Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Волчек Руслан Миколайович. Розробка варіантів стратегічних змін у системі антикризового управління харчовими підприємствами : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Волчек Р.М. Розробка варіантів стратегічних змін у системі антикризового управління харчовими підприємствами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами. - Одеський державний економічний університет, Одеса, 2008.

У дисертації обґрунтовано варіанти стратегічних змін, які необхідно провести як у внутрішньому, так і у зовнішньому середовищі функціонування підприємств переробної та аграрної сфер АПК задля реалізації стратегії зворотньої вертикальної інтеграції.

Виявлено особливості інтеграційних зв’язків між харчовими та сільськогосподарськими підприємствами на прикладі зворотньої та прямої вертикальної інтеграції. Досліджено складові фінансово-кредитного механізму та обґрунтовано доцільність використання інструментів оцінювання ефективності оперативного, фінансового лізингу та довгострокового кредитування у комплексі заходів, що забезпечують стабілізацію діяльності харчопереробних підприємств. Визначено сильні та слабкі сигнали прояву фінансової кризи на підприємстві. Удосконалено процедури організаційного регламентування процесів реструктуризації акціонерних підприємств. Сформульовано конкретні пропозиції щодо поліпшення системи антикризового управління харчовими підприємствами.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що виявляється в розробці варіантів стратегічних змін у системі антикризового управління харчовими підприємствами. Узагальнюючи результати теоретичної та практичної роботи, здобувачем зроблено такі висновки:

  1. Незважаючи на тривалий досвід вирішення питань підвищення ефективності господарювання у харчовій промисловості України, значна кількість підприємств цієї галузі все ще характеризується низкою якістю стратегічного управління, оскільки їхній управлінський персонал невчасно реагує на зміни в зовнішньому середовищі, що, врешті-решт, призводить до втрати цими підприємствами конкурентних переваг у ринкових сегментах і прояву кризи у їхній діяльності. Уникнути цієї негативної тенденції у розвитку харчових підприємств можливо завдяки розробці комплексу реорганізаційних заходів, що забезпечують стабілізацію їхньої діяльності.

  2. Факторами, що зумовили нерівномірний розвиток основних підгалузей харчової промисловості України, на макро -, мезо - і мікроекономічному рівні, є порушення стійких виробничо-господарських зв’язків із безпосередніми виробниками сировини – сільськогосподарськими підприємствами; значна зношеність основних виробничих фондів галузі; тривале генерування збитків від операційної діяльності; організаційна інертність управлінського персоналу підприємств, що не дозволяє вчасно адаптувати корпоративну стратегію

підприємства до умов агресивного зовнішнього середовища його функціонування.

  1. Застосування методів багатовимірного аналізу виробничо-фінансової діяльності харчових підприємств, а саме: кластерного аналізу і методу головних компонент - дозволило виявити причини погіршення ефективності їхнього господарювання. Такими причинами є недостатність власного капіталу для фінансування необоротних активів, що призвело до нестачі власних оборотних коштів на зазначених підприємствах; їхня хронічна збитковість; затримка у погашенні розрахунків за дебіторською заборгованістю та ін.

  2. Дослідження показало, що існує три варіанти управління розвитком підприємства: управління за слабкими сигналами, управління за сильними сигналами, планування на регулярній основі. Вибір комбінацій цих варіантів залежить від швидкості наближення небезпечної ситуації у порівнянні з швидкістю реакції на неї у кожному із трьох варіантів. Причому управління за слабкими сигналами, засноване на ідентифікації міри впливу виявлених факторів на виробничо-фінансову діяльність підприємств, є одним із варіантів дії підприємства при виникненні негативних проявів його фінансового стану, який дозволяє нейтралізувати їх з найменшими витратами ресурсів та часу.

  3. Організація сировинної зони для харчового підприємства пропонується за допомогою стратегії зворотньої вертикальної інтеграції. Реалізація цієї стратегії можлива через придбання акцій сільськогосподарського підприємства і включення його до складу знову створеної акціонерної структури через формування холдингу шляхом перерозподілу пакету акцій. Упровадження зазначеної стратегії для підприємств-банкрутів дозволяє обрати варіант поведінки для будь-якого харчового підприємства залежно від його поточного фінансового стану. Формування холдингу через розподіл пакета акцій доцільно здійснювати за допомогою внеску в статутний фонд, додаткової емісії акцій у зв’язку з переоцінкою майна підприємства та інших засобів для підприємств-постачальників, які систематично опиняються у кризовій ситуації. У цьому випадку харчове і сільськогосподарське підприємства будуть знаходитися в рівних умовах і диспаритет цін буде виключений.

  4. Стійкий розвиток підприємств вітчизняної переробної й аграрної сфери АПК в умовах вступу України до світового економічного простору неможливий без участі держави, тому з боку органів державної влади пропонуємо створити такі умови стабілізаційного характеру:

по кожному виду продукції повинні буди чітко визначені квоти і розроблені бар'єри входу на вітчизняний ринок сільськогосподарської та харчової продукції, що надалі дозволить забезпечити рівноправність країн, які входять до СОТ, по відношенню до України і додержати інтереси вітчизняних товаровиробників на рівні договорів на постачання цієї продукції;

участь у переговорному процесі з країнами-учасниками СОТ щодо надання пільг для України на правах держави, яка нещодавно здобула членство в цій організації;

упровадження дієвих механізмів стимулювання продуктивності праці у вітчизняному аграрному секторі.

  1. Складовими фінансової стратегії, що забезпечують реалізацію базисної стратегії інтегрованого зростання харчових підприємств, є інструменти оцінювання ефективності операційного, фінансового лізингу та довгострокового кредитування купівлі устаткування під час оновлення їхньої виробничої бази; хеджування ф’ючерсними контрактами при закупівлі сировини та матеріалів; проведення додаткової емісії акцій у відкритий продаж задля задоволення потреби підприємств у додатковому капіталі; випуск пріоритетних прав, що захищають інтереси акціонерів під час зміни пропорцій власності в акціонерному капіталі підприємства.

  2. Реалізація стратегії зворотньої вертикальної інтеграції харчопереробних і сільськогосподарських підприємств має сенс за умов визначення справедливих пропорцій конвертації акцій на основі узгодження цілей та інтересів між суб’єктами інтеграційного процесу. З цього боку набуває значення застосування фінансово-кредитних інструментів, які забезпечують зменшення витрат та захист від кон’юнктурних коливань, а також удосконалення системи організаційного регламентування процесів реструктуризації акціонерних підприємств та контролю за дотриманням порядку під час їхнього проведення.

  3. У результаті дослідження процедур організаційного регламентування процесів реструктуризації акціонерних підприємств доведено, що на цей час більшість заходів, які забезпечують дотримання їхнього належного проведення, вже знайшли своє відображення у передбачуваних до прийняття законодавчих актах. Однак для встановлення порядку в проведенні реструктуризації та створення умов прозорості інсайдерської інформації запропоновано внести такі зміни у вітчизняну законодавчу базу:

    • переглянути п. 1 ст. 66 “Придбання значного пакета акцій товариства” проекту Закону України “Про акціонерні товариства” щодо розміру пакета акцій підприємства, за умови бажання придбання якого особа (або спільно діючі особи) зобов’язана повідомити керівництво товариства й Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку про цілі зазначеної угоди;

    • розробити механізми організаційного регламентування процесів, що не відносяться до реорганізації прав власності, проте за своїм змістом переслідують ті ж самі цілі (продаж підприємством А практично всіх своїх активів підприємству Б);

внести зміни до Закону України “Про ринок цінних паперів” у частині залучення до відповідальності за використання інсайдерської інформації і маніпулювання цінами під час здійснення операцій з цінними паперами;

ініціювати ухвалення проекту Закону України “Про акціонерні товариства” від 13 лютого 2008 р.

Упровадження запропонованих рекомендацій дозволить підвищити ефективність системи антикризового управління підприємствами реального сектора економіки України.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Волчек Р.М. Особливості ефективного використання виробничого капіталу харчової промисловості // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. пр.- Одеса: ОДЕУ, 2005. - Вип. 20. - С. 81-86. (0,38 д.а.)

  2. Волчек Р.М. Особливості побудови методологічної бази розрахунку кризового

стану підприємства // Науковий вісник. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. - Одеса: ОДЕУ, 2005. - Вип. 7 (19). - С. 125-134. (0,43 д.а.)

  1. Волчек Р.М. Оцінка фінансового стану підприємства за допомогою аналізу його грошових потоків // Науковий вісник. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. - Одеса: ОДЕУ, 2006. - Вип. 4 (24). - С. 84-93. (0,46 д.а.)

  2. Волчек Р.М. Зворотна вертикальна інтеграція як напрямок стратегії розвитку харчопереробних підприємств Одеського регіону // Зб. наук. пр., серія: економічні науки. - Черкаси: ЧДТУ, 2007. - Вип. 18. - Частина II. - С. 165-169. (0,37 д.а.)

  3. Волчек Р.М. Ідентифікація сильних та слабких сигналів прояву фінансової кризи на підприємстві // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. пр. - Одеса: ОДЕУ, 2007. - Вип. 25. - С. 77-83. (0,49 д.а.)

  4. Волчек Р.М. Особливості конвертації акцій у процесі проведення реструктуризації підприємства // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. пр. - Одеса: ОДЕУ, 2007. - Вип. 27. - С. 68-75. (0,52 д.а.)

Публікації за результатами участі у конференціях:

Волчек Р.М. Особливості розробки інвестиційної стратегії розвитку харчопереробних підприємств // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: матер. XII Міжнародної наук.-практ. конфер. Ялта, 4 - 6 жовт. 2007р. - Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. - Т. II. - С. 225-228. (0,19 д.а.)

  1. Волчек Р.М. Оцінка ступеня впливу кризових факторів на фінансову стійкість підприємства як завдання для курсового і дипломного проектування // Управління якістю підготовки фахівців: матер. XII Міжнародної наук.-метод. конфер. - Одеса: ОДАБА, 2007. - С. 250-252. (0,11 д.а.)

Публікації в інших виданнях:

  1. Волчек Р.Н. Вступление Украины в ВТО: оценка влияния на эффективность хозяйствования предприятий пищевой промышленности // Деловой журнал Одесской торгово-промышленной палаты. - Одеса, 2008. - Вип. 2 (14), 3 (15). - С. 22-25. (0,39 д.а.)