Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Сіліна Наталя Костянтинівна. Роль ендотеліальної дисфункції у розвитку прееклампсії у вагітних з артеріальною гіпертензією : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Сіліна Н.К. Роль ендотеліальної дисфункції у розвитку прееклампсії у вагітних з артеріальною гіпертензією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія.
– Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, м. Київ, 2009.

В роботі представлено теоретичне обґрунтування ролі ендотеліальної дисфункції в розвитку ускладнень вагітності, виявлені доклінічні критерії прееклампсії у вагітних з первинною артеріальною гіпертензією (ПАГ) та у вагітних з важкою прееклампсією або еклампсією під час попередньої вагітності.

Вперше на підставі поглибленого комплексного дослідження отримані дані щодо показників маркерів ендотеліальної дисфункції
(Ет-1, ФВ, ЕЗВД) у вагітних з високим ризиком виникнення прееклампсії та визначена їх роль в розвитку цього ускладнення. За допомогою ультразвукового доплерометричного дослідження вивчені зміни матково-плацентарно-плодового кровообігу у вагітних з артеріальною гіпертензією, що дало змогу запропонувати критерії ранньої діагностики порушень матково-плацентарно-плодового кровообігу та визначити прогностичні критерії щодо можливого виникнення прееклампсії в цих вагітних.

Встановлено, що вагітні з АГ складають групу ризику по виникненню у них цих ускладнень, однією з причин яких є порушення функціонування ендотеліальної системи.

Доведено, що у вагітних з ПАГ та з прееклампсією в анамнезі має місце зниження ЕЗВД на фоні підвищення рівня Ет-1, ФВ в сироватці крові та зниження концентрації плацентарного лактогену та естріолу. Отримані дані обґрунтовують доречність розробки та застосування системи організаційних та профілактично-лікувальних заходів у жінок з артеріальною гіпертензією та з прееклампсією в анамнезі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та представлено нове вирішення актуальної задачі відносно ролі ендотеліальної дисфункції в розвитку прееклампсії, удосконалення методів діагностики з метою профілактики у вагітних з первинною артеріальною гіпертензією та з прееклампсією в анамнезі, спрямованих на зниження частоти цього ускладнення і зменшення показників перинатальної захворюваності та смертності.

1. Вагітні з первинною артеріальною гіпертензією та вагітні з прееклампсією в анамнезі складають групу ризику щодо розвитку прееклампсії, невиношування, передчасного відшарування плаценти, дистресу плода та затримки його розвитку. Так, у вагітних з ПАГ у 54,2% розвивається прееклампсія, у 65,9% – загроза переривання вагітності, у 21,2% – передчасні пологи, у 8% – затримка розвитку плода, у 23,4% – кесарів розтин. У вагітних з прееклампсією в анамнезі виникнення прееклампсії важкого ступеня складає 26,6%, передчасних пологів – 10,8%, затримки розвитку плоду – 6,5%.

2. У вагітних, які мали прееклампсію під час попередньої вагітності, вже в терміні 18-22 тижні мало місце збільшення ендотеліну 1 на 75%, фактору Віллебрандта – на 63,06%, зниження ендотелійзалежної вазодилятації плечової артерії на 58% у порівнянні з соматично здоровими вагітними, що свідчить про розвиток дисфункції ендотелію.

3. Порушення ендотеліальної системи у вагітних з артеріальною гіпертензією мають більш виражений характер; так, у терміні 18-22 тижні спостерігалось зниження ендотелійзалежної вазодилятації плечової артерії на 80,43%, приріст концентрації фактору Віллебрандта на 73,38% та ендотеліну 1 на 87,5% у порівнянні зі здоровими вагітними.

3. Зниження рівня плацентарного лактогену (нижче 0,96 мг/мл) та естріолу (нижче 2,16 нг/мл) у терміні 18-22 тижні у жінок з основної групи є прогностичним критерієм розвитку ЗРП.

4. Встановлено, що підвищення індексу резистентності в маткових артеріях більш ніж на 27,9% у вагітних з ПАГ I ступеня, на 58,3% у вагітних з ПАГ II ступеня та на 18,5% у вагітних з прееклампсією в анамнезі в строки 18-22 тижні призводить до плацентарної дисфункції (у 73,5%), затримки розвитку плоду (у 80%) та в 70% випадків розвивається прееклампсія.

5. Розроблені прогностичні критерії щодо розвитку прееклампсії у вагітних з прееклампсією в анамнезі: так, в строках 18-22 тижні при рівнях ендотеліну 1 більше ніж 0,17 пг/мл, фактору Віллебрандта більше ніж 1,75 пг/мл, та ендотелійзалежної вазодилятації плечової артерії нижче 10,02% існує висока вірогідність розвитку (86,6%) прееклампсії у вагітних з прееклампсією в анамнезі.

6. Прогностичними критеріями розвитку прееклампсії у жінок з ПАГ є перевищення показників ендотеліну 1 (0,42 пг/мл) та фактору Віллебрандта (1,73 пг/мл) та зниження ендотелійзалежної вазодилятації плечової артерії (4,15%) у терміні 18-22 тижні. Запропонований метод прогнозування дозволяє визначити ймовірність розвитку прееклампсії до 80%, затримки розвитку плоду – до 75%, та плацентарної дисфункції – до 88%.

Публікації автора:

1. Сіліна Н.К. Роль системи L-аргенін оксиду азоту в розвитку прееклампсії у вагітних з артеріальною гіпертензією / Н.К. Сіліна,
Ю.Я. Круть, І.П. Міхісор // “Запорожский медицинский журнал”.
– 2006. – №4. – С. 112-114. (Особистий внесок – обговорення результатів, підготовка до друку).

2. Сіліна Н.К. Протеїнурія як прогностичний критерій стану новонароджених у жінок з артеріальною гіпертензією / Н.К. Сіліна,
Н.О. Скачкова // Зб. наук. пр. “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – Запоріжжя, 2007. – Вип. ХIХ. – С. 157-158. (Особистий внесок – збір матеріалу, формулювання висновків, написання статті).

3. Сіліна Н.К. Особливості перебігу вагітності та пологів при артеріальній гіпертензії / Н.К. Сіліна, Ю.Я. Круть, О.В. Цмур [та ін.] // “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского.
– 2008. – Т. 144, ч. 4. – С. 210-211. (Особистий внесок – збір матеріалу, статистична обробка даних, написання статті).

4. Силина Н.К. Состояние эндотелия у беременных с артериальной гипертензией / Н.К. Силина // Зб. “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – Запоріжжя, 2008.
– Вип. ХХI. – С. 155-159.

5. Силина Н.К. Оценка состояния эндотелиальной системы у беременных с отягощенным акушерским анамнезом / Н.К. Силина // “Запорожский медицинский журнал” – 2008. – №4. – С. 47-49.

6. Silina N.K. Early diagnostic criteria of preeclampsia / N.K. Silina, Y.Y. Krut // Український науково-медичний молодіжний журнал.
– 2008. – №3. – С. 54-55. (Особистий внесок – Збір матеріалу, статистична обробка даних, написання статті).

7. Сіліна Н.К. Перинатальна патологія при диференційованому підході до профілактики прееклампсії у вагітних з артеріальною гіпертензією: матеріали з’їзду перинатологів України / Н.К. Сіліна, Ю.Я. Круть, О.С. Круть [та ін.]. – Київ, 2007. – С. 64-65.

8. Сіліна Н.К. Профілактика розвитку перинатальної патології у вагітних жінок з обтяженим акушерським анамнезом: мат. Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених [“Теоретические и практические аспекты современной медицины”] / Н.К. Сіліна, С.О. Ляшенко. – Сімферополь, 2007. – С. 89.

9. Силина Н.К. Профилактика заболеваний женских репродуктивных органов как залог развития здоровой нации: материалы международной научно-практической конференции [“Школа и здоровье”] / Н.К. Силина, Т.Н. Силина, С.О. Ляшенко. – Коломна, 2007. – С. 46-49.

10. Silina N.K. Fetoplacental complex state at pregnant women with arterial hypertension: мат. міжнародної науково-практичної конференції [“Актуальні питання клінічної, експериментальної та профілактичної медицини та стоматології”] / N.K. Silina, S.O. Lyashenko, Y.Y. Krut.
– Донецьк, 2007. – С. 37.

11. Силина Н.К. Реабилитация женщин, перенесших преэклампсию на фоне артериальной гипертензии / Н.К. Силина,
Т.Н. Силина, Ю.Я. Круть [и др.] // International Journal on immunorehabilitation. – Дубай, 2008. – №1. – С. 77.

12. Silina N.K. Рreeclampsia is an indicator of increased risk of metabolic and vascular diseases in later life?: мат. III науково-практичної конференції студентів та молодих вчених [“Актуальні проблеми клінічної та фундаментальної медицини”] / N.K. Silina, S.O. Lyashenko, I.Y. Zhuchenko. – Луганськ, 2008. – С. 25-26.

13. Сіліна Н.К. Деякі аспекти профілактики перинатальної патології у вагітних з артеріальною гіпертензією: матеріали 70 ювілейної міжнародної науково-практичної конференції студентів і молодих вчених [“Актуальні проблеми клінічної, профілактичної та експериментальної медицини”] / Н.К. Сіліна, І.О. Жученко, С.О. Ляшенко.
– Донецьк, 2008. – С. 86.