Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Компанієць Олег Анатолійович. Система забезпечення працездатності осіб льотного складу збройних сил : Дис... д-ра наук: 14.02.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Компанієць О. А. Система забезпечення ефективної працездатності осіб льотного складу Збройних Сил. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна та професійна патологія. – ДУ “Інститут медицини праці АМН України”, Київ, 2009.

У роботі наведені теоретичні узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми створення системи забезпечення ефективної працездатності осіб льотного складу Збройних Сил.

Вперше надана оцінка працездатності осіб льотного складу за показниками важкості, шкідливості та напруженості трудового процесу. Встановлено особливості формування здоров’я авіаційних фахівців. Виявлені особливості психофізіологічних функцій організму осіб льотного складу в залежності від віку, годин нальоту, класності, професійної належності. Отримано експериментальне підтвердження синергетичної залежності фізіологічних та патологічних реакцій з боку слухового та вестибулярного рецепторів. Розроблені індикатори та розв’язувальні правила для визначення критичного функціонального стану льотчиків (вертольотчиків) за показниками постурометрії. Розроблено рекомендації щодо підвищення ефективної діяльності і професійної придатності осіб льотного складу за показниками функціонального стану вестибулярного аналізатора.

У дисертації наведені теоретичні узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми формування сучасної системи забезпечення ефективної працездатності осіб льотного складу збройних сил.

1. Проведені гігієнічні та клінічні дослідження базувалися на необхідності перетворень в системі визначення, діагностики і контролю за професійною придатністю осіб льотного складу збройних сил на стадії професійного відбору, виконання професійної діяльності, необхідної реабілітації, теперішній стан якої є не повністю адекватним до сучасних уявлень про діагностику, контроль цього стану, а також про роль факторів виробничого середовища при її формуванні. Результатом роботи стала розробка та впровадження наукових принципів та методичних підходів до системи забезпечення працездатності осіб льотного складу на основі взаємозв’язку гігієнічних умов праці та функціонального стану їх організму.

2. Доведено, що здоров’я осіб льотного складу за показниками захворюваності знаходиться на рівні або нижче від захворюваності всього офіцерського складу збройних сил за виключенням захворюваності за класом “Хвороби органів травлення”. В структурі захворюваності на першому місці знаходяться хвороби органів дихання (51,75 %), на другому – системи кровообігу (12,3 %), на третьому – органів травлення (10,35 %).

У осіб льотного складу дегенеративні захворювання хребта, нейроциркуляторна дистонія, захворювання периферичної нервової системи, зменшення гостроти зору, гіпертонічна хвороба, органічні захворювання серця розвиваються у досить молодому віці (28–35 років) і корелюють з умовами і характером їх праці. Відсоток дискваліфікації осіб льотного складу в окремі роки складає 7,3–11,8 %. Серед медичних причин дискваліфікації 33,3 % займають хвороби хребта, 25 % – органічні захворювання міокарду, судин серця, по 16,6 % приходиться на віддалені наслідки травм та наслідки хірургічних хвороб, 8,5 % – на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки. Працевтрати осіб льотного складу становлять в середньому 2950,0 за рахунок хвороб органів дихання (1966,6 ), травлення (535,9 ), системи кровообігу (326,5 ), кістково-м’язової системи та сполучної тканини (292,3 ), нервової системи (179,3 ), а також за рахунок травм, отруєнь та наслідків дії зовнішніх чинників (223,0 ), що достовірно (р<0,01) вище, ніж у офіцерів збройних сил.

3. Фізіолого-гігієнічна характеристика умов праці осіб льотного складу (льотчиків, штурманів, вертольотчиків) свідчить, що основними несприятливими факторами професійної діяльності є значні фізичні перевантаження (4–9g), зниження барометричного тиску (до 560 мм рт. ст.), перевищення еквівалентного рівня звуку (на 15–20 дБА), рівня загальної вібрації в трьохоктавних смугах (на 6–12дБ), змісту в кабінах бойових літальних апаратів формальдегіду (в 1,4 рази), оксиду вуглецю
(в 1,2 рази), аерозолю мінеральних мастил (в 4,0 рази). Професійна діяльність осіб льотного складу здійснюється на висоті в умовах необхідності оцінки просторового виміру, переробки значної кількості інформації від приборів з дефіцитом часу для прийняття рішення та з ризиком для свого життя, життя інших людей. Умови праці осіб льотного складу відповідно до “Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпеки факторів виробничого середовища, важкості та напруженості праці” характеризуються як шкідливі (3-й клас, 3–4 ступінь), небезпечні (3-й клас,
3–4 ступінь); за напруженістю – шкідливі (напружена праця – 3-й клас, 2 ступінь).

4. Доведено, що регламентована вестибулометрія не дає можливості надати повну гарантію професійної придатності кандидатів до льотної діяльності. Визначена більш висока чутливість методу комп’ютерної постурографії щодо виявлення механізмів забезпечення вестибулярної функції, роль кожного з її компонентів, зв’язків між ними та зв’язок цієї функції з іншими системами організму людини, можливість диференціювати ступінь вестибулярної стійкості.

Розроблена методологія математичної обробки постурометричних даних, яка зорієнтована на виявлення кількісних характеристик розташування проекції центру ваги; коефіцієнтів кореляції, асиметрії та ексцесу; довжини постурограми. Ці показники встановлюють особливості коливань проекції загального центру ваги людини на площу опори, дозволяють робити висновок про індивідуальні можливості забезпечення функції рівноваги. За допомогою постурографічних вимірювань накопичуються дані і уточнюється уявлення про норму забезпечення функції рівноваги та межі відхилень (з врахуванням віку, статі, впливу факторів виробничого середовища, стану здоров’я людини).

5. Отримані результати однофакторного дисперсійного аналізу свідчать, що всі запропоновані постурометричні показники мають високу розрізняючу здатність і в комплексі можуть бути використані для побудови розв’язувального рівняння для визначення ступеня придатності до льотної діяльності.

Показник “мода” досить добре розрізняє досліджувані кластери, про що свідчить рівень достовірності дії чинника СППЛ (ступінь професійної придатності льотчика). Цей чинник пояснює 87,7 % загальної дисперсії показника “мода” (р<0,001). Результат однофакторного дисперсійного аналізу показав високий рівень достовірності (р<0,001) дії чинника СППЛ по показнику ln“розмаху”. Цей чинник пояснює 76,7 % загальної дисперсії показника ln“розмаху”. В той же час дія чинника СППЛ достовірно на високому рівні (р<0,001) пояснює 63,2 % загальної дисперсії показника АS2.

6. Доведено, що функціональний стан організму осіб льотного складу до польоту за показниками комп’ютерної постурографії не має достовірної різниці між льотчиками, вертольотчиками та штурманами в залежності від віку, годин нальоту, класності. Після польоту у льотчиків і вертольотчиків збільшився показник “розмах” при постурографії (р<0,01), що свідчить про виснаження функції центрального представництва вестибулярного аналізатора на фоні вестибулярного навантаження зі зниженням компенсаторного вкладу в забезпечення вестибулярної функції. У штурманів відмічається більш низька, в порівнянні з льотчиками та вертольотчиками, витривалість вестибулярного аналізатора, про що свідчили достовірні зміни показників “розмах”, математичного сподівання, медіани, коефіцієнту кореляції після польотного навантаження. Зміни в функціональному стані організму осіб льотного складу за психофізіологічними показниками свідчать про значне робоче навантаження, превалювання в регуляції серцевої діяльності симпатичної ланки вегетативної нервової системи. Функціональні зміни більші у льотчиків і вертольотчиків, у штурманів вони мають таку ж спрямованість, але менш виражені.

7. Доведено, що напруженість праці штурманів відрізняється від напруженості у льотчиків та вертольотчиків. Розроблено класифікацію напруженості праці штурманів та пілотів шляхом застосування психофізіологічних характеристик, одержаних на обох контингентах до та після здійснення польотів, за кількістю внутрішньосистемних та міжсистемних кореляційних зв’язків між функціями організму, відповідальних за успішність виконання професійної діяльності.

Відсоток внутрішньосистемних зв’язків (вестибулярного апарату, серцево-судинної системи, психофізіологічних характеристик) у пілотів і штурманів приблизно однаковий та суттєво не змінюється після здійснення польотів. В обох професійних групах спостерігається деяка тенденція до зменшення міжсистемних зв’язків до та після здійснення польоту, що свідчить про мобілізацію функцій організму льотчиків та штурманів в процесі польоту.

Значимість міжсистемних зв’язків (вестибулярного апарату і серцево-судинної системи, вестибулярного апарату і психофізіологічних характеристик, серцево-судинної системи і психофізіологічних характеристик) відображає зміну напруги механізмів, які регулюють та узгоджують діяльність окремих систем організму в процесі праці. Рівень взаємодії різних систем організму, кількісно виражений відсотком міжсистемних зв’язків, вірогідно відображає ступінь робочого напруження. Відсоток міжсистемних зв’язків у льотчиків значно перевищує такий у штурманів до та після здійснення польотів, що свідчить про перевищення напруги у льотчиків в порівнянні зі штурманами.

8. Визначено, що характеристики розташування постурограм хворих є специфічними для патології периферичного відділку вестибулярного аналізатора. Про стан центрального відділку аналізатора свідчать характеристики розсіяння, асиметрії, кореляції, ексцесу та контрексцесу. Вказані характеристики є інформативними для діагностики “гостроти” процесу в лабіринті, стану реактивності рецепторного апарату, відстеження ефективності лікування, моніторингу стану патологічного процесу, прогнозування тяжкості перебігу захворювання. Методичні підходи щодо оцінки стану вестибулярного аналізатора мають певні особливості для хворих з патологією середнього, внутрішнього вуха, черепно-мозкової травми. Оцінка функції рівноваги при багатьох захворюваннях з ураженням вестибулярного аналізатора сприяє проведенню своєчасного і адекватного лікування, визначенню критерію зворотності патологічного процесу, ступеню та динаміки відновлення вестибулярної функції і дозволяє зберегти професійну придатність осіб льотного складу у більш як 80 % випадків.

9. Виявлено подібність структури взаємозв’язків характеристик вестибулярного апарату для різних підгруп льотного складу (льотчиків, штурманів), яка підтримується в незмінному вигляді до і після польотів, і свідчить про стійкість цих характеристик при здійсненні професійної діяльності. У вертольотчиків, на організм яких в процесі польоту, діє високий рівень вібрації та шуму, після польотів структура взаємозв’язків вестибулярних характеристик змінюється, але знову відновлюється до початку наступного польоту, що свідчить про тимчасовий, пристосувальний характер цих змін під дією фізичних факторів. Професійне навантаження істотно трансформує зв’язок психофізіологічних функцій, що веде до посилення рівня цих зв’язків, формує близькі за структурою взаємозв’язки функціонального стану організму після польоту у льотчиків, вертольотчиків і штурманів, що підтверджує розвиток суттєвої робочої мобілізації різних функцій організму цих фахівців при виконанні польотів.

10. Виділені інформативні характеристики вестибулярного апарату, які на 21–88 % пояснюють дію фактора професійної придатності до льотної діяльності. Комплексне використання цих показників стало підґрунтям для розробки розв’язувального дискримінантного рівняння для оцінки ступеня професійної придатності льотної роботи.

11. Визначені достовірні зв’язки між психофізіологічними функціями та комплексом характеристик вестибулярного аналізатора, серцево-судинної системи, умовами праці (R=0,27–0,42 при р<0,05–0,001), що свідчать про інформативність застосованих показників для оцінки психофізіологічних станів льотчиків. Розроблені рівняння регресії для прогнозування рівня здатності осіб льотного складу виконувати професійну діяльність.

12. Розроблена автоматизована медична інформаційно-аналітична система (АМІАС) для підвищення ефективності діяльності льотного складу, яка включає елементи професійного добору до льотної роботи за характеристиками функціонування вестибулярного аналізатора, а також компоненти інформаційного, нормативного, організаційного забезпечення та наукового супроводження її роботи. Впровадження АМІАС дозволяє підвищити боєздатність льотного складу і має високе соціальне, медичне та економічне значення.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових журналах, збірниках, перелік яких затверджений ВАК України:

  1. Компанієць О. А. Порівняльна оцінка існуючих основних методів дослідження вестибулярної функції і методу комп’ютерної постурографії в практиці професійного відбору кандидатів до льотної роботи / О. А. Компанієць // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. – № 2. – С. 54–57.

  2. Компанієць О. А. Стан вестибулярного аналізатора у хворих на гострий середній отит за даними комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 4. – С. 127–129.

  3. Компанієць О. А. Результати дослідження функції рівноваги методом комп’ютерної постурографії в нормі / О. А. Компанієць // Військова медицина України. – 2002. – Т. 2, № 2. – С. 61–66.

  4. Компанієць О. А. Порівняльний аналіз вестибулярної функції у абітурієнтів льотного факультету Харківського інституту льотчиків і працездатних льотчиків за даними регламентованої вестибулометрії та комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 1. – С. 134–137.

  5. Компанієць О. А. Методика статистичної обробки результатів дослідження вестибулоспінального рефлексу в практиці комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 3. – С. 98–101.

  6. Компанієць О. А. Вплив калоричної стимуляції периферичного відділку вестибулярного аналізатора на функцію статичної рівноваги здорових людей за результатами комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – № 1. – С. 135–139.

  7. Компанієць О. А. Стан вестибулярного аналізатора у хворих на загострення хронічного гнійного мезотимпаніту за результатами комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць, Т. В. Почуєва // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 4. – С. 121–
    123. – Компанієць О. А. розробляв методологію дослідження, проводив аналіз первинного матеріалу та його статистичну обробку, інтерпретацію даних, написав статтю.

  8. Компанієць О. А. Вплив обертової стимуляції периферійного відділку вестибулярного аналізатора на функцію рівноваги здорових людей за результатами комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Проблеми військової охорони здоров’я : зб. наук. праць Української військово-медичної академії / за ред.
    В. Я. Білого. – К., 2002. – Вип. 11. – С. 757 – 767.

  9. Компанієць О. А. Результати дослідження методом комп’ютерної постурографії функції рівноваги хворих в реабілітаційному періоді після черепно-мозкової травми / О. А. Компанієць // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2002. – № 2 (30). – С. 16–19.

  10. Компанієць О. А. Вплив барофактору на функцію рівноваги здорових людей за результатами комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Медицина сьогодні і завтра. – 2006. – № 3–4. – С. 149–151.

  11. Компанієць О. А. Проблеми розвитку та значення комп’ютерної постурографії як методу дослідження функції рівноваги / О. А. Компанієць // Проблеми медичної науки та освіти. – 2006. – № 4. – С. 57–62.

  12. Компанієць О. А. Проблеми дослідження вестибулярного аналізатора при відборі осіб льотного складу та діагностиці працездатності військовослужбовців-льотчиків / О. А. Компанієць // Військова медицина України. – 2006. – Т. 6, № 3. –
    С. 81–86.

  13. Компанієць О. А. Аналіз динаміки індивідуальних показників у дослідженні функції рівноваги здорових осіб методом комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Проблеми медичної науки та освіти. – 2007. – № 1. – С. 29–34.

  14. Компанієць О. А. Результати дослідження функції рівноваги здорових осіб методом комп’ютерної постурографії на фоні втоми / О. А. Компанієць // Експериментальна і клінічна медицина. – 2007. – № 1. – С. 130–132.

  15. Компанієць О. А. Процедура застосування методу комп’ютерної постурографії в комплексі заходів передпольотного медичного контролю / О. А. Компанієць // Військова медицина України. – 2008. – Т. 8, № 2. – С. 74–79.

  16. Компанієць О. А. Професійна працездатність льотного складу за показниками постурографії / О. А. Компанієць // Український журнал з проблем медицини праці. – 2008. – № 4 (16). – С. 55–59.

  17. Компанієць О. А. Використання комп’ютерної постурографії в діагностиці поширення патологічного процесу з периферичного відділу слухового аналізатора на вестибулярний / О. А. Компанієць // Військова медицина України. – 2008. – Т. 8, № 3. – С. 101–107.

  18. Компанієць О. А. Результати дослідження функції рівноваги методом комп’ютерної постурографії у дітей з хронічною патологією внутрішнього вуха / О. А. Компанієць // Сучасні аспекти військової медицини : зб. наук. праць Головного військово-медичного клінічного центру МО України. – К., 2008. – Вип. 13. – С. 358–364.

  19. Компанієць О. А. Гігієнічна характеристика діяльності осіб льотного складу Збройних Сил / О. А. Компанієць, А. М. Нагорна // Проблеми військової охорони здоров’я : зб. наук. праць Української військово-медичної академії. – К., 2008. –
    Вип. 24. – С. 184–198. – Компанієць О. А. проводив збір первинного матеріалу, його аналіз та статистичну обробку, інтерпретацію даних, написав статтю.

  20. Компанієць О. А. Особливості деяких психофізіологічних функцій осіб льотного складу Збройних Сил / О. А. Компанієць, А. М. Нагорна, А. О. Компанієць // Військова медицина України. – 2008. – Т. 8, № 4. – С. 69–80. – Компанієць О. А. розробляв методологію дослідження, проводив збір первинного матеріалу, його аналіз та статистичну обробку, інтерпретацію даних, написав статтю.

Патенти:

1. Декларац. пат. 99074141 Україна, МПК7 А 61 В 5/00, А 61 В 5/00. Спосіб прогнозування перебігу гострих однобічних кохлеоневритів / Компанієць О. А., Гарюк Г. І., Почуєва Т. В. ; заявник і патентовласник Харківська медична академія післядипломної освіти. – № 34916 А ; заявл. 19.07.99 ; опубл. 15.03.01, Бюл. № 2. – Компанієць О. А. розробляв методологію дослідження, проводив аналіз первинного матеріалу та його статистичну обробку, інтерпретацію даних, написав формулу та опис винаходу.

2. Декларац. пат. 2000074543 Україна, МПК7 А 61 В 5/00 Спосіб диференціальної діагностики рівня ураження вестибулярного аналізатора на доклінічному етапі / Компанієць О. А., Гарюк Г. І., Почуєва Т. В. ; заявник і патентовласник Харківська медична академія післядипломної освіти. – № 38579 А ; заявл. 28.07.2000 ; опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4. – Компанієць О. А. розробляв методологію дослідження, проводив аналіз первинного матеріалу та його статистичну обробку, інтерпретацію даних, написав формулу та опис винаходу.

3. Декларац. пат. 2001042315 Україна, МПК7 А 61 В 5/00 Спосіб діагностики поширення патологічного процесу на периферійний відділ вестибулярного аналізатора у хворих з однобічною гострою нейросенсорною приглухуватістю / Компанієць О. А. ; заявник і патентовласник Українська військово-медична академія. – № 44474 А; заявл. 06.04.2001 ; опубл. 15.02.02, Бюл. № 2.

Статті, тези доповідей в інших наукових фахових журналах, збірниках:

  1. Компанієць О. А. Результати дослідження стану вестибулярного аналізатора у хворих на гострий кохлеарний неврит методом постурографії / О. А. Компанієць, Т. В. Почуєва // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 1999. – № 3 (додаток). – С. 353–354. – Компанієць О. А. розробляв методологію дослідження, проводив збір первинного матеріалу, його аналіз та статистичну обробку, інтерпретацію даних.

  2. Компанієць О. А. Стан вестибулярного аналізатора при хронічних запальних захворюваннях середнього вуха по даним постурографії / О. А. Компанієць // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 1999. – № 5 (додаток). – С. 66–68.

  3. Компанієць О. А. Стан вестибулярного аналізатора у дітей, хворих на хронічний однобічний кохлеарний неврит за даними комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2000. – № 5 (додаток). – С. 114–116.

  4. Компанієць О. А. Кохлеовестибулярний рефлекс в нормі за результатами дослідження функції рівноваги методом комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Матеріали IX з’їзду отолангологів України. – К., 2000. – С. 210–211.

  5. Компанієць О. А. Пресорний вестибулярний рефлекс за результатами дослідження функції рівноваги методом комп’ютерної постурографії / О. А. Компанієць // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. – № 5 (додаток). – С. 30–31.

  6. Компанієць О. А. Результати дослідження функції статичної рівноваги методом комп’ютерної постурографії у хворих на гострий односторонній середній отит / О. А. Компанієць // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2006. – № 5-с. – С. 113–114.

  7. Компанієць О. А. Обсяг та методи статистичної обробки постурографічних даних / О. А. Компанієць, В. М. Шутко, О. О. Колганова // Електроніка та системи управління. – 2007. – № 1(11). – С.80–88. – Компанієць О. А. розробляв методологію дослідження, проводив аналіз первинного матеріалу, написав статтю.