Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Романюк Максим Григорович. Статева функція та сексуальні розлади у хворих на рак передміхурової залози. : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Романюк М.Г. Статева функція та сексуальні розлади у хворих на рак передміхурової залози. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06. – урологія. – ДУ «Інститут урології АМН України»: Київ, 2008.

Дисертаційна робота вирішує актуальне завдання урології, що полягає у підвищенні ефективності терапії розладів сексуальної функції у хворих на рак передміхурової залози на основі визначення їх патогенезу та усіх складових копулятивного циклу.

У дослідження включено 227 пацієнтів із раком передміхурової залози віком від 38 до 74 років. Проведено порівняльну характеристику стану сексуальної функції у хворих на рак передміхурової залози та практично здорових чоловіків відповідної вікової категорії. Доведено, що у хворих на рак передміхурової залози знижена тактильна чутливість шкіри голівки статевого члена (на 24,5% на частоті 65 Гц, на 19% на частоті 125 Гц, з достовірною різницею). Ці зміни не впливають на загальний стан копулятивної функції за даними міжнародного індексу еректильної функції (МІЕФ) та розширеного складового індексу раку простати (РСІРП), а також достовірно не змінюють показників пенільного кровотоку. Обґрунтована та розроблена технологія комплексної відновлювальної терапії статевих розладів у хворих на РПЗ, які перенесли радикальну простатектомію або отримували ГТ.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-прикладної задачі – встановлено негативний вплив раку передміхурової залози та його терапії (оперативне лікування, гормональна терапія) на стан статевої функції чоловіків та розроблені нові ефективні методи нейро-судинної корекції цих сексуальних розладів шляхом пенільної реабілітації.

1. Встановлено, що у хворих на РПЗ спостерігаються вірогідно нижчі показники загального тестостерону крові (на 10,4%) та підвищення рівня гонадотропних гормонів (ЛГ на 36,2%, ФСГ на 14%) у порівнянні з показниками практично здорових чоловіків відповідного віку.

2. У хворих на рак передміхурової залози відмічається зниження тактильної чутливості шкіри голівки статевого члена (на 24,5% при частоті 65 Гц, p<0,02, на 19% при частоті 125 Гц, p<0,05), яке призводить до збільшення латентного часу інтравагінальної еякуляції в середньому на 47%, у порівнянні з практично здоровими чоловіками відповідного віку. Але суб’єктивна оцінка загального стану копулятивної функції за даними міжнародного індексу еректильної функції (МІЕФ) і розширеного складового індексу раку простати (РСІРП), та показники пенільного кровотоку вірогідно не відрізняються між хворими на РПЗ та здоровими чоловіками..

3. На фоні раку передміхурової залози вірогідно знижуються показники генеративної функції – у вигляді зменшення кількості живих сперматозоїдів у 1,3 рази (p<0,001), зниження кількості активнорухливих сперматозоїдів у 1,7 рази (p<0,05) та збільшення відносної кількості патологічних форм сперматозоїдів у 1,3 рази (p<0,01).

4. Встановлено, що після радикальної простатектомії відмічається зниження середніх показників тривожності на 24,8% та депресії на 28,2%; на фоні гормональної терапії ці показники зменшуються на 26,7% та 18,3% відповідно.

5. Виявлено, що після радикальної простатектомії у 100% хворих виникає артеріо-венозна недостатність у судинах статевого члена за даними фармакодоплерографії, на всіх частотах знижується чутливість шкіри статевого члена (на частоті 63 Гц у 2,2 рази, на частотах 125 Гц та

250 Гц у 2,3 рази), що призводить до зниження показників сексуальної активності за даними шкал МІЕФ (на 52,8%) та РСІРП (на 59,2%). Ці прояви виникають одразу після операції та не мають тенденції до спонтанного відновлення.

6. Гормональна терапія РПЗ викликає помірні прояви артеріо-венозної недостатності в судинах статевого члена за даними фармакодоплерографії у 83% хворих та знижує чутливість шкіри статевого члена (на частоті 63 Гц на 62,9%, на частоті 125 Гц на 76,9% та на частоті 250 Гц на 75,2%), що викликає виражений ступінь сексуальної дисфункції (зниження на 53,1%). Ці прояви відбуваються протягом перших 6-и місяців гормональної терапії та носять в подальшому стійкий характер.

7. Обґрунтовано, апробовано та доведено ефективність комплексної відновлюючої терапії (інтракавернозні ін’єкції простагландина Е2, плановий щоденний прийом ІФДЕ5, вакуумна терапія, використання препаратів, що покращують нервову провідність) статевих розладів у хворих на РПЗ, що перенесли радикальну простатектомію або отримують ГТ. Ці заходи необхідно проводити протягом перших 3-х місяців від початку ГТ для досягнення вираженого та стійкого ефекту. На фоні тривалої ГТ ефект пенільної реабілітації може бути нестійким і потребувати повторних курсів.

Публікації автора:

1. Романюк М.Г. Сексуальные расстройства у онкологических пациентов / М.Г. Романюк // Здоровье мужчины. – 2006. - №2. – С. 62-66.

2. Романюк М.Г. Развитие эректильной дисфункции у пациентов, получающих лечение по поводу рака предстательной железы / М.Г. Романюк, С.Н. Шамраев // Здоровье мужчины. – 2006. - №4. – С. 145-148.

(Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку та аналіз результатів, підготував статтю до друку).

3. Романюк М.Г. Восстановление эректильной функции у пациентов, получающих антиандрогенную терапию по поводу рака предстательной железы, путем использования вакуумных устройств и ингибиторов ФДЭ-5 / М.Г. Романюк, С.Н. Шамраев // Здоровье мужчины. – 2007. - №1. – С. 57–58.

(Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку та аналіз результатів, підготував статтю до друку).

4. Романюк М.Г. Восстановление эректильной функции у больных раком предстательной железы, перенесших радикальную простатэктомию / М.Г. Романюк // Здоровье мужчины. – 2008. - №1. - С. 109–112.

5. Романюк М.Г. Відновлююча сексологічна терапія у хворих на рак передміхурової залози після радикальної простатектомії та на фоні гормональної терапії / М.Г. Романюк // Здоровье мужчины. – 2008. - №2. - С. 77–83.

6. The recovery of sexual function in patients with prostate cancer, obtaining antiandrogen therapy: use of vacuum devices and PDE-5 inhibitors : The materials of 9th Congress of the European Society for Sexual Medicine (Vienna, 3-6 December 2006) / J. Sex. Med., 2007. – Vol.4, №s2. – P. 169-170.

(Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку та аналіз результатів, зробив стендову доповідь на конгресі).

7. Методики восстановления эректильной функции у пациентов, получающих антиандрогенную терапию по поводу рака простаты : збірник наукових праць за матеріалами VIII конференції молодих онкологів з міжнародною участю [«Сучасні проблеми експериментальної і клінічної онкології»], (Київ, 26-27 квітня 2007 р.) / К.: ДІА, 2007. – С. 67.

(Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку та аналіз результатів, брав участь у підготовці тез до друку, зробив стендову доповідь на конференції).

8. Еректильна дисфункція на фоні антиандрогенної терапії після трансуретральної резекції передміхурової залози з приводу гострої затримки сечі з післяопераційним гістологічним заключенням рак передміхурової залози : збірник наукових праць за матеріалами V Українсько-Польского урологічного симпозіума, 4-6 травня 2007 р., Львів. / Львів, 2007. - С. 58.

(Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, брав участь у підготовці тез до друку, зробив стендову доповідь на симпозіумі).

9. Аспекты репродукции при раковой болезни : тези доповідей науково-практичної конференції молодих вчених з міжнародною участю, 15-16 жовтня 2007 р., Одеса. / Одеса, 2007. – С. 166.

(Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, брав участь у підготовці тез до друку, зробив усну доповідь на конференції).

10. Математичні методи диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози: методичні рекомендації / [Возіанов С.О., Гринь В.К., Шамраєв С.Н., Бабюк І.О., Шевченко Т.І., Мотков К.В., Романюк М.Г.] – Донецьк: Каштан, 2006. – 25 с.

(Здобувач брав участь наборі клінічного матеріалу, брав участь у підготовці рекомендацій до друку).