Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Підкурганна Галина Олександрівна. Теоретико-методологічні та методичні основи хкдожньо-педагогічної підготовки студентів факультету дошкільного виховання педагогічного університету : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Підкурганна Г.О. Теоретико-методологічні та методичні основи художньо-педагогічної підготовки студентів факультету дошкільного виховання педагогічного університету. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія та методика професійної освіти – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2003.

Дисертація містить розроблені теоретико-методологічні та методичні основи художньо-педагогічної підготовки студентів факультету дошкільного виховання педагогічного університету в процесі вивчення спеціальної навчальної дисципліни, спрямованої на їх професійну підготовку.

Передумовою дослідження визначається входження України в освітню співдружність розвинутих країн та утворення педагогічних університетів як нового типу навчальних закладів. Закономірності художньої освіти, ідеї демократизації, гуманізації, інтеграції, фундаменталізації, глобалізації освіти; ідеї системно-синергетичного підходу; міждисциплінарний відбір і блочно-модульне структурування інваріантного і варіативного змісту спеціальної навчальної дисципліни розглядаються в якості теоретико-методологічної основи художньо-педагогічної підготовки. Організаційно-методичну умову функціонування художньо-педагогічної підготовки утворює розробка і впровадження в методичне управління технології моделюючого навчання, що дозволило здійснити особистісно-орієнтоване вивчення спеціальної навчальної дисципліни, сформувати у студентів високий рівень художньо-педагогічних знань та професійного мислення, активізувати самоосвіту, саморозвиток, самоактуалізацію особистості кожного студента, встановити суб’єкт-суб’єктну педагогічну взаємодію викладача та студента.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розробці теоретико-методологічних та методичних основ художньо-педагогічної підготовки студентів факультету дошкільного виховання педагогічного університету в процесі вивчення спеціальної навчальної дисципліни, як складника їхньої професійної підготовки на факультеті дошкільного виховання і освіти педагогічного університету, якій сприяло застосування ідей системно-синергетичного підходу.

Завдяки застосуванню ідей системного підходу, відбір і структурування змісту спеціальної навчальної дисципліни, спрямованої на художньо-педагогічну підготовку студентів, здійснюється з позиції більш загальних систем – культури, художньої освіти, психолого-педагогічної науки на основі міждисциплінарних інтегративних зв’язків. Міжпредметна інтеграція змісту забезпечується різними предметними галузями (філософія, естетика, педагогіка, психологія, спеціальні навчальні дисципліни), а цим самим сформовано цілісність професійної освіти на факультеті дошкільного виховання і гуманітарної освіти в педагогічному університеті. Блочно-модульне структурування змісту сприяє збiльшенню дидактичних одиниць, уможливлює розробку інваріантної і варіативної версій художньо-педагогічної підготовки в напрямі багаторівневості (бакалавр, спеціаліст, магістр) і багатопрофільності (вихователь дитячого садка, менеджер, викладач-дослідник). Через варіативний аспект здійснення художньо-педагогічної підготовки успішно забезпечується гнучке реагування на соціально-педагогічні ситуації, які швидко змінюються, швидка орієнтація на соціальне замовлення щодо підготовки фахівців.

Завдяки запровадженню ідей синергетичного підходу відбувається демократизація художньо-педагогічної підготовки на факультеті дошкільного виховання, засобом якої виступила технологія моделюючого навчання, розроблена і впроваджена в методичне управління процесом вивчення спеціальної навчальної дисципліни. Це сприяло встановленню суб’єкт-суб’єктної педагогічної взаємодії між учасниками освітнього процесу; забезпечило розвивальне навчання, активізувало самоосвітню діяльність студентів, підвищило самоцінність кожної особистості.

2. Художньо-педагогічна підготовка студентів факультету дошкільного виховання як один з напрямів їхньої професійної підготовки, що грунтується на загальних закономірностях сучасної філософії освіти, здійснюється на основі принципів інтеграції знань навчальних дисциплін культурологічного та психолого-педагогічного циклів, забезпечила як загальну художньо-педагогічну освіченість студентів і становлення власного світогляду, так і наявність теоретичних і практичних художньо-педагогічних знань і професійного мислення щодо здійснення поліхудожнього розвитку дітей дошкільного віку.

3. Багаторiвнева система освiти, як особливість організації художньо-педагогічної підготовки студентів на факультеті дошкільного виховання в умовах педагогічного університету, позитивно впливає на розробку її теоретико-методологічних та методичних основ, а саме: на розробку мети, змісту, методичного управління вивченням спеціальної навчальної дисципліни згідно принципів нової парадигми освіти:

- принципу системності (здійснення вивчення навчальної дисципліни на інтегративній основі);

- принципу варіативності (врахування інтересів і потреб кожного студента через вільний вибір напряму і рівня освіти);

- принципу багатофункціональності (можливість отримання кількох професій);

- принципу органічного зв’язку знань з майбутньою професійною діяльністю;

- принципу наступності (актуалізація при вивчені спеціальних дисциплін загальнокультурної, психолого-педагогічної та загальнопредметної підготовки).

- принципу гуманiтаризацiї змiсту освiти, що полягає в поглибленні культурологічної пiдготовки, пiдвищенні ролi мистецтвознавчих знань, зверненням до їхніх духовно-моральних основ.

- принципу фундаменталiзацiї змiсту освiти (вплив загальноосвітніх знань на предметні знання).

4. Основною метою художньо-педагогічної підготовки визначена самоосвітня діяльність в процесі опанування художньо-педагогічними знаннями, як засобу iндивiдуалiзації навчання, задоволення iнтересiв, здiбностей i нахилiв особистостi кожного студента.

5. Найбільш доцільний спосіб розробки і побудови змісту спеціальної навчальної дисципліни – блочно-модульний спосіб структурування навчального матеріалу, який уможливлює його систематизацію; сприяє науково-методичному узгодженню всiх частин курсу на основі міжпредметних і внутріпредметних зв’язків; дозволяє чітко визначити тезаурус знань; ввести рейтинговий спосіб оцінки рівня художньо-педагогічної підготовки; забезпечує організацію самоосвітньої діяльності студентів, сприяє виділенню інваріанти художньо-педагогічної підготовки і розробці варіативних програм на її основі.

6. Ефективність здійснення художньо-педагогічної підготовки забезпечується впровадженням в методичне управління технології моделюючого навчання, що створює реальні умови для прояву активності та ініціативи студентів, сприяє встановленню суб’єкт-суб’єктної педагогічної взаємодії й самоактуалізації особистості кожного студента.

7. Розробка методологічних і методичних основ художньо-педагогічної підготовки уможливлює координацiю загальноосвітньої підготовки з майбутньою професійною діяльністю, орієнтацію на психограму художньо-педагогічної діяльності, розробку моделі спеціаліста дошкільного виховання.

8. Основою взаємозв’язку загальноосвітньої художньої і професійно спрямованої художньо-педагогічної підготовки студентів факультету в педагогічному університеті є процес інтеграції двох форм існування знань: у формі наукової теорії та у формі усвідомлення студентом майбутньої професійної діяльності.

9. Вихiднi напрями i тенденцiї розбудови змiсту художньо-педагогічної підготовки студентів, як складника професійної освiти на факультеті дошкільного виховання в педагогiчному університеті повинні виникати iз запитiв майбутньої професiйної дiяльностi студентiв i можливостей застосування отриманих теоретичних і практичних знань. Майбутня професiйна дiяльнiсть студентiв у вирiшенні проблеми художнього розвитку дiтей дошкiльного вiку в рiзних напрямах – органiзацiйному, практичному, науково-дослiдному – повинна бути системоутворюючим стрижнем змiсту спецiальної навчальної дисципліни, спрямованої на художньо-педагогічну підготовку студентів.

10. Якість художньо-педагогічної підготовки покращується після розробки навчально-методичного комплексу вивчення спеціальної навчальної дисципліни, тематики курсових та дипломних робіт художньо-педагогічного спрямування, спецкурсів та спецсемінарів з проблеми художнього розвитку дітей дошкільного віку.

11. Найбiльш ефективними засобами контролю та оцінки рівня засвоєння художньо-педагогічних знань студентами, їх міцності, мобільності, критичності виявилися: рейтингова система оцінки знань та розробка критерiально-орiєнтованих художньо-педагогічних завдань.

12. Знання спеціальної навчальної дисципліни, спрямованої на художньо-педагогічну підготовку студентів факультету дошкільного виховання педагогічного університету, можуть вважатися фундаментальними знаннями в їх професійній підготовці, якщо зміст спеціальної навчальної дисципліни розробляється на основі міждисциплінарних інтегративних зв’язків з навчальними дисциплінами культурологічного, художньо-естетичного та психолого-педагогічного циклів і вивчається в процесі застосування технології моделюючого навчання.

Подальше дослiдження проблеми художньо-педагогічної підготовки студентів факультету дошкiльного виховання педагогічного університету, повинно здiйснюватись у напрямi їхньої професійної пiдготовки за варiативними програмами: художньо-педагогiчна пiдготовка бакалаврів; художньо-педагогiчна пiдготовка магiстрів; художньо-педагогiчна пiдготовка менеджерiв дошкiльного виховання; художньо-педагогiчна пiдготовка науковцiв з проблеми художнього розвитку дiтей дошiльного вiку; культурологiчна пiдготовка фахiвцiв дошкiльного виховання; та за програмами чотирьох видiв художньо-педагогiчної практики: соціокультурна практика; психолого-педагогiчна практика; методична практика; стажерська практика.

Публікації автора:

Монографії

1. Підкурганна Г.О. Художньо-педагогічна підготовка фахівців дошкільного виховання в педагогічному університеті. (Системний підхід).- СПб.: СПБГУ, 1998. - 277 с.

Навчально-методичні посібники

2. Артемова Л.В., Лаврентьєва Г.П., Плохій З.П., Підкурганна Г.О. Підготовча до школи група в дитячому садку: Методичний посібник. – К.: Радянська школа, 1989. – 363 с., (Розроблено зміст та методичні рекомендації з образотворчої діяльності).

Брошури з методичними рекомендаціями

3. Підкурганна Г.О., Котляр В.П. Особенности обучения изобразительной деятельности детей в дошкольном учреждении. Методические рекомендации. - Запорожье, 1985.- 65 с., (Опрацьований зміст та методика сюжетного малювання).

4. Кузьміна Г.О., Бабаєва Т.І., Крулехт М.В. Курсовые работы по дошкольной педагогике. Методические рекомендации. - СПб.: РГПУ им. А.И. Герцена, 1999. - с. 72., (Тематика та методичні поради з проблеми художнього розвитку дітей).

5. Підкурганна Г.О. Ознайомлення дітей дошкільного віку з мистецтвом живопису: Методичні рекомендації. – К.: РМК, 1991.- 25 с.

6. Підкурганна Г.О. Долинна О.П., Лаврентьєва Г.П., Организация педагогического процесса в детском саду. Методические рекомендации. – К.: РМКДВ, 1992. - 136 с., (Напрям образотворчого мистецтва та зображувальної діяльності).

7. Підкурганна Г.О., Лаврентьєва Г.П., Долинна О.П. Повышение квалификации и мастерства педагогических кадров детских садов / Методическая работа с педагогическими кадрами в дошкольных учреждениях / Под ред. Леврентьевой Г.П. - К.: РМК, 1992. - 109 с., (В напрямі художньо-педагогічної підготовки).

8. Підкурганна Г.О. Домалюй-розфарбуй. Дидактична гра з методичними порадами. (Молодша група дитячого садка). - К.: Грайлик. - 1991.

9. Підкурганна Г.О. Домалюй-розфарбуй. Дидактична гра з методичними порадами. Предметне малювання для дітей першої молодшої групи. – К.: Грайлик.- 1992.

10. Підкурганна Г.О. Домалюй-розфарбуй. Дидактична гра з методичними порадами. Навчання дітей предметного малювання в середній групі дитячого садка. - К.: Грайлик. - 1993.

11. Підкурганна Г.О. Дітям про мистецтво. Про що розповідає картина. Навчально-методичний діафільм.- К.: Укркінохроніка, 1991. - 36 кадрів.

12. Підкурганна Г.О. Дітям про мистецтво. У світі пластичних образів. Навчально-методичний діафільм. – К.: Укркінохроніка. - 1991. - 36 кадрів

13. Підкурганна Г.О., Біленька Г.В. Прекрасна земля в різні пори року. Науково-методичний діафільм.- К.:, Укркінохроніка. -1993. - 36 кадрів., (Ознайомлення з творами мистецтва живопису пейзажного жанру).

Статті у наукових фахових виданнях

14. Кузьміна Г.О. Самостоятельная работа студентов факультета дошкольного образования по дисциплинам педагогического цикла. /Основы моделирования образовательных дисциплин. Учебно-методическое пособие. - СПб.: РГПУ им. А.И.Герцена, 1999. - Ч.1. - С. 98-133.

15. Кузьміна Г.О. Теоретические основы и методика художественного развития детей дошкольного возраста. /Самостоятельная работа студентов факультета дошкольного образования. Учебно-методическое пособие. - СПб.: РГПУ им. А.И.Герцена, 1999. – Ч.ІІ. - С.143-186.

16. Підкурганна Г.О. Ідеї управління (менеджменту) в теорії і практиці вищої педагогічної освіти // Педагогіка і психологія . – 1996. - № 4. - С.177-186.

17. Підкурганна Г.О. Педагогічний менеджмент в діяльності викладача вищої школи // Освіта і управління. - 1998. - №2. – Т.2. - С.21-26

18. Підкурганна Г.О. Культурологічний підхід у художньо-педагогічні підготовці факультету дошкільного виховання //Соціалізація особистості: Зб. наук. праць. – К.: Логос, 2000. – Вип.1. С.154-163.

19. Підкурганна Г.О. Моделювання навчальної дисципліни у системі педагогічної освіти, науки, культури: Зб. наук. праць //Науковий вісник. – Одеса: ПДУ ім.К.Д.Ушинського, 2000. - С.97-104.

20. Підкурганна Г.О. Багаторівнева система підготовки як основа оновлення освіти на факультеті дошкільного виховання: Зб. наук. праць // Гол.ред. В.Г.Кузь. – К.: Науковий світ, 2000. - С. 199-205.

21. Підкурганна Г.О. Педагогічна взаємодія як основа методичного управління художньо-педагогічною підготовкою студентів факультету дошкільного виховання // Проблеми сучасного мистецтва і культури. Проблеми загальної професійної педагогіки: Зб. наук. праць. – Харків: ХДПУ, 2000. - С.198-205.

22. Підкурганна Г.О. Система контролю в перевірці ефективності художньо-педагогічної підготовки студентів факультету дошкільного виховання // Проблеми сучасного мистецтва і культури. Теорія і практика педагогічного процесу: Зб. наук. праць. – Харків: ХДПУ, 2000. - С.104-116.

23. Підкурганна Г.О. Ідеї педагогічного гуманізму в художньо-педагогічній підготовці студентів факультету дошкільного виховання //Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Зб. наук. праць. Наукові записки РДГУ. – Рівне. - 2000. – Вип.13. - С.93-100.

24. Підкурганна Г.О. Здійснення інтегративних міждисциплінарних зв’язків у процесі вивчення спеціальної навчальної дисципліни на факультеті дошкільного виховання // Теоретико-методичні проблеми навчання і виховання: Зб. наук. праць. Педагогічні науки. – К.: Фенікс, 2000. - С.108-116.

25. Підкурганна Г.О. Нові технології навчання в художньо-педагогічній підготовці майбутніх фахівців дошкільного виховання. //Нові технології навчання. Наук.-метод. зб. - К.- 2000. - №27. - С.201-212.

26. Підкурганна Г.О. Сучасні підходи до художнього розвитку дітей дошкільного віку //Науковий вісник ПДУ ім. К.Д.Ушинського.– Одеса: ПДУ ім.К.Д.Ушинського, 2000. - С.40-47.

27. Підкурганна Г.О. Художньо-педагогічна підготовка студентів у світлі новітніх тенденцій методологічної та функціонально-структурної перебудови // Соціалізація особистості. Зб. наук. праць / Під ред. Капської А.Й. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 1999. - С.131-143.

28. Підкурганна Г.О. Блочно-модульний спосіб структурування змісту спеціальної навчальної дисципліни // Наука і сучасність. Зб. наук. праць. НПУ ім. М.П.Драгоманова. – К.: Логос, 1999. – Ч.ІІ. - С.99-104.

29. Підкурганна Г.О. Розвивальне навчання у підготовці майбутніх фахівців дошкільного виховання. // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – 1999. – Вип 19. - С.292-301.

30. Підкурганна Г.О. У світі прекрасного. (Вчимо розуміти мову мистецтва) // Дошкільне виховання. 1989. - № 6. - С. 10-11.

31. Підкурганна Г.О. Орієнтовні плани семінарів-практикумів з образотворчої діяльності // Дошкільне виховання. 1989. - №6. - С. 15.

32. Підкурганна Г.О. Сюжетне малювання // Дошкільне виховання. – 1990. - №10. - С. 12-13.

33. Підкурганна Г.О. Сюжетне малювання // Дошкільне виховання. – 1990. - №11. - С. 21-22.

34. Підкурганна Г.О. Сюжетне малювання // Дошкільне виховання. – 1990. - №12. - С. 16.

35. Кузьміна Г.О., Пономарьова О.О. Вместе с детским садом // Альманах "Детство". - СПб.: Акцидент. – 1998. - с. 235., (Робота з батьками з проблеми художнього розвитку дітей).

36. Підкурганна Г.О. Психолого-педагогічна підготовка менеджерів дошкільного виховання // Персонал. – 2000. - №1(55). – додаток №3(8). - С. 36-38.

37. Підкурганна Г.О. Інтеграція як засіб створення змісту художньо-педагогічної підготовки майбутніх фахівців дошкільного виховання //Психологія на перетині тисячоліть. Зб.наук. праць 5-тих Костюківських читань. - К.: 1998.- Т.ІІ. - С. 679-683.

38. Підкурганна Г.О. Художньо-педагогічна підготовка студентів факультету дошкільного виховання в системі освіти //Психологія на перетині тисячоліть. Зб.наук. праць 5-тих Костюківських читань. - К.: 1998.- Т.ІІ. - С. 684-688.

39. Кузьміна Г.О. Теоретические основы отбора и структурирования содержания образования в высшей школе // Культурологические исследования «01. Сборник научных трудов.- СПб.: Издательство РГПУ им. А.И. Герцена.- 2001. - С. 228-235.

40. Підкурганна Г.О. Теоретичні основи відбору змісту спеціальної навчальної дисципліни в художньо-педагогічній підготовці студентів факультету дошкільного виховання. //Наукові записки - вип. 32. Ч. П - серія: Педагогічні науки. - Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Вінниченка, 2001.- С. 138-141.

41. Підкурганна Г.О. Елементи творчого підходу в процесі викладання дисциплін естетичного циклу //Збірник наукових праць Бердянського державного педагогічного інституту ім. П.Д.Осипенко. (Педагогічні і психологічні науки). №4. Бердянськ: БДПІ, - 2000. С. 162-169.

42. Кузьміна Г.О. Идеалы активного христианства в русской философии. Онтология диалога: Философский и художественный опыт. Международные чтения по теории, истории и философии культуры. Вып.13. СПб.: Эйдос - 2002. - С. 97-105.

43. Кузьміна Г.О. Идеи Е.И.Рерих как теоретическая основа современной педагогики. Международная научно-практическая конференция «Рериховское наследие»: Т.1.: Музей семьи Рерихов в культурно-историческом пространстве Санкт-Петербурга. – СПб.: Изд-во СПГУ, 2002.- С.114-118.

Програми

44. Підкурганна Г.О., Плохій З.П., Вільчковський Е.С. Малятко. Програма виховання дітей дошкільного віку /Під ред. Плохій З.П. – К.: Радянська школа, 1991. – 175 с. (Розділ ознайомлення дітей з просторовим мистецтвом та організація предметного і сюжетного малювання).

45. Підкурганна Г.О., Котляр В.П. Основы изобразительного искусства и методика руководства изобразительной деятельностью детей //Программа для педагогических институтов. – К.: РМК, 1991. - 35 с., (Розділ ознайомлення з мистецтвом).

46. Кузьміна Г.О. Программа обязательного педагогического курса «Теоретические основы художественного развития детей дошкольного возраста» / Теоретические основы дошкольного образования. Программы педагогических курсов - СПб., РГПУ им. Герцена, 1997. - 92 с.

47. Підкурганна Г.О., Плохій З.П., Сірченко Л.І., Ждан В.П. Малятко. Програма освіти та виховання дітей дошкільного віку /Під ред. Плохій З.П. - К.: Освіта, -1999. -240 с., (Розділ ознайомлення дітей з мистецтвом та зміст зображувальної діяльності).

48. Підкурганна Г.О., Артемова Л.В., Орланова Н.П. Концепція національного дитячого садка. Проект. - К., МНО, 1991. - 18 с., (Аспект проблеми художнього розвитку дітей).

49. Підкурганна Г.О., Артемова Л.В., Орланова Н.П. Концепція дошкільного виховання в Україні. - К.: МНО, 1993. - 15 с., (Напрям художнього розвитку дітей).

Тези конференцій

50. Підкурганна Г.О. Формирование педагогической готовности студентов дошкольных факультетов к осуществлению работы по художественному воспитанию детей в детском саду //Тезисы отчетно-научной конференции преподавателей. – К.: КГПИ, 1992. - С. 182-200.

51. Підкурганна Г.О. Педагогическая подготовка студентов к проведению работы по изобразительному исскуству в детском саду //Тезисы межвузовской научно-практической конференции «Социоально-психологические проблемы профессиональной подготовки будущего учителя». - К.: КГПИ, 1992. - С. 264-265.

52. Кузьміна Г.О. Художественно-педагогическая подготовка студентов факультета дошкольного образования в процессе преподавания специальных дисциплин /Герценовские чтения. Современное образование ребенка дошкольного и младшего школьного возраста.- СПб.: Образование, 1997. - С. 245-247.

53. Кузьміна Г.О. Моделирование как технология изучения специальной учебной дисциплины //Герценовские чтения. - СПб.: РГПУ им. А.И.Герцена, 1998. - С.170-171.

54. Кузьміна Г.О. Культурологические концепции в организации дошкольного образования в педагогическом университете //Социализация ребенка. Психологические и педагогические проблемы. Тезисы докладов и сообщений VI Международной конференции «Ребенок в современном мире». Открытое общество и детство. 21-23 апреля 1999 г. - СПб.: СПБГТУ, 1999. - С. 33-35.

55. Кузьміна Г.О. Принципы разработки содержания специальной учебной дисциплины на факультете дошкольного образования //Герценовские чтения: Дошкольное и начальное образование на пороге третьего тысячелетия. - СПб.: НИИХ ВпбГУ, 1999. - С. 233-235.

56. Кузьміна Г.О. Роль культурологического образования в формировании гуманистической ориентации школьников в современном мире //Синтез познавательного и прекрасного в образовании. Материалы научно-практической педагогической конференции. Санкт-Петербург, 9-10 января 2002 г. - СПб.: РГПУ им. А.И.Герцена, 2000. С. 22-24.

57. Кузьміна Г.О. Ранняя культурологическая ориентация как особый способ руководства развитием ребенка //Культура Петербургского региона в науке и образовании: Материалы научно-практической конференции. Санкт-Петербург, 28-29 сентября 2000 г. - СПб.: РГПУ им. А.И.Герцена, 2000. - С. 73-75.

58. Кузьміна Г.О. Идеи синергетики в организации педагогического процесса на факультете дошкольного образования //Герценовские чтения «Педагогика и психология дошкольного и начального образования: анализ прошлого и взгляд в будущее»: Тезисы конференции 25-26 апреля 2000 г. - СПб.: РГПУ им. И.А.Герцена, 2000. - С. 180-181.

59. Кузьміна Г.О. Идеи гуманизации в высшем дошкольном образовании //Герценовские чтения «Педагогика и психология дошкольного и начального образования: анализ прошлого и взгляд в будущее»: Тезисы конференции 25-26 апреля 2000 г. - СПб.: РГПУ им. А.И.Герцена, 2000. - С. 187-188.

60. Кузьміна Г.О. Искусство – источник изобразительного творчества дошкольников //Педагогика творчества: Тезисы докладов и сообщений VII международной конференции «Ребенок в современном мире. Детство и творчество». Санкт-Петербург, 19-21 апреля 2000 г. – СПб.: НИИХ ВпбГУ, 2000. - С. 239-240.


Анотації