Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Лаврів Оксана Ярославівна. Система принципів трудового права України : дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. — К., 2006. — 211арк. — Бібліогр.: арк. 194-211.



Анотація до роботи:

Лаврів О.Я. Система принципів трудового права України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05. – трудове право; право соціального забезпечення. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2007.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних та практичних проблем удосконалення системи принципів трудового права України.

Проаналізовано основні загальнотеоретичні підходи до розуміння принципів права, на основі чого виділено основні ознаки принципів права, визначено поняття принципів трудового права. Обґрунтовано положення про те, що принципи права та норми права слід розглядати як основоположні, базові, структуроутворювальні і самостійні елементи в системі права.

Досліджено особливості прояву загальноправових, міжгалузевих принципів у системі принципів трудового права України. Проаналізовано зміст основних галузевих принципів трудового права. Обґрунтовано необхідність законодавчого закріплення основних принципів трудового права у новому Трудовому кодексі України.

Визначено основні види інституційних принципів трудового права України. Проаналізовано особливості змісту принципів: визначеності трудової функції працівника, забезпечення належної винагороди за працю, забезпечення права на відпочинок.

У дисертації вирішено наукове завдання, що полягає в розробці концепції розвитку галузевих принципів в умовах переходу до ринкових відносин та виробленні рекомендацій щодо вдосконалення сучасного механізму правового регулювання трудових відносин. Виходячи з мети і завдань дослідження й одержаних результатів, автор дійшла таких висновків:

1. Система принципів трудового права України перебуває нині у стадії становлення та пошуку, що потребує осмислення багатьох проблем, пов’язаних зі становленням в Україні ринкових відносин.

2. Принципи права виражають суть тієї чи іншої системи права. Вони проявляються у системі права.

3. Ознаками принципів права виступають: об’єктивна обумовленість, регулятивний характер, взаємоузгодженість, системність, універсальність, загальнозначущість та визначеність предметом правового регулювання.

4. Принципи трудового права – це керівні положення, виражені в системі права (такі, що закріплені у нормах права або виводяться з групи норм), які відображають найбільш істотні риси змісту і застосування норм трудового права та напрями його подальшого розвитку, характеризуються універсальністю, імперативністю, загальнозначущістю, об’єктивною обумовленістю, регулятивністю, взаємоузгодженістю, системністю та визначеністю предмета правового регулювання.

5. Поряд із такими елементами структури права, як норма права, галузь, інститут, до системи права слід віднести принципи права і розглядати їх та норми як основоположні, базові, структуроутворюючі і самостійні елементи в системі права.

6. Системи принципів трудового права – це науково обґрунтована класифікація керівних положень – принципів права, що передбачає розподіл їх за визначеними критеріями на загальноправові, міжгалузеві, галузеві та інституційні, які в сукупності є взаємообумовленими, узгодженими між собою і визначають зміст та спрямовують розвиток правових норм в межах всієї галузі або її окремих інститутів.

7. Серед загальноправових принципів слід виділити наступні: пріоритетність прав і свобод людини; законність; рівність усіх перед законом і судом; недопущення дискримінації у сфері праці; гуманізм; демократизм; пріоритетність норм міжнародного права над нормами національного права; справедливість; єдність юридичних прав та обов’язків; взаємна відповідальність держави і особи.

8. До принципів правового регулювання праці слід віднести: свободу праці та заборону від примусової праці, захист від безробіття; право на охорону здоров’я; забезпечення права на освіту; соціальне партнерство та договірне встановлення умов праці; забезпечення свободи діяльності громадських об’єднань; захист прав і свобод усіма засобами, які не заборонені законом.

9. Принцип соціального партнерства та договірного встановлення умов праці є міжгалузевим принципом, оскільки він визначає зміст норм, що регулюють не лише колективні відносини з приводу застосування найманої праці, а й відносини, що знаходяться поза їх межами.

10. Основними критеріями класифікації галузевих принципів трудового права є: зв’язок з основними трудовими правами та обов’язками, юридичними гарантіями, загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права.

Публікації автора:

1. Волощук О.Я. Поняття принципів трудового права // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2001. – № 5. – С. 135-140.

2. Волощук О.Я. Принцип соціального партнерства як один з галузевих принципів трудового права України // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. – Збірник. – Вип. 3. – 2003. – С. 241-250.

3. Волощук О.Я. Принцип забезпечення права на відпочинок як інституційний принцип трудового права // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 2. – С. 13-16.

4. Лаврів О.Я. (Волощук) Принципи трудового права як основа для регулювання трудового законодавства // Україна між минулим і майбутнім: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції; м. Івано-Франківськ, 20 квітня 2001 р. – Київ: Видавництво Національної академії внутрішніх справ України, 2002. – С. 14-18.

5. Волощук О.Я. Принципи як основоположний елемент системи трудового права України // Актуальні проблеми науки трудового права в сучасних умовах ринкової економіки: Матеріали науково-практичної конференції; м. Сімферополь, 19-20 травня 2003 р. / За ред. проф. В.С. Венедиктова. – Харків: Нац. ун-т внутр. справ, 2003. – С. 56-57.

6. Лаврів О.Я. Основні принципи трудового права України та європейське право: порівняльний аспект // Трудове право України в контексті європейської інтеграції: Матеріали науково-практичної конференції; м. Харків, 25-27 травня 2006 р./ За ред. проф. В.С. Венедиктова. – Харків: Українська асоціація фахівців трудового права, Харківський національний університет внутрішніх справ, 2006. – С.287-291.