Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Тивончук Олена Іванівна. Стимулювання інноваційної діяльностімашинобудівних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Тивончук О.І. Стимулювання інноваційної діяльності машинобудівних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2008.

Дисертаційна робота присвячена розробленню теоретичних положень та прикладних засад стимулювання інноваційної діяльності машинобудівних підприємств. У дисертації уточнено та поглиблено сутність базових категорій стимулювання інноваційної діяльності підприємств, визначено його напрями та форми. Запропоновано методичні рекомендації щодо удосконалення інноваційного процесу на машинобудівному підприємстві. Обґрунтовано доцільність запровадження податкових пільг, зокрема інноваційного податкового кредиту, як необхідного чинника стимулювання залучення коштів на інноваційну діяльність підприємств. Удосконалено метод оцінювання внеску учасників у фінансові результати від інноваційної діяльності машинобудівних підприємств, розвинуто модель стимулювання працівників та інноваційних структурних підрозділів, розроблено методичні положення з формування механізму залучення та стимулювання зовнішніх учасників інноваційної діяльності машинобудівного підприємства.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення та представлено нові підходи до вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних положень та прикладних засад стимулювання інноваційної діяльності машинобудівних підприємств. На підставі проведеного дослідження сформульовано такі висновки:

1. Активізація інноваційних процесів у машинобудівному комплексі України є одним із вирішальних чинників розвитку вітчизняної економіки на науково-технологічній основі та підвищення її конкурентоспроможності. Низькі рівень та результативність інноваційної діяльності машинобудівних підприємств, значне відставання показників їх інноваційного розвитку від аналогічних показників промислово-розвинених країн зумовлює важливість наукових досліджень, спрямованих на вирішення завдання стимулювання інноваційної діяльності підприємств як на державному рівні, так і на рівні конкретних виробників інновацій.

2. Узагальнення підходів науковців до тлумачення термінів „інновація”, „інноваційна діяльність”, „стимулювання” дало змогу поглибити розуміння сутності та сформулювати нове визначення поняття „стимулювання інноваційної діяльності підприємств”. Запропоновані у роботі класифікації видів інноваційної діяльності та інноваційних податкових пільг забезпечують комплексний підхід до формування механізму стимулювання інноваційної діяльності підприємств, визначення його напрямів та форм.

3. Удосконалення організування інноваційного процесу на підприємстві забезпечує зростання результативності та ефективності інноваційнної діяльності. Запропоновані методичні рекомендації передбачають паралельно-послідовне виконання інноваційних робіт та спільне прийняття рішень науково-дослідними, виробничими, маркетинговими та фінансовими функціональними підрозділами. Використання методичних рекомендацій дасть змогу менеджерам машинобудівних підприємств скоротити час створення і впровадження інновацій, знизити рівень ризику, підвищити обґрунтованість прийняття та якість виконання управлінських рішень на кожному з етапів інноваційного процесу.

4. З’ясовано, що в умовах нестачі фінансових ресурсів як у держави, так і у суб’єктів господарювання, особливого значення набуває стимулювання залучення коштів на інноваційну діяльність підприємств, визначене у роботі як процес цілеспрямованого зовнішнього впливу держави на економічні інтереси суб’єктів інноваційної діяльності з метою створення сприятливих умов для фінансування інноваційної діяльності підприємств. Спрямування такого стимулювання як самі підприємства, так і на інших суб’єктів інноваційного процесу (банки, небанківські фінансові установи та інших інвесторів) дасть змогу фінансовим службам машинобудівних підприємств диверсифікувати джерела та збільшити обсяги фінансування інноваційного діяльності.

5. Дослідження існуючої в Україні системи стимулювання інноваційної діяльності підприємств виявило її низьку ефективність, недостатність використовуваних інструментів стимулюючого впливу. Зроблені у роботі пропозиції з удосконалення системи державного стимулювання шляхом запровадження податкових стимулів сприятимуть формуванню сприятливих фінансових умов, збільшенню заінтересованості суб’єктів господарювання у створенні та впровадженні інновацій. Обґрунтовано, що для забезпечення дієвості податкового стимулювання інноваційної діяльності машинобудівних підприємств необхідним є дотримання таких принципів: врахування державних пріоритетів, регіональних та галузевих особливостей інноваційної діяльності; охоплення системою стимулювання всіх етапів інноваційного процесу; довгостроковий характер запровадження пільг; контроль за цільовим використанням коштів від їх отримання; узгодженість податкового законодавства; прозорість та доступність механізму надання податкових пільг, забезпечення рівності доступу до них усіх суб’єктів господарювання.

6. Для підвищення ефективності стимулювання інноваційних структурних підрозділів та окремих працівників машинобудівного підприємства систематизовано його напрями, форми та методи. Оскільки між етапом розроблення інновації, впровадженням у виробництво та нарощенням обсягів збуту й отримуваного прибутку існує часовий лаг, стимулювання інноваційних структурних підрозділів та окремих працівників необхідно здійснювати з врахуванням довгострокових результатів інноваційної діяльності. Запропонована дистрибутивно-лагова модель дозволяє кількісно оцінити взаємозв’язок між матеріальним стимулюванням працівників, задіяних в інноваційному процесі, та результатами інноваційної діяльності. Цю модель можуть використовувати менеджери підприємства для оцінювання ефективності стимулювання інноваційної діяльності з урахуванням часу та визначення необхідного рівня витрат на матеріальне стимулювання.

7. Винагорода учасників інноваційного процесу повинна залежати від їхнього внеску у фінансовий результат інноваційної діяльності підприємства. Оцінювання внеску кожного учасника запропоновано здійснювати за допомогою симультативної моделі. Використання такої моделі дає змогу менеджерам машинобудівного підприємства виявити залежність між фінансовими результатами від інноваційної діяльності, обсягом виробництва інноваційного продукту, витратами на його розроблення та іншими ендогенними та екзогенними чинниками; визначати витрати учасників інноваційної діяльності, точно оцінювати їхній внесок в реалізацію інноваційного проекту.

8. Розроблені методичні положення з формування механізму залучення та стимулювання зовнішніх учасників інноваційної діяльності машинобудівного підприємства ґрунтуються на сценарному аналізі, виборі стратегії розподілу прибутку та використанні кривих зростання. Практичне використання запропонованих положень дасть змогу менеджерам підприємства визначати доцільність залучення та оптимальний рівень винагороди зовнішніх суб’єктів інноваційного проекту.

9. Результати виконаного дисертаційного дослідження дають змогу запропонувати:

- Державному агентству України з інвестицій та інновацій використовувати сформульовані у дисертаційній роботі рекомендації щодо вдосконалення стимулювання інноваційної діяльності машинобудівних підприємств на основі використання податкових стимулів під час розроблення нормативних документів з метою реалізації державної політики розвитку економіки на інноваційній основі;

- Міністерству освіти і науки України використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації, що стосуються стимулювання інноваційної діяльності машинобудівних підприємств, для підготовки фахівців з інноваційного менеджменту.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Тивончук О.І. Фінансові методи стимулювання інноваційних процесів у промисловості / О.І. Тивончук // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2007.– № 576. –С.298-303.

  2. Тивончук О.І. Планування та оцінювання внеску учасників у фінансові результати від інноваційної діяльності машинобудівного підприємства / О.І. Тивончук // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2007.– № 606. –С.318-323.

  3. Тивончук О.І. Роль небанківських фінансових посередників у фінансуванні інноваційного розвитку / Г.О. Партин, О.І. Тивончук // Вісник Національного банку України. – 2005. – № 5. – С.46-51. (Особистий внесок автора: визначено функції небанківських фінансових посередників у ринковій економіці та їх роль у фінансуванні інноваційних процесів).

  4. Тивончук О.І. Стан та перспективи розвитку механізму фінансування інноваційної діяльності підприємств / Г.О. Партин, О.І. Тивончук // Регіональна економіка. – 2002. – № 3. – С. 76 – 85. (Особистий внесок автора: визначені джерела фінансування інноваційної діяльності підприємств).

  5. Тивончук О.І. Науково-технічний прогрес і інновації / О.І. Тивончук // Щорічник наукових праць „Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності”. – Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень, 2000. – Вип. ХІХ.– С. 233-239.

  6. Тивончук О.І. Пенсійні фонди як учасники фінансового ринку / Г.О. Партин, О.І. Тивончук // Фінанси України. – 2002. – №9. – С. 143- 149. (Особистий внесок автора: визначено значення недержавних пенсійних фондів як суб’єктів фінансування інновацій).

  7. Тивончук О.І. Інвестиційні фонди як суб’єкти фінансового ринку та учасники інвестиційного процесу / О.І. Тивончук // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2003. – № 478. – С. 178-188.

  8. Тивончук О.І. Особливості розвитку сучасних світових інноваційних процесів / О.І. Тивончук // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2003. – № 494. – С. 272-279.

  9. Тивончук О.І. Фінансування інноваційної діяльності підприємств / О.І. Тивончук // Щорічник наукових праць „Соціально-економічні дослідження в перехідний період”. – Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень, 1998. – Вип. IV. – С.247-258.

  10. Тивончук О.І. Фактори впливу на інноваційну активність виробничих підприємств / О.І. Тивончук // Вісник Львівської комерційної академії. – Львів: Коопосвіта, 1998. – Том ІІ. Част.1: Проблеми перехідної економіки. – С. 186-193.

  11. Тивончук О.І. Інновації як економічна категорія / О.І. Тивончук // Вісник Державного Університету „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – Львів: ДУ „Львівська політехніка”, 1997. – № 319. – Вип. 2. – С. 161-165.

Додаткові публікації

  1. Тивончук О.І. Податкове стимулювання інноваційної діяльності підприємств / О.І. Тивончук // Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства: Наук.-практ. конф., 20-22 квітня 2007 р.: тези доповідей. – Львів: Вид-во НУ„Львівська політехніка”, 2007. – С.216-217.

  2. Тивончук О.І. Організація інноваційного процесу на підприємстві / О.І. Тивончук // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики: Міжнар. наук.-практ. конф., 11-13 травня 2006 р.: зб. тез доповідей. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2006. – С.449-450.

  3. Тивончук О.І. Джерела фінансування інноваційної діяльності підприємств / О.І. Тивончук // Маркетинг та логістика в системі менеджменту: V Міжнар. наук.-практ. конф., 7-9 жовтня 2004 р.: тези доповідей. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2004. – С.314-315.

  4. Тивончук О.І. Розвиток інститутів спільного інвестування в Україні / О.І. Тивончук // Проблеми впливу фінансової системи на інноваційний розвиток економіки: Наук.-практ. конф., 28 березня 2003 р.: зб. тез доповідей. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2003. – С.36-38.

  5. Тивончук О.І. Інституційні форми державної підтримки інноваційної діяльності в Україні / О.І. Тивончук // Економічні проблеми ринкової трансформації України: Всеукр. наук.-практ. конф., 3-4 грудня 2002 р.: тези доповідей. – Львів: Львівський банківський інститут НБУ, 2002. – С.243-244.

  6. Тивончук О.І. Кошти страхових компаній як джерело інвестиційних ресурсів / О.І. Тивончук // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: зб. наук. праць за матеріалами ХІІІ міжнародної науково-практичної конференції, 9-10 квітня 2002 р.: у 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Вип. ІІ. Економічні науки. – Ч. 2. – С. 362-365.

  7. Тивончук О.І. Технологічні інновації і погляди на обмеженість ресурсів / І.О. Тивончук, О.І. Тивончук // Менеджмент і міжнародне підприємництво: Міжнар. наук.-прикл. конф., 2001 р.: зб. матеріалів. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2001. – С. 115. (Особистий внесок автора: розкрито сутність впливу технологічних інновацій на обмеженість ресурсів).

  8. Тивончук О.І. Інновації і тенденції економічного зростання / І.О. Тивончук, О.І. Тивончук // Інноваційна діяльність в системі державного регулювання: Міжнар. наук.-практ. конф., 4-6 травня 1999 р.: зб. матеріалів. – Івано-Франківськ: ІФДТУНГ, 1999. – Ч. 1. – С.25-27. (Особистий внесок автора: розглянуто вплив інновацій на розвиток економіки).

  9. Тивончук О.І. Інноваційна діяльність і підприємництво / О.І. Тивончук // Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку і регулювання: Міжнар. наук.-практ. конф., 8-10 квітня 1997 р.: тези доповідей. – Чернівці: МКП „Склавія-94”, 1997. – С. 79-81.