Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


686. Позднякова Людмила Олексіївна. Страхові процеси в умовах ринкової трансформації економіки: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Позднякова Л.О. Страхові процеси в умовах ринкової трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національна академія державної податкової служби України, Ірпінь, 2004.

У дисертації досліджено страхові процеси, що здійснюються в умовах ринкової трансформації економіки. У роботі обґрунтуванні теоретико-методологічні засади та надані практичні рекомендації щодо удосконалення та підвищення ефективності функціонування страхового ринку України в умовах становлення ринкових відносин. Визначено особливості та основні принципи здійснення страхових процесів на страховому ринку. Досліджено макроекономічні аспекти функціонування страхового ринку України, визначені і охарактеризовані умови, фактори формування та механізм забезпечення фінансової стійкості вітчизняних страхових компаній. Обґрунтовано необхідність перестрахувальних процесів та методологічні підходи до визначення оптимальної величини власного утримання страховика. Визначені особливості, та запропоновані шляхи вдосконалення інвестиційної діяльності страховика. Проаналізовано досвід функціонування, тенденції розвитку страхових ринків зарубіжних країн та обґрунтовано необхідність й напрями інтеграції вітчизняного ринку в світовий. Запропоновані методологічні підходи до забезпечення фінансового прогнозування страхових процесів за допомогою економіко-математичного моделювання. Розроблені напрями та запропоновані практичні рекомендації щодо регулювання страхових процесів на страховому ринку України.

Дослідження теоретико-методологічних засад процесів страхування, перестрахування та інвестиційної діяльності страховика поглибило наявні теоретичні, методологічні підходи щодо вирішення проблем здійснення страхових процесів на страховому ринку України в умовах ринкових перетворень. Основними науковими і практичними результатами роботи є:

1. Вивчення і аналіз понятійно-категорійного апарату, який вживається у вітчизняній та зарубіжній економічній літературі, що дозволило систематизувати визначення сутності страхування як економічної категорії та його функцій, надати авторське визначення поняттю "страховий ризик", що є необхідним етапом пізнання суттєвих закономірностей функціонування страхового ринку України.

2. Уточнено визначення поняття "державне регулювання страховою діяльністю" та обґрунтовано, що в умовах ринку потребує нових форм та подальшого розвитку механізм державного регулювання страховим ринком, а саме: залучення до регулювання й контролю за страховою діяльністю професійних об'єднань страховиків; підвищення ролі страхових посередників для укладання договорів страхування та залучення потенційного клієнта; створення умов щодо прозорої діяльності страхового ринку та об’єктивної рейтингової оцінки вітчизняного страховика.

3. На основі дослідження розвитку страхового ринку України удосконалено його періодизацію шляхом доповнення четвертого етапу розвитку страхового ринку до визначених трьох, що дозволило більш глибоко дослідити динаміку здійснення страхових процесів на страховому ринку України.

4. Комплексний аналіз складових економічної діяльності страховика довів, що на рентабельність діяльності страхових компаній впливає розподіл обсягів доходів між різними видами страхування, основний вплив має питома вага доходів з добровільного майнового страхування та "інших видів діяльності"; на загальну ефективність діяльності страховика суттєво впливають структурні зв’язки за видами страхування та їх дохідність. А також, що на сучасному етапі страховиками використовуються різноманітні тіньові схеми, приховування частини доходів, маніпулювання грошовими потоками, що дискредитує сам інститут страхування і потребує створення механізму державного регулювання, що адаптований до ринкових змін і основою якого повинна стати сучасна нормативно-правова база.

5. Оцінка і аналіз процесів перестрахувальної цесії надав можливість поглибити методологічні та теоретичні засади даних процесів та доповнити функції перестрахування такими: "функція розширення страхового поля з урахуванням кумуляції ризиків" та "функція податкового планування"; запропонувати алгоритм розрахунку страхової суми (S), за якою страховик повинен передавати ризик у перестрахування, при поетапному підвищенні нормативу з 10 % до 25 %.

6. Вивчення інвестиційної діяльності страховика, її специфічних особливостей та аналіз даного виду діяльності довів, що на сучасному етапі найбільш привабливими фінансовими інструментами є корпоративні акції та облігації; зроблено висновок, що активізація державного регулювання в цій галузі полягає у створенні умов для прозорості і відкритості фондового ринку, випуску спеціальних фінансових інструментів, які призначені для інституційного інвестора, підвищенні ліквідності вторинного ринку держпаперів, зміні у податковому законодавстві та існуючих нормативах розміщення страхових резервів.

7. На основі вивчення зарубіжного досвіду функціонування страхових ринків зроблено висновок, що найбільш ефективно розвиваються відкриті страхові ринки, які залучають іноземний капітал. Доведено, що введення нових методів державного регулювання страховим ринком, підвищення конкурентоспроможності вітчизняного страховика, і в той же час лібералізація і відкриття ринку не призведуть до його дерегуляції, а навпаки, сприятимуть його динамічному розвитку та інтеграції у світовий ринок, що відповідає стратегії розвитку всієї економіки України.

8. Імітаційно-автоматний метод моделювання дозволив вирішити завдання прогнозування грошових потоків страховика. Даний метод надає можливість прогнозувати величину сформованого страхового та резервного фондів, вирішити питання встановлення оптимальної величини власного утримання страховика, вибрати стратегію інвестиційної діяльності.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

1. Костіна Н.І., Позднякова Л.О. Формалізація та структуризація процесів оподаткування страхової діяльності // Економіка: проблеми теорії та практики: Збір. наук. пр. – ДНУ, Дніпропетровськ. – 2001. – Випуск 84. – С. 20–30 (особисто здобувачем зроблено аналіз перестрахувальної діяльності, формалізовану схему процесів страхування та перестрахування).

2. Позднякова Л.О. Особливості страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів // Науковий вісник: Збір. наук. пр. Академії ДПС України. – 2001. – № 1 (11). – С. 55–60.

3. Позднякова Л.О. Імітаційне моделювання страхової діяльності // Вісник Тернопільської академії народного господарства: Науковий журнал. – Вип. 15. – 2001. – С. 100–102.

4. Позднякова Л.О. Оптимізація страхового підприємництва на основі імітаційного моделювання // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 11 (29). – С. 107–112.

5. Позднякова Л.О. Страхова компанія як інституційний інвестор // Економіка: проблеми теорії та практики. Збір. наук. пр. Вип. 190: В 4 т. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т. 2. – С. 522–529.

6. Позднякова Л.О. Формування ефективної діяльності страхового ринку України за рахунок впровадження нових фінансових послуг та страхових продуктів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збір. наук. пр. – Вип. 191: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Том 1. – С. 238–245.

в інших виданнях:

1. Позднякова Л.О. Відшкодування збитків за першим ризиком при страхуванні відповідальності власників транспортних засобів // За Матеріалами наук.-практ. конф. "Теорія і практика перебудови економіки". –Черкаси: ЧІТІ, 2000. – С. 19.

2. Позднякова Л.О. Особливості та проблеми оподаткування страхової діяльності // За матеріалами Міжнар. наук.-практ. конф. "Податкова політика в Україні та її нормативно-правове забезпечення". – Ірпінь: (1–2 грудня 2000). – С. 302–303.

3. Позднякова Л.О. Оптимізація страхового ризику при перестрахуванні // За Матеріалами Міжнар. наук.-практ. конф. "Ризикологія в економіці та підприємництві" – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С. 329–330.

4. Позднякова Л.О. Імовірнісно-автоматне моделювання страхових процесів // Тези доповідей IV Міжнар. наук.-практ. конф. "Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці". – Ірпінь, 2003. – С. 101–103.

5. Позднякова Л.О. Страхова компанія як інституційний інвестор // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. "Інвестиційні стратегії сталого розвитку". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том ІІ. – С. 36–37.

6. Позднякова Л.О., Крот В.П. Необхідність взаємодії та формування ефективної діяльності страхових компаній і банківських установ // Наук.-практ. конф. "Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми". – Ірпінь: Національна академія ДПС України, 2004. – С. 359–362.

7. Позднякова Л.О. Формування ефективної діяльності страхового ринку за рахунок впровадження нових фінансових послуг та страхових продуктів // Всеукр. наук.-практ. конф. "Розвиток фінансово-кредитних відносин в Україні". – Київ: Інститут банківської справи, 2004. – С. 209.