Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


672. Пильтяй Олександр Володимирович. Територіальна модель децентралізованого управління міжбюджетними трансфертами: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Інститут економічного прогнозування. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Пильтяй О.В. Територіальна модель децентралізованого управління міжбюджетними трансфертами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економічного прогнозування Національної академії наук України, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі здійснено комплексне дослідження проблем формування і розвитку в Україні нової моделі управління міжбюджетними трансфертами на регіональному рівні, побудованої на принципах децентралізації управління. Обґрунтовано сутність поняття “механізм управління міжбюджетними трансфертами”.

Розглядаються проблеми методології формування системи управління міжбюджетними відносинами на основі аналізу їхніх інституційних та законодавчих основ, а також застосування методів управлінського обліку для інформаційного забезпечення процесу управління міжбюджетними трансфертами.

На підставі аналізу зарубіжного досвіду реформування систем міжбюджетних відносин та систем управління трансфертами визначено переваги та недоліки різних систем та структур управління, проаналізовано вплив зміни моделі на міжбюджетні трансферти у регіоні.

Обґрунтовано основні напрями реформування чинної системи управління міжбюджетними трансфертами, визначено етапи процесу вдосконалення та запропоновано методи оптимізації фінансової взаємодії бюджетів із застосуванням вдосконалених методик розрахунку трансфертів. Сформовано концепцію територіального управління міжбюджетними трансфертами.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми формування територіальної моделі децентралізованого управління міжбюджетними трансфертами, що виявляється у дослідженні системи міжбюджетних відносин з точки зору інституційних та управлінських основ її функціонування в умовах децентралізації державного управління і пов'язаного з цим комплексу теоретичних та практичних питань щодо перспектив та напрямів розвитку системи управління міжбюджетними трансфертами, яке дало змогу обґрунтувати їх особливу роль у процесі регіонального розвитку та визначити напрями вдосконалення системи міжбюджетних відносин на регіональному рівні.

Загальні висновки дисертаційного дослідження можна сформулювати у наступних положеннях.

  1. В роботі доведено, що недосконалість підходу щодо дослідження сутності системи управління міжбюджетними відносинами з точки зору державної теорії зумовлює обмежені можливості їх наукового аналізу в умовах процесу децентралізації усієї системи державного управління, та запропоновано розгляд питань щодо сутності та функцій міжбюджетних відносин на регіональному рівні проводити у категоріях інституційної теорії.

  2. На основі аналізу інституційних основ системи міжбюджетних відносин, методів, засобів та інструментів управління міжбюджетними відносинами визначено сутність механізму управління міжбюджетними трансфертами, що є складним комплексом законодавчо закріплених форм і методів збору, розподілу, перерозподілу і використання бюджетних коштів з метою забезпечення збалансованого соціального та економічного розвитку регіонів і країни в цілому та встановлено, що нині механізм управління міжбюджетними трансфертами в Україні має перехідний характер.

  1. Дослідження довело, що значно покращити інформаційне забезпечення органів державного управління за рахунок вбудованого механізму збору, обробки та аналізу даних, не порушуючи цілісності існуючої системи бюджетного бухгалтерського обліку, можна за рахунок впровадження на всіх рівнях державного управління системи бюджетного управлінського обліку, яка здатна стати додатковим чинником подальшого розвитку децентралізації управління бюджетними коштами. Використання найсучасніших методів управління, що базуються на управлінському обліку, дозволяє створити нову систему зв’язків у децентралізованій бюджетній системі, де об’єднання здійснюватиметься не на адміністративних, а на інформаційно-управлінських засадах, які відповідатимуть нормам постіндустріальної економічної формації.

  2. Систематизовано досвід реформування міжбюджетних відносин у економічно розвинутих країнах і доведено необхідність впровадження в Україні принципів бюджетного федералізму, визначених у Європейській Хартії про місцеве самоврядування, зокрема розмежування повноважень, надання територіальним громадам стабільних джерел доходів, гнучкості і різноманітності систем фінансового вирівнювання, процедур узгодження рішень про надання коштів у вигляді трансфертів. У результаті вивчення типів моделей міжбюджетних відносин у розвинених країнах визначено, що з урахуванням національних особливостей найвідповіднішою для України є децентралізована модель міжбюджетних відносин як така, що забезпечує максимальний ефект внаслідок поєднання принципів бюджетного федералізму та централізації управління.

  3. У дослідженні встановлено чинники, які визначають необхідність децентралізації управління міжбюджетними трансфертами, і класифіковано їх на загальні та специфічні. Перші пов’язані із загальними закономірностями регіонального економічного розвитку на основі сучасної технологічної революції і становленням постіндустріальної структури виробництва, а другі – з суспільно-історичною ситуацією, яка склалася в Україні. Це дозволило дати визначення управлінського потенціалу місцевих бюджетів як можливості здійснення певних управлінських функцій, комплементарної відносно управлінського потенціалу Державного бюджету.

  4. Вивчення проблем, пов’язаних з інституційними обмеженнями участі органів місцевого самоврядування в процесі управління міжбюджетними трансфертами, визначило необхідність пошуку оптимальної моделі системи управління міжбюджетними відносинами із застосуванням структурного підходу. В результаті проведеного аналізу виявлено переваги дивізіонної моделі порівняно із чинною лінійно-функціональною, що дозволило рекомендувати її як перехідну для другого етапу реформування системи міжбюджетних відносин в Україні.

  5. Аналіз статистичних показників виконання місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів Чернівецької області в 1994–2002 рр., підтвердив, що провідну роль для бюджетів регіону продовжують відігравати трансферти з Державного бюджету, які для більшості бюджетів є головним джерелом доходів. Аналіз дотаційної залежності місцевих бюджетів Чернівецької області дозволив провести їхнє групування за ознакою “частка трансфертів у загальній сумі доходів” і зробити висновок, що під час вивчення можливостей оптимізації системи міжбюджетних трансфертів на регіональному рівні необхідним є вдосконалення методології розподілу коштів, які місцеві бюджети отримують у вигляді дотацій.

  6. Доведено, що оцінка управління міжбюджетними трансфертами в регіоні є не лише науковим дослідженням, але й управлінським інструментом, який призначений для прийняття якісних і своєчасних управлінських рішень, для чого необхідною є розробка систем та механізмів моніторингу, аналізу та оцінки. Методичною основою для регулярного збору та систематизації інформації з питань міжбюджетних трансфертів і створення регіональних інформаційних систем може стати запропонована у дослідженні система індикаторів.

  7. Критично переглянуто чинний формульний метод, що використовує Міністерство фінансів України для розподілу міжбюджетних трансфертів. Проведений аналіз застосування коефіцієнта вирівнювання в формулі розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів із застосуванням математичної імітації на даних реальних бюджетів продемонстрував, що для випадків коли послідовність у прийнятті бюджетних рішень порушується існуюча формула непридатна. Для розв’язання цієї проблеми запропоновано модифікований варіант формули для обчислення міжбюджетних трансфертів, який забезпечує заохочення місцевих бюджетів до нарощування податкової бази і водночас дозволяє залишити без змін результуючий середній рівень розрахункових видатків і чистий обсяг трансферту з Державного бюджету.

  8. Проведене дослідження дало можливість сформулювати пропозиції щодо вдосконалення міжбюджетних відносин на регіональному рівні у вигляді концепції територіального управління міжбюджетними трансфертами, яка базується на консолідації всіх потенційно можливих джерел формування фінансових ресурсів територіальних громад регіону, гармонізації відносин між основними суб'єктами міжбюджетних відносин і передбачає:

забезпечення прозорості й послідовності правил і методик визначення напрямів і розмірів підтримки місцевих бюджетів;

врахування об'єктивних відмінностей в соціально-економічному стані громад регіону з метою реалізації диференційованого підходу щодо зміцнення їх фінансового потенціалу;

упорядкування нормативної бази бюджетних видатків шляхом прийняття системи диференційованих соціальних норм і фінансових нормативів та коригуючих коефіцієнтів;

законодавче регулювання переліку захищених статей бюджетів всіх рівнів, введення в практику “захищених районів”, дохідний потенціал яких не забезпечує мінімального рівня видатків;

оцінку фінансово-економічного потенціалу районів і міст, податкових ресурсів і дохідної бази місцевих бюджетів на основі регулярної розробки звітних і прогнозних фінансових балансів міст, районів і області, а також оцінки їхнього податкового потенціалу;

законодавче закріплення у вимогах щодо розробки цільових регіональних програм виділення в них територіального розрізу і переліку показників, що характеризують внесок регіонів у розвиток громад, зокрема з точки зору зростання їхнього фінансового потенціалу;

концентрацію ресурсів місцевих бюджетів, що спрямовуються на інвестиції в реальний сектор економіки і соціальну сферу, в рамках обласного бюджету розвитку;

довгострокове закріплення порядку розподілу загальнодержавних податків, зборів та інших платежів між бюджетами;

віднесення на бюджет області видатків, що мають спільний характер для всіх або частини громад регіону;

зміну схеми міжбюджетних відносин з метою забезпечення єдиних умов формування дохідної частини місцевих бюджетів на основі впровадження додаткових стимулюючих дотацій.

Публікації автора:

  1. Пильтяй О.В. Казначейський механізм виконання місцевих бюджетів: проблеми та перспективи // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Економічні науки. – Чернівці: “Ант Лтд.”, 2002. – Вип. ІІІ. – С. 267–275. (0,4 д.а.)

  2. Пильтяй О.В. Аналіз урядових чинників зростання ризиків у сфері міжбюджетних відносин у 2004 році // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Економічні науки. – Чернівці: “Ант-Лтд.”, 2003. – Вип. ІІІ. – С. 375–385. (0,4 д.а.)

  3. Степанова О.М., Пильтяй О.В. Досвід приватизації в Східних землях Німеччини // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. Економіка: – Чернівці: ЧДУ, 1997. – Вип. 10. – С. 30–37. (Особистий внесок проведено кількісний аналіз реалізації державної програми приватизації у Східних землях ФРН, 0,2 д.а.)

  4. Лопатинський Ю.М., Пильтяй О.В. Ціни в економіці перехідного періоду // Зб. наук. праць Волинського держ.університету ім.Л.Українки. Реформування фінансово-кредитної системи перехідної економіки України. – Луцьк: В-во.Волинського держ.університету 1998. – С. 241–247. (Особистий внесок обґрунтовано та досліджено механізми впливу бюджетних дотацій та субсидій на інфляцію, 0,2 д.а.)

  5. Пильтяй О.В. Механізм управління розподільчими відносинами у процесі регіонального відтворення // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах: Матеріали міжнарод. наук.-практ. конф. 27–29 жовтня 2001 р. – К.: В-во КНТЕУ, 2001. – С. 340–342. (0,2 д.а.)

  6. Пильтяй О.В. Формування інформаційної складової регіональної системи управління міжбюджетними відносинами // Фінансово-правові засади перспектив розвитку України: Тези виступів на міжнарод. наук.-практ. конф. 4–6 грудня 2003 р. – Хмельницький: В-во.Технічного ун-ту Поділля, 2003. – С. 76–81. (0,3 д.а.)

  7. Степанова О.М., Пильтяй О.В. Досвід провідних країн в проведенні регіональної інвестиційної політики в умовах структурного реформування // Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання: Наукові доповіді міжнарод. наук.-практ. конф. 8–10 квітня 1997 р. – Чернівці: МКП “Склавія–94”, 1997. – Ч.І – С. 94–96. (Особистий внесок – розгляд принципів участі бюджету у формуванні механізму регіональної інвестиційної політики, 0,2 д.а.)

  8. Лопатинський Ю.М., Пильтяй О.В., Шкабара Т.Л. Структурно-функціональна організація економічного “організму” // Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації: Матеріали міжнародн. наук.-практ. конф. 4–6 квітня 2000 р.– Чернівці: Юніверс, 2000. – Т.2. – С. 178–182. (Особистий внесок – обґрунтовано комплексний міждисциплінарний підхід щодо вивчення структури і функцій економічних явищ та процесів, 0,1 д.а.).

  9. Філатова Н.Г., Пильтяй О.В. Результати проведення анкетування “Бачення системи бюджетного моніторингу”. – Чернівці: Золоті литаври, 2003. – 20 с. (Особистий внесок – здійснено дослідження інтересів споживачів інформації про питання міжбюджетних відносин, 0,4 д.а.)

  10. Філатова Н.Г., Пильтяй О.В. Бюджети та міжбюджетні відносини Чернівецької області в 1994–2003 роках. – Чернівці: Золоті литаври, 2003. – 43 с. (Особистий внесок – проведено аналіз міжбюджетних відносин та обґрунтовано систему показників оцінки міжбюджетних відносин у регіоні, 1,0 д.а.)