Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Гігієна тварин та ветеринарна санітарія


Павліченко Олена Володимирівна. Санітарно-гігієнічна оцінка впливу абіотичних факторів на природну резистентність м'ясних каченят : дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / Харківська держ. зооветеринарна академія. — Х., 2007. — 161арк. — Бібліогр.: арк. 112-133.



Анотація до роботи:

Павліченко О. В. Санітарно-гігієнічна оцінка впливу абіотичних факторів на природну резистентність м’ясних каченят. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06 – гігієна тварин та ветеринарна санітарія. – Харківська державна зооветеринарна академія. – Харків, 2007.

У дисертації представлено результати досліджень впливу абіотичних факторів (температура, вологість, швидкість руху, бактеріальна забрудненість повітря, способи утримання, санітарні розриви) на показники природної резистентності організму м’ясних каченят, динаміку їх живої маси, збереженість; морфологічні та біохімічні показники крові. Вивчено особливості формування мікроклімату та розподіл повітря в пташниках, розрахованих на вирощування 1500 - 3000 каченят, визначені аеростази для котрих характерна висока мікробна забрудненість, вміст шкідливих газів, слабка рухомість повітря. Встановлено, що в залежності від місткості приміщень на зону аеростазів приходиться від 30 до 50 % площі підлоги. Молодняк, який вирощується в цих зонах, має низьку резистентність, продуктивність і збереженість. Вивчено ефективність вирощування каченят на глибокій підстилці та сітчастих підлогах. Обґрунтована доцільність дотримання принципу „все зайнято – все порожньо” і витримки пташників на профілактичній перерві після дезінфекції. З’ясовано вплив „бактерициду” на мікрофлору повітря у приміщеннях, в тому числі на санітарно-показникову – групу бактерій кишкової палички. Доведена можливість використання рибав і гідротривіту для посилення природної резистентності організму, інтенсивності росту і збереженості каченят.

1. Розроблено і теоретично обґрунтовано вплив абіотичних факторів на природну резистентність, генетичний продуктивний потенціал та збереженість м’ясних каченят. Встановлено, що серед основних факторів, які впливають на санітарно-гігієнічний стан пташників і рівень природних захисних сил організму та збереженість каченят є забезпечення оптимального мікроклімату, дотримання принципу „все зайнято – все порожньо” та санітарних перерв після завершення технологічного циклу.

2. У пташниках для вирощування каченят із підвищенням місткості приміщення від 1500 до 3000 голів збільшується площа зон аеростазів, в яких усі параметри мікроклімату і, в особливості, ЗМЧ та кількість умовно патогенної мікрофлори, значно перевищують ГДК. Це зумовлює зниження середньодобових приростів на 3,4 і 11,8 %, збереженості – на 4,4 і 7,5 % природної резистентності організму.

3. Вирощування каченят на незмінній підстилці без витяжки повітря із зони розміщення птиці обумовлює погіршення мікроклімату, оскільки з 1 м2 її поверхні виділяється у приміщення за годину аміаку 40 мг, сірководню – 20 мг, діоксиду вуглецю – 10 мг.

4. При використанні трьох варіантів вирощування каченят на підстилці із подрібнених стебел кукурудзи (контроль), а також комбінаціях сітчастої підлоги 30 і 70 % та глибокої підстилки (дослідні) встановлено, що максимальна концентрація шкідливих газів була в контролі, а мінімальна – у другій дослідній групі. Внаслідок цього жива маса каченят наприкінці вирощування в першій-другій дослідних групах була на 5,5 і 14,9 %, а збереженість на 1,4 і 1,8 % відповідно вищою, ніж у контролі.

5. Недотримання строків профілактичних перерв (21 добу) у пташниках після завершення технологічного циклу зумовлює зниження показників природної резистентності каченят: по БАСК – на 17,5 %, по ЛАСК – на 1,52 %, відсоток фагоцитозу – на 13,9 %, і збереженість – на 5,9 %.

6. Аерозольна трьохкратна санація пташників 0,5 % водним розчином „бактерициду” із розрахунку 10 см33 сприяє зниженню загальної бактеріальної забрудненості повітря, кількості БГКП і - і -гемолітичних стрептококів. При цьому підвищується ЛАСК на 2,9 %, БАСК – на 10,2 %, відсоток фагоцитозу – на 6,1%, збереженість – на 4,9% і знижується кількість каченят хворих на респіраторні захворювання.

7. Використання добавок рибав і гідротривіту підвищує показники природної резистентності каченят: підвищується БАСК на 12,7 %, вміст імуноглобулінів – на 21,8 %, жива маса – на 10,1 %, збереженість – на 7,7 %. М’ясні якості каченят покращуються: збільшується вихід тушок I категорії на 14,8 %, забійна маса – на 2,7 %, у м’язовій тканині більше сирого протеїну, загального білку і незамінних амінокислот.

8. Комплекс розроблених санітарно-гігієнічних і технологічних прийомів забезпечив економічний ефект: від застосування профілактичних перерв збільшилася жива маса на 8,9 %, підвищилася збереженість каченят на 19,8 %, у них на 12,3 % краща конверсія корму.

Публікації автора:

1. Павліченко О.В. Резистентність та продуктивність качок, що вирощуються при різних умовах утримання / Чорний М.В., Павліченко О.В // Вісник Сумського НАУ. – Вип. 6. – Суми, 2002. – С. 557-560. (здобувач спланувала та взяла участь у проведенні досліду, проаналізувала та біометрично обробила отримані результати і підготувала статтю до друку).

2. Павліченко О.В. Природна резистентність і продуктивність качок при різному мікрокліматі / Чорний М.В., Павліченко О.В // Вісник Сумського НАУ. – Вип. 9. – Суми, 2003. – С. 133-136. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних).

3. Павліченко О.В. Вплив різних модифікацій утримання на мікроклімат та продуктивність качок // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – Львів, 2005. – Т. 7. - № 4 (27). – Ч. 1. С. 114-118.

4. Павліченко О.В. Оцінка імунобіологічної реактивності качок на внутрішньошкіряну пробу / Чорний М.В., Павліченко О.В // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – Львів, 2005. – Т. 7. - № 4 (27). – С. 160-165. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи, статистичну обробку даних та підготовку матеріалу до друку).

5. Павліченко О.В. Резистентність каченят при різних варіантах вирощування на підлозі / Чорний М.В., Павліченко О.В // Підвищення продуктивності с.-г. тварин: Збірник наукових праць, Харків, 2006. – Т. 16. – С. 375-381. (здобувач самостійно проводила досліди, проаналізувала та описала дослідження).

6. Павліченко О.В. Вплив адсорбентів на білковий спектр сироватки крові і продуктивність каченят // Науково-технічний бюлетень ІТ УААН. – Харків, 2006. № 94. – С. 262-266.

7. Павліченко О.В. Вплив біологічно активних речовин на резистентність і продуктивність м’ясних каченят // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Збірник наукових праць ХДЗВА. – Харків, 2007. – Вип. 14 (39). – Т. 10. – ч. 2. – С. 259-264.

8. Павличенко Е.В. Гигиено-экологическое обоснование применения стимулятора «Рибав» для утят / Черный Н.В., Павличенко Е.В.// Перспективы развития животноводства в Северо-Западном регионе: Мат. межд. науч.-произв. конф. – Калининград, 2002. – С. 59-61. (здобувач самостійно проводила досліди, проаналізувала та описала дослідження).

9. Павличенко Е.В. Продуктивность и санитарно-гигиеническая оценка качества мяса утят, выращенных на полу и в клетках / Черный Н.В. Павличенко Е.В // Проблемы с.-х. производства на современном этапе и пути их решения: Мат. VII межд. науч.-произв. конф. – Белгород, 2003. – Ч. 1. С. 231-232. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи, статистичну обробку даних та підготовку матеріалу до друку).

10. Pavlichenko E.V. The effect of the conditions of leeping on resistanse and productivity of ducks. / Cherny M.V., Pavlichenko E.V. // Proceeding XI International Congress in Animal Hygiene. – Mexico City, 2003. Vol. 2 – P. 847-849. (здобувач самостійно проводила досліди, проаналізувала та описала дослідження).

11. Павличенко Е.В., Санирующее действие бактерицида в птичниках /Черный Н.В. Павличенко Е.В. // Динаміка наукових досліджень: Мат. III міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 57-59. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалу до друку).

12. Павліченко О.В. Вплив аеростазів на здоров’я каченят / Чорний М.В., Павліченко О.В. // Мат. межд. науч.-практ. конф. – Одесса, 2004. – с. 77-83. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних).

13. Павличенко Е.В. Влияние условий выращивания на резистентность и продуктивность уток / Черный Н.В., Павличенко Е.В. // Мат. межд. науч.-практ. конф. – Чебоксары, 2004. – С. 174-177. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи, статистичну обробку даних та підготовку матеріалу до друку).

14. Павличенко Е.В. Влияние БАВ на резистентность и продуктивность животных в разных климатических условиях / Черный Н.В., Павличенко Е.В., Момот Л.Н. // Мат. межд. учебно-метод. и науч.-произв. конф., посвященной 85-летию МГАВМиБ им. К.И. Скрябина. – М., 2004. – Ч. 3. – С. 74-75. (здобувач самостійно проводила експериментальну частину роботи, статистичну обробку даних та підготовку матеріалу до друку).