Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Сакалош Тарас Васильович. Стратегічне управління технологічним розвитком інформаційно-комунікаційних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Сакалош Т.В. Стратегічне управління технологічним розвитком інформаційно-комунікаційних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут”, м. Київ, 2009.

Дисертація присвячена проблемам удосконалення стратегічного управління технологічним розвитком інформаційно-комунікаційних підприємств. Теоретично обґрунтовано роль і особливості інформаційно-комунікаційних технологій та прогнозування їх розвитку в системі стратегічного управління підприємства. Досліджено ринкове середовище, фактори впливу на технологічний розвиток підприємств. Запропоновано прогноз розвитку технологій інформаційно-комунікаційного підприємства на основі факторної моделі. Розроблено і впроваджено методичний підхід до оцінювання новітніх технологій на основі критеріїв інноваційності та ефективності для забезпечення оптимального технологічного розвитку підприємства. Запропоновано прийоми удосконалення процесу формування та реалізації стратегії технологічного розвитку підприємства на основі організаційно-аналітичного забезпечення щодо взаємодії його підрозділів із впровадження технологічних інновацій та технологічної діагностики внутрішнього середовища.

У результаті проведеного дослідження здійснено узагальнення, нова постановка та комплексне вирішення наукової проблеми. Розроблення та алгоритм реалізації стратегій розвитку технологій ІКП має ґрунтуватися на виборі оптимальних технологій, дослідженні розвитку технологічних нововведень, зовнішнього середовища, життєвого циклу технологій, кінцевих продуктів і послуг. Зазначене слугувало підставою для розроблення нижчезазначених теоретичних та науково-практичних висновків.

1. Поглиблений розгляд сутності поняття „інформаційно-комунікаційна технологія” вимагає визначати її комплексно і ширше, ніж технологію матеріального виробництва. На прикладі ІКТ виразно проявляється нетотожність визначень технології як „методів, систем і пристроїв, які є результатом наукових знань” та „послідовності операцій виробничого процесу”. Зокрема, автором запропоновано визначати ІКТ як сукупність апаратної та програмної складових, засобів і методів збирання, оброблення, зберігання й передавання даних для отримання інформації нової якості про стан об’єкта, процесу чи явища. До завдань технологій віднесено покращення сприйняття інформаційного продукту користувачем з метою розроблення, прийняття й реалізації на його основі управлінських рішень.

На основі дослідження сутності та практики застосування ІКТ, зроблено висновок щодо їх призначення для забезпечення та підтримки управлінської діяльності з метою підвищення ефективності організації роботи менеджера, а, відповідно, конкурентоспроможності підприємства в цілому.

У роботі запропоновано визначати стратегічне управління технологічним розвитком як процес, результатом якого є досягнення стабільного розвитку підприємства у довготривалій перспективі. Порівняно з іншими функціями управління, визначено необхідність надати пріоритетність плануванню розвитку технологій. Стратегічний розвиток технологій ІКП включає необхідність встановлення часових меж і відповідальних осіб за успішну його реалізацію.

2. Прогнозування є невід’ємною частиною стратегічного управління підприємства. Доведено, що застосування методу факторних моделей для планування розвитку ІКТ дозволяє передбачити зміни зовнішнього середовища ІКП на середньотривалий період. Процес удосконалення (оновлення) прогнозів через введення чи зміну факторів при цьому є простішим порівняно з іншими методами прогнозування. Технологічні прогнози з перманентною адаптацією до мінливості середовища підвищують ефективність розробки та реалізації стратегій розвитку підприємства.

3. За прогнозами автора розвиток ІКТ в Україні досягатиметься здебільшого за рахунок конвергенції цих технологій з іншими та дифузії в інші галузі для розв’язання прикладних завдань. Розвиток технологій середньострокового періоду характеризуватиметься інкрементними інноваціями щодо підвищення пропускної здатності каналів зв’язку, розробкою нових методів передачі інформації та альтернативних джерел зберігання інформації. До довгострокового періоду належить розроблення інтелектуалізованого програмного середовища із застосуванням баз знань і засобів їх обробки, алгоритмізація системного аналізу за реалістичним сценарієм.

4. Діагностика зовнішнього середовища ІКП передбачає аналіз: структури і визначення попиту та пропозиції на ринку інформаційно-комунікаційних продуктів і послуг; основних макро-, мезо- і мікрофакторів серед груп технологічних, економічних, ринкових, виробничих чинників та чинників державного регулювання. Доведено, що вплив на ендогенні показники, які агреговано подані у ступенях інноваційності та ефективності, сприяє досягненню оптимального для певного підприємства показника екзогенного чинника (попиту) за умови наявних обмежень технологічного розвитку.

5. Запропонована класифікація основних груп факторів впливу на розвиток ІКП відповідає рівням стратегічного управління підприємством. Вона включає: на макрорівні інформацію, яка виступатиме продуктом/послугою ІКТ; на мезорівні мультистандартність та рівень конкурентоспроможності інформаційно-комунікаційного обладнання вітчизняного виробництва; на мікрорівні техніко-технологічні та організаційно-економічні фактори виробництва комплектуючих та електронної компонентної бази для інформаційно-комунікаційного обладнання, а також фактори, що пов’язані з технологічною інфраструктурою підприємств-інтеграторів цих технологій.

6. За результатами проведеного дослідження вітчизняних та світових інноваційних технологій виявлено потенціал входження виробників України до двадцятки найбільш конкурентоспроможних за унікальними технологіями виробництва інформаційно-комунікаційного обладнання. Вітчизняні підприємства, які виробляють інформаційно-комунікаційне обладнання, характеризуються наявністю окремих інноваційних розробок, які мають конкурентні переваги над закордонними аналогами. Проте окремо взяті інновації без допоміжного устаткування і відповідних забезпечень ускладнюють процес налагодження виробництва продукції, яка би користувалася попитом на світовому ринку. Для реалізації завдань подальшого стабільного розвитку підприємств, які розробляють та впроваджують ІКТ, нагальною є переорієнтація технологічного розвитку виробників інформаційно-комунікаційного обладнання з продажу окремих технологічних інновацій світовим лідерам з виробництва цього устаткування на організацію процесу виробництва радіоелектронних обчислювальних та передавальних комплексів через об’єднання інноваційних наробок розрізнених, але здатних створювати науково-технічні нововведення, підприємств у комплексну інновацію.

7. Ранжування технологій за критерієм максимуму ступеня інноваційності дозволило дійти висновку, що впровадження технологій стільникового рухомого зв’язку (стандарт GSM) є низькоризиковою інвестицією у технологічне оновлення для підприємств-операторів зв’язку, які надають послуги із застосуванням технології стандарту NMT. Технологія GSM характеризується наявністю оптимального рівня новизни та функціональності інноваційних послуг. Розгортання телекомунікаційної мережі із застосуванням технології на основі попереднього стандарту (NMT) являє собою інноваційний процес з модернізації існуючого телекомунікаційного обладнання. У такому випадку нова технологія є щодо попередньої удосконалюючою інновацією.

8. Технологічний розвиток та підвищення ефективності реалізації стратегії розвитку технологій підприємства через її адаптацію до внутрішнього та зовнішнього середовища має ґрунтуватися на застосуванні результатів дослідження впливу технічної, технологічної та організаційної конвергенцій, мікромініатюризації та інноваційних змін. Це підтверджується дослідженням, проведеним автором на основі удосконаленої моделі розвитку мікроелектронних технологій з циклічним характером за кількісними показниками, та закономірністю подвоєння за кожні 1,52 роки обсягів виробництва транзисторів у електронній компонентній базі, яка виступає основою апаратного забезпечення ІКТ, а також регресійних залежностей взаємозв’язку інновацій і попиту на інформаційні послуги.

9. Результат процесу стратегічного управління технологічним розвитком визначається значною мірою чітким налагодженням організаційно-аналітичного забезпечення планування інноваційних процесів ІКТ як із застосуванням технологій власної розробки, так і придбаних. Організаційно-аналітичне забезпечення передбачає проведення регулярного оцінювання (щонайменше раз на 5 років) технологічного потенціалу підприємства, а організаційне – розподіл повноважень та узгодженість взаємодії підрозділів підприємства під час вибору нової телекомунікаційної технології.

10. Перманентна адаптація стратегії технологічного розвитку ІКП змінам зовнішнього та внутрішнього середовищ повинна передбачати проведення постійного комплексного дослідження ринкового оточення та підвищення ефективності стратегії мінімізацією витрат на її розроблення та реалізацію. Зазначені компоненти процесу стратегічного управління вступають у протиріччя, які можуть усуватися за умови відстеження фаз життєвого циклу технологій, технологічного прогнозування розвитку і реалізації запланованих змін на підприємстві.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Сакалош Т.В. Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій: інновації та кризові явища / Т.В. Сакалош // Економічний вісник НТУУ „КПІ”. 2006. № 3. – С. 260266. 0,56 д. а.

2. Сакалош Т.В. Інформаційно-комунікаційні технології як чинник науково-технічного розвитку підприємства / Т.В. Сакалош // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – Вип. 3 (5). 2006. С. 239243. 0,42 д. а.

3. Сакалош Т.В. Ринок інформаційно-комунікаційних технологій: особливості, структура, чинники / Т.В. Сакалош // Маркетинг в Україні. 2006. № 6 (40). С. 5255. 0,46 д. а.

4. Сакалош Т.В. Ринок інформаційно-комунікаційних товарів та послуг: структура, аналіз та вивчення попиту / Т.В. Сакалош // Економічний вісник НТУУ „КПІ”. 2007. № 4. – С. 262269. 0,79 д. а.

5. Сакалош Т.В. Управління технологічним розвитком інформаційно-комунікаційних підприємств: наукомісткість, транснаціоналізація та модель вибору оптимальної технології / Т.В. Сакалош // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – 2007. – № 4 (40). – С. 307314. 0,58 д. а.

6. Сакалош Т.В. Технологічна стратегія інформаційно-комунікаційного підприємства / Т.В. Сакалош // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – 2008. Ч. 5. – № 4 (44). – С. 452459. 0,52 д. а.

Публікації в інших виданнях

7. Сакалош Т.В. Теоретичні аспекти науково-технічної інтеграції: чинник інформаційно-комунікаційних технологій / Т.В. Сакалош // Україна: проблеми сучасних інтеграційних процесів: наук.-практ. конф. асп. і студ., 2223 листопада 2007 р.: зб. наук. пр. – К.: КНУ імені Тараса Шевченка, 2008. – С. 2228. 0,3 д. а.

8. Sakalosh T.V. Innovation telecommunication technologies: development peculiarities / T.V. Sakalosh, V.H. Gerasymchuk // Management and engineering’07: V Int. scient. conf.: Conf. Proceedings. Sozopol, June 1822, 2007. Sofia: Technical University, 2007. – P. XXIIXXV. 0,5/0,25 д. а. (здобувачем проаналізовано фактори впливу на розвиток інноваційних телекомунікаційних технологій, запропоновано методичний підхід до оцінки технологій за критерієм інноваційності).

9. Sakalosh T.V. Scientific and technical progress: Information and Communi-cation Technology Influence Factors / T.V. Sakalosh / compiler Ing. Lubos Elexa, PhD. // Economics Theory and Practice II : Conference proceedings Acta Oecono-mica, CD-ROM, 2007, 14–15t February. Bansk Bystrica : Faculty of Economics, Matej Bel University, 2007. 0,35 д. а.

10. Sakalosh T.V. Information technologies: technical and economic efficiency assessment of microprocessors / T.V. Sakalosh, V.H. Gerasymchuk // DEMI 2007: 8th International Conference on Accomplishments in Electrical, Mechanical and Informatic Engineering: Conference proceedings, 2007, 2526th May. Banja Luka : Univerzitet u Banjaluci, 2007. – P. 373378. 0,58/0,29 д. а. (здобувачем досліджено й обґрунтовано вибір технологічних та вартісних показників для оцінювання техніко-економічної ефективності мікропроцесорів).

11. Sakalosh T.V. Information processing technologies: efficienсy, technolo-gical changes, market, cost and performance relation / T.V. Sakalosh, V.H. Gera-symchuk / Ed. by Predrag Dasic // Research and Develpment in Mechanical Industry RaDMI 2007: 7th International Conference: Plenary Paper. In Proceedings on CD-ROM, Budva, Montenegro, 1620. September 2007. Krusevac: Institute IMK „14. October” Trstenik : High Technical Mechanical School, 2007, P. 100110. 0,7/0,35 д. а. (здобувачем досліджено вплив вартісних характеристик на формування ціни мікропроцесора під час виходу з ним на ринок для різних поколінь електронної техніки).

12. Sakalosh T.V. Technological development management under globaliza-tion conditions / T.V. Sakalosh, V.H. Gerasymchuk // Lex et scientia. – 2007. XIV. Bucharest : Student’s Book. – P. 185192. 0,64/0,32 д. а. (здобувачем досліджено особливості управління кадровим забезпеченням науково-технологічного розвитку у транснаціональних інформаційно-комунікаційних компаніях).

13. Sakalosh T.V. Planning the enterprise technological innovations / T.V. Sakalosh, V.H. Gerasymchuk // Business and Management’ 2008: 5th Inter-national Scientific Conference, 1516 May 2008, Vilnius. – Vilnius : VGTU Press “Technika”, 2008. – P. 665670. 0,5/0,25 д. а. (здобувачем запропоновано методичний підхід до організації взаємодії підрозділів щодо дослідження та відбирання інноваційних технологій зв’язку).

14. Сакалош Т.В. Інформаційно-комунікаційні технології: етапи та тенденції розвитку / Т.В. Сакалош // Світ інформації та телекомунікацій – 2006: матеріали ІІІ Міжнар. наук. конф. студентства та молоді. К. : ДУІКТ, 2006. – С. 155156. 0,16 д. а.

15. Сакалош Т.В. Інформаційні системи: етапи розвитку, перспективи та шляхи підвищення ефективності використання / Т.В. Сакалош // Науково-технічний розвиток: економіка, технологія, управління: Матеріали 5-ї Міжнар. конф. студ., асп. та молодих вчених. К. : Вид-во «Політехніка», 2006. – С. 6871. 0,27 д. а.

16. Сакалош Т.В. Інформаційно-комунікаційні технології: фактори впливу на поширення інновацій / Т.В. Сакалош // Інвестиційні та інноваційні процеси в промисловості: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ : НМетАУ, 2006. – С. 113114. 0,08 д. а.

17. Сакалош Т.В. Планування розвитку інформаційно-комунікаційних технологій / Т.В. Сакалош // Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність: зб. матеріалів XVІ Міжнар. наук.-практ. конф., Таллінн, 1011 квітня 2008 р. – К. : Політехніка, 2008. – С. 164165. 0,125 д. а.

18. Сакалош Т.В. Критерій інноваційності інформаційно-комунікаційних технологій / Т.В. Сакалош // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., Львів 2931 травня 2008р. – Львів : НУ „Львівська політехніка”, 2008. – С. 302304. 0,18 д. а.