Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Калівошко Олексій Миколайович. Стан та перспективи розвитку аграрної іпотеки в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Калівошко О.М. Стан та перспективи розвитку аграрної іпотеки в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних і практичних засад іпотеки загалом та аграрної іпотеки зокрема.

Уточнено поняття іпотечного ринку та іпотечного ризику, запропоновано тлумачення термінів “аграрна іпотека” та “аграрний іпотечний ринок”. Досліджено зарубіжний досвід становлення, розвитку і функціонування іпотеки з позиції можливого застосування передових досягнень в Україні після відповідної адаптації до вітчизняного середовища. Класифіковано передумови розвитку іпотечних відносин, що дозволило виявити відсутні з них, та оцінити ступінь відповідності існуючих. Розроблено структуру специфічних іпотечних ризиків.

Запропоновано методику розрахунку величини коефіцієнта LTV (Loan-to-Value Ration), за допомогою якої можливо стандартизувати процедуру визначення суми іпотечного кредиту та визначити оптимальний розмір даного коефіцієнту в Україні.

Оцінено кредитоспроможність аграрних товаровиробників з позиції можливого використання земель сільськогосподарського призначення як застави на прикладі шестидесяти семи підприємств Тетіївського району Київської, Ніжинського району Чернігівської та Чаплинського району Херсонської областей.

Наведено теоретико-методичні рекомендації комерційним банкам щодо ідентифікації та оцінки загальних і специфічних іпотечних ризиків, які дають змогу зменшити ризики та збільшити прибутки від іпотеки, розширити їх діяльність на іпотечному ринку.

Визначено місткість та окреслено перспективи розвитку аграрного іпотечного ринку в Україні.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення важливого науково-прикладного завдання щодо розробки теоретичних засад і методичного забезпечення аграрної іпотеки в Україні, що дозволило сформулювати ряд висновків теоретичного, методичного та науково-практичного змісту, які розв’язують основні завдання відповідно до поставленої мети, а саме:

  1. Обґрунтовано, що іпотека – це використання нерухомого майна для забезпечення зобов’язання, а також право іпотекоутримувача на вимогу звернення стягнення на дане майно, у разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов’язання переважно перед іншими кредиторами цього боржника на підставі законодавства, іпотечної угоди та (або) рішення суду; предмет іпотеки протягом іпотечних відносин залишається у володінні та користуванні іпотекодавця. Поняття терміну іпотеки охоплює не тільки економічні, а й правові та інституційні аспекти.

  2. Дослідивши економічну природу та сутність аграрної іпотеки, вперше наведено визначення терміну “аграрна іпотека”, який запропоновано тлумачити як боргове обтяження земельних ділянок сільськогосподарського призначення та іншого нерухомого майна, належних на правах власності сільськогосподарським товаровиробникам, обумовлених їх основною фінансовою діяльністю. Поняття аграрної іпотеки стосується не лише зазначених об’єктів нерухомого майна, воно поширюється також на право їх довгострокової оренди. Крім того воно надасть можливість ефективніше залучати тимчасово вільні грошові кошти економічних суб’єктів до аграрного сектору з інших секторів національної економіки.

  3. З’ясовано, що іпотечний ринок посідає важливе місце в структурі фінансового ринку; розглянуто структуру ринку іпотечного кредитування, яка має дві складові: первинний іпотечний ринок та вторинний; визначено суб’єкти та предмет іпотеки. Досліджено інструменти первинного іпотечного ринку, до складу яких віднесено іпотечні кредити та заставні, за допомогою яких перерозподіляються грошові кошти. Вивчення особливостей іпотечного ринку зумовило необхідність вдосконалення трактування терміну “іпотечний ринок” як сукупності соціально-економічних відносин щодо купівлі-продажу іпотеки і використання нерухомого майна для забезпечення грошових або майнових зобов’язань позичальником та приведення в рух тимчасово вільних грошових коштів.

  4. Досліджено взаємозв’язки між іпотечним ринком та аграрним іпотечним ринком. З’ясовано, що “аграрний іпотечний ринок” є складовою іпотечного ринку, специфікою якого є використання предметами іпотеки земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Зазначене не виключає можливості використання як предметів іпотеки інших об’єктів нерухомого майна, належних на праві власності особам (юридичним чи фізичним), які займаються підприємницькою діяльністю в аграрній сфері (такими предметами можуть бути земельні ділянки несільськогосподарського призначення, виробничі або невиробничі споруди тощо, а також аграрні підприємства як цілісні майнові комплекси).

  5. Дослідження інституціонального забезпечення іпотеки у розвинених країнах та узагальнення зарубіжного досвіду показало, що в Україні існують ще не вирішені питання, які стримують розвиток іпотеки, серед яких: відсутність комплексної державної програми розвитку ринку аграрної іпотеки в Україні; дія мораторію на торгівлю землею; недосконалість діючого іпотечного законодавства; відсутність державних і приватних, спеціалізованих та універсальних інституційних інвесторів; обмеженість розмірів бюджетних ресурсів, які б могли бути використані для підтримки розвитку системи іпотечного кредитування аграрного сектору економіки; високий кредитний ризик у зв’язку з непрозорістю реалізації прав кредитора.

  6. Як засвідчив аналіз передумов розвитку іпотеки, для її успішного функціонування важливою є політична ситуація; в Україні майже повністю сформувалися економічні передумови іпотеки, частково організаційно-інституційні. Недосконалість іпотечного законодавства призводить до гальмування впровадження іпотечних відносин, а тому для ефективного розвитку аграрної іпотеки необхідно прийняти Закони України „Про державний земельний кадастр” та „Про ринок землі”, а також вдосконалити нормативно-правове забезпечення формування та регулювання ринку земель та захисту прав власників земельних ділянок і вирішити питання щодо мораторію на торгівлю землею і збільшення площ сільськогосподарських угідь у володінні аграрних товаровиробників.

  7. Аналіз ситуації, що склалася в сільському господарстві України підтвердив, що існують реальні перспективи розвитку та застосування аграрного іпотечного кредитування. Основною перешкодою розвитку вітчизняної аграрної іпотеки є незадовільна загальна економічна ситуація порівняно з країнами, де функціонує розвинений іпотечний ринок. Визначено, що основним предметом застави на ринку аграрної іпотеки повинні бути сільськогосподарські угіддя – земля, а інша нерухомість аграрного сектору має використовуватися як допоміжні та другорядні засоби.

  8. З’ясовано, що комерційні банки зацікавлені у наданні іпотечних кредитів, у тому числі аграрних. Проаналізувавши кредитну політику комерційних банків на ринку іпотечного кредитування, надано рекомендації щодо оцінки кредитних заявок та фінансового стану потенційних позичальників; оцінки нерухомості, що пропонується в заставу та визначення розміру LTV; укладання кредитної та іпотечної угод, страхування предмету іпотеки; супроводження кредиту та організація кредитного моніторингу, проведення перевірок якості кредитного портфеля; управління ризиками.

  9. Вивчення зарубіжного досвіду аграрної іпотеки та діяльності українських комерційних банків на аграрному іпотечному ринку підтвердило нагальну необхідність стандартизації надання іпотечних кредитів. Для цього запропоновано розрахунок оптимальної величини коефіцієнта LTV за формулою:

де k1 – коефіцієнт ризику;

k2 – коефіцієнт зміни вартості грошової одиниці;

k3 – коефіцієнт зміни вартості предмета застави (де предметом застави є земельні ділянки сільськогосподарського призначення).

Сталим експериментальним коефіцієнтом запропоновано вважати 0,658, оскільки вартість застави доцільно коригувати на: нотаріальні витрати – 1%; судові витрати – 5%; послуги установи-посередника при реалізації предмета іпотеки – 10%; ПДВ у випадку реалізації предмета застави через аукціон чи прилюдні торги – 16,67%; відрахування в пенсійних фонд у разі реалізації предмета іпотеки – 1,5%.

10. Проведене у роботі дослідження сутності іпотечних ризиків дозволило розподілити їх на дві групи: загальні та специфічні іпотечні, у зв’язку з тим, що ці поняття ототожнювались, а також існували великі розбіжності у розумінні специфічних іпотечних ризиків, було уточнено класифікацію загальних іпотечних ризиків, трактування поняття «іпотечний ризик» та розроблено класифікацію специфічних іпотечних ризиків і наведено їх визначення.

Зроблені у дисертації висновки, пропозиції і практичні рекомендації щодо розвитку аграрної іпотеки в Україні спрямовані на підвищення забезпечення довгостроковими фінансовими ресурсами аграрного сектору національної економіки.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Калівошко О.М. До питання формування іпотечних відносин на селі / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2003. – Вип. 62. – С.192-195 (0,25 д.а.).

  2. Калівошко О.М. До проблеми фінансування та кредитування аграрних підприємств / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2003. – Вип. 63. – С.319-323 (0,30 д.а.).

  3. Калівошко О.М. Ризики іпотечного кредитування / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2003. –Вип. 66. – С.154-159 (0,40 д.а.).

  4. Калівошко О.М. Іпотечні ризики / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2004. – Вип. 72. – С.316-320 (0,30 д.а.).

  5. Калівошко О.М. Визначення розміру коефіцієнта LTV / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2007. – Вип. 105. – С.264-268 (0,25 д.а.).

  6. Калівошко О.М. Деякі аспекти аналізу фінансового стану аграрних підприємств / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2007. – Вип.109. – С.317-322 (0,45 д.а.).

  7. Калівошко О.М. Щодо перспектив розвитку аграрної іпотеки / О. М. Калівошко // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : 2008.– Вип. 3 (82). – С.60-64 (0,48 д.а.).

  8. Калівошко О.М. До питання управління іпотечним ризиками / О. М. Калівошко // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : 2008.– Вип. 5 (84). – С.95-100 (0,70 д.а.).

  9. Калівошко О.М. Ідентифікація та оцінка іпотечних ризиків / О. М. Калівошко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2008. – Вип. 118. – С.280-284 (0,32 д.а.).

Статті в інших виданнях:

10. Калівошко О.М. Деякі аспекти з історії іпотечних (земельних) банків: Матеріали II конференції молодих вчених та спеціалістів [„Історія освіти, науки і техніки в Україні”], (Київ, 27-28 трав. 2004р.). – К. : [б. в.], 2004. – С.100-101 (0,15 д.а.).