтворення.

  2. Встановлено, що всю сукупність кредитних відносин найбільш доцільно поділити на дві основні групи: грошово-кредитні і товарно-кредитні. При цьому до складу товарно-кредитних слід віднести будь-які відносини, де об’єктом кредиту виступають натурально-речові цінності, що призначені для видачі або погашення позики, а до складу грошово-кредитних - відносини, за яких передача вартості у тимчасове користування та її повернення здійснюються виключно у грошовій формі.

Пропонується під товарно-кредитними відносинами розуміти сукупність взаємозв’язків, які виникають між суб’єктами ринку в процесі розподілу або перерозподілу вартості у натурально-речовій формі на засадах повернення і платності чи лише платності з метою забезпечення неперервності суспільного відтворення.

  1. Доведено, що одним із важливих джерел фінансування агропромислових підприємств є товарний кредит. Виявлено, що до його переваг належать: оперативність у наданні коштів у товарній формі; технічна простота оформлення; активізація механізму мобілізації вільних товарних ресурсів та їх перерозподіл, а недоліками є: обмеженість його терміном і розмірами; відстрочення платежу з боку постачальника у зв’язку з скрутним фінансовим станом покупців; наявність ризику для постачальника; сильний вплив банківської сфери щодо обліку векселів.

  2. Запропоновано доповнити визначення категорії “товарний кредит” таким змістом: “реалізація товарів на умовах відстрочення кінцевого розрахунку передбачає перерахування покупцем авансових внесків розмір та термін, яких визначається в угоді”. Окрім того обґрунтована необхідність об’єднати категорії “товарний кредит” та “торгівля у розстрочку” під однією категорією “товарний кредит”, оскільки остання лише доповнює його новим змістом в умовах ринкової економіки.

  3. Виявлено тенденцію до зростання обсягів товарних кредитів та зменшення короткострокових банківських кредитів у структурі короткострокових поточних зобов’язань практично у всіх галузях агропромислового комплексу. Разом з тим більшість проточних зобов’язань (майже 56%) припадає на кредиторську заборгованість за товари (роботи, послуги). Дослідження показали, що для переважної більшості аграрних підприємств основним джерелом фінансування є власні кошти, але значна частка у структурі капіталу належить товарному кредиту.

  4. Групуваннями аграрних підприємств встановлена пропорційна залежність вартісних обсягів виробництва валової (у порівняльних цінах) і товарної продукції, прибутку, рівня рентабельності та норми прибутку на авансований капітал від обсягів товарного кредитування на одиницю площі сільськогосподарських угідь. Водночас не існує чіткої взаємозалежності між обсягами товарних кредитів і тривалістю їх обороту.

  5. Запропоновано та проведено комплексну оцінку кредитоспроможності позичальника за бальною системою при наданні товарного кредиту за допомогою аналізу основних суб’єктивних (якісних) та об’єктивних (кількісних) факторів впливу на фінансовий стан позичальника. За результатами проведеного дослідження визначено відповідний клас позичальника в залежності від кількості набраних у ході оцінки балів. На основі присвоєного класу кредитор приймає рішення про надання чи відмову у товарному кредиті.

  6. Визначена кількісна оцінка повернення товарних кредитів залежно від рівня коефіцієнтів оцінки фінансового стану підприємств-позичальників методом регресійного аналізу. Встановлено, що коефіцієнти критичної ліквідності, фінансової стабільності і фінансової незалежності, найсуттєвіше впливають на повернення товарних кредитів і мають тісний зв’язок з останнім.

  7. Проведено порівняльний аналіз визначень сумнівної та безнадійної заборгованості. Обґрунтовано, що наведені трактування потребують уточнення в частині критеріїв сумнівності і запропоновано сумнівною вважати дебіторську заборгованість підприємства, яка не погашена у строки, встановлені договором, і не забезпечена відповідними гарантіями, або до боржника було порушено справу про банкрутство.

  8. З метою поліпшення умов використання векселів запропоновано створити регіональні вексельні залікові палати та обґрунтовано необхідність використання підприємствами вексельного кредиту на пред’явника. Також виявлено потребу в удосконаленні норм чинного законодавства в частині вексельного обігу та створення правових підстав для ефективного використання векселів і ефективного механізму їх протесту за допомогою фінансових та адміністративних санкцій.

  9. З метою розвитку факторингових операцій обґрунтовано необхідність законодавчого оформлення операцій з факторингу та запропоновано використовувати адміністративно-фінансові важелі впливу на неплатників боргу (включаючи їх банкрутство), а при оподаткуванні вважати їх операціями з продажу товарів.

  10. Визначено суб’єкти підприємницької діяльності та галузі, на які поширюється дія нормативно-правових актів щодо списання та реструктуризації заборгованості за бюджетною товарною позичкою, запропоновано методичні підходи до визначення сум такої заборгованості та розроблено зміст документів, які подаються підприємствами-боржниками до регіональних комісій з питань проведення санації підприємств АПК.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Тиводар Т.М. Комерційний кредит як форма кредитування // Науковий вісник НАУ. – 2001. - Вип. №35. – С. 328-331.

2. Тиводар Т.М. Способи поліпшення факторингових операцій // Науковий вісник НАУ. - 2003. – Вип. №62. – С. 152-154.

3. Тиводар Т.М. Управління дебіторською заборгованістю на підприємствах АПК // Агроінком. – 2004. - №3-4. – С.60-62.

4. Тиводар Т.М. Інтегральна оцінка кредитоспроможності позичальника, щодо товарних кредитів в агропромисловому комплексі // Агроінком. – 2005. - №1-2. – С.84-86.

В інших виданнях:

5. Тиводар Т.М. Методика комплексної оцінки кредитоспроможності позичальника при наданні товарних кредитів // Економіка. Фінанси. Право - 2005. – №5. - С.19-23

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

6. Тиводар Т.М. Суть і види факторингових операцій // Науковий вісник НАУ. - 2001. – Вип. №40. – С. 294-297.

7. Тиводар Т.М. Особливості товарно-кредитних відносин у відтворювальному процесі // Матеріали Міжнародного форуму молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”: У двох томах. Т.2. – Х.: ХНТУСГ. – 2005. – 313с. / С. 201-202.