Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Кривошлик Тетяна Дмитрівна. Страхування майна громадян в Україні : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2004. — 219арк. — Бібліогр.: арк. 179-188.



Анотація до роботи:

Кривошлик Т.Д. Страхування майна громадян в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теорії і практики страхування майна громадян, його становленню та розвитку в Україні.

В роботі висвітлено теоретичні питання економічної сутності страхування майна громадян, розкрито організацію його здійснення в умовах вітчизняного страхового ринку. Обгрунтовано пропозиції щодо подальшого розвитку страхування майна громадян в Україні.

До основних результатів дослідження належать: розробка класифікації майнових ризиків громадян, рекомендації щодо здійснення поетапної оцінки ризику при укладенні договорів страхування майна громадян, пропозиції щодо удосконалення умов проведення страхування майна громадян його правового і фінансового забезпечення;

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі щодо розробки методологічних засад та обґрунтування прикладних аспектів вдосконалення страхування майна громадян. Це дозволило сформулювати низку висновків і пропозицій, які відображають результати виконання поставлених завдань:

  1. Розвиток страхування майна громадян як засобу захисту добробуту членів суспільства був історично обумовлений наявністю ризиків та необхідністю покриття можливих збитків в результаті їх прояву. На підставі дослідження різних видів ризиків, що загрожують майну громадян, запропоновано їх класифікацію, яка може бути використана страховиками при створенні інформаційної бази обліку ризиків для здійснення актуарних розрахунків, встановлення обсягу страхової відповідальності та проведення оцінки ризику при укладанні договорів страхування .

  2. Страхування майна громадян об’єднує різні види майнового страхування, умови здійснення яких передбачають повне або часткове відшкодування збитків, завданих майновим інтересам страхувальників у зв’язку з настанням страхових випадків, обумовлених договорами страхування.

  3. У своєму розвитку страхування майна громадян в Україні пройшло чотири етапи: перший (з середини ХХVІІІ ст.), коли з’явилися страхові товариства і набуло розвитку страхування майна від вогню; другий (ХІХ ст. – початок ХХ ст.), коли страхування майна громадян почало проводитися в обов’язковій та добровільній формі переважною кількістю існуючих у ті часи страхових товариств у містах та сільській місцевості; третій (середина ХХ ст.), коли страхування майна громадян в обов’язковій і добровільній формі здійснювалось в умовах державної монополії одним страховиком - Укрдержстрахом; четвертий (з кінця ХХ ст.), коли страхування майна громадян почало здійснюватися великою кількістю страхових компаній в умовах страхового ринку України. Для останнього етапу розвитку страхування майна громадян характерне: зростання обсягів надходжень страхових платежів; збільшення обсягу страхових виплат; збільшення кількості страхових компаній, що укладають договори страхування майна з фізичними особами; низька активність на ринку більшості страховиків, які здійснюють таке страхування; одноосібне лідерство на ринку страхування майна громадян Національної акціонерної страхової компанії “Оранта”.

  4. Проведене дослідження порядку й умов проведення страхування майна громадян доводить необхідність їх удосконалення шляхом внесення змін у правила страхування. Автором запропоновано: передбачити участь у страхових відносинах особи вигодонабувача; збільшити перелік об’єктів страхування такими видами майна, як автотранспортні засоби, термін експлуатації яких перевищує 9-10 років, вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінне каміння, картини, колекції, унікальні та антикварні речі, готівка; використовувати тільки умовну франшизу; суму страхового відшкодування при страхуванні домашнього майна визначати за системою першого ризику.

  1. З метою оперативного вирішення питання щодо прийняття ризику на страхування і визначення розміру страхового платежу запропоновано здійснювати поетапну оцінку ризику при укладанні договору страхування майна громадян, яка передбачає: виявлення ризику, кількісну оцінку ризику; прийняття страховиком рішення щодо ризику (прийняття на страхування майна або відмова у страхуванні). В роботі надані конкретні пропозиції щодо проведення оцінки ризику при укладенні договорів страхування майна громадян. Подано авторське визначення оцінки ризику у майновому страхуванні, яке розглядається як комплекс заходів щодо аналізу об’єкту страхування, ризикових обставин та визначення розміру максимального збитку, які проводяться для вирішення питання щодо прийняття ризику на страхування і визначення плати за страхування.

  2. Для вирішення проблеми відшкодовування можливих збитків постраждалим громадянам у разі, якщо їх нерухомість буде передана за рішенням суду, попередньому власнику, обґрунтовано необхідність введення в Україні страхування права власності на нерухоме майно. У роботі надані конкретні пропозиції щодо проведення такого страхування.

  3. Для успішної реалізації послуг страхування майна громадян запропоновано користуватися послугами страхових агентів, в якості основної посередницької ланки у взаємовідносинах між страховиком і страхувальником. Це забезпечить, з одного боку, масовість розповсюдження послуг зі страхування майна громадян, так як страхові посередники зацікавлені у збільшенні обсягів страхових платежів за укладеними договорами страхування. А з іншого боку, дозволить страховику збільшити кількість укладених і поновлених договорів страхування майна громадян, а також обсяг надходжень страхових платежів, що в кінцевому рахунку, обумовить збільшення прибутку.

  4. У прийнятті управлінських рішень, спрямованих на подальший розвиток страхування майна громадян, важливе значення відводиться визначенню економічної ефективності страхування. З метою пошуку конкретних резервів розвитку страхування майна громадян запропоновано розширити існуючий перелік показників ефективності страхування майна громадян. До складу таких показників запропоновано ввести: рівень виплат, коефіцієнт ефективності страхових тарифів, витрати на гривню страхових платежів.

  5. Аналіз сучасного стану страхування засвідчив, що одним з перспективних напрямів удосконалення державного регулювання страхування майна громадян є впорядкування діяльності суб’єктів страхових відносин за допомогою внесення змін до нормативно-правових актів. На підставі дослідження законодавчих й нормативних актів та практики проведення страхування майна громадян автор пропонує конкретизувати та уточнити в Законі України “Про страхування” права страхувальника і страховика, а також у “Типовому положенні про організацію діяльності аварійних комісарів” – обов’язки аварійного комісара.

  6. З метою захисту інтересів громадян, що володіють будівлями і зазнають значних майнових втрат внаслідок впливу пожеж і стихійних сил природи запропоновано відновити обов’язкову форму проведення страхування будівель, що належить громадянам. Це дозволить надати реальний страховий захист кожному власнику будівель; зменшити страхові тарифи за добровільною формою страхування; знизити бюджетні витрати на відшкодування збитків; створити додаткове джерело ресурсів для інвестування в економіку країни за рахунок тимчасово вільних коштів страхових резервів.

  7. Суттєвим фактором вплив на достатній обсяг технічних резервів за видами страхування майна громадян є вибір основи та методик для їх розрахунку. Автором в дисертаційній роботі запропоновано як основу для розрахунку резерву незароблених премій приймати суми надходжень страхових платежів за винятком комісійної винагороди страховим посередникам; розрахунок резерву незароблених премій здійснювати методом 1/365. Такий метод визначення резерву незароблених премій є більш точним (у порівнянні з іншими методами) і дає можливість визначити його розмір на звітну дату.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кривошлик Т.Д. Самострахування і страхування майнових ризиків громадян // Фінанси України. – 2000. - № 9. – С.104-110. – 0,4 д.а.

  2. Кривошлик Т.Д. Страхування будівель громадян // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2001. - № 15. – С. 68 – 69, - 0,14 д.а.

  3. Кривошлик Т.Д. Страхування майна громадян // Фінанси України. - 2001. - № 11. – С. 131 - 136. – 0,4 д.а.

  4. Кривошлик Т.Д. Розробка і реалізація послуг зі страхування майна громадян // Збірник наукових праць “Економіка: проблеми теорії та практики”. Випуск 153. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.16-25. – 0,5 д.а.

  5. Кривошлик Т.Д. Формування технічних резервів зі страхування майна громадян // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 180. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.36-45. – 0,5 д.а.

В інших виданнях:

  1. Кривошлик Т.Д. Страхування майна громадян. // Страхування: Підручник / Керівник авт. колективу і наук. ред. С.С.Осадець. - Вид.2-ге, перероб. і доп.-К.: КНЕУ, 2002.- С. 357-379. – 1,4 д.а.

  2. Кривошлик Т.Д. Страхова організація. // Страхування: навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. /О.О.Гаманкова, Т.М.Артюх, С.В.Горянська та ін.; За заг.ред. О.О.Гаманкової. – К.: КНЕУ, 2000. - С.40-46. – 0,3 д.а.

  3. Кривошлик Т.Д. Страхування майна і відповідальності громадян. // Страхові послуги: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / За заг. ред. Т.М.Артюх. – К.: КНЕУ, 2000. - С.97-103. – 0,3 д.а.

  4. Кривошлик Т.Д. Оцінка майнових ризиків громадян у сфері страхування // Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції (27-28 березня 2001 року). – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С.208. – 0,1 д.а.

  5. Кривошлик Т.Д. Інвестиційний аспект діяльності страхових компаній // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 81. Матеріали науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи розвитку фінансової системи України на рівні регіонів та шляхи її кадрового і професійного забезпечення”. – Дніпропетровськ: ДНУ. 2001. - С.85-89.- 0,2 д.а.

  6. Кривошлик Т.Д. Шляхи підвищення ефективності страхування майна громадян // Фінансова система України: проблеми становлення та функціонування. Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції 10-11 травня 2002 р. “. Острог: - 2002. – С. 81-86. – 0,3 д.а.