Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Оршанський Леонід Володимирович. Теоретико-методичні засади художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Оршанський Л. В. Теоретико-методичні засади художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. – Київ, 2009.

У дисертаційному дослідженні вперше теоретично обґрунтована й експериментально апробована модель художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання. Розкриті особливості цієї підготовки з урахуванням сучасного стану і тенденцій модернізації професійної педагогічної освіти, визначені закономірності, принципи і концептуальні засади художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання. З використанням структурно-функціонального методу визначені структура та відібраний зміст художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання.

Апробована педагогічна технологія художньо-трудової підготовки студентів, яка ґрунтується на проблемно-пошуковому методі навчання та використанні кредитно-модульної організації навчального процесу. Підтверджена ефективність проектно-технологічної діяльності, традиційних та інноваційних методів, форм організації і засобів навчання, творчого розвитку та формування національної самосвідомості студентів. Запропоновані критерії і показники художньо-трудової підготовки майбутніх учителів та методика діагностики її рівнів.

Теоретичний аналіз проблеми та отримані результати дослідно-експериментальної роботи дозволяють сформулювати такі висновки:

1. Ретроспективний аналіз, дослідження сучасного стану і тенденцій розвитку освітньої галузі „Технологія”, вивчення практики фахової підготовки вчителів трудового навчання, а також невизначеність стосовно призначення, моделей та наступності їхнього навчання на різних освітньо-кваліфікаційних рівнях зумовили необхідність розробки змісту художньо-трудової підготовки цієї категорії педагогічних працівників, яка на підґрунті націокультурних надбань забезпечує становлення нової генерації вчителів, здатних здійснювати професійну діяльність на демократичних та гуманістичних засадах, реалізовувати освітні завдання, спрямовані на творчий розвиток і самореалізацію особистості, задоволення її освітніх та соціокультурних потреб.

Сформульовані концептуальні засади підготовки сучасного вчителя трудового навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями „бакалавр” та „магістр” ґрунтуються на новій меті та завданнях освітньої галузі „Технологія”, модернізації й оновленні змісту традиційного трудового навчання з поступовою трансформацією у навчальний предмет, де поряд з трудовим вихованням, формуванням техніко-технологічних знань, практичних умінь і навичок, важливе місце займає творча художньо-трудова діяльність у контексті відродження та подальшого розвитку національної культури.

Художньо-трудова підготовка майбутніх учителів – це процес, що ґрунтується на гуманітарній, психолого-педагогічній, мистецтвознавчій і технологічній освіті, забезпечує майбутньому вчителю трудового навчання не лише відповідний обсяг професійних знань та вмінь, а й мистецьку і технічну освіченість, що створює умови для творчого розвитку та формування національної самосвідомості, підвищує його конкурентоспроможність у соціальній і виробничій сферах.

2. Сутнісне розуміння національної культури як духовно-матеріального феномену та засобу розвитку особистості об’єктивно зумовило педагогічну доцільність розробки педагогічної моделі художньо-трудової підготовки майбутнього вчителя трудового навчання, яка взаємопов’язує зміст, організаційні форми, методи навчання та засоби декоративно-ужиткового мистецтва. На основі педагогічної моделі, навчально-виховних завдань та вимог до побудови змісту розроблена структурно-логічна схема виробничих функцій, типові для цих функцій завдання діяльності та система вмінь, якостей і властивостей, якими мають володіти майбутні педагоги у галузі декоративно-ужиткового мистецтва.

Виходячи із загальних вимог до побудови змісту навчальних дисциплін та враховуючи види діяльності, характерні для будь-якої вчительської спеціальності, а також специфічні для вчителя трудового навчання функції, розроблені теоретичні основи структурування і формування змісту навчальних дисциплін спеціалізації „Декоративно-ужиткове мистецтво”. На основі прогностичних позицій і структурно-функціонального підходу здійснене обґрунтування дидактичного співвідношення й оптимального поєднання фундаментальних та спеціальних фахових знань, проведений відбір фактичного матеріалу і створені навчальні програми, які пройшли широке обговорення й експертне оцінювання та впроваджені у навчальний процес ВПНЗ. Блоково-модульний спосіб розробки і структурування змісту спеціальних навчальних дисциплін уможливив їх систематизацію, сприяв науково-методичному узгодженню на основі міждисциплінарних і внутрішньодисциплінарних зв’язків, дозволив чітко визначити тезаурус знань, обсяг практичних умінь і навичок та впровадити рейтингове оцінювання рівня навчальних досягнень, забезпечив організацію самоосвітньої творчої діяльності студентів.

На основі закономірностей, принципів та вимог до змісту національного виховання засобами декоративно-ужиткового мистецтва відібрані ефективні форми організації і методи проведення цієї роботи, виокремлені головні напрями національного виховання студентської молоді, які забезпечили глибоке засвоєння і використання студентською молоддю народних традицій, звичаїв та обрядів, ритуалів і свят, що їх супроводжують, гармонійне поєднання наукових, мистецьких і художньо-образних ідей та засобів формування у майбутніх учителів трудового навчання національної свідомості.

3. Підґрунтям художньо-трудової підготовки майбутнього вчителя трудового навчання є творча самореалізація особистості. Дослідження виявило недостатню підготовку викладачів до формування творчої особистості майбутнього вчителя, зумовлену низьким рівнем знань педагогів про сутність, структуру, способи формування та методи діагностування рівня творчих умінь і здібностей, відсутністю у них інформації про якості студентів, які сприяють успішній творчій художньо-трудовій діяльності.

Ефективність створення сприятливих умов для творчого розвитку студентів у художньо-трудовій діяльності зумовлена: використанням індивідуальних психофізіологічних карт на кожного студента, аналіз яких дав змогу розробити перспективні програми творчого розвитку студентів; запровадженням системи навчальних завдань творчого характеру, за допомогою яких створювалися творчі ситуації, прямо чи опосередковано ставилися мета, завдання та вимоги до творчої художньо-трудової діяльності; чітким алгоритмом перебігу творчого процесу: 1) перші враження, творчі нагромадження і виникнення творчого задуму; 2) розробка художнього проекту декоративно-ужиткового виробу (нової форми, конструкції, моделі, оригінальної орнаментальної композиції тощо); 3) корекція і завершальне втілення художнього проекту в матеріалі та його публічний захист; систематичним та об’єктивним контролем за результатами творчої діяльності, а також взаємоконтролем учасників художньо-трудового процесу.

4. Обґрунтована педагогічна технологія художньо-трудової підготовки студентів, основу якої складає проблемно-пошуковий метод навчання; підтверджена ефективність використання кредитно-модульної організації навчального процесу та проектно-технологічної діяльності, спрямованої на самостійний творчий пошук, випробуваних і виправданих часом традиційних й інноваційних методів, форм організації та засобів навчання, поетапної рейтингової системи контролю інтегрованих знань студентів та комплексних вмінь застосовувати їх у художньо-трудовій і педагогічній діяльності.

Розроблена і впроваджена методика проектно-технологічної діяльності у галузі декоративно-ужиткового мистецтва містить організаційно-підготовчий, художньо-конструкторський, техніко-технологічний і завершальний етапи та передбачає виконання художнього проекту, втілення його в матеріалі і публічний захист.

5. Аналіз результатів констатувального і формувального етапів дослідження засвідчив ефективність педагогічної моделі художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання. Якість знань студентів експериментальних груп з навчальних дисциплін була вищою у межах 14 – 15 %, а динаміка зростання високого рівня практичної підготовки студентів експериментальних груп становила понад 26 %. Водночас динаміка зростання показника високого рівня розвитку у студентів творчих умінь і здібностей була майже вдвічі вищою, а щодо національної вихованості, то на останньому курсі високий рівень зафіксований у 83 % респондентів.

Доведено, що на рівень художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання впливають спеціально створені педагогічні умови та чітке дотримання етапів творчої проектно-технологічної діяльності студентів. Пропедевтична образотворча діяльність, поділ студентської групи на умовні мікрогрупи „живописців” і „графіків”, виконання навчальних завдань творчого характеру, використання інноваційних методів навчання та сучасних інформаційно-комунікаційних і медіатехнологій, „матеріалізація” і пропагування творчих досягнень студентів, створення творчої атмосфери, об’єктивність і доброзичливість в оцінюванні результатів творчої художньо-трудової діяльності, взаємозв’язок аудиторної та позааудиторної форм організації навчально-виховного процесу, робота в архівах бібліотек і фондах краєзнавчих музеїв, організація екскурсій, подорожей, етнографічних експедицій, зустрічей з народними майстрами, виставок студентських творчих робіт, участь у традиційних народних святах і етнофестивалях, науковий пошук у процесі підготовки курсових і магістерських робіт об’єктивно забезпечує розвиток творчої особистості та формування національної самосвідомості студента.

6. Проведене дослідження дає підставу сформулювати низку практичних рекомендацій, які можуть бути використані на таких рівнях: 1) фахових науково-методичних комісій Міністерства освіти і науки України для подальшої розробки галузевих стандартів підготовки вчителів трудового навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями „бакалавр” та „магістр”; 2) обласних інститутів післядипломної освіти педагогічних працівників для подальшого вдосконалення художньо-трудової підготовки вчителів і керівників творчих мистецьких об’єднань, методики розвитку творчої особистості та національної вихованості учнів; 3) вищих педагогічних навчальних закладів для широкого впровадження системи художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання, неперервності її подальшого розвитку і вдосконалення; 4) викладачів художніх і технічних дисциплін, методики викладання декоративно-ужиткового мистецтва, керівників педагогічних практик у реалізації ідей особистісно орієнтованого навчання і національного виховання, плануванні та керівництві творчою самостійною роботою студентів, використанні запропонованої педагогічної технології художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання.

Наукове дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання в умовах ВПНЗ і засвідчує необхідність її подальшої розробки за такими перспективними напрямами: теоретичне обґрунтування процесу розвитку творчої особистості вчителя в художньо-трудовій діяльності; вивчення впливу духовної культури та національної самосвідомості педагога на формування відповідних якостей в учнів; організація культурно-просвітницької діяльності у галузі декоративно-ужиткового мистецтва; взаємодія ВПНЗ і загальноосвітньої школи у професійному становленні майбутніх учителів трудового навчання.

Публікації автора:

Монографія

1. Оршанський Л. В. Художньо-трудова підготовка майбутніх учителів трудового навчання : [монографія] / Леонід Володимирович Оршанський. – Дрогобич : Швидко Друк, 2008. – 278 с.

Підручники і навчально-методичні посібники

2. Оршанський Л. В. Галузевий стандарт вищої освіти. Спеціальність „Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання” напряму підготовки „Педагогічна освіта”. Проект / [Л.В. Оршанський, В.К. Сидоренко, Д.О. Тхоржевський та ін.] ; під кер. Д.О. Тхоржевського. – К., 2000. – 140 с. (авт. : С. 58 – 68, 84 – 87, 113 – 122, 134 – 137).

3. Оршанський Л. В. Технологія художньої обробки деревини : [навч. посіб. для студ. пед. навч. закладів] / Л.В. Оршанський, Р.Ф. Криванчик. – Дрогобич : Коло, 2001. – 228 с. : іл. (авт. 214 с. : р. 1 – 3, 6 – 9) (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України).

4. Оршанський Л. В. Основи гуцульського художнього деревообробництва : [навч. посіб. для учнів та студ. ВНЗ І – ІІІ р.а.] / Л.В. Оршанський, П.В. Андріюк. – Косів : Писаний Камінь, 2002. – 236 с. : іл. (авт. 154 с. : р. 1, 3 – 7) (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України).

5. Оршанський Л. В. Науково-методичний комплекс професійно-орієнтованих дисциплін зі спеціальності „Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання” та спеціалізації „Декоративно-ужиткове мистецтво” напряму підготовки „Освіта” / Л.В. Оршанський. – Дрогобич : НВЦ „Каменяр”, 2003. – 240 с.

6. Оршанський Л. В. Магістерська робота у педагогічних закладах освіти : [метод. посіб. для студ. спец. 8.010103 „Трудове навчання”] / Л.В. Оршанський, Ю.Ю. Скварок. – Дрогобич : НВЦ „Каменяр”, 2005. – 54 с. (авт. 48 с. : р. 3 – 10).

7. Оршанський Л. В. Технологія ручного художнього ткацтва : [навч. посіб. для студ.] / Л.В. Оршанський, Г.Л. Гром. – Дрогобич : НВЦ „Каменяр”, 2005. – 104 с.: іл. (авт. с. 83 : р. 1 – 3, 9).

8. Оршанський Л.В. Художні ремесла в школі : [навч.-метод. посіб. для студ.] / [Л.В. Оршанський, Л.В. Савка, Г.М. Мельник та ін. ] ; за заг. ред. Л.В. Оршанського. – Дрогобич : РВВ ДДПУ, 2007. – 286 с. : іл. (авт. 72 с. : р. 1 – 2).

9. Оршанський Л.В. Професійна педагогіка. Курс лекцій : [навч. пос. для студ.] / Л.В. Оршанський. – Дрогобич : РВВ ДДПУ, 2007. – 224 с.

10. Оршанський Л.В. Професійна дизайн-освіта : теорія і практика художньої обробки деревини : [метод. посіб.] / Л.В. Оршанський, В.К. Сидоренко, В.П. Тименко. – К. : Педагогічна думка, 2007. – 288 с. (авт. 91 с. : р. 3).

11. Оршанський Л.В. Золота скриня. Українські художні ремесла : [практ. посіб.] / [Л.В. Оршанський, Л.В. Савка, П.А. Зубрицький та ін.] ; укл. Б.М. Терещук. – Чернівці : Видавничий дім „Букрек”, 2007. – 176 с. : іл. (авт. : C. 93 – 114)

12. Оршанський Л.В. Традиційний український орнамент. Методика навчання : [навч.- метод. посіб.] / Л.В. Оршанський. – Дрогобич : РВВ ДДПУ, 2008. – 202 с. : іл. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України).

Статті у наукових фахових виданнях

13. Оршанський Л.В. Ретроспективний аналіз та сучасні проблеми підготовки молоді до художньо-трудової діяльності / Леонід Оршанський, Галина Мельник // Українська система виховання : проблеми, перспективи. Серія : „Педагогіка, етнопедагогіка”. – Івано-Франківськ, 1999. – Вип. 27. – С. 235 – 240. (авт. : С. 238 – 240).

14. Оршанський Л.В. Вплив декоративно-ужиткового мистецтва на розвиток особистості студента / Л.В. Оршанський // Зб. наук. праць : філософія, соціологія, психологія, педагогіка. – Івано-Франківськ : Вид. „Плай” Прикарпатського у-ту, 2000. – Вип. 5. – Ч. ІІ. – С. 149 – 152.

15. Оршанський Л.В. Концептуальні підходи до оновлення змісту та впровадження інноваційних технологій у підготовці вчителя трудового навчання / Л.В. Оршанський // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців : методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. праць. – К. – Вінниця : ДОВ Вінниця, 2000. – Вип. 3. – С. 110 – 113.

16. Оршанський Л.В. Декоративно-ужиткове мистецтво як джерело виховання студентської молоді / Л.В. Оршанський // Вісник ЛДПУ : Педагогічні науки. – Луганськ, 2000. – № 1. – С. 188 – 192.

17. Оршанський Л.В. Ретроспективний аналіз вивчення художніх ремесел у навчальних закладах України / Л.В. Оршанський // Людинознавчі студії : зб. наук. праць Дрогобицького державного педуніверситету імені Івана Франка. – Дрогобич : Вимір, 2000. – Вип. 2. – С. 184 – 193.

18. Оршанський Л.В. Розвиток особистості студента засобами декоративно-ужиткового мистецтва / Л.В. Оршанський // Теоретичні питання освіти та виховання : зб. наук. праць. – К. : Видавничий центр КДЛУ, 2000. – Вип. 8. – С. 30 – 33.

19. Оршанський Л.В. Декоративно-ужиткове мистецтво як засіб формування художньо-естетичних цінностей студентів / Л.В. Оршанський // Діалог культур : Україна у світовому контексті. Художня освіта : зб. наук. праць. – Львів : Світ, 2000. – Вип. 5. – С. 262 – 271.

20. Оршанський Л.В. Методика розвитку творчих здібностей студентів у процесі занять декоративно-ужитковим мистецтвом / Л.В. Оршанський // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К. : НЕОТЕС, 2001. – Т. ІІІ. – Ч. 1. – С. 282 – 289.

21. Оршанський Л.В. Технологія виготовлення з деревини декоративно-ужиткових виробів інтер’єрного призначення / Л.В. Оршанський // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2001. – № 2 (21). – С. 54– 55; 2004. – № 1 (31). – С. 51 – 53.

22. Оршанський Л.В. Зміст і комп’ютерне забезпечення процесу навчання студентів декоративно-ужиткового мистецтва / Л.В. Оршанський // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія : Педагогіка. – Тернопіль, 2001. – № 3. – С. 22 – 27.

23. Оршанський Л.В. Українські народні ремесла : Різьблення деревини / Л.В. Оршанський, В.В. Моштук, Д.О. Тхоржевський // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2001. – № 3 (22). – С. 27 – 36. (авт. : С. 30 – 36) ; – № 4 (23). – С. 17 – 20. (авт. : С. 17 – 19).

24. Оршанський Л.В. Педагогічні умови підвищення ефективності занять студентів декоративно-ужитковим мистецтвом / Л.В. Оршанський // Наукові записки : зб. наук. статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. – К. : НПУ, 2001. – Вип. 41. – С. 184 – 186.

25. Оршанський Л.В. Вплив оновленого змісту педагогічної освіти на розвиток особистості студента / Л.В. Оршанський // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. – Львів : ЛНУ, 2001. – Вип. 15. – Ч. 2. – С. 38 – 45.

26. Оршанський Л.В. Науково-дослідна робота як засіб розвитку творчої активності майбутніх учителів / Л.В. Оршанський // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Серія : Педагогічні науки. – Чернігів : ЧДПУ, 2002. – № 12. – С. 6 – 8.

27. Оршанський Л.В. До проблеми виховання молоді у творчій праці / Л.В. Оршанський // Наукові записки. Серія : Педагогіка і психологія. – Вінниця : РВВ ДП „Державна картографічна фабрика”, 2002. – Вип. 6. – С. 43 – 45.

28. Оршанський Л.В. Українські народні ремесла : Художня кераміка / Л.В. Оршанський, В.В. Моштук, Д.О.Тхоржевський // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2001. – № 4 (23). – С. 20 – 24. (авт.: С. 20 – 22) ; – 2002. – № 1 (24). – С. 21 – 31. (авт. : С. 25 – 31).

29. Оршанський Л.В. Державні стандарти базової і повної середньої освіти. Освітня галузь „Технологія”. Проект / В.М. Мадзігон, Л.В. Оршанський, В.К. Сидоренко та ін. // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2003. – № 1 (27). – С. 11 – 14. (авт. : С. 13 – 14).

30. Оршанський Л.В. Педагогічні технології підготовки вчителя трудового навчання до викладання декоративно-ужиткового мистецтва в школі / Л.В. Оршанський // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія : Педагогіка. – Тернопіль, 2004. – № 3. – С. 64 – 68.

31. Оршанський Л.В. Використання ігрових методів при підготовці студентів з декоративно-ужиткового мистецтва / Л.В. Оршанський // Зб. наук. праць Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. Серія : Педагогічні науки. – Полтава. – 2004. – № 3 (36). – С. 100 – 106.

32. Оршанський Л.В. Проектно-технологічна діяльність студентів у процесі виготовлення декоративно-ужиткових виробів та критерії її оцінювання / Л.В. Оршанський // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців : методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. праць. – К. – Вінниця : ТОВ фірма „Планер”, 2005. – Вип. 7. – С. 406 – 412.

33. Оршанський Л.В. Система модульного навчання та персональна модель управління художньо-трудовою діяльністю майбутніх учителів / Л.В. Оршанський // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців : методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. праць. – К. – Вінниця : ДОВ „Вінниця”, 2006. – Вип. 10. – С. 70 – 74.

34. Оршанський Л.В. Практика підготовки майбутніх учителів до викладання народних художніх ремесел у школі / Л.В. Оршанський // Молодь і ринок : [щомісячний науково-педагогічний журнал]. – 2006. – № 6 (21). – С. 24 – 28.

35. Оршанський Л.В. Ступенева освіта та проблема оновлення змісту підготовки вчителя трудового навчання / Л.В. Оршанський // Зб. наук. праць. Педагогічні науки. – Херсон : Вид-во ХДУ, 2006. – Вип. 42. – С. 365 – 370.

36. Оршанський Л.В. На службі відродження культурних традицій української нації / Л.В. Оршанський // Молодь і ринок : [щомісячний науково-педагогічний журнал]. – 2007. – № 1 – 2 (24 – 25). – С. 60 – 63.

37. Оршанський Л.В. Шлях до успіху – творчість / Л.В. Оршанський // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2007. – № 2 (48). – С. 6 – 9.

38. Оршанський Л.В. Народне декоративно-ужиткового мистецтво як важливий чинник формування у студентів національної самосвідомості / Л.В.Оршанський // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Серія : Педагогічні науки. – Чернігів : ЧДПУ, 2007. – Вип. 45. – С. 174 – 180.

39. Оршанський Л.В. Структурна модель ступеневої підготовки сучасного вчителя трудового навчання / Л.В.Оршанський // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія : Педагогіка. – Тернопіль, 2007. – № 8. – С. 36 – 40.

40. Оршанський Л.В. Концептуальні засади та модель художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання / Л.В. Оршанський // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців : методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. праць. – К. – Вінниця : ДОВ „Вінниця”, 2008. – Вип. 16. – С. 421 – 426.

41. Оршанський Л.В. Використання інтерактивних технологій у процесі художньо-трудової підготовки студентів / Л.В. Оршанський // Проблеми трудової і професійної підготовки : наук.-метод. зб. – Слов’янськ : СДПУ, 2008. – Вип. 13. – С. 23 – 28.

42. Оршанський Л.В. Реалізація педагогічної моделі художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання / Л.В. Оршанський // Наукові записки : зб. наук. статей Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. – К. : НПУ, 2008. – Вип. 13. – С. 84 – 93.

43. Оршанський Л.В. Результати дослідно-експериментальної перевірки ефективності педагогічної моделі художньо-трудової підготовки майбутніх учителів трудового навчання / Л.В. Оршанський // Молодь і ринок : [щомісячний науково-педагогічний журнал]. – 2008. – № 10 (45). – С. 19 – 23.

Статті та тези у збірниках матеріалів конференцій

44. Оршанский Л.В. Художественный производительный труд учащихся в межшкольных учебно-производственных мастерских : материалы Всеукр. межвузовского семинара-совещания. [Организация и содержание производительного труда учащейся и студенческой молодежи в условиях перехода к рыночным отношениям], (Кривой Рог, 12 – 14 мая 1992 г.) / МОУ, Криворож. гос. пед. ин-т. – Кривой Рог : КГПИ, 1992. – С. 110 – 111.

45. Оршанський Л.В. Комплексні критерії формування змісту гурткових занять народними художніми промислами / Л.В. Оршанський, П.А. Зубрицький : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [Розвиток технічної і прикладної творчості молоді та фізико-технічного експерименту], (3 – 4 березня 1993 р.) / МОУ, Рівн. держ. пед. ін-т. – Рівне : РДПІ, РОІУВ, 1993. – Ч. ІІ. – С. 52 – 53. (авт. : С. 52).

46. Оршанський Л.В. З досвіду побудови змісту навчання студентів на спеціальності „Праця і прикладна творчість” : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [Удосконалення підготовки вчителя праці в сучасних умовах], (19 – 21 жовтня 1994 р.) / МОУ, Бердян. держ. пед. ін-т ім. П.Д. Осипенко, // Вісник БДПІ. – Бердянськ, 1994. – С. 19 – 21.

47. Оршанський Л.В. Нові підходи до змісту підготовки майбутніх вчителів праці в педвузі / Л.В. Оршанський, М.П. Кот : матеріали міжнар. наук. - практ. конф. [Проблеми наступності та інтеграції змісту навчання у системі „Школа – ПТУ – ВНЗ”], (22 – 24 травня 1996 р.) / МОУ, Вінницьк. держ. пед. ін-т. – Вінниця, 1996. – С. 314 – 316. (авт. : С. 315 – 316).

48. Оршанський Л.В. Вплив народного декоративно-прикладного мистецтва на формування творчої особистості учня / Л.В. Оршанський, Г.М. Мельник : матеріали Всеукраїнської наук. - практ. конф. [Виховання національної самосвідомості у школярів], (8 – 9 жовтня 1996 р.) / МОУ, Укр. держ. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. – К., 1996. – С. 127 – 129. (авт. : С. 128 – 129).


49. Оршанський Л.В. Формування здатності студентів до самоконтролю у процесі художньо-трудової діяльності : зб. наук. праць за матер. Всеукр. наук. семінару. [Гуманітарна освіта України на межі століть], (2 – 3 жовтня 2000 р.) / МОН України, Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич : Відродження, 2001. – Вип. 4. – С. 149 – 160.

50. Оршанський Л.В. Проблеми та перспективи виховання студентської молоді в національній системі освіти : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [Реклама і дизайн ХХІ сторіччя : освіта, культура, економіка], (18 – 20 вересня 2001 р.) / Ін-т підприємн., права і реклами. – К. : ІППР, 2001. – Вип. 2. – С. 50 – 51.

51. Оршанський Л.В. Педагогічні технології підготовки студентів до викладання декоративно-ужиткового мистецтва в школі : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [Сучасні освітні технології та напрямки підготовки майбутнього вчителя трудового навчання], (8 – 9 жовтня 2003 р.) / МОН України, Полт. держ. пед. ун-т ім. М.В. Остроградського. – Полтава : ПДПУ імені В.Г.Короленка, 2003. – С. 201 – 205.

52. Оршанський Л.В. Науковий і національний компоненти в змісті професійної підготовки майбутніх учителів трудового навчання : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [Трудова підготовка у ІІІ тисячолітті : зміст і технології], (21 – 22 травня 2004 р.) / МОН України, Терноп. держ. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. – Тернопіль: ТДПУ, 2004. – С. 33 – 37.

53. Оршанський Л.В. Технології контролю й оцінювання результатів навчальної художньо-трудової діяльності студентів: зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. [Дидактика професійної школи], (19 – 21 жовтня 2005 р.) / МОН України, Хмельн. нац. ун-т. – Хмельницький : ХНУ, 2005. – Вип. 3. – С. 137 – 141.

54. Оршанський Л.В. Практика використання декоративно-ужиткового мистецтва на уроках трудового навчання : матер. міжнар. наук.-практ. конф. [Актуальні проблеми і перспективи трудової підготовки молоді], (19 – 20 жовтня 2007 р.) / МОН України, Терноп. держ. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. – Тернопіль : ТНПУ імені Володимира Гнатюка, 2007. – С. 25 – 28.

55. Оршанський Л.В. Метод проектів як інтерактивна технологія підготовки майбутнього вчителя трудового навчання : матер. ІІ міжнар. наук.-практ. конф. [Інноваційні технології в професійній підготовці вчителя трудового навчання : проблеми теорії і практики (присвячена пам’яті акад. Д.О. Тхоржевського)], (12 – 14 квітня 2007 р.) / МОН України, Полт. держ. пед. ун-т ім. М.В. Остроградського. – Полтава : ПДПУ, 2007. – Вип. 2. – С. 152 – 157.

56. Оршанский Л.В. Художественно-трудовая подготовка учителей в сфере этнодизайна / Л.В. Оршанский, Ю.Ю. Скварок : матер. ХVІІ междунар. научно-практ. конф. [Управление в социальных и экономических системах], (4 – 6 июня 2008 г.). – Минск : Изд-во МИУ, 2008. – C. 19 – 20. (авт. : С. 19).


Публікації в інших виданнях

57. Оршанський Л.В. Незглибиме творче ремесло : [наук.-попул. видання] / Л.В. Оршанський, Г.Л. Ліщинська-Кравець. – Дрогобич : Коло, 2001. – 48 с. : іл. (авт. : С. 3 – 33).

58. Оршанський Л.В. Життя в кольорах живописних : Нарис з історії кафедри декоративно-ужиткового мистецтва та основ дизайну / Л.В. Оршанський, Ліщинська- Г.Л. Кравець, Г.М. Мельник. – Дрогобич : Коло, 2006. – 32 с. : іл. (авт. : С. 3 – 12).

59. Оршанський Л.В. Традиції навчання майбутніх учителів мистецтву народних художніх ремесел : досвід кафедри декоративно-ужиткового мистецтва та основ дизайну Дрогобицького педуніверситету / Л.В. Оршанський // Бойківщина : [наук. збірник]. – Дрогобич : НКТ „Бойківщина” ; Коло, 2007. – Т. 3. – С. 644 – 658.

60. Оршанський Л.В. Декоративно-ужиткове мистецтво та етнодизайн – традиції і сучасність у художньо-трудовій підготовці майбутніх учителів трудового навчання /Л.В. Оршанський // Инновационные образовательные технологии. Рубрика : Педагогика и стратегия обучения : [науч. журнал]. – Минск, 2008. – № 1. – С. 77 – 82.