Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Мельник Сергій Миколайович. Розвиток конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Київський національний торговельно- економічний ун-т. — К., 2006. — 157арк. — Бібліогр.: арк. 145-153.



Анотація до роботи:

Мельник С.М. Розвиток конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – економіка торгівлі та послуг. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено подальшому розвитку теоретико-методичних та практичних засад формування і розвитку конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг в Україні. Розглянуто науково-теоретичні аспекти розвитку ринків житлово-комунальних послуг, запропоновано визначення економічної категорії “житлово-комунальні послуги” з позицій ринкового змісту цього поняття. Визначено суб’єктний склад та удосконалено класифікаційні ознаки ринків житлово-комунальних послуг, окреслено особливості розвитку монополізованих та конкурентних ринків. Запропоновано методику кількісної оцінки стану конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг, що комплексно охоплює фактори розвитку конкурентного середовища.

Визначено напрями розвитку конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг залежно від трансформації підприємств житлово-комунального господарства на монополізованих та конкурентних ринках, запровадження стимулюючого тарифного регулювання та мобілізації інвестиційних ресурсів.

Дослідження формування та розвитку конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг України поглибило розуміння теоретичних та прикладних підходів щодо подолання невирішених проблем цієї сфери. Обґрунтовано наукові положення щодо визначення сутності житлово-комунальних послуг, ринків ЖКП, класифікаційні ознаки житлово-комунальних послуг та ринків зазначених послуг. Засади формування конкурентного середовища на цих ринках мають суттєве значення для подальшого розвитку наукових основ оцінювання конкурентного середовища на них, а також для впровадження практичних заходів на макро- та мікро-рівнях.

Проведене дослідження дало змогу сформулювати ряд висновків і пропозицій теоретичного та практичного характеру:

1. Здійснено системне дослідження ринків житлово-комунальних послуг як невід’ємної складової національної економіки, виділено сутнісні характеристики ЖКП. Житлово-комунальні послуги класифіковано за наступними критеріями: залежно від форми та способу задоволення потреби, за кількісним складом споживачів, механізмом ціноутворення, функціональним призначенням, порядком затвердження цін і тарифів, наявністю на ринку товарів–замінників, залежно від стану ринку, на якому надаються житлово-комунальні послуги.

2. Наведено авторське визначення конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг як середовища взаємодії суб'єктів господарювання, населення, міжнародних, державних та громадських інституцій, які діють на досліджуваних та суміжних товарних ринках під впливом сукупності певних факторів розвитку цих ринків. Виділено шість факторів формування конкурентного середовища на ринках ЖКП: наявність конкурентів і потенційних конкурентів, існування конкуренції за право діяльності на ринку, стан конкурентного середовища на суміжних ринках (ринки постачальників та покупців), платоспроможність споживачів, державне регулювання досліджуваних та суміжних ринків.

3. Запропоновано методику кількісної оцінки стану конкурентного середовища на ринках ЖКП, яка базується на використанні інтегрального показника, обчислюваного з урахуванням коефіцієнтів значущості.

4. Характерними особливостями розвитку ринків житлово-комунальних послуг в Україні визначено: перехресне субсидування населення; затягування із впровадженням ринкових принципів функціонування ринків, суміжних із ринками житлово-комунальних послуг; відсутність стимулів до зниження житлово-комунальними підприємствами витрат; неналежний рівень державної підтримки запровадження новітніх ресурсозберігаючих технологій; використання фізично і морально застарілого обладнання; відсутність належного фінансового контролю з боку власників комунальних підприємств – органів місцевого самоврядування.

5. Серед причин зростання заборгованості споживачів за спожиті житлово-комунальні послуги насамперед виділено: низький рівень доходів основної групи споживачів цих послуг – населення; велика частка витрат на ЖКП у структурі споживчих витрат домогосподарств; нерівномірність накопичення заборгованості за видами послуг та регіонами; відсутність можливості впливу домогосподарств на обсяги споживання ЖКП залежно від зміни їх реальних доходів; відсутність загальнодержавної програми погашення накопиченої заборгованості; низька управлінська дисципліна керівників комунальних підприємств, що дозволяє розробляти та впроваджувати ефективні заходи боротьби з утворенням та накопиченням заборгованості споживачів за ЖКП.

6. Виділено ряд негативних тенденцій, які стримують розвиток конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг в Україні, зокрема: низький рівень використання підприємствами – надавачами послуг – механізмів контролю та стимулювання оплати за надані житлово-комунальні послуги, нерозвиненість системи договірних відносин між виробниками, надавачами та споживачами ЖКП, обмеженість та неефективність застосування інструментів державного регулювання ринків житлово-комунальних послуг, що стає стимулом до пошуку ефективних заходів стимулювання конкуренції на ринку ЖКП.

7. Обґрунтовано два етапи проведення трансформації вітчизняних житлово-комунальних підприємств конкурентних та монополізованих ринків ЖКП. На монополізованих ринках перший етап повинен передбачати розукрупнення монополій, відокремлення потенційно конкурентних видів діяльності від природно-монопольних, корпоратизацію новостворених підприємств. Другий етап повинен супроводжуватися запровадженням ліцензування діяльності підприємств, які функціонують на ринках природних монополій чи суміжних ринках, розвитком виробництва товарів та послуг-субститутів, частковою приватизацією підприємств із закріпленням блокуючого пакета акцій за місцевими органами влади. На конкурентних ринках заходами першого етапу мають стати: перехід на надання житлово-комунальних послуг виключно на договірних засадах, стимулювання створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, створення сприятливих умов для залучення до обслуговування житлового фонду приватних підприємств. Другий етап повинен передбачати: приватизацію обслуговуючих житловий фонд підприємств, сприяння входу на ринок нових підприємств, запровадження конкурсних процедур при виборі підприємств з обслуговування житлового фонду.

8. Доведено необхідність диверсифікації інвестиційних надходжень у житлово-комунальну сферу. Заходи з мобілізації інвестиційних ресурсів передбачають: 1) з боку споживачів – завершення реструктуризації накопиченої заборгованості, заохочення до економного споживання послуг, стимулювання переходу на попередню оплату ЖКП, активізацію створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, запровадження програм споживчого кредитування; 2) з боку виробників та надавачів ЖКП – корпоратизацію та приватизацію підприємств, запровадження стимулюючого тарифного регулювання, впровадження програм із ресурсозбереження, запровадження пооб’єктного управління; 3) з боку місцевих органів влади – оптимізацію міжбюджетних відносин, розвиток регіональної фінансової інфраструктури (комунальні банки, фонди регіонального розвитку, регіональні фінансові агентства), розвиток ринку муніципальних облігацій, реалізацію проектів у межах грантів та міжнародних програм технічної допомоги.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Лагутін В.Д., Мельник С.М. Недореформоване житлово-комунальне господарство: проблеми та перспективи // Економіст. – 2004. – №4. – С. 54-56.

  2. Мельник С.М. Заборгованість населення як перешкода розвитку конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг України // Економіст. – 2005. – №3. – С. 41-43.

  3. Мельник С.М. Фактори формування конкурентного середовища на товарних ринках // Вісн. Львів. держ. фін. акад.: зб. наук. статей. Екон. науки. – 2005. – № 7. – С. 189-195.

  4. Мельник С.М. Теоретичні аспекти розвитку монополізованих ринків житлово-комунальних послуг // Актуал. пробл. економіки. – 2005. – №9. – С. 21-25.

  5. Мельник С.М. Шляхи розвитку конкурентного середовища на ринках житлово-комунальних послуг // Вісн. Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. – 2005. – №3. – С. 79-85

В інших виданнях:

  1. Мельник С.М. Джерела фінансування реформ в житлово-комунальному господарстві // Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення: Матеріали ІІ Міжнар. наук. конф., м. Тернопіль, 10-11 червня 2004 р. – Тернопіль, 2004. – С. 173-174.

  2. Мельник С.М., Тарасюк М.В. Комунальні банки: історія та сучасність // Підвищення ролі банківської системи в економічному зростанні: Матеріали наук.-практ. конф. 18-19 листопада 2004 р. / Наук. ред. А.М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 373-375.

  1. Мельник С.М. Розвиток конкурентного середовища на монополізованих ринках житлово-комунальних послуг в Україні // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-теор. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, м. Тернопіль, 15 квітня 2005 р. – Т., 2005. – С. 203-204.

  2. Мельник С.М. Державне регулювання ринків житлово-комунальних послуг в постсоціалістичних країнах // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн, Харків, 19-20 травня 2005 р. / Харків. нац. тех. ун-т сільського гос-ва ім. П. Василенка. – 2005. – С. 248.

  3. Лагутін В.Д., Головко Л.С., Крегул Ю.І., Мельник С.М. та інші. Антимонопольна діяльність: Підручник. - К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т., 2005. – 580 с. - С. 62-83.