Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія полімерних і композиційних матеріалів


Леванюк Олександр Костянтинович. Розробка складу обкладальних гум з використанням промоторів адгезії на основі гексахлор-п-ксилолу та солей полігуанідинів : Дис... канд. техн. наук: 05.17.06 / Український держ. хіміко-технологічний ун-т. — Д., 2004. — 145арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 119-131.



Анотація до роботи:

Леванюк О.К. Розробка складу обкладальних гум з використанням промоторів адгезії на основі гексахлор-п-ксилолу та солей полігуанідинів.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.06 – технологія полімерних та композиційних матеріалів. Український державний хіміко-технологічний університет, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена розробці складу обкладальних гумових сумішей з використанням нових композиційних промоторів адгезії на основі гексахлор-п-ксилолу та солей полігуанідинів, які забезпечують високий рівень міцності зв’язку з текстильними та латунованими металевими кордами. В результаті здійснених досліджень визначена оптимальна основність та молекулярна маса солей полідіетиленаміногуанідину (ПАГ) та полігексаметиленгуанідину (ПГМГ) у складі промотору адгезії гум до текстильних кордів на основі ГХПК. Встановлений синергічний ефект підвищення адгезії гум до латунованого металокорду при сумісному використанні стеарату ПАГ та ГХПК. Показано, що промотуюча активність ГХПК в присутності солей полігуанідинів підвищується за рахунок утворення комплексу з перенесенням заряду, зниженням в 7,0–10,0 разів кількості летких та в 2,5–3,0 рази сповільнення корозії латунного покриття.

На основі здійснених досліджень розроблені нові композиційні промотори адгезії на основі ГХПК і стеарату ПАГ (гексол ХБ та гексол М), застосування яких порівняльно з зарубіжними аналогами забезпечує обкладальним гумам на 10–40% вищу міцність зв’язку з текстильними та латунованими металевими кордами при одночасному підвищенні опору вулканізатів тепловому старінню.

Встановлено синергічні ефекти підвищення міцності зв’язку гум з латунованим металокордом при застосуванні в їх складі гексолу М сумісно з нафтенатом кобальту, чи модифікатором РУ-НП. При використанні вказаних модифікуючих систем зростає стійкість вулканізатів до теплового старіння та в 2,0–5,0 разів знижуються концентрації кобальтвмісного промотору адгезії чи резотропіну в гумовій суміші, що призводить до зниження її собівартості.

Лабораторні та виробничі випробування розроблених композиційних промоторів адгезії підтвердили забезпечення гексолом ХБ вищого рівня міцності зв’язку каркасних гум з просоченими текстильними кордами, порівняно з гексолом ХПІ російського виробництва, та підвищення адгезії брекерних гум до латунованих металокордів при сумісному використанні гексолу М з кобальтвмісними промоторами адгезії чи резотропіном при зниженні концентрації останніх в 2 рази.

1. Розроблений склад обкладальних гумових сумішей з використанням нових композиційних промоторів адгезії на основі гексахлор-п-ксилолу та солей полігуанідинів, які забезпечують високий рівень міцності зв’язку з текстильними та латунованими металевими кордами.

2. Показано, що введення 1,5–2,0 % солей полідіетиленаміногуанідину та полігексаметиленгуанідину до складу промотору адгезії на основі ГХПК підвищує його адгезійну активність до просочених текстильних кордів на 15–35%. При цьому найбільш ефективними є стеарати полідіетиленаміногуанідину з молекулярною масою 25–45 тис. Розроблений новий промотор адгезії гексол ХБ, який за забезпеченням міцності зв’язку каркасних гум з просоченими текстильними кордами на 10–40% переважає російські аналоги гексол ЗВП та гексол ХПІ при одночасному підвищенні на 10–15% опору вулканізатів тепловому старінню та в 1,5–3,0 рази динамічному втомленню. Вказані переваги зберігаються при застосуванні гексолу ХБ в комбінації з резотропіном та безрезорциновим модифікатором, а також у вигляді композиційного промотору адгезії при нанесенні ГХПК та солі полігуанідину на поверхню мінерального носія.

3. Встановлений синергічний ефект сумісного використання стеарату полідіетиленаміногуанідину та ГХПК за впливом на міцність зв’язку брекерних гум з латунованим металокордом при нормальних умовах, при 1000С, після теплового старіння та дії пари та кухонної солі, що перевищує адитивні показники компонентів на 30–60%. Розроблено новий промотор адгезії гексол М, що надає брекерним гумам порівняно з нафтенатом кобальту на 15% вищу міцність зв’язку з латунованим металокордом після сольового та пароповітряного старіння, одночасно на 15–25% підвищуючи їх стійкість до теплового старіння.

4. Показано, що промотуюча активність ГХПК в присутності солей полігуанідинів підвищується за рахунок утворення комплексу з перенесенням заряду, зниження в 7,0–10,0 разів кількості летючих та сповільнення корозії латунного покриття металокорду в 2,0–3,0 рази.

5. Встановлено синергічні ефекти підвищення міцності зв’язку гуми з латунованим металокордом на 15–35% при застосуванні гексолу М сумісно з нафтенатом кобальту, чи модифікатором РУ-НП у порівнянні з адитивним рівнем показників. Показано, що модифікуюча система гексол М + нафтенат кобальту, порівняно з самостійним використанням останнього, забезпечує брекерним гумам на 20–35% вищий рівень адгезії до латунованого металокорду після теплового, сольового та пароповітряного старіння, та на 20–25% підвищує їх стійкість до теплового старіння при одночасному зниженні концентрації кобальтвмісного промотору адгезії в 2,5-5,0 раз. Показано, що гуми з модифікуючою системою гексол М + модификатор РУ-НП порівняно з вулканізатами, що містять лише модифікатор РУ-НП, мають в 1,15–2,3 рази вищу міцність зв’язку з латунованим металокордом в умовах сольового, парового та теплового старіння, на 10–15% вищий опір тепловому старінню та динамічному втомленню, при зменшенні концентрації резотропіну в 2,0-4,0 рази.

7. В умовах ВАТ „Дніпрошина” та ЗАТ “Росава” здійснені лабораторні та виробничі випробування промоторів адгезії гексол ХБ та гексол М. Результати випробувань підтвердили забезпечення гексолом ХБ вищого рівня міцності зв’язку каркасних гум з просоченими текстильними кордами порівняно з гексолом ХПІ. Встановлено підвищення адгезії брекерних гум до латунованих металокордів при сумісному використанні гексолу М з кобальтвмісними промоторами адгезії чи резотропіном, при зниженні концентрації останніх в 2 рази. При цьому відзначено, що обкладальні гуми з дослідними гексолами мають підвищений опір тепловому старінню та динамічному втомленню.