Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія цукристих речовин


Тетеріна Світлана Миколаївна. Розроблення способів дезінфекції та підготовки живильної води для екстрагування сахарози з бурякової стружки : Дис... канд. наук: 05.18.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Тетеріна С.М. Розроблення способів дезінфекції та підготовки живильної води для екстрагування сахарози з бурякової стружки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.05 – технологія цукристих речовин та продуктів бродіння. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2008.

Робота присвячена актуальному питанню удосконалення екстрагування сахарози з бурякової стружки, покращення технологічної якості одержаного соку, підвищення виходу цукру, зменшення втрат сахарози від мікробіологічного розкладання під час екстрагування сахарози з бурякової стружки.

На основі експериментальних досліджень розроблені способи застосування антисептичних засобів на основі: активного хлору (“Жавель-Клейд”); полігексаметіленгуанідину (“Біодез”, “Полідез”) та кормового антибіотику хлор тетрацикліну (“Біовіт”) під час екстрагування.

Розроблено та впроваджено у виробництво спосіб підготовки живильної води для процесу екстрагування сахарози з бурякової сировини з використанням основного сульфату алюмінію (патент Україна № 58320), який дозволяє отримувати дифузійні соки високої чистоти за рахунок переходу меншої кількості нецукрів в сік, що збільшує вихід цукру та зменшує втрати його в мелясі.

На підставі системного аналізу літературних даних, експериментальних досліджень та математичних розрахунків розроблено способи дезінфекції у дифузійному апараті та підготовки живильної води для процесу екстрагування сахарози з бурякової стружки з використанням основного сульфату алюмінію. Комплексна реалізація запропонованих заходів сприяє покращенню якості дифузійного соку, підвищенню виходу цукру та зниженню втрат сахарози від розкладання.

  1. На основі експериментальних досліджень встановлено, що найбільший вміст мікроорганізмів та приріст вмісту молочної кислоти у екстракті спостерігається на кінцевій та початковій стадіях екстрагування сахарози з бурякової стружки. Визначено, що у разі перероблення некондиційних буряків тривалого зберігання відбувається більш інтенсивний розвиток мікробіологічних процесів, що призводить до значного приросту вмісту молочної кислоти порівняно до перероблення кондиційних буряків. В середньому приріст вмісту молочної кислоти у дифузійному соку з кондиційних коренеплодів складає 2...5 мг/100 см3 соку, а некондиційних 7...15 мг/100 см3, що спричинює відповідно втрати сахарози від розкладання 0,05...0,14 та 0,16...0,35 % до маси буряків.

  2. На основі визначення ефективності антисептичних препаратів щодо контамінуючої мікрофлори бурякоцукрового виробництва встановлені їх оптимальні витрати, що складають (% до маси перероблених буряків) для „Жавель-Клейду” – 0,0004; “Біодез”, “Полідез”– 0,008. Розроблені способи застосування препаратів на основі активного хлору – „Жавель-Клейд”; полігексаметилегуанідину – “Біодез”, “Полідез”; хлор тетрацикліну – “Біовіт” (деклараційні патенти України № 70735 А, № 8854) для дезінфекції сокостружкової суміші в процесі екстрагування, згідно яких введення препаратів здійснюється періодично – 2...6 разів на добу. Розроблено та затверджено галузеву технологічну інструкцію на застосування в цукровій промисловості дезінфікуючого засобу “Жавель-Клейд”.

  3. Визначено, що застосування основного сульфату алюмінію для підготовки живильної води сприяє зменшенню мікробіологічної забрудненості сокостружкової суміші у дифузійному апараті. Так, у разі застосування основного сульфату алюмінію в кількості 0,03...0,05% до маси перероблених буряків забезпечується досягнення ефекту знезараження 85...90 %, що дозволяє зменшити втрати сахарози від розкладання на 0,05...0,07 % до маси буряків.

  4. Встановлено, що застосування основного сульфату алюмінію для підготовки живильної води сприяє підвищенню ступеня плазмолізу клітин під час теплового оброблення бурякової тканини. Експериментальними дослідженнями підтверджено зміну структури клітинних оболонок при збільшенні тривалості та температури оброблення бурякової стружки сульфітованою живильною водою, що призводить до погіршення її проникних властивостей. Встановлено, що у разі застосування для обробки живильної води коагулянту основного сульфату алюмінію не відбувається значних структурних змін клітинних оболонок бурякової тканини, що забезпечує її пружність під час екстрагування сахарози з бурякової стружки.

  5. Доведено, що застосування коагулянту основного сульфату алюмінію є ефективним при переробленні буряків різної технологічної якості, що надзвичайно актуально в умовах тенденції до погіршення якості сировини. Так, при переробленні буряків короткого терміну зберігання чистота дифузійного соку підвищується на 1,1...1,7 од. порівняно з контрольним дифузійним соком, ефект очищення соку – на 8...12 %. У разі перероблення буряків тривалого зберігання чистота дифузійного соку підвищується на 1,5...2,4 од., ефект очищення – на 10...15 % порівняно з контрольним дифузійним соком.

  6. На основі мікроструктурних досліджень встановлено, що при введенні основного сульфату алюмінію до живильної води відбувається зв’язування пектинових речовин бурякового соку з утворенням конгломератів, що сприяє одержанню осаду з часточками більших розмірів на стадії дефекосатураційного очищення соку.

  7. На основі математичного оброблення експериментальних даних з урахуванням фактора мінімізації витрат коагулянту визначено оптимальні витрати основного сульфату алюмінію під час екстрагування при переробленні сировини різної якості, що склали: для кондиційної сировини – 0,025 % до маси буряків, для сировини після тривалого терміну зберігання – 0,035 % до маси буряків Оптимальні значення рН20 живильної води, підготовленої ОСА, відповідають: у разі перероблення кондиційної сировини рН20=5,8...6,1; у разі перероблення буряків тривалого зберігання рН20=6,0...6,3.

  8. На основі експериментальних досліджень встановлено, що при застосуванні основного сульфату алюмінію для підготовки живильної води можливе використання конденсатів вторинних сокових парів без попереднього видалення аміаку. Так, у разі застосування оброблених ОСА конденсатів вторинних сокових парів у кількості 40 % до маси буряків з вмістом аміаку до 200 мг/дм3 ефект очищення під час екстрагування складає 22,9 %, чистота соку ІІ сатурації підвищується на 1,05 од., забарвленість знижується на 23 % порівняно до використання сульфітованої барометричної води.

  9. Встановлено, що застосування способу підготовки живильної води з використанням ОСА (Патент України № 58320) сприяє покращенню технологічних показників дифузійного та очищеного соків, зокрема чистота дифузійного соку підвищується на 1,5...2,0 од., ефект очищення під час екстрагування – на 10...15% порівняно до контрольного соку. При цьому чистота соку ІІ сатурації підвищується на 1,0...1,3 од., забарвленість зменшується на 25...30 %. Покращення показників технологічної якості дифузійного та очищеного соків у цілому сприяє підвищенню виходу цукру на 0,3...0,45 % до маси буряків.

Промислові випробування розробленого способу, проведені протягом виробничих сезонів 2003...2005 рр. на Пальмірському та Оріхівському цукрових заводах, підтвердили високу ефективність застосування основного сульфату алюмінію для підготовки живильної води. Техніко-економічний ефект від впровадження способу на Оріхівському цукровому заводі в сезон 2005 року склав 764 тис. грн.

Публікації автора:

  1. Вплив коагулянтів на мікробіологічні процеси у дифузійному апараті / Н.А. Гусятинська, А.А. Ліпєц, М.В. Гусятинський, С.М. Коровко // Цукор України. – 2003. – № 6. – С.15-17.

Особистий внесок: приймала участь в проведенні експериментальних досліджень, обробленні експериментальних даних та оформленні статті.

  1. Гусятинська Н.А., Ліпєц А.А., Коровко С.М. Вплив основного сульфату алюмінію на перехід високомолекулярних сполук в процесі екстрагування сахарози з бурякової стружки // Харчова промисловість. – 2004. – №3. – С. 5-7.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень обробленні матеріалів та узагальненні отриманих результатів, оформленні матеріалів до публікації.

  1. Досвід використання коагулянтів в процесі екстрагування сахарози на Пальмірському цукровому заводі / А.А. Ліпєц, Н.А. Гусятинська, С.М. Тетеріна, М.С. Козло, Ю.П. Савісько // Цукор України. – 2005. – № 3. – С. 13-14.

Особистий внесок: приймала участь у плануванні та проведенні досліджень обробленні експериментальних даних та аналізі отриманих результатів, оформленні статті до публікації.

  1. Зменшення втрат сахарози від мікробіологічного розкладання в процесі перероблення цукрових буряків / Н.А. Гусятинська, С.М. Тетеріна, Т.М. Чорна, А.А. Ліпєц, М.П. Купчик // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. – 2005. – Вип. 34. – С. 83-89.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, обробленні експериментальних даних та узагальненні отриманих результатів, оформленні матеріалів до публікації.

  1. Сучасні способи інтенсифікації процесу екстрагування сахарози з використанням хімічних реагентів / Н.А. Гусятинська, М.П. Купчик, А.А. Ліпєц, С.М. Тетеріна, Т.М. Чорна // Наукові праці НУХТ. – 2005. – № 16. – С. 71-73.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, узагальненні отриманих результатів, оформленні матеріалів до публікації.

  1. Использование антисептика-флокулянта при извлечении сахарозы из свекловичной стружки / Н.А. Гусятинская, М.П. Купчик, А.А. Липец, Т.Н. Чорна, С.Н. Тетерина // Сахар. – 2006. – № 8. – С. 36-39.

Особистий внесок: приймала участь у підготовці та проведенні досліджень, обробленні та узагальненні отриманих результатів, оформленні матеріалів до публікації.

  1. Визначення оптимального технологічного режиму процесу екстрагування сахарози з бурякової стружки при переробленні буряків погіршеної якості / Н.А. Гусятинська, С.М. Тетеріна, А.А. Ліпєц, В.О. Мірошник // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Серія: Технічні науки. – Вінниця, 2006. – С. 41-44.

Особистий внесок: приймала участь у підборі і теоретичному аналізі літературних джерел, узагальненні результатів досліджень, написанні статті.

  1. Деклараційний патент UA 70735 А, МПК7 С13D1/00. Спосіб одержання дифузійного соку. / А.А. Ліпєц, Н.А. Гусятинська, Л.Р. Решетняк, І.С. Решетняк, С.М. Коровко – 20031212462; Заявл. 25.12.2003; Опубл. 15.10.2004. Бюл. № 10.

Особистий внесок: провела патентний пошук, приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, обробленні одержаних даних та написанні заявки на патент.

  1. Деклараційний патент UA 8854U, МПК7 С13D1/00. Спосіб одержання дифузійного соку. / М.П. Купчик, В.Т. Лісовенко, А.А. Ліпєц, В.В. Вознюк, Н.А. Гусятинська, С.М. Тетеріна, Т.М. Чорна – 200502367; Заявл. 15.05.2005; Опубл. 15.08.2005. Бюл. № 8.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, узагальненні їх результатів та написанні заявки на патент України.

  1. Патент 58320 Україна МПК7 С13D 1/08. Спосіб підготовки живильної води для екстрагування сахарози із бурякової сировини. / А.А. Ліпєц, Н.А. Гусятинська, М.В. Гусятинський, С.М. Коровко – 2002119393; Заявл. 26.11.2002; Опубл. 15.08.2006. Бюл. № 8.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, узагальненні їх результатів, підготовці матеріалів та написанні заявки на патент України.

  1. Використання коагулянтів в процесі екстрагування сахарози з бурякової стружки / А.А. Ліпєц, Н.А. Гусятинська, С.М. Коровко, М.В. Гусятинський // Сб. научн. статей: научно-практ. конф. «Перспективные направления развития пищевой промышленности». – Одесса: ОЦНТЭИ, 2003. – С. 91-93.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, узагальненні отриманих результатів, оформленні тез.

  1. Розвиток мікроорганізмів у процесі екстрагування сахарози / С.М. Коровко, В.В. Пісна, Л.М.Чубенко, А.А. Ліпєц, Н.А. Гусятинська // Матеріали 69-ої Наук. конф. молодих вчених аспірантів і студентів.– Київ: НУХТ, 2003. – Част. ІІ. – С.7.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, обробленні отриманих результатів та оформленні доповіді.

  1. Коровко С.М., Ліпєц А.А., Гусятинська Н.А. Дослідження розкладу сахарози в процесі екстрагування // Матеріали 70-ої Наук. конф. молодих вчених аспірантів і студентів. – Київ: НУХТ, 2004. – Част. ІІ. – С.6.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, обробленні отриманих результатів, оформленні тез доповіді.

  1. Ліпєц А.А., Гусятинська Н.А., Коровко С.М. Вплив ДГСА на ступінь денатурації бурякової тканини // Наукові праці НУХТ (додаток до журналу № 15), опубл. за матеріалами Міжнародної науково-технічної конференції “Розроблення та виробництво продуктів функціонального харчування, інноваційні технології та конструювання обладнання для перероблення сільгоспсировини, культура харчування населення України”. – Київ: НУХТ, 2004. – С.7-8.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, обробленні матеріалів та узагальненні отриманих результатів, оформленні тез.

  1. Гусятинська Н.А., Ліпєц А.А., Коровко С.М. Применение основного сульфата алюминия для подготовки экстрагента сахарозы из свекловичной стружки // Тезисы докладов IV-ой межд. научн. конф. «Техника и технология пищевых производств». – Могилев, 2004 – С. 133–134.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, узагальненні отриманих результатів, оформленні тез.

  1. Гусятинська Н.А., Ліпєц А.А., Тетеріна С.М. Вплив основного сульфату алюмінію на мікроструктуру пектинових речовин в процесі екстрагування сахарози // Матеріали 9-ї міжнар. Наук.-техн. конф. „Нові технології та технічні рішення в харчовій та переробній промисловості: сьогодення і перспектива”. – К.: НУХТ, 2005. – ч. І – С. 7.

Особистий внесок: приймала участь у підготовці та проведенні досліджень, обробленні отриманих результатів та оформленні доповіді.

  1. Застосування методів математичної обробки при визначенні оптимальних параметрів процесу екстрагування / С.М. Тетеріна, Н.А. Гусятинська, А.А. Ліпєц, В.О. Мірошник // Матеріали 72-ої Наук. конф. молодих вчених аспірантів і студентів част. ІІ – Київ: НУХТ, 2006. – С.5.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, обробленні отриманих результатів та оформленні доповіді.

  1. Обробка бурякової стружки коагулянтами в процесі екстрагування сахарози / Н.А. Гусятинська, А.А. Ліпєц, М.П. Купчик, Т.М. Чорна, С.М. Тетеріна // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції. – Харків, 2006. – Ч.1. – С. 93-95.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, обробленні матеріалів та узагальненні отриманих результатів, оформленні тез доповіді.