Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Вольвак Світлана Олександрівна. Розвиток підприємств молокопродуктового підкомплексу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Вольвак С.О. Розвиток підприємств молокопродуктового підкомплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Луганський національний аграрний університет, Луганськ, 2007.

У роботі досліджено теоретичні, методичні та практичні основи розвитку і проблеми підвищення економічної ефективності та конкурентоспроможності підприємств молокопродуктового підкомплексу. Удосконалено методологію дослідження проблем розвитку підкомплексу та розширено низку понять щодо суті молокопродуктового підкомплексу, конкурентоспроможності молочної продукції, розвитку підприємств молочного підкомплексу.

Здійснено комплексну оцінку стану та динаміки розвитку підприємств з виробництва та переробки молока Луганської області; удосконалено методичні підходи до визначення конкурентоспроможності підприємств підкомплексу.

Обґрунтовано стратегічні напрями розвитку молочного скотарства, зроблено прогноз попиту і пропозиції на ринку молока та молокопродуктів, розроблено пропозиції щодо підвищення конкурентоспроможності підприємств молокопродуктового підкомплексу та поглиблення молочнотоварної спеціалізації у сільськогосподарських підприємствах.

  1. Молокопродуктовий підкомплекс - це складна організаційно-економічна система, головна ланка якої - молочне скотарство. Цей підкомплекс щодо організації керування агропромисловим виробництвом функціонує як складна багаторівнева агробіотехніко-економічна система, а її сталий розвиток слід розглядати з позиції зростання темпів ефективного виробництва молока і молочної продукції та підвищення їх конкурентоспроможності.

  2. Різкий спад виробництва молока, що загрожує продовольчій безпеці держави, зумовлений у більшій мірі причинами макроекономічного рівня. У зв’язку з цим виникла необхідність створення відповідного економічного механізму, спрямованого насамперед на еквівалентний обмін між сферами АПК.

  3. Дослідження показали, що в економічно розвинених країнах триває активний процес концентрації аграрного виробництва. Стратегія розвитку в молочному скотарстві має бути спрямована на поглиблення спеціалізації та посилення концентрації, зміцнення кормовиробництва, застосування найбільш прогресивних технологій утримання молочної худоби і на цій основі підвищення продуктивності корів, збільшення обсягів виробництва й продажу молока та підвищення самозабезпечення регіонів молокопродуктами.

  4. За останні 17 років молочне скотарство в Луганській області зазнало істотних змін. Поголів’я корів в усіх категоріях господарств скоротилося у 3,6 рази, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах – в 11 разів, а в господарствах населення цей показник збільшився в 1,8 раз.

  5. Зменшення обсягів виробництва молока всіма категоріями господарств у 2006 р. порівняно з 1990 р. становило 2,5 раз, що зумовило зміну структури реалізації молока (у 1990 р. було реалізовано переробним підприємствам 86,9 % виробленого молока, а у 2006 р. – 36,6 %) та негативно вплинуло на промислову переробку молока. Виробництво цільномолочної продукції за ці роки скоротилося у 11,9 раз, тваринного масла – у 3,2, сирів жирних – у 1,4 раз.

  1. З огляду на домінуючу роль господарств населення у формуванні регіонального ринку молока як сировини стає очевидним, що ситуація найближчими роками істотно не зміниться. Водночас якість молока з кожним роком погіршується, що свідчить про безперспективність і неконкурентоспроможність виробництва молока у цій формі господарювання.

  2. Молочне скотарство в сільськогосподарських підприємствах в сучасних умовах розвивається на екстенсивній основі. Групування сільськогосподарських підприємств показало, що ефективність виробництва молока значною мірою залежить від продуктивності корів. Низька молочна продуктивність корів у більшості господарств регіону зумовлена недостатнім рівнем їх годівлі та незбалансованістю раціонів за всіма необхідними компонентами. У господарствах із надоєм більше 4000 кг на корову, висока продуктивність досягнута у першу чергу за рахунок факторів інтенсифікації, поглиблення спеціалізації та концентрації виробництва.

  3. Аналіз конкурентоспроможності молокопродуктового підкомплексу за допомогою багатокритеріальної оціночної моделі показав, що цей підкомплекс у Луганській області має середню конкурентну позицію порівняно з Донецькою і Харківською областями. Рівень конкурентоспроможності виробників поки що відносно низький із-за незадовільного стану матеріально-технічного забезпечення, використання застарілих витратних технологій, відсутності у більшості підприємств досвіду вести жорстку конкуренту боротьбу тощо.

  4. Прогнозування розвитку попиту та пропозиції на ринку молока й молокопродуктів за допомогою моделей лонгітюдних даних і пакета прикладних програм E.VIEWS 3.1 показало, що попит і пропозиція на сході України має збільшуватися шляхом зростання доходів населення і на цій основі – споживання молока й молочних продуктів.

  5. Для підвищення конкурентоспроможності підприємств молокопродуктового підкомплексу запропонували такі напрями: вдосконалення взаємовідносин між виробниками та переробниками молока шляхом справедливого розподілу прибутків; розвиток кооперації та агропромислової інтеграції; підвищення екологічності виробництва, якості продукції та розширення її асортименту шляхом створення маркетингових та екологічних служб на молокозаводах; удосконалення інформаційного забезпечення у напрямі створення інформаційно-консультаційного центру «Молоко»; удосконалення економічного механізму його функціонування за умови дотримання інтересів усіх суб’єктів молокопродуктового підкомплексу.

  6. Для поліпшення ситуації в галузі та подальшого розвитку молочного скотарства в сільськогосподарських підприємствах необхідна інтенсифікація основних виробничих процесів, яка передбачає запровадження досягнень науково-технічного прогресу. Серед них провідну роль відіграють сучасні технології, якісна і міцна кормова база, цілеспрямована селекційно-племінна робота, належне ветеринарне обслуговування худоби. На базі підрозділів ЗАТ СВФ «Агротон» і ПП СВФ «Агро» розроблено рекомендації щодо перспективного розвитку молочного скотарства на інтенсивній та інноваційній основі. Запровадження запропонованих рекомендацій у ЗАТ СВФ «Агротон» і ПП СПФ «Агро» дає змогу отримати економію коштів на суму 2760-3250 тис. грн. в рік.

  7. Віддаючи належне особистим селянським і фермерським господарствам щодо вирішення продовольчої безпеки, вважаємо, що майбутнє все-таки за великими підприємствами, які здатні значно швидше освоїти інновації та здійснити технологічний прорив. Поглиблення спеціалізації, зростання концентрації з одночасним забезпеченням повноцінних раціонів годівлі корів у спеціалізованих господарствах, запровадження новітніх промислових технологій сприятимуть збільшенню обсягів виробництва і продажу молока, підвищенню його якості. Все це сприятиме ефективному розвитку та функціонуванню всіх складових молокопродуктового підкомплексу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Вольвак С.О. Проблеми розвитку молочного підкомплексу Луганської області // Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету / Видавництво ЛДАУ, “Элтон-2”, 2001.- № 9.- С. 201-204.

  2. Вольвак С.О. Сучасний стан та формування регіонального ринку молочної продукції // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції: У 3-х томах / За ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во “Элтон-2”, 2002.- № 14 (26).- Т. 3.- С. 186-191.

  3. Кочетков О.В., Вольвак С.О. Маркетинг у підвищенні конкурентоспроможності молокопереробних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики / Збірник наукових праць. Випуск 129.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.- С. 182-186 (автором на основі проведеного анкетування виділено фактори, що впливають на попит).

  4. Вольвак С.О. Якість та ціна молока // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у 4 частинах / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - Ч. 4: Стабілізація доходів сільських товаровиробників. – К.: ІАЕ, 2002.- С. 284-286.

  5. Кочетков О.В., Вольвак С.О. Оцінка конкурентоспроможності молочного підкомплексу на основі багатокритеріальної оціночної моделі // Аграрний вісник Причорномор’я: Спец. випуск: Зб. наук. праць. Випуск № 22 / Відп. ред. О.П. Сидоренко.- Одеса: Астропринт, 2003.- С. 257-262 (автором виділено основні критерії та зроблена оцінка конкурентоспроможності підкомплексу).

  6. Вольвак С.О., Кочеткова Н.О. Деякі методичні підходи до процесу сегментування ринку молока та молочної продукції // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во “Элтон-2”, 2003.- № 24 (36).- С. 122-127 (автором виділено основні групи споживачів на ринку молока й молокопродуктів).

  7. Вольвак С.А., Брагинец А.Н. Влияние демографических, экономических и социальных факторов на потребление молока и молочных продуктов // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи / Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, магістрів та аспірантів: У двох томах.- Т.2 – К.: ІАЕ УААН, 2003.- С. 24-26 (автором за допомогою економетричної моделі виділено фактори, які найбільше впливають на споживання молокопродуктів).

  8. Вольвак С.О. Розвиток молочного скотарства в особистих селянських та фермерських господарствах // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004.- № 33/45.- С. 49-54.

  9. Кочетков О.В., Вольвак С.О. Удосконалення інформаційного забезпечення молокопродуктового підкомплексу // Збірник наукових праць / За ред. М.І. Бахмата.- Кам’янець-Подільський, 2004.- С. 161-163 (автором обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення інформаційного забезпечення підкомплексу).

  10. Марков Р.В., Вольвак С.А, Брагинец А.Н. Использование дискриминантного анализа для многомерной сравнительной оценки эффективности производства молока предприятиями Луганской области // Збірник наукових праць Харківського національного аграрного університету.- Харків: ХНАУ, 2004. – № 9. – С. 234-239 (автором визначено показники багатомірної порівняльної оцінки ефективності виробництва молока).

  11. Кочетков А.В., Вольвак С.А. Системно-методологические принципы экономической оценки и оптимизации молочного подкомплекса // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 30.- Х.: ХНТУСГ, 2004.- С. 89-93 (автором розглянуто молокопродуктовий підкомплекс як складну багаторівневу систему).

  12. Вольвак С.О. Удосконалення механізму функціонування молокопродуктового підкомплексу // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005.- № 51(74).- С. 162-167.

  13. Вольвак С.О. Вплив концентрації молочного скотарства на ефективність виробництва молока // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006.- № 60(83).- С. 225-229.

  14. Вольвак С.О. Розвиток економічних взаємовідносин підприємств регіонального молочного підкомплексу // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006.- № 62(85).- С. 151-155.

  15. Вольвак С.О. Прогнозування попиту та пропозиції на регіональному ринку молока та молокопродуктів // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія «Економіка та менеджмент». Випуск 5-6 (22-23).- 2006.- С. 295-299.