Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Іваницький Олександр Іванович. Теоретичні і методичні основи підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання : Дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Запорізький держ. ун-т. — Запоріжжя, 2004. — 492арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 420-458.



Анотація до роботи:

Іваницький О.І. Теоретичні і методичні основи підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання в середній школі.Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02. – теорія і методика навчання фізики. Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних та методичних основ підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання в середній школі. Показано, що технологія навчання є новим напрямком розвитку дидактики фізики, що досліджує форми, методи і засоби навчання у їх системному поєднанні. Створено періодизацію розвитку технологій навчання фізики в середній школі. Побудовані класифікації технологій навчання та інноваційних технологій навчання фізики. Обгрунтована система особистісно орієнтованої підготовки майбутнього вчителя фізики, що грунтується на акмеологічній теорії навчально-професійної діяльності та використанні праксеологічного принципу контекстного навчання майбутніх фахівців проектуванню, створенню і експериментальній перевірці моделей діяльності вчителя фізики. Розроблена і експериментально апробована система акмеологічних технологій підготовки майбутнього вчителя фізики на контекстній основі, основним критерієм ефективності яких визначено рівень сформованості авторської системи діяльності студента як учителя фізики.

Загальні тенденції розвитку суспільства – інформатизація, технологізація та автоматизація всіх сфер діяльності людини, – суттєво впливають на розвиток сучасної загальноосвітньої школи, вимагають створення та впровадження інноваційних технологій навчання фізики та підготовки майбутнього вчителя фізики, спроможного конструювати та використовувати ці технології. Традиційна система підготовки вчителя фізики, незважаючи на значні здобутки й досягнення, потребує суттєвої модернізації унаслідок технологізації навчального процесу в загальноосвітній та вищій школі, суттєвого збільшення обсягу самостійної роботи студентів та учнів, створення можливостей для застосування комп’ютерних технологій навчання фізики. У ході вирішення проблеми підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання у загальноосвітній школі одержано такі результати:

  1. Розроблено теоретичні і методичні засади підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання в середній школі. Доведено необхідність такої підготовки на основі реалізації праксеологічного принципу контекстного навчання майбутніх професійно компетентних фахівців проектуванню, створенню і частковій перевірці моделей діяльності вчителя фізики. Концептуальною основою такого навчання є акмеологічна теорія навчально-професійної діяльності, згідно з якою навчанню передує виявлення закономірностей, чинників і умов розвитку майбутніх учителів фізики та його стимулювання сучасними засобами навчання. Формування теоретичної й експериментальної моделі діяльності студента як учителя фізики відбувається поетапно під керівництвом викладача на основі контекстного навчання.

  2. Побудовано загальну модель підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання, що містить послідовні етапи формування технологічних знань та умінь студентів (пропедевтичне навчання, базове навчання (елементи контекстного навчання при вивченні курсів “Шкільний фізичний експеримент”, “Теорія і методика навчання фізики”), імітаційне навчання, акмеологічна педагогічна практика, контекстне навчання (спецкурс), розробка і захист авторської системи діяльності (дипломна робота), їх зміст, форми, методи і засоби та їх поєднання у вигляді акмеологічних технологій контекстного навчання: макромодульний технологічний комплекс (інформаційно-орієнтовний (лекція з методики навчання фізики), виконавчий (лабораторна робота) та контрольно-оцінювальний (семінарське заняття) блоки, об’єднані спільною метою); макромодульний лабораторно-практичний комплекс (організаційно-інструктивний, вступний, циклічно-виконавчий і підсумковий блоки); інтегративна технологія-спецкурс “Інноваційні технології навчання фізики в середній школі”.

  3. Сформульовано основні концептуальні положення, які, відповідаючи сучасним світовим тенденціям розвитку вищої педагогічної освіти, повинні бути закладені в основу акмеологічних технологій підготовки майбутнього вчителя фізики:

методологічна переорієнтація дидактичної системи підготовки майбутнього вчителя фізики з інформаційних аспектів вивчення курсу “Методика навчання фізики” на діяльнісні з акцентом на контекстне навчання, дієвим розробником і учасником якого є сам студент;

поліаспектний навчальний характер функціонування акмеологічної технології, коли, з одного боку, її застосування спричиняє суттєві зрушення у професійній підготовці студентів, з іншого боку, суб’єктність відносин викладача і студентів ставить останніх у позицію співавторів створення і застосування акмеологічної технології;

реалізація неперервності методичної підготовки майбутніх учителів фізики, враховуючи пізнавальні можливості та інтереси студентів на різних етапах функціонування акмеологічної технології, що реалізується пропедевтичним, базовим, імітаційним етапами та етапом реалізації;

контекстний характер акмеологічної технології, що забезпечує активність та індивідуальний темп повного засвоєння студентами навчального комплексу “Методика навчання фізики”, зміст якого полягає у моделюванні і наступній реалізації майбутньої професійної діяльності вчителя фізики.

  1. Визначено психологічні основи ефективності контекстного професійного навчання, в ході якого моделюються практичні дії вчителя фізики. Показано, що підготовка майбутнього вчителя фізики у психологічному плані повинна враховувати динаміку зміни Я-образу студента і бути зорієнтованою на його технологічну спрямованість. Рівень розвитку технологічних знань та умінь значною мірою впливає на формування Я-образу майбутнього вчителя фізики, що визначає характер його прогнозованого впливу на Я-концепцію учня і зумовлює ефективність професійної діяльності першого. Створена модель підготовки майбутнього вчителя фізики забезпечує формування міцних умовно-рефлекторних зв’язків, що у технологічному плані реалізується кількаразовим прокручування у свідомості студента набутих технологічних знань шляхом виконання спеціально розроблених контекстних завдань. На основі аналізу психологічних рівнів особистості учня і студента, динамічної моделі Я-образу студента встановлено нові пріоритети підготовки майбутнього вчителя фізики: а) формування АСД майбутнього вчителя фізики шляхом створення можливостей для розвитку особистісного і суб’єктного потенціалів кожного студента-фізика; б) забезпечення контекстного характеру навчальної діяльності, конструктором і активним учасником якої є сам студент; в) технологізація професійної підготовки майбутнього вчителя фізики; г) орієнтація на застосування технологій комп’ютерного навчання фізики.

  2. Показано, що необхідність спеціальної підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання фізики визначається глибинними причинами, зумовленими єдиними когнітивними механізмами прийняття рішення, а вибір альтернатив на рівні проектів технологій навчання фізики визначається: значущістю орієнтовної основи діяльності вчителя фізики з огляду на особистий і соціальний досвід, оцінкою ситуації і власних засобів; типом відношення технології до цілі; впливом стереотипів методичної системи діяльності вчителя фізики. Об’єктивними чинниками у цьому випадку є цілі вивчення теми, що випливають із цілей навчання фізики і подані у програмі; фізична модель світу, прийнята при вивченні шкільного курсу фізики; інваріанти діяльності вчителя фізики з проектування технології навчання; інваріанти діяльності вчителя й учнів при вивченні теми; засоби, форми і методи навчання фізики.

  3. Уточнено теоретико-змістовий аспект технологій навчання фізики у середній загальноосвітній школі, з цією метою показано, що технологізація навчання фізики полягає в обгрунтованому виборі системи організаційних форм, методів, засобів навчання фізики на основі діагностичного цілепокладання та їх оптимального поєднання, тобто створення й упровадження технологій навчання фізики, орієнтованих на досягнення діагностичних цілей при управлінні процесом навчання з урахуванням індивідуальних особливостей учнів. Досліджено генезис та здійснено змістовий аналіз поняття “технологія навчання фізики”. Показано, що предметом технології навчання фізики є системне поєднання форм, методів і засобів навчання фізики для вивчення цілісних одиниць змісту (навчальна тема, розділ, блок, модуль). Технологічний аспект методики навчання фізики полягає у виділенні й визначенні послідовності вивчення одиниць змісту навчального матеріалу з фізики, шляхів і способів формування елементів фізичного знання у межах виділеного змісту, у застосуванні способів педагогічної взаємодії вчителя та учнів (методів навчання фізики) та використанні способів організації педагогічного спілкування (організаційних форм ) та засобів навчання фізики. Застосовано два підходи до розуміння поняття “технологія навчання фізики”: 1) системний, з виділенням структурних елементів технології; 2) функціональний, з виділенням інваріантів діяльності вчителя та навчальної діяльності учнів у процесі навчання фізики. Встановлено, що питання розробки, проектування , аналізу та функціонування технологій стосуються переважно процесуальної сторони навчання фізики, тобто поняття “методика навчання фізики” має ширший зміст, ніж поняття “технологія навчання фізики” й включає останнє. Вперше в методиці навчання фізики створено дескриптивні класифікації технологій навчання фізики та інноваційних технологій навчання фізики.

  4. Розроблено інваріанти формування професійних умінь майбутнього вчителя фізики, орієнтовані на суб’єкт-суб’єктний характер педагогічної взаємодії. Застосування цих інваріантів передбачає активне особистісне моделювання професійної діяльності майбутнього вчителя фізики, в результаті якого навчальна інформація використовується для виконання конкретних контекстних дій, що впливають на формування професійних умінь і навичок, і, нарешті, на рівень технологічної майстерності. Виділено три рівні технологізації навчального процесу: репродуктивний, коли студентам технологічна інформація надається у готовому вигляді; трансляційний – надання тільки частини зразків-орієнтирів, а останні етапи реалізуються за заданим алгоритмом; трансформації – орієнтири формуються у вигляді елементів конкретної авторської системи діяльності майбутнього вчителя фізики. Доведено переваги підготовки майбутнього вчителя фізики на рівні трансформації шляхом засвоєння студентом суті закономірностей технологізації навчального процесу з фізики, умов створення і становлення конкретної технології, навчання баченню і розумінню функціонування її складових елементів, виявленню причини відхилення результатів від запланованих при застосуванні тієї чи іншої технології навчання фізики.

  5. Створено концепцію технологій навчання фізики, що ґрунтується на їх дефініції, визначенні структури, класифікації й обгрунтуванні вибору, на аналізі пов’язаних із технологіями навчання понять, на проектуванні та реалізації складових технології навчання фізики. Обґрунтовано теоретичні засади вибору вчителем технологій навчання фізики: на основі цілепокладання аналізується характер змісту навчального матеріалу з фізики, рівні засвоєння, а також необхідні для цього умови; потім визначаються відповідні їм методи навчання фізики; на цій основі формується номенклатура засобів навчання. Одержана таким чином підсистема методів, форм і засобів навчання фізики втілюється у вигляді технології навчання. Врахування інваріантів навчального процесу з фізики у цій процедурі відбувається на рівні методу і впливає на організаційні форми і засоби навчання. Показано, що вибір технологій навчання фізики визначається такими чинниками: індивідуальними особливостями учнів та початковим рівнем їх підготовленості з фізики на момент вивчення певного фрагмента навчального матеріалу; спектром діяльностей, адекватних цілям навчання фізики і віковому етапу розвитку учнів; потенційними можливостями організаційних форм навчання фізики з точки зору засвоєння знань і способів навчальної діяльності з фізики даного фрагмента; цільовим та рівневим характером навчального матеріалу; функціями навчальної інформації; часовими рамками. Показано, що необхідна спеціальна підготовка вчителя фізики, покликана забезпечити орієнтацію в інваріантах навчального процесу та у виділенні в межах інваріанту провідної змістової узагальнюючої ідеї.

  6. Доведено, що застосування сучасного комп’ютера як засобу навчання суттєво розширює можливості технологій навчання фізики як у плані моніторингу навчальної діяльності учнів, так і у плані візуалізації фізичних об’єктів і явищ, що суттєво змінює напрямки підготовки майбутнього вчителя фізики. Визначено інформаційно-комунікаційні технології навчання фізики (ІКТНФ) як електронне навчання фізики в його рецептивному та інтерактивному компонентах. Створено класифікацію ІКТНФ, в основу якої покладено модернізацію традиційних засобів навчання фізики на основі локального та комплексного застосування комп’ютера: локальні технології комп’ютерного моделювання, комп’ютерного контролю знань, комп’ютерних лабораторних робіт, комп’ютерних баз даних та комп’ютерних дидактичних матеріалів, узагальнені технології комп’ютерних навчальних програм, дистанційного навчання фізики, експертних навчальних систем. Здійснено аналіз цих технологій та розглянуто методичні особливості роботи з різними їх складовими у контексті підготовки майбутнього вчителя фізики до їх використання. Доведена потреба учителя у оволодінні інформаційно-комунікаційними технологіями навчання фізики, розроблено доповнення до професіограми учителя фізики стосовно знань, умінь та навичок, пов’язаних з ІКТНФ.

  7. Показано, що створення широкого класу віртуальних фізичних моделей, комп’ютерних програм-конструкторів, фізичних комп’ютерних комплексів вносить суттєві зміни в методику підготовки і проведення уроків фізики, а отже, і в процес підготовки майбутнього вчителя фізики. Необхідною складовою цієї підготовки є формування спеціальних умінь з локального та комплексного застосування комп’ютера в процесі навчання фізики. Показано, що підготовка майбутнього вчителя фізики до комплексного використання комп’ютера у процесі навчання фізики повинна розпочинатися із вивчення локальних технологій комп’ютерного навчання фізики та містити такі етапи: демонстрація і аналіз комп’ютерних програм викладачем демонстрація і аналіз програм студентами розробка сценарію комп’ютерної програми моделювання застосування програми у навчальному процесі введення фрагментів програми у розроблену студентом технологію розробка авторської комп’ютерної програми з фізики застосування комп’ютера у реальному навчальному процесі з фізики. Доведено переваги застосування комп’ютерних програм-конструкторів типу “Використання Microsoft office у школі” для підготовки майбутнього вчителя фізики до комплексного застосування комп’ютера у процесі навчання фізики.

  1. Доведено ефективність розробленої системи підготовки майбутнього вчителя фізики до впровадження інноваційних технологій навчання. Специфіка експериментальної перевірки ефективності функціонування інноваційних технологій концентрованого та модульного навчання фізики полягала у тому, що на всіх її етапах – від проектування до реалізації технологій – безпосередніми учасниками експерименту були студенти – майбутні вчителі фізики, які одночасно були і суб’єктами розробки та реалізації інноваційної технології навчання фізики у реальному навчальному процесі, і об’єктами вивчення у рамках акмеологічної технології підготовки майбутніх учителів фізики на контекстній основі. Для дослідження ефективності системи підготовки майбутнього вчителя фізики до використання інноваційних технологій навчання були розроблені і застосовані спеціальні акмеологічні методики, що грунтувалися на аналізі навчальної діяльності студентів викладачем і самоаналізі, який здійснювали самі студенти за допомогою спеціально розроблених анкет та наступного їх порівняння. Проведене дослідження показало ефективність і результативність системи підготовки майбутнього вчителя фізики, ядром якої є контекстне навчання.

Можна виділити такі основні напрямки продовження дослідження:

вивчення можливостей варіативного поєднання акмеологічних технологій підготовки майбутнього вчителя фізики на інтегративній основі на всіх її етапах з наступним створенням інтегративних навчальних планів та програм;

широке використання факторного аналізу як вагомого чинника вибору найбільш ефективних технологій навчання фізики з урахуванням конкретних базових умов навчального процесу з фізики в середній школі;

створення курсу перепідготовки вчителів фізики, орієнтованого на технологізацію навчального процесу з фізики в середній школі, на застосування технологій комп’ютерного навчання фізики;

розробка технологічно орієнтованих підручників фізики для середньої школи, збірників задач, відповідних методичних посібників та дидактичних матеріалів.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Іваницький О.І. Сучасні технології навчання фізики в середній школі. Монографія. – Запоріжжя: Прем’єр, 2001. – 266 с.

Статті у фахових виданнях

  1. Іваницький О.І., Сергєєв О.В., Школа О.В. Технологія концентрованого навчання основам фізики в системі диференційованої середньої загальноосвітньої школи // Фізика та астрономія в школі. – 1997. - № 1. – С.2-6. (Автором розроблені складові технології концентрованого навчання та приклади їх реалізації у курсі фізики 8 класу, інші розробки належать співавторам).

  2. Іваницький О.І. Технологія концентрованого навчання основ фізики (аспект впровадження) // Фізика та астрономія в школі. – 1997. - №4. – С.26-29.

  3. Иваницкий А.И., Лисина Л.А., Самойленко П.И. Системно-деятельностный подход к разработке и внедрению обобщенных технологий обучения // Наука и школа. – 1998. - № 5. – С.43-50. (Автором розроблена загальна структура технології навчання фізики та обгроунтовано поняття “узагальнена технологія навчання”, інші розробки належать співавторам).

  4. Іваницький О.І. Вибір технологій навчання фізики // Педагогічні науки. – Херсон: Айлант, 1999. – Випуск 9. - 334 с. - С. 55-60.

  5. Іваницький О.І. Дидактичні основи класифікації технологій навчання фізики // Дидактика природознавчо-математичних дисциплін та освітніх технологій. – Кам’янець-Подільський: К-ПДПУ, 1999. – Вип. 5. – С.29-33.

  6. Іваницький О.І. Проблема творчості при застосуванні пізнавальних фізичних задач у контексті інноваційних технологій навчання // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки. – К.-Запоріжжя, 2000. – Вип. 17. – С.79-83.

  7. Іваницький О.І. Акмеологічні технології підготовки майбутнього вчителя фізики // Вісник Луганського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка. Педагогічні науки. - № 1. – 2000. – С.105-108.

  8. Іваницький О.І. Узагальнені технології навчання фізики в середній загальноосвітній школі // Проблеми освіти.– К.: ІЗМН, 1998. – Вип.16. – С.205–214.

  9. Іваницький О.І. Акмеологічна технологія ігрового навчання в системі підготовки вчителя фізики // Серія педагогічна: Дидактики дисциплін природознавчо-математичної та технологічної освітніх галузей. – Кам’янець-Подільський: К-ПДПУ, 2000. - Вип. 6. – С.26-29.

  10. Іваницький О.І. Критерії ефективності застосування технологій навчання фізики в середній школі // Педагогічні науки.– Херсон: Айлант, 2001. - Вип. 24. – С.188-194.

  11. Іваницький О.І. Акмеологічне дослідження рівня професійних умінь учителя фізики // Серія “Педагогічні науки”. – Черкаси: ЧДУ, 2001. – Вип. 23. - С.57–62.

  12. Іваницький О.І. Методичні особливості розробки і реалізації спецкурсу “Інноваційні технології навчання фізики в середній школі” // Модель середньої фізичної освіти в умовах переходу на 12-річний термін навчання. – Коломия: ВПТ “ВІК”, 2001. – Вип. 7. – С.29-34.

  13. Іваницький О.І. Методичні засади підготовки майбутнього вчителя фізики до використання сучасних технологій навчання // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін..– Рівне: РДГУ, 2001. – Вип. 3. - С.143-147.

  14. Иваницкий А.И., Самойленко П.И., Сергеев А.В. Технология обучения физике как составляющая ее дидактики. // Специалист. – 2001. – № 10. – С.31-35. (Автор обгрунтував визначення поняття “технологія навчання фізики”, його обсяг і місце в методиці навчання фізики, інші розробки належать співавторам).

  15. Иваницкий А.И., Самойленко П.И, Сергеев А.В. Классификационные основы инновационных технологий обучения физике // Среднее профессиональное образование. – 2002. – № 1. – С.44-47. (Автором розроблена класифікація інноваційних технологій навчання фізики та дається їх характеристика, інші розробки належать співавторам).

  16. Іваницький О.І. Особливості системи ступеневої підготовки вчителя фізики на контекстній основі // Наукові записки – К.: НПУ, 2001. – Вип. ХLІІІ - С.245–251.

  17. Іваницький О.І. Змістовний аналіз поняття технологія навчання фізики// Фізика та астрономія в школі. – 2002. – № 1. – С.11–17.

  18. Іваницький О.І., Марченко О.А. Спецкурс “Інноваційні технології навчання фізики в середній школі” як інтегративна акмеологічна технологія // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 42. – Кіровоград: РВЦ КДПУ. – 2002. – С.30-34. (Автором розроблено методику організації і проведення спецкурсу “Інноваційні технології навчання фізики в середній школі”, інші розробки належать співавтору).

  19. Іваницький О.І. Дослідження динаміки формування технологічних знань та умінь майбутнього вчителя фізики //. Серія: педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ, 2002. – Вип. 13. – Т. 2. – С.186-189.

  20. Іваницький О.І. Праксеологічний принцип підготовки майбутнього вчителя фізики // Наукові записки. – К.: НПУ, 2002. – Вип. 48. – С.84-89.

  21. Іваницький О.І. Рейтингова система контролю знань студентів в акмеологічних технологіях підготовки майбутніх вчителів фізики // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін.– Рівне: РДГУ, 2002. – Вип. 4. - С.49-57.

  22. Іваницький О.І. Класифікація технологій навчання фізики // Фізика та астрономія в школі. – 2002. – № 5. – С.15–20.

  23. Іваницький О.І., Марченко О.А Колективна форма самостійного вивчення учнями теоретичного матеріалу з фізики // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін.– Рівне: РДГУ, 2002. – Вип. 5. - С.100-102. (Автором обгрунтовано форми вивчення учнями теоретичного матеріалу з фізики у класах фізико-математичного профілю, інші розробки належать співавтору).

  24. Іваницький О.І., Марченко О.А. Тенденції технологізації навчання фізики в загальноосвітній школі // Наукові записки. –Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2002. – Вип.46. - С.62–66. (Автором проаналізовано основні тенденції розвитку технологій навчання фізики, інші розробки належать співавтору).

  25. Іваницький О.І. Взаємозв’язок поняття “технологія навчання фізики” з деякими категоріями дидактики // Серія педагогічна: Дидактики дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей. – Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 2002. – Вип.8. – С.49-53.

  26. Іваницький О.І., Лісіна Л.О. Конструктивні особливості сучасних узагальнених технологій навчання фізики // Наукові записки. –– Серія: Педагогічні науки. - Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2003. – Частина 1. – Вип. 51. - С.123-127. (Автором розглянуто особливості узагальнених технологій навчання фізики, інші розробки належать співавтору).

  27. Іваницький О.І. Теоретико-методичні основи акмеологічної підготовки майбутнього вчителя фізики // Методологічні принципи формування фізичних знань учнів і професійних якостей майбутніх учителів фізики та астрономії. – Кам’янець-Подільський: КПДПУ, 2003. – Вип. 9. – С.99-101.

  28. Іваницький О.І., Куриленко С.П. Розробка акмеологічних технологій інтегративної підготовки майбутнього вчителя фізики // Вісник Житомирського держ. пед. ун-ту. Вип. 12. – Житомир: ЖДПУ, 2003. –С.169-172 (Автором розглянуті особливості функціонування акмеологічних технологій підготовки майбутнього вчителя фізики, інші розробки належать співавтору).

  29. Іваницький О.І., Ткаченко С.П. Проблеми психолого-педагогічної підготовки майбутнього вчителя фізики в умовах її інтеграції // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. – Херсон: ХДУ, 2005. – Вип..38. – С.363-366. (Автором проведено аналіз змісту психолого-педагогічної підготовки майбутнього вчителя фізики у контексті технологізації навчального процесу, інші розробки належать співавтору).

Навчальні та методичні посібники:

  1. Самойленко П.И., Сергеев А.В., Иваницкий А.И., Павленко А.И. Тесты по физике для средних специальных учебных заведений: Механика с элементами теории относительности. Раздел І. – М.: НМЦ СПО, 1995. 47 с. (Автором розроблені тестові завдання до теми “Кінематика” та підсумковий тест, інші розробки належать співавторам).

  2. Самойленко П.И., Сергеев А.В., Иваницкий А.И., Павленко А.И. Тесты по физике для средних специальных учебных заведений: Основы молекулярно-кинетической теории. Раздел II. – М.: НМЦ СПО, 1995. – 52 с. (Автором розроблені тестові завдання до теми “Основи молекулярно-кінетичної теорії”, інші розробки належать співавторам).

  1. Самойленко П.И., Сергеев А.В., Иваницкий А.И., Павленко А.И. Тесты по физике для средних специальных учебных заведений: Основы электродинамики. Раздел III. – М.: НМЦ СПО, 1995. – 89 с. (Автором розроблені тестові завдання до тем “Електричне поле” та “Магнітне поле”, інші розробки належать співавторам).

  2. Самойленко П.И., Сергеев А.В., Иваницкий А.И., Павленко А.И. Тесты по физике для средних специальных учебных заведений: Колебания и волны. Раздел IV. – М.: НМЦ СПО, 1995. – 57 с. (Автором розроблені тестові завдання до теми “Механічні коливання та хвилі”, інші розробки належать співавторам).

  3. Самойленко П.И., Сергеев А.В., Иваницкий А.И., Павленко А.И. Тесты по физике для средних специальных учебных заведений: Квантовая физика. Раздел V. – М.: НМЦ СПО, 1995. – 56 с. (Автором розроблені тестові завдання до теми “Квантова фізика”, інші розробки належать співавторам).

Методичні рекомендації, статті, тези доповідей

  1. Іваницький О.І. Комплексний контроль знань з фізики в старших класах середньої школи // Сучасні технології підготовки вчителя-предметника до професійної діяльності. – Запоріжжя, ЗДУ, 1992. – С.113-115.

  2. Іваницький О.І. Узагальнення та систематизація знань студентів при вивченні методики викладання фізики // Активні методи і форми підготовки вчителя-предметника з університетською освітою. Тези доповідей науково-практичної конференції. – Запоріжжя: ЗДУ, 1993. – С.49.

  3. Іваницький О.І., Лісіна Л.О., Сергєєв О.В. Проблемно-модульне навчання – нова педагогічна технологія. // Шляхи підготовки вчителя фізики до розв’язування професійних задач. –Запоріжжя, ЗДУ, 1993. – С.69-73. (Автором розроблено структуру проблемно-модульної технології навчання, інші розробки належать співавторам).

  4. Иваницкий А.И., Туник О.Л. Проблемно-методические задания как средство формирования методической системы обучения будущего учителя физики //Методологические, дидактич. и психологич. аспекты проблемного обучения физике. – Донецк, ДонГУ, 1993. – С.163-164. (Автором обґрунтовано поняття “методична система навчання”, “проблемно-методичне завдання” та наведено приклади методичних завдань, інші розробки належать співавтору).

  5. Іваницький О.І. Системно-методологічний аспект інтеграції природничих дисциплін // Інтеграція елементів змісту освіти: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Полтава, 1994. – С.98-99.

  6. Иваницкий А.И. Деятельностно-уровневый подход к построению обучающей компьютерной программы по физике // Комп’ютерні програми учбового призначення. Тези доповідей 2 Міжнародної конференції. – Донецьк, 1994. – С.81.

  7. Іваницький О.І. Система підготовки вчителя фізики до використання нових технологій навчання у навчальному процесі // Тези доповідей наукової конференції викладачів і студентів університету. – Запоріжжя: ЗДУ, 1994. – Вип. 4. Ч.І - С.5-8.

  8. Іваницький О.І. Формування методичної системи навчання в процесі підготовки майбутнього вчителя фізики // Психолого-педагогічні фактори підвищення професійної майстерності вчителя-вихователя. Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Житомир, ЖДПІ, 1995. – С.284-285.

  9. Іваницький О.І. Модульне навчання фізики як засіб активізації учбової діяльності школярів // Активизация учебной деятельности школьников: Материалы. Всеукраинской научно-практической конференции. – Кривой Рог, 1995. – С.113-114.

  10. Іваницький О.І., Лісіна Л.О., Сергєєв О.В. Технології проектування змісту професійної освіти майбутнього учителя-предметника. // Актуальні проблеми впровадження нових педагогічних технологій та інновацій в навчальний процес сучасної школи: Матеріали доповідей міжвузівської науково-практичної конференції. – Рівне, РДПІ, 1995. – С.98-99. (Автором обгрунтовано технологічний підхід до проектування змісту професійної освіти майбутнього вчителя фізики, інші розробки належать співавторам).

  11. Іваницький О.І. Системний підхід до побудови навчальної комп’ютерної програми з фізики. // Тези доповідей. наукової. конференції викладачів і студентів ЗДУ. – Запоріжжя: ЗДУ, 1995. – Вип. 5. Ч.І. - С.19.

  12. Іваницький О.І., Сергєєв О.В., Курілко Г.З., Павленко А.І., Тунік О.Л. Фізика: Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт. – Запоріжжя: ЗДУ, 1995. - 78 с. (Автором підготовлені методичні рекомендації з проведення лабораторних робіт з механіки та розроблені інструкції до них, інші розробки належать співавторам).

  13. Иваницкий А.И., Сергеев А.В., Павленко А.И., Курилко Г.З. Лабораторные работы и семинарские занятия по методике преподавания физики: Методические рекомендации. – Запорожье: ЗГУ, 1995. – 74 с. (Автором розроблені методичні завдання до лабораторних робіт і семінарських занять та підготовлена тематика семінарів з загальної методики навчання фізики, інші розробки належать співавторам).

  14. Іваницький О.І., Сергєєв О.В. Технологія модульного навчання фізики: проектування цілей модуля // Методичні особливості викладання фізики на сучасному етапі. Матеріали 2 міжвузівської. науково-практичної конференції. – Кіровоград: 1996. – Ч.2. – С. 74-76. (Автором розроблені приклади рівневого подання цілей вивчення навчального модуля, інші розробки належать співавтору).

  15. Іваницький О.І. Модульний підхід до проведення лабораторних занять з методики викладання фізики // Діяльнісний підхід у навчально-пошуковому процесі з фізики і математики: матеріали доповідей і повідомлень Всеукраїнської науково-практичної конференції. Ч.І. – Рівне: РДПІ, 1996. – С.64-66..

  16. Іваницький О.І. Технологія проблемно-модульного навчання студентів засобами методики викладання фізики // Методические, дидактические и психологические аспекты проблемного обучения физике: Тезисы докладов IV Международной научно-методической конференции. – Донецк: ДонГУ, 1996. – С.69.

  17. Іваницький О.І. Технологія створення комп’ютерних програм з фізики на основі превентивної обробки навчального матеріалу // Компьютерные программы учебного назначения: Тезисы докладов III Международной конференции. – Донецк: ДонГУ, 1996. – С.31.

  18. Іваницький О.І. Проблема творчості як актуальна проблема сучасної дидактики фізики // Розвиток творчих здібностей учнів у процесі навчання фізиці: Міжнародний семінар. – Чернігів: ОІПКППО, 1996. – Ч.2. – С.66-69.

  19. Вансклевич А.М., Іваницький О.І., Сергєєв О.В. Рейтингова система контролю знань студентів: розробки та впровадження. // Стандарти фізичної освіти в Україні: технологічні аспекти управління навчально-пізнавальною діяльністю. – Кам’янець-Подільський: К-ПДПУ, 1997. – С.14-15. (Автором запропоновано основну ідею статті, розроблено рейтингову систему контролю знань студентів при вивченні методики навчання фізики, інші розробки належать співавторам).

  20. Іваницький О.І. Макромодульні навчальні комплекси в системі підготовки майбутнього вчителя фізики // Методичні особливості викладання фізики на сучасному етапі. – Кіровоград: КДПІ, 1998. – Ч.2. – С.70-72.

  21. Іваницький О.І. Нові технології навчання фізики як засіб розвитку творчих здібностей учнів // Навчальна продуктивна (творча) діяльність у різних ланках системи освіти. – К.-Бердянськ, 1998. – Ч.2. – С.34-38.

  22. Іваницький О.І. Загальна компоновка модульного навчання // Технологічний підхід в дидактиці. Блочно-модульне навчання професії: Тези 2 міжнародної науково-практичної конференції. – Донецьк: ІПО ІПП, 1998. – С.47-48.

  23. Іваницький О.І Технології активного навчання в системі підготовки вчителя фізики. // Дидактичні проблеми фізичної освіти в Україні: Матеріали науково-практичної конференції. –Чернігів: Чернігівський держуніверситет, 1998. – С.71-73.

  24. Іваницький О.І., Круцило І.К., Сергєєв О.В. Фізика: Семінарські заняття. Методичні рекомендації / За ред. О.В.Сергєєва. – Запоріжжя: ЗДУ, 1998. – 16 с. (Автором розроблені семінарські заняття з механіки і молекулярної фізики, інші розробки належать співавторам).

  25. Іваницький О.І., Круцило І.К., Сергєєв О.В. Семінарські заняття з теорії і методики навчання фізики. – Запоріжжя: ЗДУ, 1998. – 50 с. (Автором розроблені методичні завдання до семінарів та тематика семінарів з загальної методики навчання фізики, інші розробки належать співавторам).

  26. Іваницький О.І., Круцило І.К., Сергєєв О.В. Методика і техніка шкільного фізичного експерименту: Методичний посібник. – Запоріжжя: ЗДУ, 1998. – 56 с. (Автор підготував вступ, описав методику організації і проведення занять та розробив заняття, що стосуються тем з механіки, електродинаміки та атомної фізики, інші розробки належать співавторам).

  27. Иваницкий А.И., Самойленко П.И. Применение обобщенных технологий обучения при дистанционном обучении в вузе //Тезисы 5-й Международной научно-методической конференции “Заочное обучение: стратегия и практика”. – М., МГТА, 1999. – С.121-123. (Автором розглянуті особливості застосування узагальнених технологій навчання фізики в умовах дистанційного навчання, інші розробки належать співавтору).

  28. Іваницький О.І., Круцило І.К., Курилко Г.З., Сергєєв О.В. Фізика: Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт. – Запоріжжя: ЗДУ, 2000. – 48 с. (Автором розроблені лабораторні роботи з молекулярної фізики та оптики, інші розробки належать співавторам).

  29. Іваницький О.І. Змістовний аспект поняття технологія навчання // Сучасний стан вищої освіти в Україні: проблеми та перспективи. – К.: ВЦ “Київський університет”, 2000. – С. 195-197.

  30. Іваницький О.І. Акмеологічні технології підготовки майбутнього вчителя фізики на контекстовій основі // Проблеми методики викладання фізики на сучасному етапі. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2000. –С. 230-234.

  31. Іваницький О.І. Дослідження рівня професійних умінь вчителя фізики // Педагогічні науки. Збірник наукових праць. Випуск 15. Ч.1. – Херсон: Айлант, 2000. – С.138-142.

  32. Іваницький О.І. Ступенева система підготовки вчителя фізики до використання технологій навчання // Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики. – К.: НПУ, 2000. – С.69.

  33. Иваницкий А.И., Самойленко П.И. Содержательный аспект понятия технология обучения физике // Современные информационные технологии в профессиональном образовании. – Москва: МГТА, 2000. – Вып.4. - С.153-157. (Автором розглянуті особливості комп’ютерних технологій навчання фізики, інші розробки належать співавтору).

  1. Иваницкий А.И., Львова С.В., Самойленко П.И. Дидактическая система как основа разработки инновационных технологий обучения физике // Инновационные технологии обучения в высшей профессиональной школе. Вып. 5. Материалы VІІ международной научно-методической конференции. – М.: МГТА, 2001. – С.224-226. (Автором розглянуті складові елементи дидактичної системи в аспекті розробки інноваційних технологій навчання фізики, інші розробки належать співавторам).

  2. Иваницкий А., Цыпак В. Акмеологическая технология подготовки инженеров-машиностроителей // Винахідник і раціоналізатор. – 2000. – № 3. – С.24–26. (Автором розроблена модель акмеологічної підготовки інженерів-машинобудівників, інші розробки належать співавтору).

  3. Іваницький О.І. Дидактичний аспект технологій навчання фізики як системного способу трансляції інваріантів навчального процесу // Інформаційні технології в освіті. – Бердянськ: БДПІ, 2001. – С.113-117.

  4. Иваницкий А.И., Марченко О.А., Самойленко П.И. Инвариантный состав технологий обучения физике // Проблемы повышения качества подготовки специалистов.– М.: 2002. – Вып. 6. - С.195-196. (Автором обгрунтовані підходи до виділення інваріантів навчального процесу з фізики та здійснено їх опис, інші розробки належать співавторам).

  5. Іваницький О.І. Класифікаційні засади комп'ютерних технологій навчання фізики // Стратегічні проблеми формування змісту курсів фізики та астрономії в системі загальної середньої освіти.– Львів, 2002. – С.46.

  6. Іваницький О.І. Психолого-педагогічний аспект технологізації підготовки майбутнього вчителя фізики // Сучасні тенденції розвитку природничо-математичної освіти. Матеріали міжнародної конференції. – Херсон: ХДПУ, 2002. – С.22-26.

  7. Іваницький О.І. Особливості акмеологічної педагогічної практики майбутніх учителів фізики // Наукові записки. Серія: Педагогіка і психологія. Вип. 6. Ч. 2. – Вінниця: РВВ ДП, 2002. – С.219-221.