Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


ПЕТРАШЕВСЬКА АНГЕЛІНА ДМИТРІВНА. СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ОПЕРАТОРА ЗВ’ЯЗКУ ТА ЇЇ ІНВЕСТИЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ : Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук : 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. - Одеса, 2006.



Анотація до роботи:

Петрашевська А.Д. Стратегія розвитку оператора зв’язку та її інвестиційне забезпечення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Одеса, 2006.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним положенням і практичним рекомендаціям щодо удосконалення, розробки, обґрунтування та вибору стратегії розвитку оператора зв’язку та її інвестиційного забезпечення.

У роботі наведено взаємозв’язок інвестиційної стратегії з іншими елементами стратегічного вибору оператора зв’язку.

Наведено класифікацію інвестиційних ресурсів, а також ряд показників, що дозволяють всебічно охарактеризувати розмір і ступінь використання акціонерного капіталу, представити результати й ефективність поточної виробничої діяльності, виміряти прибутковість оператора зв’язку, оцінити ефективність вкладень засобів інвесторів у цінні папери. Доведені основні методологічні принципи визначення ефективності інвестиційних проектів корпорації.

Систематизовані слабкі та сильні сторони Укртелекому на Інтернет-ринку з використанням SWOT-аналізу, що дозволило визначити оптимальні
завдання оператора зв’язку в галузі нових технологій та надання нових інформаційно-телекомунікаційних послуг, зокрема Інтернету.

Для того, щоб забезпечити перехід галузі зв’язку до нової якості економічного розвитку у сучасному суспільстві з високими темпами розвитку техніки, технологій та інформаційного простору, у дисертації пропонуються елементи оцінки інвестиційної привабливості галузі зв’язку.

Відповідно до поставленої мети та задач у дисертаційній роботі проведено дослідження щодо розробки теоретичних і методичних основ формування стратегії розвитку оператора зв’язку та її інвестиційного забезпечення, які дозволили зробити такі висновки:

1. Інвестиційна стратегія являє собою частину загальної стратегії розвитку оператора зв'язку, що полягає у виборі й реалізації найбільш ефективних форм реальних, фінансових та інтелектуальних інвестицій з метою забезпечення високих темпів його розвитку і розширення економічного потенціалу господарської діяльності.

2. Визначено, що в розробці системи інвестиційного забезпечення стратегії розвитку оператора зв’язку вагоме значення має формування стратегічних цілей, які повинні: по-перше, задовольняти певним вимогам і, по-друге, відображати функціональну спрямованість інвестицій на підвищення економічної ефективності та зміцнення позиції оператора зв’язку в умовах ринкової конкуренції.

3. Дослідження показало, що поряд з кількісними показниками інвестиційного проекту залучаються такі оцінки, як: суспільна значність; вплив на імідж; відповідність цілям і можливостям діяльності; екологічна безпека; конкурентоздатність; соціальна стабільність; надійність інвесторів; науково-технічний рівень; удосконалення інфраструктури; комплектність.

4. Дослідженням встановлено, що всі економічні функції держави тісно пов’язані з інвестиційною діяльністю, метою якої є сприяння розвитку економіки України та приведення її до світових зразків, а інвестиційна стратегія є однією з основних складових загальної економічної стратегії, її вибір та реалізація –
основним змістом стратегічного управління інвестиційним процесом держави.

5. Проведене дослідження показало, що під інвестиціями розуміють ті економічні ресурси, що направляються на реновацію, а також на розширення виробничого апарату. Це може бути пов'язане з придбанням нових машин, будинків, транспортних засобів, приймально-передавальної апаратури, а також будівництвом або модернізацією доріг, мостів, ліній передач та інших інженерних споруд. Сюди варто зарахувати і витрати на освіту, наукові дослідження і підготовку кадрів. Ці витрати становлять собою інвестиції в «людський капітал», що на сучасному етапі розвитку економіки набувають усе більшого значення, тому що, у кінцевому рахунку, саме результатом людської діяльності виступають і будинки, і споруди, і машини, і устаткування, і, найголовніше, основний фактор сучасного економічного розвитку – інтелектуальний продукт, що визначає економічне становище країни у світовій ієрархії держав.

6. Виконане дослідження дозволило визначити, що актуальним у даний час є теоретичне обґрунтування критеріїв ефективності інвестиційних витрат, взаємозв'язку і взаємозумовленості капіталовкладень і структурних зрушень в економіці, визначення пріоритетів у галузевій структурі інвестицій. В процесі функціонування та розвитку галузі зв’язку існує інвестиційний цикл який включає такі етапи: науково-дослідні, дослідницькі і дослідно-конструкторські роботи; проектно-дослідницькі роботи; інженерна підготовка будівництва; безпосереднє будівництво об'єкта; пусконалагоджувальні роботи; використання устаткування в холостому режимі; освоєння технологічних процесів; вихід на проектну потужність.

7. Теоретично обгрунтовано та показано, що для оцінки ефективності процесів інвестування корпорації (оператора зв'язку) доцільно запропонувати метод розрахунку оцінки ефективності залучення інвестицій:

aоп = 1 – ОП/І,

aцп = 1 – ВОцп/І,

де ОП – сукупність податків і обов'язкових платежів, позв'язаних із залученням інвестицій; І – сума, притягнута в результаті інвестиційної діяльності корпорації (оператора зв'язку); ВОцп – вартість обслуговування цінних паперів.

8. Виконаний системний розгляд конкурентних переваг і слабких сторін Укртелекому дозволив визначити оптимальні завдання оператора зв’язку в галузі нових технологій та надання нових інформаційно-телекомунікаційних послуг, зокрема Інтернету. Першочергове завдання – завоювання абсолютного лідерства на ринку Інтернет-доступу, як на провайдерському сегменті, так і на ринку кінцевих користувачів. Головна проблема Укртелекому – формування зручних для клієнтів систем продажу послуг.

9. Виявлено, що оцінка інвестиційної привабливості галузі підвищує обґрунтованість управлінських рішень з питань диверсифікованості інвестиційного портфеля, створює умови здійснення більш ефективної інвестиційної діяльності, тому з огляду на те, що зв'язок являє собою галузь, призначену для задоволення потреби народного господарства і населення в передаванні повідомлень, економічної і технологічної інформації, є галуззю виробничої інфраструктури, сприяє удосконаленню управління народним господарством, підвищенню ефективності суспільного виробництва і соціальному розвитку суспільства – оцінка інвестиційної привабливості галузі повинна здійснюватися з обов'язковим урахуванням таких елементів як:

оцінка соціально-економічного розвитку галузі;

оцінка стану виробничих фондів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Петрашевская А.Д. Разновидность финансовых инструментов в инвестиционной деятельности отрасли связи // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – В. 164. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 10-16 (0,37 др. арк.).

2. Петрашевская А.Д. Экономико-статистические показатели, характеризующие положение оператора связи на рынке ценных бумаг // Наукові праці ОНАЗ ім. О.С. Попова. – Одеса: ОНАЗ, 2002. – № 3. – С. 70-73 (0,8 др. арк.).

3. Петрашевская А.Д. Показатели эффективности инвестиционного
проекта оператора связи // Зб. наук. пр.: Київського університету економіки і технологій транспорту. Серія «Економіка і управління». Випуск 4: – Київ: КУЕТТ, 2003. – С. 177-180 (0,64 др. арк.).

4. Петрашевська А.Д. Оцінка інвестиційного проекту корпорації // Науковий журнал Вісник технологічного університету Поділля. Економічні науки. – Ч. 2. – Т. 1. – Хмельницький, 2004. – № 1. – С. 121-124 (0,35 др. арк.).

5. Петрашевська А.Д. Інвестиційна стратегія оператора зв’язку // Наук. жур. Вісник технологічного університету Поділля. Економічні науки. – Т. 2. – Хмельницький, 2004. – №3. – С. 15-18 (0,3 др. арк.).

Друковані матеріали наукових конференцій та інші праці

6. Орлов В.Н., Петрашевская А.Д., Зарицкая Т.Е. Внедрение дистанционных методов обучения экономическим дисциплинам при подготовке специалистов в отрасли связи Украины // Зб. мат. п’ятої Міжн. наук.-метод. конф. “Інформаційні технології навчання у вищих закладах освіти”. – Суми: Вид-во СумДУ, 2001. – Ч. ІІ. – С. 211-216. (0,36 др. арк., особисто здобувачу належить – 0,2 др. арк.).

7. Орлов В.М., Чупринин В.Н., Петрашевская А.Д. О проблемах использования информационных обучающих систем при обучении экономическим дисциплинам // Мат. 5-ой Межд. научн.-техн. конф. «Достижения в телекоммуникациях за 10 лет независимости Украины (НТК-Телеком-2001)» – Одесса: ОНАЗ, 2001. – С. 113-119. (0,4 др. арк., особисто здобувачу належить – 0,2 др. арк.).

8. Петрашевская А.Д., Кудряшова Н.В. Структура источников финансирования предприятия // Мат. 4-ой Всеук. наук.-практ. конф. «Телекомунікації України: економіка, менеджмент, право». – Одеса, 2002. –
С. 87-93. (0,2 др. арк., особисто здобувачу належить – 0,1 др. арк.).

9. Петрашевская А.Д. Оценка эффективности инвестиционной политики оператора связи // Мат. Всеукр. наук.-практ. конф. “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 62-65 (0,19 др. арк.).

10. Петрашевская А.Д. Принцип анализа финансовой деятельности оператора связи // Всеукр. наук.-практ. семінар “Проблеми економічного розвитку й ефективного управління в галузі зв’язку”. – Одеса: ОНАЗ, 2003. – С. 75-76 (0,2 др. арк.).

11. Петрашевская А.Д. Показатели анализа финансовой деятельности предприятия // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Україна наукова 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т. 1. Економіка. – С. 22-24 (0,19 др. арк.).

12. Петрашевская А.Д. Информационное обеспечение инвестиционной деятельности оператора связи // 6-я Междун. научн-техн. конф. «Современные проблемы телекоммуникаций» (НТК-Телеком-2003). – Одесса: ОНАС, 2003. – С. 120-122 (0,15 др. арк.).

13. Петрашевская А.Д. Инвестиционная стратегия корпорации // Перша наук.-практ. конф. «Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управляння”. – Київ: КУЕТТ, 2003. – С. 149-150 (0,15 др. арк.).

14. Петрашевская А.Д., Герасименко И.В. Факторы, влияющие на активизацию инвестиционного процесса в отрасли связи // Мат. V Всеукр. наук.-практ. конф. “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. ІІІ. – С. 166-167. (0,3 др. арк., особисто здобувачу належить – 0,15 др. арк.).