Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Біоорганічна хімія


65. Лютенко Наталія Василівна. Синтез потенційно біоактивних сполук на основі електрофільних реакцій бета- аміновініл(трифторометил)-кетонів: дис... канд. хім. наук: 02.00.10 / НАН України; Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Лютенко Н.В. Синтез потенційно біоактивних сполук на основі електрофільних реакцій -аміновініл(трифторометил)кетонів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.10 – біоорганічна хімія. Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії Національної Академії наук України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню електрофільних реакцій -аміновініл(трифторометил)кетонів, таких як карбамоілювання, аза-анелювання, внутрішньомолекулярна електрофільна гетероциклізація та дослідженню фізико-хімічних властивостей цих сполук. Реакцією карбамоїлювання -аміновініл(трифторометил)кетонів тозилізоціанатом одержано широкий ряд нових трифторометилвмісних сполук: сульфонілсечовин та вінілогів сульфонілсечовин, що є потенційними гіпоглікемічними агентами. Реакцією аза-анелювання b-аміновініл(трифторометил)кетонів з хлорангідридами ,-ненасичених карбонових кислот одержано ряд трифторацетилвмісних 1,2,3,4-тетрагідро-2-піридинонів, які є фторованими аналогами структурних компонентів відомих біологічно активних сполук, і можуть використовуватися в якості будівельних блоків для одержання нових трифторометилвмісних піперидинонів і піразолів. В результаті внутрішньомолекулярної електрофільної реакції ацилювання ТФАВ-похідного N-метилантранілової кислоти одержано 3-трифторацетилхінолон, що є фторованим аналогом відомих антибактеріальних препаратів. За допомогою комп’ютерної програми PASS 1.41 (Prediction of Activity Spectra for Substances) зроблено прогнозування біологічної активності синтезованих трифторометилвмісних сполук.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у вивченні закономірностей синтезу та хімічних властивостей b-аміновініл(трифторометил)кетонів в реакціях з електрофільними реагентами з метою одержання нових фторовмісних потенційних біорегуляторів.

  2. Вивчені фізико-хімічні властивості b-алкоксивініл(трифторометил)кетонів і знайдено, що b-алкоксивініл(трифторометил)кетони, що містять в b-положенні подвійного зв’язку об’ємну Ph або t-Bu групу, існують в розчинах у вигляді рівноважної суміші Е- і Z-ізомерів, співвідношення яких залежить від природи розчинника і об’єму замісника в b-положенні.

  3. Встановлено, що утворення b-аміновініл(трифторометил)кетонів з b-етоксивініл(трифторометил)кетонів і амінів більше залежить від основності аміну і значно менше від об’єму замісника біля атома азоту. Значення хімічних зсувів ядер водню і вуглецю в ЯМР спектрах b-аміновініл(трифторометил)кетонів добре корелюють с s-константами замісників в ароматичному кільці N-арилвмісних енамінонів.

  4. Детально вивчена реакція карбамоїлювання N-моно- і N,N-дизаміщених b-аміновініл(трифторометил)кетонів з ізоціанатами і ізотіоціанатами. Показано, що електрофільна атака може проходити як по атому азоту, так і по -вуглецевому атому С=С подвійного зв’язку, а у випадку N,N-дизаміщених b-аміновініл(трифторометил)кетонів також по атому кисню. Встановлено, що регіоселективність реакції залежить від умов проведення реакції: температури, природи розчинника і наявності каталізатора.

  5. Одержано широкий ряд фторованих аналогів сполук з гіпоглікемічною активністю – трифторометилвмісних сульфонілсечовин і вінілогів сульфонілсечовин, які також можуть використовуватися для одержання нових трифторометилвмісних піразолів в реакціях з гідразинами.

  6. Реакцією аза-анелювання b-аміновініл(трифторометил)кетонів з акрилоїлхлоридом одержано ряд трифторацетилвмісних 1,2,3,4-тетрагідро-2-піридинонів, які є фторованими аналогами структурних компонентів відомих біологічно активних сполук і можуть використовуватися в якості будівельних блоків для одержання нових трифторометилвмісних гетероциклічних сполук, таких як піперидинони і піразоли.

  7. В результаті внутрішньомолекулярної електрофільної реакції ацилювання N-(-трифтороацетил)вінілпохідного N-метилантранілової кислоти одержано 3-трифторацетилхінолон – фторований аналог відомих антибактеріальних препаратів.

Публікації автора:

1. Gerus I.I., Lyutenko N.V., Kacharov A.D., Kukhar V.P. Regioselective reactions of N-monosubstituted b-aminovinyl trifluoromethyl ketones with tosyl isocyanate // Tetrahedron Lett. – 2000. – Vol. 41, № 51. –P.10141-10145.

2. Лютенко Н.В., Герус И.И., Вдовенко С.И., Бжезовский В.М., Иксанова С.В., Кудрявцев А.А., Кухарь В.П. Синтез и свойства N-замещенных b-аминовинилтрифторметилкетонов // Доповіді Національної Академії наук України. – 2002. – № 10. – С. 141-146.

3. Lyutenko N.V., Gerus I.I., Kacharov A.D., Kukhar V.P. Regioselective reactions of b-aminovinyl trifluoromethyl ketones with tosyl isocyanate // Tetrahedron. – 2003. – Vol. 59, № 10. – P.1731-1738.

4. Lyutenko N.V., Gerus I.I. Regioselective reactions of N-monosubstituted b-aminovinyl trifluoromethyl ketones with tosyl isocyanate // 16-th International Symposium fluorine chemistry. – Durham (UK). – 2000. – 1P-98.

5. Gerus I.I., Kacharova L.M., Lyutenko N.V. Kacharov A.D. New synthetic routes towards trifluoroacetyl-containing heterocycles // 13-th European Symposium on Fluorine Chemistry. – Bordeaux (France). – 2001. – 1-P26.

6. Лютенко Н.В., Герус І.І, Качаров О.Д. Синтез та електрофільні реакції b-аміновінілтри-фторометилкетонів // Тези доповідей ХІХ Української конференції з органічної хімії. – Львів. – 2001. – С.455.